جداسازی فضاهای کوچک
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

۱۰ راه حل دکوراسیون داخلی برای جداسازی فضاهای کوچک

۰
(۰)

۱- رنگ‌های جدا کننده

برای جداسازی فضاهای کوچک، یکی از جالب‌ترین راه‌ حل‌هایی که دکوراسیون داخلی ارائه می‌دهد، استفاده از رنگ‌هاست. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که محل اتمام و شروع دو فضای متفاوت را داخل یک فضای واحد بدون استفاده از هیچ شیء جانبی مشخص کنید. اگر برای این کار از دو رنگ کاملا متضاد استفاده کنید، این تفاوت فضا بیشتر به چشم می‌آید. استفاده از رنگ‌ها علاوه بر اینکه شما را در جداسازی فضاها یاری می‌دهد، باعث می‌شود که حس و حال بهتری را نیز وارد منزل خود کنید. توجه داشته باشید که شما می‌توانید با شناخت روانشناسی رنگ‌ها، برای هر یک از فضاهایی که ساخته‌اید، تأثیر متفاوتی را نیز در نظر بگیرید. به‌طور مثال در یک استودیو و یا سوئیت کوچک برای قسمتی که میز کارتان را قرار می‌دهید از رنگ زرد استفاده کنید تا انرژی بیشتری را برایتان رقم بزند.

۲- کاغذ‌دیواری، چیزی بیش از پوشش دیوارها

همه‌ی ما با کاغذهای دیواری آشنا هستیم. از قدیم آن‌ها را به‌جای رنگ برای دیوارهای خانه‌ها استفاده می‌کرده‌ایم تا طرح و نقش بیشتری را وارد فضای منزلمان کنیم. امروزه کاغذهای دیواری هم از تنوع بیشتری برخوردار هستند و هم با طرح‌های جالب خود می‌توانند به‌صورت ترکیبی در یک فضا استفاده شوند. اکثر طراحان دکوراسیون داخلی ما را تشویق به استفاده از کاغذدیواری‌های متفاوت در یک فضا می‌کنند. پس بدین ترتیب چرا آن‌ها را طوری کنار هم قرار ندهیم که بتوانیم دو فضا را از یک‌دیگر جدا کنیم؟ شما می‌توانید از دو کاغذدیواری که طرح‌هایشان با یک‌دیگر هم‌خوانی دارد و یا تکمیل کننده‌ی هم هستند برای جداسازی فضای کوچک خانه‌ی خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ترکیب کاغذدیواری و رنگ نیز بهره ببرید. توجه داشته باشید که وقتی صحبت درباره‌ی جداسازی فضاهای کوچک باشد، همه چیز برمی‌گردد به اینکه چشم ما بتواند خط پایان یک فضا را از دیگری تفکیک کند.

در تصویر بالا فضای سالن با کاغذدیواری طرح‌دار از فضای آشپزخانه جدا شده‌است. رنگی که برای دیوار آشپزخانه استفاده شده‌است به چشم شما این امکان را می‌دهید که به‌طور کامل آن را از باقی منزل تفکیک کنید. توجه داشته باشید که از کاغذ دیواری یکسانی برای محلی که بوفه در آن قرار دارد نیز استفاده شده‌است تا نشان بدهیم که این وسیله نیز جزئی از سالن است.

حتما بخوانید:  فضای منفی را در دکوراسیون خانه نادیده نگیرید

۳- پرده‌ها را از پنجره جدا کنید

پرده‌ها پوشش پنجره‌ها هستند. اما همان‌طور که می‌توانند جلوی دید ما را به‌بیرون از پنجره بگیرند، می‌توانند اشیا را نیز پنهان کنند. شاید در اتاق‌های پرو در مغازه‌های لباس فروشی، دیده باشید که به‌جای در از پرده استفاده می‌شود. این‌کار یکی از روش‌هایی‌ست که یک قسمت از فضا را از کل جدا می‌کنیم. در خانه‌هایی که فضای کوچکی دارند نیز می‌توانیم از این راه‌حل استفاده کنیم. دکوراسیون داخلی به‌شما این امکان را می‌دهید که بدون مصالح خاص و ساخت و ساز وسیع بتوانید در فضای خود تأثیر دل‌خواه را ایجاد کنید. اگر جلوی قسمتی از خانه که به‌عنوان فضای خواب استفاده می‌شود یک پرده نصب کنید، می‌توانید به‌راحتی هنگامی که می‌خواهید از قسمت نشیمن و یا ناهارخوری استفاده کنید، آن را پوشانده و از تیررس چشم‌ دور نگه دارید. همچنین به‌نظر من پرده‌ها، مخصوصا زمانی که برای جداسازی اتاق‌خواب به‌کار می‌روند می‌توانند تأثیر بسیار لذت‌بخشی داشته باشند، چرا که ما را به‌یاد اتاق‌خواب‌های مجللی می‌اندازند که اطراف تخت را پرده‌ها فرا گرفته‌اند. به‌جز پرده‌ها باقی پوشش‌هایی که برای پنجره استفاده می‌کنیم نیز می‌توانند به‌عنوان جداکننده استفاده شوند. کرکره‌ها و یا حصیرها در این بین قرار می‌گیرند.

۴- فرش‌ها را فراموش نکنید

همان‌طور که قبلا هم درباره‌ی فرش‌ها در دکوراسیون داخلی صحبت کرده بودیم، می‌دانیم که آن‌ها تأثیر بسیار جالبی در تفکیک فضاها دارند. با قرار دادن یک فرش در قسمتی از خانه که به‌طور مثال می‌خواهید از آن به‌عنوان سالن نشیمن استفاده کنید، فضا را به دو قسمت کاملا مجزا تفکیک می‌کنید. بدین‌ ترتیب چشم شما می‌تواند با دیدن فرش به‌این فکر بیافتد که وارد یک فضای جداگانه و کاملا مجزا شده‌است. این تأثیر زمانی که در باقی فضا فرشی وجود نداشته باشد می‌تواند به اوج خود برسد. البته اگر ترجیح می‌دهید که از کف‌پوش خالی استفاده نکنید، می‌توانید از فرش‌هایی که طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی دارند برای فضاهای مجزا استفاده کنید. تنها باید هماهنگی آن‌ها را با هم در نظر بگیرید.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی و روانشناسی: شما ارزشمندید

۵- کمد لباس برای جداسازی فضا

این عنوان شاید به‌نظر عجیب برسد. اما استفاده از کمد لباس برای جداسازی فضاهای کوچک، مخصوصا در استودیوها و سوئیت‌ها راه‌حل بسیار متفاوت و جذابی‌ست. به‌هر حال شما باید لباس‌هایتان را در گوشه‌ای از خانه جا بدهید و می‌دانیم که فضای زیادی را نیز اشغال می‌کنند. در اینجا می‌خواهم بگویم که می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید. از قفسه‌ی لباس‌هایتان و یا از رگال‌ها برای جداسازی فضای اتاق‌خواب از باقی خانه استفاده کنید. لباس‌ها طرح‌ها و نقش‌های متفاوت و جذابی دارند که حس‌ و حال خوشایندی را وارد فضای شما می‌کند. اگر حرف‌های من نمی‌تواند تأثیری که می‌گویم را به‌خوبی بیان کنید، به‌عکس زیر توجه کنید.

۶- باز هم کتابخانه‌ها

هر چه‌قدر هم که از کتابخانه‌ها می‌نویسم باز هم استفاده‌های جدیدی از آن‌ها جلوی راهم سبز می‌شود. این عناصر پر از قفسه و شاید گاهی حجیم، کاربردهای فراوانی دارند. یکی از آن‌ها جداسازی فضاهای کوچک است. فرقی نمی‌کند که قصد جداسازی محل خواب را از باقی فضا در یک استودیو دارید و یا می‌خواهید نشیمن و ناهارخوری را از هم تفکیک کنید. شاید حتی می‌خواهید در یک اتاق‌خواب بزرگ برای فرزندانتان فضاهای مجزایی را فراهم کنید. در هر صورت کتابخانه‌ها به کمک شما می‌شتابند. وجود کتاب‌ها با جلد‌های رنگینشان و امکان قرار دادن وسایل تزئینی در قفسه‌ها، باعث می‌شود که این محصول جداکننده بتواند هم‌زمان کاربرد دکوری نیز داشته باشد. اگر نمی‌خواهید فضا را با ابعاد بزرگ یک کتابخانه اشغال کنید، می‌توانید از کتابخانه‌های کوتاه‌تر استفاده کنید. آن‌ها درعین حال از بسته شدن بیش‌ از حد فضا نیز جلوگیری می‌کنند.

۷- اختلاف سطح را جدی بگیرید

برای جداسازی فضاهای کوچک نیازی نیست که حتما از یک وسیله‌ی جانبی استفاده کنیم. گاهی یک اختلاف سطح جزئی می‌تواند این تأثیر را برای ما ایجاد کند. اختلاف سطح‌ هم مثل باقی مواردی که درباره‌شان صحبت کردیم، چشم را در تفکیک فضا یاری می‌کند. این اختلاف سطح ممکن است خود به خود توسط یک نیم طبقه در فضای خانه وجود داشته باشد، اما ما هم می‌توانیم آن را با استفاده از پنل‌های چوبی و یا حتی تخت‌خواب‌هایی که روی کشو‌های بزرگ قرار گرفته‌اند ایجاد کنیم.

حتما بخوانید:  کاغذ دیواری پوستری

۸- تاج تخت نیز یک جداکننده است

شاید خیلی از ما به تخت‌هایی که تاج‌های بلند و پر زرق و برق دارند، علاقه‌مند باشیم. امروز می‌خواهم به شما بگویم که آن‌ها تنها جنبه‌ی تزئینی ندارند. تاج تخت خود به‌تنهایی می‌تواند به‌عنوان یک جداکننده در فضا عمل کند و ما را در جداسازی دو قسمت مختلف یک فضا یاری دهد. از تاج تخت در قسمت دیگر فضا می‌توانیم به‌عنوان یک دیوار کوتاه استفاده کرده و آن را تزئین کنیم تا تأثیر متفاوت‌تری در فضا ایجاد کنیم.

۹- آینه‌ها و انعکاسشان

آینه‌های قدی امروزه از قاب‌هایشان درامده‌اند، درون کمد‌ها رفته‌اند و جای خود را به‌ مدل‌های کوچک‌تر دیوار کوب داده‌اند که بیشتر حالت تزئینی دارند. اما همین آینه‌های قدی می‌توانند همچنان برای جداسازی فضاهای کوچک مورد استفاده قرار بگیرند. مزیت آینه‌های قدی به‌‌عنوان جداکننده نسبت به باقی موارد این است که انعکاس نور در آن‌ها باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضا نیز می‌شود. پس درواقع شما می‌توانید دو کاربرد بی‌نظیر که هر دو نیز برای یک فضای کوچک بسیار مهم هستند را در اختیار داشته باشید.

۱۰- انواع پارتیشن‌ها

و بالاخره به‌ انواع پارتیشن‌ها می‌رسیم. از آن‌جایی که آن‌ها رایج‌ترین نوع جداکننده‌ها هستند، آخرین عنوان این مطلب را به‌خود اختصاص داده‌اند. در باب استفاده از پارتیشن‌ها بحث زیادی وجود ندارد. آن‌ها به‌منظور جدا کردن دو فضا از هم ساخته شده‌اند. اما شاید جالب باشد که بدانید، امروزه تنوع آن‌ها آن‌قدر زیاد است که برای هر فضایی می‌توانید یک گزینه‌ی مناسب را پیدا کنید. پارتیشن‌های جمع‌شو می‌توانند یکی از بهترین انتخاب‌های برای فضاهای کوچک باشند، چرا که در صورت لزوم می‌توانید با جمع کردن آن‌ها فضا را بزرگ‌تر کنید. از پارتیشن‌هایی که حالت دکوری و تزئینی بیشتری دارند نیز می‌توانید برای داشتن فضایی جذاب‌تر استفاده کنید.

مطلبی که خواندید از http://www.apartmenttherapy.com/10-diy-ways-to-divide-small-spaces-202566 الهام گرفته شده‌است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط