طراحی مبلمان به سبک آرت دکو
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

طراحی مبلمان به سبک آرت دکو

۲
(۱)
طراحی مبلمان به سبک آرت دکو
طراحی مبلمان به سبک آرت دکو

آرت دکو در واقع بیش از آن‌که یک سبک طراحی بی سر و صدا باشد یک جنبش هنری تأثیرگذار بود که پس از جنگ جهانی اول در پاریس ظهور کرد و به شکل عجیبی در بسیاری از نقاط دنیا با فرهنگ‌ها و سلایق مختلف گسترش یافت. اگرچه در ظاهر زیباییمبلمانسبک آرت دکو بر اساس طراحی کلاسیک است اما هنرمندان و طراحان آن زمان تلاش کردند تا با افزودن غیرمتعارف عناصری نظیر سنگ مرمر، عاج، شیشه، رنگ‌های جسورانه و الگوهای منظم، احساسی جدید در محصولات خود به وجود آورند و ظاهر آنها را مبالغه آمیزتر از تولیدات سبک کلاسیک جلوه دهند.

لفیق زندگی مدرن و زیبایی‌های لوکس و پیچیده در سبک آرت دکو

لفیق زندگی مدرن و زیبایی‌های لوکس و پیچیده در سبک آرت دکو

مواد در سبک آرت دکو

سبک آرت دکو همواره در چند دهه اخیر به تلفیق زندگی مدرن و زیبایی‌های لوکس و پیچیده مشهور بوده است. مواد اولیه به کار رفته در آثار هنری سبک آرت دکو هم از نوع طبیعی و هم مصنوعی هستند. استفاده از موادی نظیر کروم، باکلیت (نوعی پلاستیک) و شیشه در کنار مواد پرهزینه‌ای نظیر عاج و چوب ماهون در مبلمان سبک آرت دکو رایج است. همچنین از رزین‌های براق نیز به‌عنوان پوشش سطحی قطعات مختلف استفاده می‌شود.

استفاده از اشکال هندسی در سبک آرت دکو

استفاده از اشکال هندسی در سبک آرت دکو

فرم در سبک آرت دکو

هنگامی‌که شما به یک قطعهمبلمانسبک آرت دکو نگاه می‌کنید معمولاً اشکال هندسی به شکل زیگزاگ یا شویرون (خطوط صاف یا منحنی V شکل) را مشاهده خواهید کرد. در آرت دکو استفاده از خطوط عمودی، سطوح صاف و ساده و رنگ‌های خیره‌کننده همواره رایج بوده است. همچنین طراحان سبک آرت دکو تلاش می‌کنند تا با کنتراست بالا میان رنگ‌ها توجه افراد را بیشتر جلب کنند. از این رو، میزهای جلو مبلی شیشه‌ای و آهنی، تختخواب‌های چوبی با تاج‌های بزرگ‌تر از حالت متعارف و لوازمی با روکش لاکی براق در سبک آرت دکو کاملاً مرسوم هستند.

حتما بخوانید:  قوانین انتخاب و نصب تابلو

ویژگی‌های اصلی سبک آرت دکو

به‌طور کلی می‌توان گفت که مبلمان سبک آرت دکو با چند ویژگی کلی شناخته می‌شوند:

  • سطوح براق شبیه به فلزات
  • استفاده از مواد عجیب و کمیاب نظیر عاج و چوب ماهون
  • خطوط زاویه‌دار
  • جلوه بیش از اندازه و مبالغه آمیز

توسعه سبک آرت دکو در دهه ۱۹۲۰ همزمان بود با ظهور ماشین آلات صنعتی نظیر هواپیما، خودرو و قطار که فرصت مناسبی را برای گسترش این سبک از طراحی در فضاهایی خارج از منازل پدید آورد. این استفاده عمومی و اجتماعی از آرت دکو نقش مؤثری در محبوبیت و ماندگاری این سبک داشت.

تنوع مواد و الگوها در سبک آرت دکو

تنوع مواد و الگوها در سبک آرت دکو

نکات مهم در طراحی به سبک آرت دکو

همانطور که گفته شد در سبک آرت دکو از الگوهای هندسی و رنگ‌های جسورانه استفاده می‌شود. در واقع سبک آرت دکو شامل تمام بخش‌های دکوراسیون از سقف تا کف می‌شود؛ بنابراین در حالی که برای زیبایی مبلمان آرت دکو از مواد متمایزی استفاده می‌شود، برای پوشش دیوارها و کف نیز از الگوهای هندسی منظم و بزرگ بهره می‌گیرند. تنوع مواد در سبک آرت دکو واقعاً بی‌نظیر است. شما در کمتر سبکی می‌توانید فولاد ضدزنگ، آبنوس، کروم، پلاستیک، سنگ مرمر، چوب، چرم و روکش لاکی را که با خطوط ظریف و انحناهای ملایم با هم درآمیخته‌اند به‌طور همزمان مشاهده کنید. به عقیده برخی دکوراسیون سبک آرت دکو شبیه به یک تابلوی نقاشی است که هر نقطه آن با ظرافت و حوصله زیادی کشیده شده است.

نورپردازی در سبک آرت دکو

نورپردازی در سبک آرت دکو

نورپردازی در سبک آرت دکو

نور آخرین عنصری است که به سبک آرت دکو وارد می‌شود. ترکیب بی‌نظیر مواد و الگوها هنگامی کامل می‌شود که به خوبی توسط چشم انسان‌ها دیده شود و این کار نیز بر عهده نورپردازی است. در واقع در سبک آرت دکو تنها نور طبیعی نمی‌تواند ظرافت کار را به خوبی نشان دهد. در نتیجه طراحان می‌کوشند تا با بهره‌گیری از نورپردازی‌های تأکیدی این ظرافت را بیشتر نشان دهند.

حتما بخوانید:  دکوراسیون ورودی خانه را چگونه بچینیم؟
چوب در مبلمان به سبک آرت دکو

چوب در مبلمان به سبک آرت دکو

چوب در مبلمان به سبک آرت دکو

در سبک آرت دکو، چوب عنصری برای نشان دادن کیفیت بالای محصولات است. چوب‌های به کار رفته در مبلمان به این سبک عمدتاً از جنس آبنوس یا لایه‌های نازک ماهون و زغال اخته است. در نمونه بالا یک بوفه طراحی‌شده توسط ژاک امیلن رولمن یکی از طراحاندکوراسیونبرجسته فرانسوی را مشاهده می‌کنید. این بوفه با چنان ظرافتی طراحی‌شده که به نظر نمی‌رسد بزرگ و سنگین باشد. همچنین با وجود سطوح و خطوط ساده، به لطف روکش براق و عاج به کار رفته در این بوفه، زیبایی قابل توجهی را در آن مشاهده می‌کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط