دکوراسیون
books

دکوراسیون

۰
(۰)
دکوراسیون هم هنر است و هم علم
دکوراسیون هم هنر است و هم علم

دکوراسیون چیست؟

دکوراسیون هم هنر است و هم علم. به بیان بهتر طراحی دکوراسیون نیازمند استعداد هنری است اما هنری که متکی بر دانش طراحی باشد. دکوراسیون قرار است محیط را از نظر کاربرد و زیبایی‌شناختی بهبود ببخشد و با درک رفتار مردم فضاهای کاربردی ایجاد کند و ویژگی‌های آن را ارتقا دهد. دکوراسیون با تاکید بر تزئینات، آراستن و پیراستن محیط قصد دارد امکان استقاده موثر‌‌تر از فضا را مهیا کند.

دکوراسیون به بیان دیگر هنر ترکیب است و دکوراتورها اجسام مختلف را با هم ترکیب می‌کنند تا محیطی زیبا و دلپذیر را شکل دهند. ترکیب‌بندی‌ فرم، رنگ، جنس، بافت و ویژگی‌های غیرفیزیکی هر یک از اجزاء محیط و قطعات مبلمان با کل فضا در دکوراسیون حائز اهمیت است. دکوراسیون است که هویت یک محیط و روح غالب بر آن را تعیین می‌کند. روانشناختی محیطی از دیگر موضوعاتی است که اخیرا ارتباط آن با طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون بسیار بیش از پیش مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.

گرچه در بالا اشاره کرده‌ایم که دکوراسیون غالبا به طراحی داخلی اطلاق می‌شود اما طراحی دکوراسیون محدود به محیط داخلی نیست و گاهی فضای بیرونی یا فضای باز نیز نیازمند بهینه سازی است. دکوراسیون داخلی و دکوراسیون باز در بسیاری از موارد همپوشانی دارند و به هم شبیه هستند، اما تفاوت‌هایی نیز دارند. دکوراسیون داخلی دکوراسیون محیط‌های محصور است. حال اینکه برای دکوراسیون بیرونی باید از آب و هوا و دیگر ویژگی‌های جغرافیای محیط، پوشش گیاهی منطقه و تاثیر آنها بر مبلمان فضای باز شناخت داشت.

انجام عمل دکوراسیون گرچه از باستان صورت می‌گرفته اما شکل و شمایل امروزی آن نهایتا تاریخی ۱۵۰ ساله دارد، به طور مداوم در حال تحول است و اغلب مردم با آن درگیر هستند. امروزه طراحی دکوراسیون به انتخاب پالت‌های رنگی برای مبلمان یا کاغذ دیواری برای دیوارها محدود نمی‌شود. ‌‌‌‌ایمنی، طراحی پایدار، مسائل فنی مانند عملکرد مکانیکی اجزا ساختمان، برق، لوله کشی و جنس مصالح و مواد مورد استفاده و ویژگی‌هایی مثل عایق بودن در برابر سرما و گرما و آکوستیک بودن و روشنایی مواردی است که در دکوراسیون مد نظر قرار می‌گیرد.

حرفه طراحی دکوراسیون نیز یک حرفه چند منظوره است و کسی که دکوراسیون میکند باید درک خوبی از نحوه تاثیر محیط اطراف بر روی افراد داشته باشد. دکوراسیون قبلا به عنوان شاخه دیگری از معماری و در کنار معماری داخلی شناخته می‌شد اما امروزه به یک رشته تخصصی تبدیل شده است. دکوراسیون‌‌ ‌‌‌‌با‌‌ ‌‌‌‌معماری، طراحی صنعتی، عمران، نجاری، صنعتگری و … ارتباط دارد.

حتما بخوانید:  وقتی سقف خانه ها و سنگفرش خیابان با هم یکی می شوند

به دلیل این ارتباط گسترده با حرفه‌های مختلف استاندارهای بین المللی هم برای دکوراسیون تدوین و این رشته آکادمیک شده است. دکوراسیون امروزه دیگر مختص ادارات، اماکن عمومی و بااهمیت و‌‌ ‌‌‌‌یا اقشار پردرآمد جامعه نیست و‌‌ ‌‌‌‌برای خانه‌ و خانواده‌ها از هر قشری امری مهم محسوب می‌شود.‌‌ ‌‌

در دکوراسیون دوره معاصر مواد مصنوعی جایگزین فلزات و شیشه شدند

در دکوراسیون دوره معاصر مواد مصنوعی جایگزین فلزات و شیشه شدند

آشنایی با دکوراسیون

آشنایی با دکوراسیون و تاریخچه آن به ما در درک بهتر استفاده از سبک‌ها و مقتضیات آن کمک خواهد کرد. گرچه عمل دکوراسیون قدمتی بسیار دیرین دارد اما رواج آن را به مصر باستان نسبت می‌دهند که در آن ‌‌‌‌قصرهای خود را با مبلمان پوشیده از پوست‌های حیوانی یا منسوجات، و نیز نقاشی‌های دیواری، مجسمه‌ها و گلدان‌های نقاشی شده، تزئین می‌کردند. در هند باستان نیز معماران به عنوان طراحان داخلی کار می‌کردند. تمدن‌های رومی و یونانی نیز در دکوراسیون دستی بر آتش داشتند.

گرچه‌‌ ‌‌‌‌در قرون وسطی توجه به مبلمان و تزئینات کم شد اما در قرن ۱۲، سبک نوآورانه گوتیک با تاکید بر پنجره‌ها برای جذب نور طبیعی مورد توجه قرار گرفت. در قرنهای ۱۵ و ۱۶، در دوره رنسانس سبک‌هایی با عناصر تزئینی مانند مرمر، منبت کاری و نقاشی‌های پر زرق و برق رایج شد. کمی بعد در سبک باروک از سنگ مرمر رنگی، شیشه رنگی، سقف نقاشی شده و ستون‌های پیچیده استفاده شد.

در اواسط قرن هجدهم، طراحان داخلی اروپایی به سبک روکوکو با ظروف چینی آسیا، طرح‌های گل و تزئینات ظریف مانند مروارید و لاک پشت روی آوردند. قرن نوزدهم با ماشینی شدن همراه بود و در این قرن بعد از نئوکلاسیک‌ها، مهمترین تاثیر را «کتابچه راهنمای طراحی» وارتون و کیدمن ایجاد کرد که در آن‌‌ ‌‌‌‌پرده‌های سنگین، پنجره‌های ویکتوریا و طاقچه‌های پر از سفال محکوم شده بود. در این کتاب استدلال شد این مبلمان و دکوراسیون راحت نیستند و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. موفقیت این کتابِ منحصر به فرد، منجر به ظهور اولین نسل دکوراتورهای حرفه‌ای ‌‌شد.

حتما بخوانید:  طراحی های هندسی مدرن برای دیوار خانه مدرن - قسمت ۲

در طول دو قرن بعدی، تعدادی از سبک‌های نوین و مدرن طراحی داخلی پیاپی هم ظهور پیدا کردند. از‌ ‌‌‌‌آرت دکو و آرت نوو تا مینیمالیست و مدرن باهاوس. همچنین توجه به دکوراسیون از کاخ‌های سلطنتی یا خانه‌های شهروندان ثروتمند، به توده‌ها راه پیدا کرد. در نیمه دوم قرن بیستم، جنبش هنر و صنایع دستی گسترش یافت و پای زیبایی شناسی به محصولات تولید انبوه به ویژه مبلمان باز شد. در قرن بیست و یکم، افزایش تصاعدی ورود لوازم خانگی مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، تلویزیون، تلفن و … به دکوراسیون به چالش جدید طراحان تبدیل شد. آن‌ها مجبور شدند فضاها را نه تنها برای اهداف زیباشناختی، بلکه همچنین برای قابلیت‌های کاربردی طراحی کنند.

در دوره معاصر مبلمان‌هایی ارزان برای خانه‌های کوچک طراحی شدند که ترکیبی از سهولت تعمیر، نگهداری و کارکرد‌گرایی را با هم دارند. سیستم مدولار نیز در دوره معاصر طراحی شد تا در دکوراسیون ترکیب‌های انعطاف پذیر را امکان پذیر سازد. در این دوره مواد مصنوعی جایگزین فلزات و شیشه شدند و روشنایی به اندازه ابعاد، تعادل، راحتی، الگو و رنگ اهمیت پیدا کرده است.

دکوراسیون فروشگاهی یکی از انواع دکوراسیون هاست

دکوراسیون فروشگاهی یکی از انواع دکوراسیون هاست

انواع دکوراسیون

انواع دکوراسیون را بر اساس فعالیتی که در محیط انجام می‌شود می‌توان تقسیم بندی کرد:

دکوراسیون مسکونی

دکوراسیون مسکونی دکوراسیون فضای خصوصی و شخصی زندگی یا همان دکوراسیون منزل است. این دکوراسیون برای هر خانه و خانواده اختصاصی است و نیازها و خواسته‌های فرد در این دکوراسیون بسیار مهم است. دکوراتور ممکن است از ابتدا یک خانه را طراحی کنند یا هنگام بازسازی و تغییر چیدمان.

دکوراسیون تجاری

طراحی تجاری شامل طیف گسترده‌ای می‌شود:

دکوراسیون فروشگاهی: شامل مراکز خرید کوچک و بزرگ، عمومی یا تخصصی، نمایشگاه‌های تجاری مثل نمایشگاه‌های اتومبیل و …

دکوراسیون اداری: مثل دکوراسیون شرکت‌ها، بانک‌ها، دفاتر دولتی و …

دکوراسیون بهداشت و درمان: طراحی بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مطب‌ها و …

دکوراسیون مهمان‌پذیر‌ها اقامتگاه‌ها و اماکن تفریحی: شامل هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها، تئاتر‌ها، سالن‌های موسیقی و …

دکوراسیون آموزشی: مانند مدارس و دانشگاهها و …

دکوراسیون نمایشگاهی: مثل موزه‌ها، گالری، نمایشگاه و …

دکوراسیون سالن انتظار: از جمله ایستگاه اتوبوس، ایستگاه مترو، فرودگاه، اسکله و …

حتما بخوانید:  مبلمان

دکوراسیون ورزشگاهی: شامل استادیوم‌ها، استخر، سالن‌های ورزشی و …

و دیگر دکوراسیون‌ها که می‌توانند موقتی و یا دائم باشند، مثل دکوراسیون فضای برگزاری رویدادها مانند کنفرانس‌ها، همایش‌ها، رقابت‌ها و … و یا دکوراسیون مراسم‌ها مانند مراسم عروسی، جشن تولد و … .

دکوارسیون مسکونی به سبک مدرن

دکوارسیون مسکونی به سبک مدرن

طراحی دکوراسیون و نکات مهم آن

‌‌‌‌در طراحی دکوراسیون نکات کلیدی وجود داد؛ اما تمامی این نکات حول ۷ عنصر و محور مطرح شده‌اند:

۱.نور؛ همه آنچه که میبینیم و نمی‌بینیم و حتی درکی که از رنگ، فرم اشیا و ترکیب آن‌ها داریم همه منوط به نوع، میزان، رنگ نور و نحوه نورپردازی است.

۲.فرم؛ تمامی اشیاء سه بعدی موجود در دکوراسیون، مانند مبلمان، عناصر دکوراتیو، چراغ‌ها، فرش‌ها و … را فرم می‌گویند.

۳.فضا؛ تمامی محدوده‌ای که در اختیار داریم، خواه فضای خالی باشد یا فضای اشغال شده. مهمترین بخش در فضا، فضای در دسترس کاربر است.

۴.بافت؛ ویژگی که بیشتر به جنس‌ اجزاء مبلمان مربوط است و شاید به لحاظ بصری قابل دیدن نباشد اما لمس بافت‌های متفاوت و جذاب در دکوراسیون می‌تواند احساس خوشایندی را منتقل کند.

۵.شکل؛ خط بیرونی هر فرم یا چند فرم که در کنار هم قرار گرفته‌اند شکل را تشکیل می‌دهد.

۶.رنگ؛ اگر تمامی اجزاء به درستی ترکیب شده باشند تا زمانی که رنگ آن‌ها مشخص نشده باشد، دکوراسیون و طراحی دکوراسیون هیچ معنایی ندارد.

۷.حجم؛ یکی از مهمترین عناصر دکوراسیون. تو خالی یا توپر بودن اجسام و احساسی که نسبت به وزن و سبکی و سنگینی آن‌ها داریم به حجم برمی‌گردد.

آموزش‌های آکادمیک و غیرآکادمیک متنوعی برای یادگیری دکوراسیون وجود دارد

آموزش‌های آکادمیک و غیرآکادمیک متنوعی برای یادگیری دکوراسیون وجود دارد

آموزش دکوراسیون حرفه‌ای

آموزش‌های آکادمیک و غیرآکادمیک متنوعی برای یادگیری دکوراسیون وجود دارد اما پیش از همه آن‌ها این مشق تصویری است که به کمک شما می‌آید. دیدن تصاویر با کیفیت از مبلمان‌ و دکوراسیون‌هایی که حرفه‌ای طراحی شده‌اند و مطالعه و مشاوره قطعا بهترین راه برای آموزش حرفه‌ای دکوراسیون است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط