دکوراسیون منزل
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

دکوراسیون منزل

۰
(۰)
سبک سنتی دکوراسیون منزل
سبک سنتی دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل چیست؟

دکوراسیون منزل به هنر و علم تبدیل محیط زندگی به‌جایی زیباتر و کاربردی‌تر برای افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند، اطلاق می‌شود. افراد دو سوم عمر خود را در محیط منزلشان می‌گذرانند. آن‌ها بعد از گذراندن ساعت‌ها بیرون از منزل، درحالی که نیازمند یک محیط آرام هستند به خانه می‌روند پس آرامش محیط خانه اهمیت زیادی دارد و تأثیری بسزایی بر روحیه افراد می‌گذارد.
دکوراسیون منزل و تغییر آن درس‌هایی نیز برای ما به همراه دارد. ازجمله آن درس‌ها، این است که توانایی ترک گذشته و آنچه به آن تعلق دارد را به دست می‌آوریم و یه این حقیقت پی می‌بریم که تقریبا برای هرچیزی جایگزین بهتری وجود دارد.

سبک مدرن دکوراسیون منزل

سبک مدرن دکوراسیون منزل

آشنایی با دکوراسیون منزل

توجه به دکوراسیون منزل زمانی که جمعیت خانواده بیشتر و بچه‌ها کمی بزرگ می‌شوند، گاهی به فراموشی سپرده می‌شود. گاهی کمبود جا و یا دیگر مشغله‌ها باعث این فراموشی می‌شود. اما دکوراسیون منزل، معرف فضای خانوادگی است، جایی که می‌توان حس صمیمیت اعضای خانواده را از طریق دکوراسیون منزل منتقل کرد و نباید به این سادگی‌ها از آن غفلت کرد.
در دکوراسیون منزل به طراحی، رنگ‌آمیزی، چیدمان، نورپردازی و موارد دیگر توجه می‌شود و تغییر دکوراسیون منزل باعث تغییر نوع نگاه اطرافیان به شما و همچنین تغییر نگاه شما به زندگی می‌شود. دکوراسیون منزل فقط‌ اتاق نشیمن و خواب را در برنمی‌گیرد و شامل تمامی بخش‌های منزل مانند اتاق‌ها، راهرو، ورودی، آشپزخانه و حتی حمام و سرویس بهداشتی می‌شود.

سبک معاصر دکوراسیون منزل

سبک معاصر دکوراسیون منزل

انواع دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل انواع مختلفی دارد که در ادامه به برخی از معروف‌ترین سبک‌های مطرح در سراسر دنیا می‌پردازیم.

 • سبک مدرن که در اواسط قرن بیست رواج پیدا کرد و تأکید آن بر فرم‌های شسته‌رفته، عدم استفاده از عناصر تزئینی زیاد وغیرضروری، ترکیب‌بندی و تعادل نامتقارن در مبلمان و طراحی فضا، استفاده از مصالح طبیعی و یک جریان یکپارچه بین فضاهای داخلی و خارجی است.
 • سبک صنعتی که با استفاده بارز از آهن‌آلات و صنعت در گوشه و کنار دکوراسیون از سبک‌های قبل و بعد از خود بسیار متمایز است.
 • سبک معاصر که به زمان حال اشاره دارد و مطابق مد روز است و در آن شاهد استفاده جسورانه اما بدون تزئینات از خطوط و فرم‌های اصلی، توجه و اهمیت دادن به فضاهای منفی، استفاده از فرم‌های هندسی ساده و نرم و مبلمان منحصربه‌فرد هستیم.
 • سبک مینیمالیستی که با استفاده از رنگ‌های خنک، و نورپردازی سفید یا آبی، فضاهای بزرگ و باز با کمترین تعداد مبلمان و دکور، به‌کارگیری نور طبیعی و فضاهای نگهداری مخفی از سایر سبک‌ها متمایز می شود.
 • سبک روستیک که با استفاده از اشکال و بافت ارگانیک طبیعت همچون چوب و حصیر در دکوراسیون داخلی حسی مشابه زندگی در روستا یا ییلاق را تداعی می کند.
 • سبک کلاسیک که در آن استفاده از رنگ‌های ملایم و طرح و نقش ظریف بر روی سطوح و اشکال طراحی‌شده باپیچ‌وخمی زیبا مشخصه آن است.
 • سبک آرت دکو که در آن بیشتر از رنگ‌های سیاه، نقره‌ای، زرد، قرمز و ترکیبات سبز، شومینه‌هایی از جنس فلز یا سنگ مرمر، استفاده می شود و از نشانه های بارز آن استفاده از آینه،کف‌پوش‌هایی با طرح‌های انتزاعی و فرش‌هایی با نقوش هندسی ، تقارن و توازن است.
سبک صنعتی دکوراسیون منزل
سبک صنعتی دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل و نکات مهم آن

دکوراسیون منزل شامل یک سری نکات اساسی است که بارعایت آن‌ها می‌توانید به یک طراح داخلی برای منزل خودتان تبدیل شوید.

 1. تعادل متقارن؛ اغلب در محیط‌‌های سنتی دیده می‌شود و با تکرار اشیا مشابه در دو طرف یک محور عمودی اجرا می‌شود.
 2. تعادل نامتقارن؛ این روزها بیشتر دیده می‌شود. این تعادل با برخی اشیا غیرمشابه که از نظر بصری به یک میزان برای چشم جاذبه دارند ایجاد می‌شود. اجرای تعادل نامتقارن در منزل سخت‌تر و البته غیر رسمی‌تر است.
 3. تقارن شعاعی؛تمام عناصرمنزل حول یک نقطه مرکزی قرار می‌گیرند.
 4. اصل تکرار؛یعنی تکرار بیش از یک بار همان عنصر در طول یک فضا و می‌تواند شامل تکرار الگو، رنگ، بافت یا هر عنصر دیگری باشد.
 5. رشد؛نشان دادن پیشرفت یک طرح، الگو و یا رنگ در دکوراسیون منزل؛ بصورت کاهش یا افزایش تدریجی شدت آن.
 6. اصل انتقال؛برخلاف تکرار یا پیشرفت، انتقال یک جریان ملایم‌تر است که طبق آن چشم بطور طبیعی از یک ناحیه به سمت دیگر حرکت می‌کند. شایع‌ترین حالت انتقال استفاده از یک خط منحنی مانند یک در طاق‌دار یا راهروی موج دار.
 7. اصل تضاد؛قرار دادن عناصر متضاد در کنار یکدیگر همچون بالش‌های سیاه و سفید روی تخت خواب.
 8. رعایت مقیاس و نسبت؛ هر دو به اندازه و شکل مربوط می‌شوند یعنی رعایت نسبت ابعاد یک عنصر به دیگر عناصر موجود در منزل.
 9. عنصر رنگ؛ رنگ‌ها تاثیر بسزایی بر محیط می‌گذارند و با تغییر رنگ یک محیط می‌توانید حس و حالی کاملا متفاوت ایجاد کنید.
حتما بخوانید:  آشنایی با اصول تزیین منزل

توجه کافی به نکاتی که گفته شد باعث می شود که یک دکوراسیون در نهایت بتواند با هماهنگی اجزای خود رضایت بخش جلوه کند.

سبک روستیک دکوراسیون منزل

سبک روستیک دکوراسیون منزل

آموزش دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل جزو اولویت‌های هرفردی است که به تاثیر محیط زندگی برروح و جسم افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند واقف است. در ادامه به معرفی برخی ترفندهای تغییر دکوراسیون منزل که معمولا به برخی از آنها کمتر به آنها توجه می شود، می‌پردازیم.

 1. بکاربردن کاغذدیواری‌هایی با طرح‌های هندسی و پررنگ.
 2. ترکیب کردن و به کاربردن اشیا سنتی در کنار مدرن و مبلمان چوبی در کنار لوازم فلزی.
 3. درنظر گرفتن فاصله کافی میان مبلمان و دیوارها
 4. تغییر ظاهر وسایل موجود در منزل همچون تغییر روکش‌ها و یا رنگ آن‌ها.
 5. جایگزین کردن رنگ‌های خنثی معمول با رنگ خاکستری. این رنگ دکوراسیون منزل شما را به سبک مدرن نزدیک می‌کند.
 6. حذف دیوار‌های بین آشپزخانه و اتاق‌ها که می‌تواند ظاهر منزل شما را به کلی تغییر دهد.
 7. دقت در چینش صندلی‌ها و مبل‌ها. سعی کنید صندلی ها و مبل ها را خیلی دور از یکدیگر نگذارید تا مهمان‌ها بتوانند براحتی با یکدیگر صحبت کنند و محل میز را هم طوری انتخاب کنید که در دسترس تمام افرادی که نشستند باشد. در صورت امکان در نزدیکی هر مجموعه مبل، یک چراغ پایه‌دار یا آویز بلند قرار دهید.
دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل

۹.درنظر گرفتن فضای کافی؛ به این شکل که دور میز غذاخوری فضای کافی برای عقب کشیدن صندلی و نشستن (حداقل ۹۰ سانتی‌متر از هر طرف) وجود داشته باشد.
۱۰.انتخاب نقطه تمرکز؛ بعنوان مثال پنجره‌های بزرگ، شومینه یا میز تلویزیون که به دیوار تکیه داشته باشد را در مرکز و مبلمان و سایر وسایل را در اطراف آن‌ها قرار می‌دهیم.
۱۱. انتخاب درست رنگ که بخش سخت کار است. رنگ یک موضوع شخصی است و هر رنگ در ما احساسات متفاوتی را ایجاد می‌کند. بنابراین ما به شما نمی‌گوییم چه رنگ‌هایی انتخاب کنید ولی به شما پیشنهاد می‌کنیم ترکیب سه رنگ یا سایه را امتحان کنید. یک رنگ اصلی برای دیوار‌ها، یک رنگ دیگر برای اسباب و وسایل بزرگ همچون مبلمان و یک رنگ سومی برای وسایل کوچکتر همچون گل‌هاو یا‌ بالش‌ها. به یادداشته باشید رنگ‌ها تحت تاثیر میزان نوری که وارد محیط منزل شما می‌شوند قرار می‌گیرند پس با استفاده از پنجره‌هایی که از سقف تا کف ادامه دارند، سطح رنگ‌های دکوراسیون منزل خود را ارتقا دهید. بعنوان مثال شما ترکیبی از رنگ‌های قهوه‌ای، سبز دودی و نارنجی را انتخاب می‌کنید. رنگ قهوه‌ای برای دیوار، رنگ سبز دودی برای مبلمان و رنگ نارنجی برای بالش و گل‌ها.
۱۲.افزودن بافت به مبلمان منزل بسیار کمک کننده خواهد بود خصوصا اگر به دنبال ایجاد یک تم تک‌رنگ مثلا نمام سفید و یا تمام خاکستری هستید. یک اتاق در نگاه اول ممکن است سفید به نظر برسد ولی با نگاهی دقیق‌تر سایه‌هایی با رنگ مشابه و بافت‌های زیادی شامل پارچه‌ها و منسوجات به چشم خواهند خورد. مثلا یک اتاق با تم سفید، میتواند دارای پارچه‌های کتانی، صندلی مخملی، کوسن‌های ابریشمی براق، صندلی‎‌های حصیری و سبدهای بافته شده و یک مبل راحتی پنبه‌ای باشد. همه این بافت‌ها به تقویت آن تم سفید کمک می‌کنند و بسیار چشم‌نواز هستند.
۱۳.استفاده از مبلمان و صندلی‌های بزرگ؛ یک دکوراسیون خوب ترکیبی از مبلمان بزرگ در کنار وسایل ظریف است. اکثر طراحان دکوراسیون منزل توصیه می‌کنند در هر محیط حداقل یکی از اجزای آن در اندازه بزرگ انتخاب شود.‌ یک مبل بزرگ، چند صندلی کلاسیک و یک یا دو صندلی با دسته بلند پایه‌های زیبا و انحنا دار می‌تواند ترکیب خوبی باشد.
۱۴.آخرین نکته هم استفاده از گل در همه اتاق هاست که زیبایی دکوراسیون منزل شما را دوچندان می‌کند.

مطالب مرتبط

دکوراسیون منزل
معماری و دکوراسیون خانه

دکوراسیون منزل

۰
(۰)

ساختمان شامل دو طبقه می باشدکه در طبقه اول یک سالن بزرگ به همراه آشپزخانه مدرن و طبقه همکف شامل سرویس بهداشتی و اتاق سرویس خدمات می باشد.دکوراسیون منزل هر طبقه متفاوت می باشد.

بزرگترین فضای خانه به اتاق نشمین تعلق دارد، صاحبخانه به دلیل داشتن مهمانی های زیاد و صرف کردن زمان بیشتری با دوستان خود نیاز به اتاق نشیمن بزرگ تری دارد.

بزرگ بودن اتاق غذا خوری و استفاده از چوب در میز نهار خوری و لوسترهای مدرن احساس آرامش را به مالک و مهمان های منزل القاء می کند.

طبقه بالا دارای اتاق خواب مستر و اتاق خواب نوجوان به همراه حمام می باشد، همچنین اتاق بازی و سرگرمی نیز در این طبقه قرار گرفته است.

با توجه به نیاز صاحبخانه در طراحی از خطوط ساده و در متریال از رنگ و بافت برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده شده است که تاثیر قابل مشاهده ای در فضای اتاق ایجاد کرده است.

طراح:Mehmet Erciyas و Neslihan Erciyas
محل پروژه:منطقه Bosphorus استانبول
متراژ: ۲۴۰ متر مربع

منبع:www.contemporist.com

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

حتما بخوانید:  عکس دکوراسیون منزل

مطالب مرتبط