پاف قطعه مبلمانی با دو قرن قدمت
محصول و طراح ماندگار

پاف قطعه مبلمانی با دو قرن قدمت

۰
(۰)
پاف سنتی
پاف سنتی

اولین نشانه‌ها از پاف

از قرن هجدهم میلادی تا امروز پاف بخشی از مبلمان یک منطقه و تاثیرگذار در شیوه زندگی مردم آنجا بوده‌است. بخشی از فرهنگ مردم ترکیه در طول امپراطوری عثمانی به‌نوعی با این قطعه مبلمان گره خورده است. پاف در اواخر قرن هجدهم توسط تجار به اروپا راه یافت و نام اتومن (Ottoman) بر روی آن ماندگار شد. هرچند در دهه‌های اخیر با گسترش این قطعه مبلمان در سراسر دنیا و تغییرات زیادی که بر روی آن اعمال شد، واژه‌ دیگری نظیر چهارپایه زیرپا (Footstools) نیز برای آن به کار رفت.

پاف با تغییرات اروپایی

پاف با تغییرات اروپایی

ورود پاف به اروپا

پاف در اولین دوره خود در زمان حکومت عثمانی، به عنوان یک قطعه اصلی مبلمان در جشن‌ها و مراسم‌های خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این قطعه احتمالاً جایگزینی برای تشک‌ها شده بود؛ چرا که راحتی بیشتری را برای اشرافیان فراهم می‌کرد. پس از ورود پاف به اروپا، این قطعه مبلمان را در کنار دیوارها می‌گذاشتند و مورد استفاده قرار می‌دادند. علاوه بر محل استفاده طراحان اروپایی همچنین ساختار پاف را تغییر دادند و آنها را از طریق زنجیر یا طناب به یکدیگر وصل می‌کردند تا مانع از جابه‌جایی زیاد آنها شوند.

پاف در ابتدای ورود به اروپا

پاف در ابتدای ورود به اروپا

پاف در اروپا ابتدا به عنوان یک نشیمن چسبیده به دیوار مورد استفاده قرار می‌گرفت. به مرور زمان این قطعه مبلمان سنتی برای راحتی بیشتر شکل‌های دیگری نظیر دایره یا هشت ضلعی نیز به خود گرفت و در برخی نمونه‌ها حتی دسته و تکیه‌گاه پا و کمر نیز به آنها اضافه شد. در نتیجه این کار اگرچه شمایل پاف‌ها را از مدل سنتی خود بسیار دور کرد اما موجب شد تا استفاده از آن در اماکن مختلف نظیر اتاق‌های انتظار، کافی‌شاپ‌ها و … امکان‌پذیر شود. همچنین کمک کرد که با وجود رشد صنعت مبلمان و تنوع وسیع محصولات آن، پاف همچنان به عنوان یک قطعه مبلمان جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

حتما بخوانید:  وقتی Dolce & Gabbana لوازم خانگی طراحی می‌کند!
انواع پاف

انواع پاف

تغییرات ظاهری پاف‌ها در گذر زمان

پاف های اولیه در مقایسه با نمونه‌های امروزی ابعاد بزرگ‌تری داشتند و به دلیل پر شدن با الیاف طبیعی وزن زیادی داشتند و چندان قابل جابه‌جا شدن نبودند؛ بنابراین با ورود الیاف مصنوعی و نیاز فضاهای عمومی به شکل مبلمان طراحان تصمیم گرفتند تا اندازه پاف را کوچک‌تر و از الیافی با وزن کمتر اما مقاومت بیشتر در داخل آنها استفاده کنند.

تغییراتی که بر روی پاف صورت گرفت در مجموع موجب شد تا شکل آن از حالت کلاسیک خارج شده و سبکی مدرن به خود بگیرد. از این رو به مرور زمان این قطعه مبلمان از دکوراسیون‌های سنتی و کلاسیک حذف و به طراحی‌های داخلی مدرن و مینیمال افزوده شد.

ساختار مکعبی یا استوانه‌ای یکپارچه، رنگ‌های شاد استفاده شده و وزن بسیار کم از مشخصه‌های پاف‌های امروزی است

ساختار مکعبی یا استوانه‌ای یکپارچه، رنگ‌های شاد استفاده شده و وزن بسیار کم از مشخصه‌های پاف‌های امروزی است

دو قرن پیش از این، پاف به عنوان یک قطعه مبلمان سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت، بنابراین شکی نیست که آنها با سنگ‌های قیمتی، جواهرات و طرح‌های پیچیده ایرانی و ترکی تزئین می‌شدند. حالا که پاف‌ها بیشتر برای اتاق‌های نشیمن و فضاهای عمومی استفاده می‌شود دیگر چندان مهم نیست که طرح‌هایی بر روی آنها اجرا شده باشد. به طرز جالبی آنچه امروز با دیدن پاف مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد ساختار مکعبی یا استوانه‌ای یکپارچه، رنگ‌های شاد استفاده شده و وزن بسیار کم آن است، مشخصه‌هایی که در سایر قطعات مبلمان به ندرت یافت می‌شوند.