دکوراسیون داخلی به سبک شرقی

63
۴.۷
(۳)

با گفتن واژه خاورمیانه بسیاری از مردم جهان به فکر فرهنگ، تمدن و منطقه ای استراتژیک می افتند که دارای منابع زیرزمینی به خصوص نفت و گاز فراوانی است. کشورهای خاورمیانه، آسیای مرکزی و هند تاریخ و فرهنگی غنی دارند و معماری ها و طراحی های شگفت انگیز آنها زبانزد خاص و عام است. مذاهب مختلفی در خاورمیانه رشد و نمو کرده اند اسلام، بودائیسم و هندوئیسم و مذاهب دیگر بر معماری و طراحی مردم این منطقه تأثیر گذاشته اند.

دراین مطلب می خواهیم به دکوراسیون داخلی در کشورهای خاورمیانه بپردازیم و شما را با پیچیدگی و ظرافت و زیبایی آن بیشتر آشنا کنیم. در خانه های خاورمیانه ای آنچه که بسیار جلب نظر می کند رنگ ها و نقش و نگارهای زیبا است. معمولا آنچه از تلفیق هنرهای سنتی و بومی و وسایل لوکس در این فضاها ایجاد می شود واقعا زیبا و بی نظیر است. برای استفاده از ظرافت های دکوراسیون کشورهای خاورمیانه نیاز به آشنایی به فرهنگ و رسوم این مناطق داریم. فرهنگی که مملو از رنگ های روشن، پارچه ها و الیاف طبیعی، کنده کاری های چوبی، وسایل دکوری سنتی و صنایع دستی است. در ادامه به معرفی دکوراسیون شرقی می پردازیم.

دکوراسیون شرقی
دکوراسیون شرقی

کوسن ها به سبک خاورمیانه ای

ایده های طراحی داخلی خاورمیانه و آسیای میانه از جمله طرح های هندسی، بافت ها و پارچه های متنوع و فرش های دستباف جذابیت چشمگیری را به اتاق های خانه می دهد. کوسن ها در دکوراسیون به سبک خاورمیانه معمولا نقش پر رنگی دارند و به خانه رنگ و انرژی می بخشند. به راحتی می توان از این کوسن ها با طرح ها و الگو های هندسی در دکوراسیون مدرن و درکنار انواع مبل راحتی نیز استفاده کرد. اگر رنگ های شاد و تند پارچه های این منطقه با پارچه های مخمل و تیفانی ترکیب شوند به خانه های مدرن روح و جلای خاصی را می دهند و فضای دلپذیری را ایجاد می کنند.

دکوراسیون شرقی

طرح های هندسی در دکوراسیون های شرقی

در دکوراسیون های خاورمیانه و آسیایی از طرح های هندسی و در کنار آن نورپردازی هایی به سبک شرقی زیاد استفاده می شود. استفاده از صنایع دستی و سنتی در طرح های داخلی که هر کدام از آنها نشانی از طرح ها و الگو های مختلف هندسی است ارزش معنوی و مادی بسیاری دارد. در دکوراسیون های داخلی خاورمیانه از منبت کاری، معرق کاری و آیینه هایی که با تزئینات چوبی طراحی شده اند درسالن ها زیاد استفاده می شود و در اتاق خواب ها از آباژور هایی با طرح ها و رنگ های مختلف استفاده می کنند.
صنایع دستی زرق و برق هایی جذابی را در دکوراسیون های داخلی خاورمیانه و آسیای مرکزی به وجود می آورند.

دکوراسیون شرقی

مواد اولیه هایی که در طراحی های داخلی خاورمیانه به کار می برند

از متداول ترین مواد اولیه ای که در طراحی داخلی و دکوراسیون خاورمیانه ای از آن استفاده می شود می توان به چوب درخت ساج، سرامیک و آهن های کار شده، صدف، نقره، برنج، مس و فلزهایی با روکش طلا اشاره کرد. میناکاری، منبت کاری، آهنگری، مهر زنی، بافت، حکاکی و خاتم کاری هم از جمله تکنیک هایی است که برای ساخت انواع مبلمان به سبک خاورمیانه ای به کار گرفته می شوند.

دکوراسیون شرقی

رنگ ها در دکوراسیون داخلی خاورمیانه

یکی از ویژگی های بارز دکوراسیون به سبک خاورمیانه استفاده از رنگ های شاد و پر انرژی است. این رنگ ها شامل موارد زیر می شوند:

 • قرمز
 • نارنجی
 • سبز
 • آبی
 • آبی فیروزه ای
 • آجری « ترکیب رنگ قرمز و نارنجی »

استفاده از این رنگ ها گرما و احساس آرامش را در خانه ایجاد می کنند.شما می توانید با کمک رنگ آمیزی های خاورمیانه در دکوراسیون مدرن انرژی و شادی به خانه خود وارد کنید.

مبلمان مهمترین قسمت طراحی های داخلی خاورمیانه

استفاده از مبلمان در این سبک از طراحی بسیار خاص و متفاوت است. استفاده از چوب های بسیار بادوام و منبت کاری شده در مبلمان به این سبک زیبایی ویژه ای به طراحی خاورمیانه ای بخشیده است. مبل ها و تخت ها در این سبک با کوسن هایی به رنگ، طرح و سایزهای مختلفی تزئین می شوند. مبلمان خاورمیانه و آسیای میانه دسته ها و تاج مبل های کنده کاری شده دارند. میزهای عسلی گرد کوتاه، پاف ها، صندلی های ساده با کوسن های مختلف از جمله مبلمان مورد استفاده در این سبک هستند.

دکوراسیون شرقی

استفاده از وسایل بومی و قدیمی در دکوراسیون های داخلی خاورمیانه

استفاده از لوازم و وسایل قدیمی منطبق با فرهنگ منطقه در خانه های لوکس و مدرن یکی از ویژگی های دکوراسیون به سبک خاورمیانه است که زیبایی و جذابیت خانه ها را دو چندان می کند. از این وسایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تابلوهای نقاشی
 • انواع آویز
 • مجسمه های مذهبی
 • تابلوهایی از نقاشی حیوانات و گل های طبیعت
 • سنگ های قیمتی و با ارزش
 • مجسمه هایی زرین از حیوانات و پرندگان
 • کوزه های سفالی و مسی
 • شمع های معطر با جاشمعی های شیشه ای و رنگی
 • تزئین پرده به سبک بومی
 • فرش های دستباف با طرح های زیبا و رنگارنگ
 • مبلمان خاص منطقه معمولا چوبی و کنده کاری شده

سوالات متداول

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.