مبلمان متفاوت از دید هنرمند خلاق روس
محصول و طراح ماندگار

مبلمان متفاوت از دید هنرمند خلاق روس

۵
(۱)
صندلی کانفلوئنس
صندلی کانفلوئنس

ترجمه هنرمندانه فرهنگ در مبلمان

گریگوری اموی (Gregory Emvy) در مورد حس هنرمندانه و ایده‌ درونی کارهایش می‌گوید: «من آدمی بسیار حساس هستم. برداشتم از زیبایی از درونم می‌آید و داستان‌هایی که تعریف می‌کنم بازتاب تجربه‌های درونی‌ام است. همه ما موجودات زنده‌ای هستیم که تلاش می‌کنیم رشد کنیم و به کمال برسیم. الان، من در مکزیکو زندگی می‌کنم. این شهر با طبیعت محاصره شده و غرق در فرهنگی است که هیجان‌زده‌ام می‌کند. این زیبایی قطعا در کارهایم ترجمه می‌شود.»

آخرین اثر هنری اموی مجموعه مبلمانی است که شبیه به سازه‌های معمارانه هستند، او درمورد طراحی و تولید این آثار می‌گوید: «یک زمانی من دوست داشتم معمار شوم اما زمانه طور دیگری رقم خورد. معماری زبان چیزهای غول‌پیکر است، بزرگترین مجموعه از نمادهای دیداری که به دست انسان ساخته شده. معماران هم درست مثل هنرمندان، آدم‌هایی هستند که عمل می‌کنند، حرف نمی‌زنند و هدفشان خلق کردن است. تفاوت ما فقط در فن‌های خلاقیت است. برای من سادگی مهم‌ترین اصل است و این هم در معماری و هم در هنر سخت ترین کار است. وقتی با فرم‌های ساده کار می‌کنید، زیبایی و هماهنگی فقط با مقادیر درست به دست می‌آید. من در کارهایم از پارچه و رنگ برای رسیدن به این هماهنگی استفاده می‌کنم.»

ترکیب مس و مرمر

ترکیب مس و مرمر

مصالح به کار رفته در اثر

اموی می‌گوید لحظه‌ الهام برای او زمانی است که میزان مناسب هر عنصر را پیدا می‌کند. «قطعاتی که ساخته شده‌اند بازتاب شخصیتم و احساساتی هستند که با دیدن چیزهای مختلفی که در یک وجود یکی می‌شوند برانگیخته شده. این یک بازی‌ بین زندگی خالق و تصوراتش است.» کار کردن با بعضی از مصالح به کار رفته در آثار اموی کار مشکلی است. یکی از این مشکلات تکه کردن مرمر است. باید عرضش مناسب باشد و مصالح مناسبی پیدا شود که بتوان مرمر را به آن چسباند. درمورد مس مشکل پیدا کردن دمای مناسب ذوب و راهی برای ریختنش درون مرمر است. البته همه‌ این‌ها برای اموی فرآیندهایی جذاب هستند و از پیدا کردن راه‌حل‌شان لذت می‌برد.

حتما بخوانید:  با فلورانس نول بنیان‌گذار برند Knoll آشنا شوید
گرگوری اموی

گرگوری اموی

داستان مهاجرت

اوایل سال گذشته از طرف MUAC دانشگاه هنر مکزیکوسیتی بورسی به اموی تعلق گرفت و تصمیم گرفت مدرک فوق لیسانسش را از آنجا بگیرد. چراکه همیشه دوست داشت تجربه‌های جدید کسب کند. «معلوم نیست این تجربه‌ها، شما و هنرتان را به کجا هدایت می‌کنند. تجربه زندگی و کار در مکزیک به دید هنری من وسعت بخشیده. خودم متوجه می‌شوم که کارهایم جدی و عمیق شده و کمی هم ظریف‌تر. دیگر همه‌ قصه را نمی‌گویم بلکه صبر می‌کنم مخاطب جاهای خالی را پر کند. هر روز صبح از خواب بیدار می‌شوم تا جنگل را ببینم. به مغازه‌ محله می‌روم تا صبحانه بخرم و با صنعتگرانی که با پارچه، چرم و مواد معدنی کار می‌کنند خوش‌وبش کنم. تشریفات صبحگاهی من و منابع الهامم این‌ها هستند. تجربه کردن این رسوم در اروپا مشکل است، مگر اینکه زندگی کردن دور از زندگی شهری را دوست داشته باشید.»

نیمکت کانفلوئنس

نیمکت کانفلوئنس

برنامه‌ریزی کار

او دفتر طراحی بزرگی برای طرح‌های مقدماتی دارد و در آن نمونه‌های مواد معدنی را هم نگهداری می‌کند. از این دفتر برای طراحی وقتی بیرون از خانه یا در موزه هست هم استفاده می‌کند. موزه زمین‌شناسی محلی، مکان موردعلاقه‌ اوست. «می‌توانم ساعت‌ها آنجا بنشینم، الهام بگیرم و نقاشی بکشم. بعد با دسته‌بندی ایده‌ها و روش‌ها، طرح‌هایم را سروسامان می‌بخشم. البته که طرح‌های خودجوش هم جایگاه خودشان را دارند. نزدیک نهایی شدن طرح گاهی دیدم را بازبینی می‌کنم و کمی اصلاح می‌کنم.»

مبل کانفلوئنس

مبل کانفلوئنس

طبیعت و هنر طراحی

اموی مبلمانش را در درجه‌ اول هنر می‌داند. از نظر او ایده‌هایش از نقاشی به مبلمان یا سرامیک و بقیه چیزها نقل مکان می‌کنند اما پیام ایده بدون توجه به فضا و قالب اثر ثابت می‌ماند. نکته‌ دیگر اینکه او تمایلی ندارد آثار هنری‌اش به کالا تبدیل شوند و به همین دلیل در تعداد محدود تولیدشان می‌کند. او در اشاره به حس‌وحال متضادی که آثارش منتقل می‌کنند می‌گوید: «لطیفه‌ای هست که می‌پرسد اگر خارپشت و مار را ترکیب کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت سیم خارداری ده متری خواهیم داشت. هدف من هم در خلق مبلمانم نشان دادن اتفاقی است که با ترکیب طراحی، معماری و طبیعت می‌افتد. به همین دلیل شما در بعضی آثار نفوذ هندسه را می‌بینید و در بعضی دیگر طرح‌های گل‌گلی.»

حتما بخوانید:  صندلی نویسندگان : پائولو کوئلیو
ترکیب مس و بتون

ترکیب مس و بتون

شبکه‌های اجتماعی

او در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی دارد و قدرت شبکه‌های اجتماعی در قرن بیست و یکم را شگفت‌انگیز می‌داند. او معتقد است اینستاگرام ابزاری قدرتمند برای هنرمند است، البته اگر طرز استفاده‌اش را بلد باشد. خود او بارها از طریق اینستاگرام از طراحان و معماران درخواست‌هایی کرده و اعتقاد دارد این شبکه‌ها باید جدی گرفته شوند، چرا که افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی‌شان بیشتر در دسترس هستند تا از طریق وبسایت. البته او از کوچک شدن جهان و عمومی شدن مسائل شخصی و اینکه می‌توان به راحتی از هر رویدادی آگاه شد، ناراضی است. به عقیده‌ او در استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید زندگی شخصی را از زندگی اجتماعی جدا کرد، هرچند در نهایت هرچه در شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود بخشی از وجهه‌ هر شخص است.

میز کانفلوئنس

میز کانفلوئنس

مد و تاثیر آن در زندگی هنری

اموی در مورد تاثیرگذاری‌اش در حوزه‌ مد می‌گوید:‌ «وقتی از کارم در حوزه مد تعریف می‌شود کمی خجالت می‌کشم. من در زندگی واقعی‌‌ام فروتنانه لباس می‌پوشم و می‌توانم یک لباس را حتی یک هفته بپوشم. به نظر من هنر و مد دست در دست هم جلو می‌روند. مثلا طرح‌های YSL و McQueen به همین شکل هستند. چند سال پیش گویا چند طراح مد تحت تاثیر کارهایم قرار گرفته بودند و مرا به نمایشگاهشان دعوت کردند. بین کارهایم یک نوع همکاری و همراهی با مد وجود دارد که البته زمان می‌گوید که نتیجه چه خواهد شد.»

استفاده از بتون در محصول

استفاده از بتون در محصول

برنامه‌های آینده

اموی به زودی مجموعه‌ای سرامیکی را کلید می‌زند که شامل گلدان، مجسمه و اشیای دیگر است. پروژه‌ بعدی هم مجموعه مبلمانی خواهد بود که از پایه‌های چراغ و شمع، مجسمه و نیمکت ساخته شده. در این مجموعه‌ها هم طبیعت و هم تکنولوژی‌های پیشرفته حضور خواهند داشت. در این مبلمان مس، سنگ آتش‌فشانی و صمغ کاج به کار می‌رود و فرآیندی هیجان‌انگیز خواهد بود.

حتما بخوانید:  هشت نمونه مبلمان مدرن با نصب و بسته‌بندی آسان
میز کانفلوئنس

میز کانفلوئنس

محل تلاقی هنرها

آثار او دسته‌ای از پارچه‌های متضاد، زبر و نرم، پرزدار و بدون پرز، گرم و سرد، با تفاوت‌های رنگی و تنشی بین نرمی نقشمایه‌های ارگانیک و زبری زمین‌شناسانه یا حساسیت صنعتی را نمایش می‌دهد و هر تکه هارمونی خاص خود را دارد. اموی با ترکیب مواد ناهمگن و در شکل‌های متضاد مجموعه‌ مبلمانی خیالی را ساخته است.

اموی در این مجموعه‌ که «کانفلوئنس» -به معنی تلاقی- نام دارد، مواد مختلفی مثل مرمر، بتون، چوب و مس را ترکیب کرده است. به گفته‌ او مجموعه کانفلوئنس سعی دارد، مفاهیم متعددی را ترجمه کند. انتقال مفاهیم، محدود به مواد مختلف، فرم‌ها و فنون نمی‌شود. شاید در اثری شخصی ردپای مدرنیسم شوروی را ببیند و دیگری رودخانه‌ و آبشار. برای هر کسی چیزی برای دیدن و ارتباط گرفتن وجود دارد.

بخشی از مجموعه کانفلوئنس
بخشی از مجموعه کانفلوئنس

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.