25 طراح مبلمانی که باید شناخت
محصول و طراح ماندگار

۲۵ طراح مبلمانی که باید شناخت

۳.۷
(۳)
لوکوربوزیه
لوکوربوزیه

لوکوربوزیه (Le Corbusier)

چالرز ادوارد جانرت لوکوربوزیه (Charles-Édouard Jeanneret, Le Corbusier) متولد سوئیس است که در سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۶۵ به طور جدی در زمینه طراحی مبلمان فعالیت داشته است. او یکی از پیشتازان عرصه معماری مدرن شناخته می شود. تجربیات او در زمینه طراحی مبلمان از سال ۱۹۲۸ شروع می‌شود و در سال ۱۹۲۹ سبک مخصوص به خود را شکل می‌دهد. اگر به دقت در مبلمان و صندلی‌های طراحی شده توسط وی بنگریم، استقامت و فرم حجیم مبلمان نخستین چیزهایی هستند که ذهن شما را به خود مشغول می کنند.

چارلز و ری ایمز

چارلز و ری ایمز

چارلز و ری ایمز (Charles & Ray Eames)

این دو طراح خوش‌نام که متولد کالیفرنیا هستند فعالیت خود را به عنوان طراح مبلمان از سال ۱۹۴۰ آغاز کردند و تا سال ۱۹۷۰ نیز به فعالیت خود ادامه دادند. چارلز و ری ایمز به همراه طراحان معروف دیگر، بر سبک مدرنیسم اوایل دهه ۵۰ کالیفرنیا تاثیر به سزایی گذاشته‌اند. از معروف‌ترین طراحی‌های این دو، صندلی‌های راحتی فایبرگلاس و کاناپه‌های بزرگ است.

جین پروو

جین پروو

جین پروو (Jean Prouve)

این طراح خلاق که در فرانسه متولد شده از سال ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۴ طراحی‌های گوناگونی را به ثمر رساند. او طراح و معماری خودآموز بود. حیطه کار او بیشتر در رابطه با فولاد و فلز بود. امروزه کارهای جین پروو در بازارهای حراجی بسیار پرطرفدار است.

اتور ساتساز

اتور ساتساز

اتور ساتساز (Ettore Sottsass)

اتور ساتساز یک طراح ایتالیایی اواخر قرن بیستم است. او شرکت خود رادر سال ۱۹۸۱ در ممفیس تاسیس کرد. اتور ساتساز با استفاده از رنگ‌های چشمگیری که در سبک پاپ آرت رایج بود و همچنین فرم‌های دراماتیکی از هنر تزیینی و صنعتی، مبلمان‌هایی در سبک پست مدرن تولید می کرد.

فلورانس باست

فلورانس باست

فلورانس باست (Florence Knoll Bassett)

با وجود آنکه مبلمان و آثار طراحی شده توسط فلورانس باست بسیار محبوب است اما او هیچگاه خود را یک طراح مبلمان نمی‌دانست. او به همراه همسرش کمپانی بزرگ Knoll را دایر کردند. پس از مرگ همسر فلورانس در یک سانحه رانندگی در سال ۱۹۵۵ او مدیریت کمپانی را به تنهایی به عهده گرفت و به ایجاد سبک جدیدی از مدرنیسم آمریکایی کمک شایانی کرد.

حتما بخوانید:  نگرشی به تغییرات بنیادی در سیستم های دکوراسیون اداری (بخش اول)
جنس ریزوم

جنس ریزوم

جنس ریزوم (Jens Risom)

جنس ریزوم یکی از اولین طراحانی بود که سبک اسکاندیناوی را با سبک آمریکایی در طراحی‌های خود ترکیب کرد. او هنگامی که در سال ۱۹۴۱ از دانمارک به نیویورک نقل مکان کرد، به طراحی قطعاتی جهت افتتاحیه کمپانی Knoll پرداخت. جنس ریزوم در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی طراحی مبلمان را در کمپانی خود ادامه داد.

ادوارد ورملی

ادوارد ورملی

ادوارد ورملی (Edward Wormley)

ادوارد ورملی پس از استخدام در کارخانه‌ی آمریکایی تولید مبلمان دانبار (Dunbar)، تاثیر زیادی در تولید کلاسیک‌ترین مبلمان قرن بیستم داشت. در حالیکه بسیاری از طراحان آن دوره، در سبک مدرنیسم فعالیت می کردند، ادوارد ورملی ایده‌های خود را از بین طرح‌های کلاسیک و تاریخی انتخاب می‌کرد. البته او این ایده‌ها را کمی به روزتر می کرد و با توجه به خلاقیت خود تغییراتی را بر روی مبلمان کلاسیک انجام می‌داد.

میلو باوت‌من

میلو باوت‌من

میلو باوت‌من (Milo Baughmann)

یکی از پرکارترین طراحان مدرن آمریکایی که از دهه ۴۰ تا سال ۲۰۰۳ در کمپانی‌های گوناگون فعالیت داشته است میلو باوت‌من است. از معروف‌ترین آثار وی، صندلی‌ها و مبل‌های یکنفره است که تاثیر بسیاری بر طراحان مدرن بعد از خود، گذاشته است.

شارلوت پریاند

شارلوت پریاند

شارلوت پریاند (Charlotte Perriand)

بعد از رد شدن در یک مصاحبه شغلی، شارلوت پریاند به انجام طراحی‌های شخصی خود پرداخت تا سرانجام در سال ۱۹۲۷ در یکی از کمپانی‌های فرانسه استخدام شد. او برای کمپانی لوکوربوزیه به کمک دو طراح دیگر، سه عدد صندلی که یکی برای مکالمه و دو تای آن‌ها برای خوابیدن بودند، طراحی کرد. طراحی‌های شارلوت پریاند که همواره بسیار مردم‌پسند بوده اند او را به یکی از پرکارترین و محبوب‌ترین طراحان فرانسوی تبدیل کرد.

حتما بخوانید:  مبلمان از نوعی دیگر: از صندلی بشقاب‌پرنده تا صندلی صدفی!
جورج نلسون

جورج نلسون

جورج نلسون (George Nelson)

در سال ۱۹۴۵ جورج نلسون با وجود اینکه هیچ تجربه‌ای در زمینه طراحی مبلمان نداشت، به عنوان سرپرست طراحی در کمپانی میلر استخدام شد. او در معرفی بسیاری از طراحان مطرح مبلمان آمریکایی در سبک مدرنیسم آمریکایی نقش بسزایی داشته است و اکثر طراحی‌های وی نیز از همین سبک پیروی می‌کنند.

مارسل برور

مارسل برور

مارسل برور (Marcel Breuer)

مارسل برور لهستانی در حالی که در مدرسه باهاوس آلمان مشغول تدریس بود اولین تجربیات خود را در زمینه طراحی مدرن مبلمان را آغاز کرد. او با الهام از دسته دوچرخه خود و کار با استیل لوله‌ای شکل، توانست یکی از مهم‌ترین طراحی‌های مدرسه باهاوس را که به صندلی واسیلی معروف است، به ثمر رساند.

سم مئلوف

سم مئلوف

سم مالوف (Sam Maloof)

این طراح کالیفرنیایی خود را بیشتر یک نجار می‌دانست اما ظرافت و حساسیت وی در طراحی مبلمان و صندلی قابل انکار نیست. یکی از معروف‌ترین آثار او صندلی‌های راکی هستند که برای دهه‌ها توسط افراد مشهور استفاده می‌شدند.

جورج ناکاشیما

جورج ناکاشیما

جورج ناکاشیما (George Nakashima)

ناکاشیما، نجار و طراح مبلمان ژاپنی-آمریکایی بود که با ترکیب سبک مدرن آمریکایی با پیشه‌وری ژاپنی نوعی طراحی مخصوص به خود شد را ابداع کرد. آثار او دست ساز بودند و با استفاده از چوب درختان طراحی می‌شدند.

آلوار آلتو

آلوار آلتو

آلوار آلتو (Alvar Aalto)

این طراح فنلاندی به روند شکل‌گیری مدرنیسم اسکاندیناوی کمک بسیاری کرده است. او با تاثیرگیری از طراحان آمریکایی استفاده از تخته‌های چندلایه را در طرح های فنلاندی توسعه داد.

هانس وگنر

هانس وگنر

هانس وگنر (Hans Wegner)

هانس وگنر یکی از پرکارترین طراحان دانمارکی در دوره مدرن است. یکی از معروفترین آثار او صندلی پاپا بیر است که از شاخص ترین و ممتاز‌ترین آثار دهه ۵۰ محسوب می شود.

حتما بخوانید:  مبلمان از نوعی دیگر: یک صندلی مطالعه به شکل سبد
پاول کجارهلم

پاول کجارهلم

پاول کجارهلم (Poul Kjærholm)

پاول کجارهلم یکی دیگر از طراحان معروف دانمارکی در دوره مدرن است که آثاش در بازارهای معاصر بسیار پرفروش بوده است.

آرنه جکوبسن

آرنه جکوبسن

آرنه جکوبسن (Arne Jacobsen)

این طراح دانمارکی توسط با صندلی‌های مینیمال پرکاربرد خود، تاثیر بسزایی بر طراحی مبلمان داشته است. یکی از آثار جالب توجه وی صندلی‌های تخم‌مرغی شکل هستند.

گرتا گراسمن

گرتا گراسمن

گرتا گراسمن (Greta Grossman)

گراسمن در سال ۱۹۴۰ بعد از اولین تجربیاتی که در زمینه مدرنیسم اسکاندیناوی در سوئد داشت، راهی لس‌آنجلس ‌شد و در آنجا با طراحی‌های خود تاثیر زیادی بر مدرنیسم آمریکایی برجای گذاشت.

صندلی womb

صندلی womb

ارو سارینن (Eero Saarinen)

ارو سارینن، در فنلاند متولد و در آمریکا زندگی و فعالیت می کرد. او در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۱ در زمینه طراحی مبلمان فعالیت داشته است. یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین طراحی‌های وی، صندلی‌های کلاسیک و میز ناهارخوری است که برای برند Knoll در دهه ۵۰ طراحی کرد. صندلی بسیار مشهور او صندلی womb است که توسط تولید کنندگان مختلف بارها تولید شده است.

مبلمان پست مدرن گائتانو پسک

مبلمان پست مدرن گائتانو پسک

گائتانو پسک (Gaetano Pesce)

این طراح ایتالیایی با طراحی‌هایی که برای B&B ایتالیا در دهه ۷۰ و ۸۰ انجام داد موجب حرکت سبک پست مدرن ایتالیا به سمت سبک طراحی معاصر شد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط