دکوراسیون داخلی
books

دکوراسیون داخلی

۰
(۰)
دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی مناسب در یک دفتر کار، روحیه جمعی کارمندان را بهبود می‌بخشد، در یک بیمارستان از خستگی نیروی درمانی می‌کاهد و حتی در فروشگاه‌ها، فروش را افزایش می‌دهد. حتما برای شما هم پیش آمده که در بعضی از سوپرمارکت‌ها چند دقیقه پرسه می‌زنید و چیزی نمی‌خرید، اما در بعضی از آن‌ها حتی وقتی به چیز خاصی نیاز ندارید، پول زیادی خرج می‌کنید چون از ظاهر و چینش وسایل و غذاهای آن‌جا خوشتان آمده. این جادوی دکوراسیون داخلی است. هنری که باعث می‌شود یک فضای معمولی، به فضایی شگفت‌انگیز و -در مورد سوپرمارکت- وسوسه‌برانگیز تبدیل شود.

فرایند دکوراسیون داخلی شامل راه‌ها و روش‌هایی هدفمند است که تحقیق، تحلیل و دانش متخصصان را به راهبردهای خلاق تبدیل می‌کنند. در طول فرایند دکوراسیون داخلی، اهداف و دارایی‌های مشتری یا هر فردی که طراحی برای او انجام می‌شود، در اولویت هستند. در دکوراسیون داخلی هدف این است که با برآورده شدن نیازها، محیطی فراهم شود که هم هدف‌های عملکردی پروژه را تامین کند و هم با سبک زندگی مشتری بیشترین سازگاری را دارد.

طراحان دکوراسیون در جهت بهینه‌سازی ایمنی، عملکرد و زیبایی فضاهای داخلی تلاش می‌کنند. آن‌ها به شکل‌ها و رنگ‌ها، بافت‌ها و وسایل مختلف، نورپردازی و فضا اهمیت می‌دهند.

دکوراسیون داخلی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن

آشنایی با دکوراسیون داخلی

آشنایی با دکوراسیون داخلی به خودی خود موضوعی جالب است. دکوراسیون داخلی به عنوان یک علم و حرفه، قدمتی صد و چند ساله دارد. در این سال‌ها، آن‌چه به عنوان تزئین منازل شناخته می‌شد، رفته رفته به علمی تبدیل شد که امروز اصول و تخصص‌های مخصوص به خود را دارد و در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

در اوایل قرن بیستم واژه «طراح داخلی» فقط در آمریکا استفاده می‎‌شد، آن‌هم برای افرادی که نه تحصیلات عالیه دانشگاهی، بلکه سلیقه‌ و استعدادی در تزئین خانه‌ها داشتند. در سال‌های دهه سی با رفتن جهان به سمت مدرنیته، کم‌کم در مجله‌ها و محافل علمی واژه «طراح داخلی» جایگزین «دکوراتور» شد و دانشگاه‎‌ها نیز کم کم طراحی داخلی را علاوه بر طراحان به معماران و مهندسان نیز سپردند.

حتما بخوانید:  گل مصنوعی در دکوراسیون منزل خوب است یا بد؟

در دنیایی که با سرعت زیادی رو به دهکده جهانی شدن، پیش می‌رود، دکوراسیون داخلی رو به رشد و پیشرفت گذاشته است و تخصص‌ها و شاخه‌های گوناگونی پیدا می‌کند، امروز کمتر فضایی را می‌شود پیدا کرد که دکوراسیون داخلی به عنوان بخشی از فرایند ساخت آن اجرا نشده باشد.

دکوراسیون داخلی امروز به عنوان یک رشته دانشگاهی در بسیاری از کشورهای جهان تدریس می‌شود، رشته‌ای که ترکیبی از هنر و مهندسی است و نیاز به خلاقیت و توانایی‌های فنی دارد. طراحان داخلی به عنوان سازندگان فضای زندگی، بیشتر اوقات با معماران و مهندسان همکاری می‌کنند و یا به عنوان مشاور در شرکت‌های ساختمانی مشغول به کار می‌شوند، البته مثل هر شغل دیگری، پروژه‌های شخصی نیز بخش بزرگی از بازار کار را تشکیل می‌دهند.

دکوراسیون داخلی معاصر

دکوراسیون داخلی معاصر

انواع دکوراسیون داخلی

دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز خرید و سینماها، حتی بازارهای سنتی نشانی از دکوراسیون داخلی را برای داشتن فضایی دلچسب درون خود دارند. دکوراسیون داخلی در خانه، اداره، فضاهای عمومی و غیره انجام می‌شود. اما در این بین محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی کدام‌ها هستند؟

  • مدرن

واژه مدرن به طیف وسیعی از انواع دکوراسیون داخلی اطلاق می‌شود که در آن‌ها خطوط تیز، رنگ‌های ساده و تمیز و موادی مانند فلز، شیشه و فولاد به کار می‌رود. دکوراسیون مدرن در تمام عناصر تشکیل‎دهنده خود و در چیدمان ساده است. بیشتر اوقات دکوراسیون مدرن «ساده و خلوت» توصیف می‌شود و در آن خرده‌ریز و وسایل کوچک به چشم نمی‌خورند.

  • معاصر

دکوراسیون معاصر با شیوه مدرن تفاوت دارد زیرا در هر زمانی، منطبق با مقتضیات همان زمان انجام می‌شود. تفاوت اصلی این دو شیوه دکوراسیون، این است که دکوراسیون مدرن دقیقا از آغاز قرن بیستم شروع شد اما دکوراسیون معاصر، سیال است و در هر زمان و مکانی –و حتی در هر شرایطی- می‎‌تواند با ذات آن فضا منطبق شده و کاملا متفاوت با انواع دیگر باشد. برای مثال، ممکن است دکوراسیون معاصر خطوط منحنی داشته باشد اما دکوراسیون مدرن این خطوط را کمتر دارد.

  • مینیمالیست
حتما بخوانید:  راهنمای جامع چیدمان منزل ( بخش دوم )

مفهوم دکوراسیون مینیمال، حتی از دکوراسیون مدرن هم ساده‌تر است. در این نوع دکوراسیون که بیشتر در استرالیا رایج است؛ رنگ‌ها بسیار طبیعی و کمرنگ هستند، وسایل ساده و کوچک هستند و در تزئینات و لوازم، هیچ چیز اضافه یا زرق و برق‎‌داری به چشم نمی‌خورد، در دکوراسیون مینیمالیستی، هر چیزی فقط در صورتی وجود خواهد داشت که به کار بیاید.

عناصر کوراسیون داخلی

عناصر کوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی و نکات مهم آن

در دکوراسیون داخلی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ نمی‌شود گفت که دکوراسیون قانون یا دستورالعملی دارد که اگر از آن پیروی نکنیم همه چیز به هم می‌ریزد، اما بیشتر اوقات طراحان به قوانین نوشته و نانوشته‌ای توجه می‌کنند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

  • ابعادتان را بشناسید.قبل از این که مبل سه نفره مورد علاقه‌تان را سفارش دهید یا یک تابلو نقاشی زیبا بخرید، از اندازه اتاق‌هایتان مطمئن شوید. هیچ‌چیز بیشتر از یک اتاق پر از وسایل بزرگ چشم را خسته نمی‌کند.
  • ساده شروع کنید. برای چیدن وسایل زیاددر اتاق عجله نکنید، این اتاق‌ها پناهگاه شما هستند، پس هرچه ساده‌تر به نظر برسند بیشتر حس آرامش می‌دهند. وقت بگذارید و خانه را بشناسید، جنس دیوارها، رنگ کاشی اشپزخانه و یا حتی شیشه پنجره‌ها، اینطور می‌توانید وسایلتان را طوری بچینید که بیشترین حس آرامش را به شما منتقل کنند.
  • هم زیبا، هم عملکردی. زیبایی خانه شما خیلی اهمیت دارد اما نگذارید جلوی کاربرد وسایلتان را بگیرید. از وسایلی استفاده کنید که استفاده‌ دارند، مثلا اگر خانواده کم‌جمعیتی دارید، مبل‌های با عرض زیاد که کنار دیوار قرار می‌گیرند بهترین گزینه هستند.
  • دیوارها را لخت نگذارید. روی دیوار تابلو، نقاشی یا عکس‌هایی داشته باشید که سلیقه‌تان را منعکس می‌کنند و به شما حس خوبی می‌دهند. حتی داشتن یک اثر هنری کوچک، آینه یا قاب عکس فضا را زنده‌تر می‌کند و آن را از حالت عادی درمی‌آورد.
حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی اتاق
دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

آموزش دکوراسیون داخلی

برای داشتن مهارت‌های ویژه دکوراسیون و ساختن فضاهای دوست‌داشتنی، بهترین راه‌حل آموزش دکوراسیون داخلی است. در جهانی که اینترنت در آن تقریبا همه چیز را، از بخیه زدن تا چیدمان منزل، از باغبانی تا آشپزی و از تعمیر کامپیوتر تا ساختن هواپیما آموزش می‌دهد داشتن یک مدرک، به شما امتیاز رقابتی ویژه‌ای را در میان مشتری‌ها و البته دیگر حاضران در بازار کار می‌بخشد.

در حال حاضر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مانند مراکز فنی و حرفه‌ای و یا حتی دانشگاه‌‍های مجازی می‌شود مدرک دوره‌های دکوراسیون داخلی گرفت و در مراحل تحصیل تا دکترا پیشرفت کرد.

یاد گرفتن مهارت‌های علمی و شناخت حرفه‌ایِ اصول این حوزه، دانشی بسیار بیشتر از آموزه‌های اینترنتی و ویدیوهای خودآموز به هرکسی می‌دهند، همچنین با داشتن مدرک معتبر می‌شود بهتر و سریع‌تر به عنوان طراح داخلی وارد بازار کار شد اما اگر به دنبال آکادمیک خواندن این رشته نیستید، مجله‌های کاغذی یا اینترنتی دکوراسیون، با تصویر و توضیحات می‌توانند شما را روی خط آخرین تغییرات و تحولات این مقوله جذاب قرار دهد.

 

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط

دکوراسیون داخلی
فضای آموزشی و کتابخانه

دکوراسیون داخلی

۰
(۰)
کتابخانه ی ChinatownBranch واقع در منطقه ی چینی ها در شیکاگو -آمریکا به عنوان یک مرکز جدید آموزشی-اجتماعی آغاز به کار کرده است.این کتابخانه با هدف ایجاد فضایی برای گردهمایی و انجام فعالیتهایی مبتنی بر یادگیری ، مطالعه و تکنولوژی بنا نهاده شده است.
نمای جنوبی ورودی ساختمان به شکل مثلثی و بر طبق اصول فنگ شویی طراحی شده است و طنین انداز تاکید بر ارزشها توسط مخاطبین می باشد. فنگ شویی پیروی از خرافات و موهوم پرستی های چین باستان نیست ، مدیتیشن و تمرین روحی نیست ، روشی زودگذر و دوره ای نیست ، جادو هم نیست بلکه هنری است ساده ، انعطاف پذیر و ملموس برای افزایش نشاط ، آرامش و تعادل در زندگی که با انواع سبک های دکوراسیون سازگاری دارد و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی فضایی مانند کتابخانه بسیار موثر است.این کتابخانه در دوطبقه و توسط تیم طراحی SOM طراحی واجرا گردیده است.طراحان این کتابخانه برای ایجاد طرحی اصولی و برنامه ریزی صحیح برای نیل به اهداف پروژه مدتی در ارتباط و رایزنی با مقامات کتابخانه ی عمومی شیکاگو بودندو در نهایت بعد از جلسات متعدد تصمیم برآن شد که فضاها و عملکردهای مربوط به کودکان در طبقه همکف قرار داده شوند و فضاهای مربوط به نوجوانان و بزرگسالان درطبقه ی دوم جانمایی شوند.طراحی تمامی فضاها در این کتابخانه برمبنای اصول دکوراسیون به سبک چینی انجام گرفته است.

نمای خارجی بنا از المانهایی که به شکل عمودی و باآرایشی یکسان و منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ، تشکیل شده است.این المانها سبب ایجاد کنترل نور و سایه می شوند و در پس آنها نمای شیشه ای به مثابه ی پرده ای شفاف حداکثر دید برای مخاطبان را ازدوبخش داخل وخارج فراهم می کند.این فرم نمای خارجی در شب نیز بسیار زیبا است و تصویری از یک فانوس درخشان را منعکس می نماید.

حتما بخوانید:  آیا شما هم در دکوراسیون خانه ی خود مرتکب این اشتباهات شده اید؟

 

اصول طراحی پایدار و صرفه جویی در مصرف انرژی در طراحی این بنا لحاظ شده است.به عنوان مثال استفاده از خنک کننده های تابشی، گرمایش از کف و طراحی نمایی که وظیفه ی کنترل نور وگرما را برعهده دارد و توانسته است ۳۰ درصد کمتر از موارد مشابه انرژی مصرف کند (درحالیکه که ۷۰ در صد نما از شیشه تشکیل شده است) و… بخشی از این اصول هستند.

این ساختمان به عنوان یک بنای ارزنده ی معماری و به عنوان قلب تپنده محله ی چینی ها عمل می کند.

تیم طراحی:SOM

مکان:Chicago, IL, USA

سال:۲۰۱۵

زیربنا:۲۲۳۸.۹۶ مترمربع

منبع:http://www.archdaily.com

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط