روش داشتن آشپزخانه‌ای به‌ روز
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

۲۰ روش برای داشتن آشپزخانه‌ای به‌ روز (۱)

۰
(۰)

۱-با کابینت‌های قدیمی چه‌کنیم؟

بخش اعظمی از فضای آشپزخانه‌‌هایمان را کابینت‌ها تشکیل می‌دهند. به‌همین دلیل زمانی که می‌خواهیم در دکوراسیون داخلی آشپزخانه تغییری ایجاد کنیم، پیش از هر چیز به‌ یاد عوض کردن کابینت‌ها می‌افتیم. حالا اگر زمان کافی برای این‌کار را نداشته باشیم و یا نخواهیم که هزینه‌ی بالایی را متقبل شویم، ممکن است از ایجاد تغییر هم بگذریم. رنگ‌ کردن کابینت‌های قدیمی می‌تواند چاره‌ای برای این مشکل باشد. سعی کنید از رنگ‌هایی استفاده کنید که در روحیه‌ی شما تأثیر مثبت دارند.

۲-به سمت سفیدی برویم

در خانه‌هایی که معمولا رفت و آمد می‌کنم، کم‌تر با آشپزخانه‌ای مواجه شده‌ام که در آن از رنگ سفید استفاده شده باشد. شاید برای این‌که فکر می‌کنم تمیز نگه‌داشتن یک آشپزخانه‌ی سفید کار سخت‌تری‌ست. با این وجود، امروزه دکوراسیون سفید تک‌رنگ، مخصوصا برای آشپزخانه‌ها از محبوبیت فراوانی برخوردار شده‌است. وقتی عکس‌های مربوط به‌این نوع دکوراسیون را زیر و رو می‌کردم متوجه‌ شدم که این آشپزخانه‌ها بیشتر از بقیه به‌ما احساس پاکیزگی و سلامت را القا می‌کنند. همچنین رنگ سفید باعث دل‌بازتر شدن فضا می‌شود. این موضوع در دراز مدت تأثیر به‌سزایی بر روحیه‌ی ما خواهد گذاشت. پس اگر شما نیز با من موافق هستید می‌توانید دکوراسیون آشپزخانه‌‌ی منزلتان را طوری طراحی کنید که در همه‌چیز، از صندلی‌ها و میز‌ها گرفته تا کابینت‌ها و دیوار همه به‌رنگ سفید باشند.

۳- تضاد را فراموش نکنیم

اگر دکوراسیون تک‌رنگ و سفید به‌نظر شما یک‌نواخت و حوصله‌ سر بر می‌رسد، همیشه می‌توانید به‌ ایجاد تضاد در رنگ‌ها فکر کنید. رنگ‌های متضاد در دکوراسیون داخلی و حتی در سایر هنرها، امروزه بسیار محبوب هستند و مدرن محسوب می‌شوند. اگر کابینت‌های شما رنگ روشنی دارند، سعی کنید برای دیوارها از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید، این‌کار علاوه بر ایجاد تضاد بر گرم‌تر شدن فضا نیز کمک می‌کند. در برعکس این حالت می‌توانید دیوارها را به‌ رنگ‌ها روشن دربیاورید. اگر می‌خواهید دکوراسیون آشپزخانه‌ی شما خاص‌تر به‌نظر برسد، می‌توانید این رنگ‌های روشن را از بین تونالیته‌های شادتری مثل زرد و نارنجی انتخاب کنید.

حتما بخوانید:  طراحی دکوراسیون داخلی

۴- بگذارید ظرف‌ها هوا بخورند

برای این‌که به آشپزخانه‌ی خود یک ظاهر مدرن و به روز ببخشید، یکی از روش‌های موجود بیرون کشیدن ظرف و ظروف از کابینت‌های در بسته است. کابینت‌ها را با قفسه‌های باز جایگزین کنید و اجازه دهید که وسایل داخل آن‌ها در معرض دید قرار بگیرند. این‌کار باعث کاربردی‌تر شدن استفاده از این وسایل می‌شود و همچنین ظاهر بهتری نیز به فضای آشپزخانه‌ی ما می‌بخشد. شاید فکر کنید که بدین ترتیب فضای آشپزخانه کمی شلوغ خواهد شد. در این صورت می‌توانید از ترکیب کابینت و قفسه‌های رو باز استفاده کنید تا هم از نظم و ترتیب بیشتری داشته باشید و هم بتوانید از جلوه‌ی قفسه‌ها استفاده کنید.

۵- پارچه‌ها را وارد آشپزخانه کنید

پارچه‌ها به دلیل طرح‌ها و نقش‌های مختلفی که دارند، جلوه‌ی بسیار زیبایی به دکوراسیون داخلی خانه‌ی ما می‌بخشند. آشپزخانه نیز از این مسئله مستثنا نیست. اگر در آشپزخانه‌ی خود یک میز دارید، می‌توانید از رومیزی‌های مختلف برای این منظور استفاده کنید. به‌جز رومیزی پیشبند‌ها و دستگیره‌هایی که برای برداشتن ظروف داغ از آن‌ها استفاده می‌کنیم می‌توانند نیاز ما به پارچه‌ها را جواب‌گو باشند. سعی کنید از طرح‌های متفاوت و جذاب برای این وسایل استفاده کنید. شاید خیلی از ما عادت داشته باشیم که آن‌ها را تا کرده و درون کشو‌ها قرار دهیم. این درحالی‌ست که آویزان کردنشان به دیوار آشپزخانه و یا دستگیره‌ی کابینت‌ها می‌تواند به تزئین شدن آشپزخانه‌ی ما کمک کند و آن ‌را به‌ روزتر کند.

۶- در آشپزخانه سرگرم شوید

تکنولوژی چنان با زندگی ما عجین شده‌است که گاهی به‌نظر می‌رسد نمی‌توانیم بدون آن لحظه‌ای دوام بیاوریم. تلویزیون یکی از آن چیزهایی‌ست که خیلی از ما ترجیح می‌دهیم از آن دور نمانیم. برای خود من روشن بودن تلویزیون و سر و صدایی که ایجاد می‌کند باعث می‌شود که وقتی به‌ کارهای روزمره‌ام می‌رسم، احساس تنهایی نکنم. به‌همین دلیل وجود آن در آشپزخانه می‌تواند مفید باشد. مثلا دلتان می‌خواهد که سریال مورد علاقه‌یتان را تماشا کنید ولی وقت کارهایتان در آشپزخانه هنوز تمام نشده‌ است. قرار دادن تلویزیون در آشپزخانه، می‌تواند یکی از روش‌هایی باشد که با استفاده از آن برای خود یک آشپزخانه‌ی مدرن و به روز می‌سازید.

حتما بخوانید:  چگونه یک آشپزخانه پاییزی داشته باشیم؟

۷- پرده‌ها تنها برای پنجره نیستند

پرده‌ها را به‌عنوان پوشش پنجره‌ها می‌شناسیم. این درحالی‌ست که از آن می‌توانیم برای پوشاندن وسایلی که دیدنشان ممکن است برایمان خوشایند نباشد استفاده کنیم. به‌طور مثال بسیاری از ما ماشین لباس‌شویی را در آشپزخانه قرار می‌دهیم. ظاهر آن در بین کابینت‌ها و دیگر وسایل ممکن است برایمان دلچسب نباشد. با استفاده از یک پرده‌ی مدرن در طرح و رنگی که با دکوراسیون آشپزخانه‌ی ما هماهنگی دارد، می‌تواند به ما کمک کند که علاوه بر دور کردن این وسیله از جلوی چشم، حال و هوای بسیار متفاوتی نیز به فضای آشپزخانه ببخشیم.

۸- چه لوستری برای آشپزخانه بهتر است؟

معمولا لوستر یکی از عناصری‌ست که هنگام دکور کردن یک آشپزخانه، توجه کمتری به آن داریم. شاید فکر می‌کنیم که روشنایی این فضا به‌مراتب مهم‌تر از ظاهر چراغی‌ست که برای آن استفاده می‌کنیم. ولی لوستر‌های مدرن می‌توانند دکوراسیون آشپزخانه‌ی ما را به‌ روز کرده و آن را تبدیل به فضای بسیار متفاوتی کنند. سعی کنید برای آشپزخانه‌ی خود از لوسترهایی استفاده کنید که توجه را به خود جلب می‌کنند و تأثیرگزار هستند. امروزه، لوسترهای استیل و معمولا در اندازه‌های بزرگ‌تر، در بین طراحان دکوراسیون داخلی محبوب شده‌اند.

۹- نورپردازی همیشه مهم است

نورپردازی یکی از مسائلی‌ست که همیشه هنگام طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف به آن پرداخته می‌شود. خیلی از اوقات ممکن است که تمامی وسایل خانه‌ی ما با یک عکس که در فضای مجازی می‌بینیم یک‌سان باشد و حتی چیدمان بهتری هم داشته باشیم، اما نتیجه به‌نظرمان به‌خوبی عکس نباشد. معمولا دلیل این موضوع نورپردازی بهتری‌ست که طراحان حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. پس چرا ما برای خانه‌مان از این روش استفاده نکنیم. همان‌طور که در بالا هم گفتیم، آشپزخانه محلی‌ست که به‌ نور زیادی نیاز دارد. با نورپردازی درست علاوه بر اینکه می‌توانیم روشنایی مورد نیازمان را تأمین کنیم، جلوه‌ی بهتری نیز به چیدمان وسایل و جزئیات آشپزخانه‌ی منزلمان می‌بخشیم.

حتما بخوانید:  آیا آشپزخانه اپن برای شما مناسب است؟

۱۰- دیوار بین کابینت‌ها را از قلم نیندازید

دیواری که بین کابینت‌های بالا و پایین وجود دارد و معمولا خالی‌ست، بیشتر از آن‌چه که متوجه باشیم در فضای آشپزخانه‌ی ما تأثیرگزار است. معمولا این دیوار را با کاشی‌های خود آشپزخانه باقی می‌گذاریم و به تزئین کردن آن اهمیتی نمی‌دهیم. برای داشتن یک آشپزخانه‌ی به‌ روز، می‌توانیم این دیوار را دکور کنیم. یکی از راحت ترین راه‌ها برای این‌کار استفاده از کاغذهای دیواری‌ست. کاغذدیواری‌های جدید انواع مختلفی دارند. به‌طور طبع بهترین نوع آن‌ها برای استفاده در آشپزخانه مدل‌های ضد آب است. همچنین می‌توانیم از طرح‌های خاص و جدید آن‌ها بهره ببریم تا هم در فضای آشپزخانه‌ی خود هارمونی ایجاد کنیم و هم نتیجه‌ی جذاب‌تری در اختیار داشته باشیم.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط