طراحی اسکاندیناویایی چیست؟
معماری و دکوراسیون خانه

طراحی اسکاندیناویایی چیست؟

۰
(۰)

سبکی برای روزهای کوتاه و شب های بلند

طراحی اسکاندیناویایی در دهه‌ی پنجاه میلادی به‌وجود آمد. این طراحی زاده‌ی مدرنیته است. هدف از این نوع دکوراسیون قرار دادن کاربرد، سادگی و قیمت مناسب در کنار یک‌دیگر است. این سبک از دکوراسیون متفاوت از دکوراسیون باقی کشورهای اروپایی‌ست که به زندگی لوکس و لوازم دکوری اهمیت فراوانی می‌دادند. در این نوع دکوراسیون معمولا از مواد طبیعی مثل چوب و چرم استفاده می‌شود. همچنین به‌دلیل طول روزهای کوتاه در کشورهای اسکاندیناوی به نور اهمیت زیادی می‌دهد. این نوع دکوراسیون قصد دارد که زندگی روزمره‌ی انسان مدرن را سهولت بخشد. امروزه، طراحان دکوراسیون داخلی مینیمالیست، بیشترین علاقه را به این سبک از دکوراسیون نشان می‌دهند.

محبوب ترین متریال چوب

در دکوراسیون اسکاندیناویایی فرش به اندازه سایر انواع دکوراسیون جایگاهی ندارد. به‌جای فرش معمولا از پوشش چوب برای زمین استفاده می‌شود. گاهی می‌توانیم از گبه و یا قالی‌های مدرن نیز استفاده کنیم. همان‌طور که گفتیم در منطقه‌ی اسکاندیناوی زمستان‌ها طولانی و طول روز کم است و مردم ماه‌ها نمی‌توانستند از خانه‌هایشان خارج شوند. همچنین اکثر مردم این منطقه در خانه‌های کوچک زندگی می‌کردند. پس آن‌ها نیاز به فضایی داشتند که علاوه بر صمیمانه بودن، پر از هوا نیز باشد. به‌همین دلیل در این نوع دکوراسیون از اشیایی مثل پرده‌های کلفت و فرش اجتناب می‌شود.

همه چیز درخدمت نور بیشتر

به‌خاطر زمستان‌های بسیار طولانی، دکوراسیون اسکاندیناویایی معمولا طرف‌دار فضاهای روشن است. به‌این منظور توجه فراوانی به نور طبیعی نشان می‌دهد. در این سبک از دکوراسیون معمولا پنجره‌های بزرگ بدون پرده و یا با پرده‌های کنار کشیده شده دیده می‌شوند. برای بازتاب نور از آینه استفاده می‌کنند. هم‌چنین معمولا رنگ غالب این سبک دکوراسیون سفید و یا رنگ‌های بسیار روشن است.

حتما بخوانید:  مبل چوب پنبه ای (Lucie Koldova)

در دکوراسیون اسکاندیناویایی چوب نقش بزرگی را ایفا می‌کند. آن‌ها دوست دارند که رنگ‌های خنثی و طبیعی را با سفید مخلوط کنند. رنگ چوب برای‌ این منظور بسیار مناسب است. در این سبک از چوب برای زمین، دیوارها، کابینت‌ها و خلاصه بسیاری از لوازم استفاده می‌شود. چوبی که در خانه‌هایی به سبک اسکاندیناویایی به کار می‌رود معمولا به رنگ روشن است.

همان‌طور که گفته شد، مردم این منطقه معمولا درخانههای کوچک زندگی می‌کردند. پس در این سبک از دکوراسیون جایی برای شلوغی وجود ندارد. این سبک از دکوراسیون جزئیات زیادی را وارد طراحی خانه نمی‌کند و اشیای مدرن، ساده و کاربردی را ترجیح می‌دهد. مرتب و خلوت بودن همچنان یکی از نکات مهم در این نوع طراحی‌ست. لوازم دکوری در این سبک از طراحی بسیار کم استفاده می‌شوند . دیوارها غالبا یا خالی هستند یا از لوازم تزئینی کم با رنگ های خنثی در آنها استفاده شده.

ستایش طبیعت

مردم منطقه‌ی اسکاندیناوی دوست دارند که طبیعت را در خانه نیز ستایش کنند. به‌همین دلیل نگهداری از گیاهان سبز درداخل فضای مسکونی در این سبک از دکوراسیون اهمیت بسیاری را دارا هستند. گیاهان باعث می‌شوند که فضا روشن‌تر شود و به ان زندگی می‌بخشد.

گرچه در این سبک دکوراسیون، پارچه‌های طرح‌دار زیادی دیده نمی‌شوند ولی آن‌هایی که می‌توانند به این طراحی راه‌ پیدا کنند معمولا کاربردی هستند و ایجاد گرما می‌کنند. در این سبک طراحی از پارچه‌ها در پتو و امثال آن استفاده می‌شود.

طراحی اسکاندیناویایی به معنای کمیت و کیفیت است. همه چیز به مقدار لزوم استفاده می‌شود؛ نه خیلی کم و نه خیلی زیاد. این طراحی فضایی ساده، گرم و صمیمانه را مورد هدف قرار می‌دهد. در یک کلمه می‌توان این سبک را مینیمال دانست. می‌توان با تغییر دادن جزئیات کوچک، حال و هوای چنین فضایی را به‌کلی تغییر داد. فراموش نکنید که شما می‌توانید در هر سبکی از دکوراسیون سلیقه‌ی شخصیتان را اعمال کنید.همانگونه که امروزه اکثر طراحان این کار را انجام می دهند و بیشتر شاهد سبک های ترکیبی هستیم تا خالص و یکپارچه.

حتما بخوانید:  زندگی در اوج با خانه ای در سانفرانسیسکو

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط