با فلورانس نول بنیان‌گذار برند Knoll آشنا شوید

12
۳
(۲)
فلورانس نول
فلورانس نول
فلورانس نول (Florence Knoll) در سال ۱۹۱۷ در میشیگان متولد شد. از سنین کم به معماری علاقه‌ بسیار داشت و ابتدا در مدرسه Kingswood و سپس در آکادمی هنر Crankbook به تحصیل در این رشته پرداخت. در این مدت به دانش خوبی در معماری رسید، اما مهم‌تر از تحصیل، این بود که دوستانی هنرمند در حوزه طراحی پیدا کرد. دوستانی که آشنایی با آن‌ها حرکت فلورانس به سمت موفقیت را سریع‌تر کرد و پیش‌زمینه‌ای برای آثار فوق‌العاده و آوانگارد او در آینده شدند. پس از فارغ‌التحصیل شدن، با کمک و توصیه برخی از همین دوستان مانند آلوار آلتو به دانشگاه‌های مختلف رفت تا نزد تعدادی از بهترین معماران قرن بیستم مهارت و دانشش را افزایش دهد و تجربه‌های جدیدی کسب کند. او در این مدت شاگرد افرادی چون والتر گروپیوس (Walter Gropius)، مارسل بروئر (Marcel Breuer) و لودیگ میس ون ده روهه (Ludwig Mies van der Rohe) بود.
شرکت هانس و فلورانس نول
شرکت هانس و فلورانس نول

در سال ۱۹۴۱ و زمانی که به نیویورک رفت، با هانس نول (Hans Knoll) آشنا شد. هانس آن زمان در حال راه‌اندازی اولین شرکت مبلمان خود بود. فلورانس و نول کمی بعد با هم ازدواج کردند. ترکیب توانایی طراحی فلورانس و توانایی‌های فروش و مدیریت هانس، شرکت نوپای آن‌ها را خیلی زود به یک شرکت بین‌المللی و اثرگذار تبدیل کرد و آن‌ها سبک ویژه خود را در نول آفریدند.

مبلمان طراحی نول

مبلمان طراحی نول

فلورانس عقیده داشت که معماران باید از توانایی‌های خودشان در زمینه طراحی و تولید مبلمان نیز استفاده کنند. به این ترتیب مدیریت بخش طراحی و توسعه مبلمان در شرکت نول را نیز به عهده گرفت. شرایطِ پس از جنگ جهانی دوم، پیدا کردن مشتری و تولید را بسیار سخت کرد. چوب تنها ماده‌‌ی اولیه دردسترس بود و تهیه موادی مانند چسب یا پارچه در آن زمان به سختی ممکن می‌شد. با این وجود و در این شرایط، او مبلمان‌های بسیاری را طراحی و تولید کرد که به عنوان نمادهای مبلمان مدرن شناخته می‌شوند و تولید آن‌ها همچنان بعد از هفتاد سال ادامه دارد. او همچنین پیشگام استفاده از اشکال هندسی در مبلمان بود. شرکت نول در این دوران علاوه بر آثار فلورانس، از طراحی‌های طراحان معروف اروپایی مانند صندلی بارسلونا میس‌ون‌ده‌روهه و یا صندلی واسیلی بروئر نیز استفاده می‌کرد.
مبلمان نول
مبلمان نول

همچنین فلورانس با زمینه داشتن از معماری، توانست مفاهیم جدید و مدرنی در زمینه بهره‌وری و برنامه‌ریزی برای فضا را ارائه دهد. او عقیده داشت که طراح برای فضا طراحی نمی‌کند بلکه یک طراح، فضا را به وجود می‌آورد. او در شرکت نول بخشی را برای طراحی داخلی تأسیس کرده بود که «واحد برنامه‌ریزی نول» (Knoll Planning Unit) نام داشت. در این واحد از هر مشتری با دقت درباره نیازه، شیوه استفاده‌ و … تحقیق و پرسش انجام می‌گرفت. در نهایت با دانستن نیازهای مشتری، برای آن‌ها به صورت اختصاصی طراحی می‌کرد، البته با رعایت به اصول زیبایی‌شناسی مدرن و ساده‌ای که به‌نوعی امضای این برند محسوب می‌شود. او به همین شیوه طراحی داخلی برخی از بزرگ‌ترین سازمان‌های آمریکا مانند IBM، GM و CBS را انجام داده است.

مبلمان نول

مبلمان نول

هانس در سال ۱۹۵۵ درگذشت و تا سال ۱۹۶۰ فلورانس مدیریت شرکت را به عهده گرفت. پس از آن نیز ۵ سال به عنوان مدیر بخش طراحی در آنجا فعالیت کرد و سپس بازنشسته شد. در سال ۲۰۰۲ مدال ملی هنر را دریافت کرد و همچنین در سال ۲۰۰۴ موزه هنر فیلادلفیا از او درخواست کرد تا نمایشگاهی از کارهای خود را برای عموم به نمایش دربیاورد. فلورانس اکنون ۱۰۱ سال دارد و شرکت نول، شرکتی که هنوز هم با قدرت به فعالیت خود در زمینه مبلمان ادامه می‌دهد، موفقیت و دوامش را مدیون این طراح بزرگ است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.