دکوراسیون فضاهای کوچک
معماری و دکوراسیون خانه

۵ اشتباه بزرگی که در دکوراسیون فضاهای کوچک مرتکب می‌شویم

۵
(۱)

۲. پر کردن فضا با وسایل ریز و درشت بسیار

در مورد قبل به این اشاره شد که نباید فضا را خالی کرد بااین‌حال پر کردن بیجای خانه هم موجب آشفتگی و درنهایت ایجاد خستگی در ساکنان منزل و مهمانان شما می‌شود. مثلاً برای اتاق پذیرایی خود می‌توانید به‌جای قرار دادن چند مبل تک از یک مبل راحتی یا کاناپه سایز متوسط (نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک بلکه اندازه‌ای مناسب با تناسبات فضا) استفاده کرد. یا اگر خانه شما سقفی بلند دارد می‌توانید در ارتفاعی که مانع حرکت در مسیر نمی‌شود یک کمد، قفسه یا کابینت به دیوار یا سقف متصل کنید تا به‌راحتی وسایل موردنیاز خود را در آن قرار دهید و از اشغال شدن اضافی فضا جلوگیری کنید. استفاده از چندین رنگ درخشان و تند در کنار هم نیز موجب شلوغ تر دیده شدن فضاهای کوچک می شود. از شلوغی بیش از حد و استفاده از چندین تنالیته رنگی در فضای کوچک پرهیز کنید مگر اینکه جدا عاشق این نوع فضا باشید و به عنوان سبک دکوراسیون مورد نظرتان آگاهانه این روش را انتخاب کرده باشید.

۱. ترس از ایجاد تنوع

بسیاری بر این باورند که چون فضای خانه کوچک است نباید آن را با استفاده از وسایل تزیینی، تابلو‌ها و … شلوغ کرد. این ترس موجب می‌شود که دیوارهای خانه بدون هیچگونه تزئینات دیواری باقی بماند و خانه از فضای دلچسب و دوست داشتنی که طالب آن هستیم فاصله بگیرد. البته نمی‌توان گفت که این طرز فکر به‌کلی اشتباه است. اما با دقت کافی و انتخاب تابلوی مناسب، نصب یک پارچه دکوری، استفاده از کاغذدیواری زیبا و طرح‌دار بر روی یک بخش کوچک از دیوار، نصب کاغذ دیواری و استیکر با رنگ و طرح مناسب در یک بخش از فضا و یا حتی با استفاده از ظرفیت فضای سقف می‌توانید جوی دلنشین و صمیمی ایجاد کنید.

حتما بخوانید:  عکس معماری داخلی

۳. بی‌برنامگی در چینش مبلمان و اثاثیه

دکور یک خانه امری استراتژیک است. مخصوصاً اگر فضای خانه‌ی شما کم است باید فکر سانتی‌متر به سانتی‌متر آن را کرده باشید و بعد وسایل را بچینید. به همین علت بهتر است از قبل خانه را ناحیه‌بندی کنید. این تقسیمات بهتر است با توجه به عملکرد هر فضا صورت بگیرد. مثلاً فضایی برای مطالعه، فضایی برای خوابیدن، فضایی برای نشستن و ریلکس کردن، فضایی برای غذا خوردن و … بعد هرکدام از این بخش‌ها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و جای هر وسیله‌ای را مشخص کنید.

۴. بی‌توجهی به رنگ و طرح دیوار‌ها، کف و سقف

نور و رنگ دو عنصر بسیار مهم در هر فضایی هستند. روشنایی و رنگ‌های کمرنگ موجب بزرگ‌تر نشان دادن فضا می‌شود. بااین‌حال این به معنی این نیست که حتماً از رنگ‌های روشن استفاده کنید. بسیاری از افراد خانه‌ی خود را تماماً سفید می‌کنند. اگر چه رنگ سفید همیشه زیباست اما شاید استفاده از آن در کنار دیواری به رنگ سبز یا خاکستری تیره جالب باشد و فضایی مختص شما را خلق کند. شما الزامی به استفاده از رنگ سفید در یک خانه کوچک ندارید و حتی بهتر است از اعجاز رنگ دیوار برای ایجاد یک دکوراسیون متفاوت غافل نشوید و با قبول کمی ریسک تمام دیوارهایتان را یکدست سفید نکنید!

۵. نور کم و پرده‌های کلفت!

پرده‌های اشرافی و کلفت که تمام نور خانه را می‌گیرند و فضایی سنگین ایجاد می‌کنند حتی در خانه‌های بزرگ هم کاربرد زیادی ندارند مگر اینکه خانه به سبک کلاسیک و اشرافی طراحی شده باشد. اما یک فضای کوچک که پنجره‌های زیادی هم ندارد باوجود پرده‌های سنگین حس خفگی به کاربران القا می‌کند. پس بهتر است از پرده‌های حریر یا پارچه‌های سبک با رنگ‌های شاد یا روشن استفاده کنید تا نور کافی وارد شود و خانه نفس بکشد.

حتما بخوانید:  دکور خانه

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط