آشپزخانه‌ای به روز
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

۲۰ روش برای داشتن آشپزخانه‌ای به روز (۲)

۰
(۰)

۱۱- به روز شدن با تغییر کف‌پوش

معمولا در آشپزخانه‌ها از کاشی‌های آشپزخانه و یا سرامیک به‌عنوان کف‌پوش استفاده می‌شود. گرچه این مصالح نیز زیبایی مخصوص به‌خودشان را دارند، ولی معایبی هم در استفاده از آن‌ها وجود دارد. به‌طور مثال احتمال لیز خوردن با وجود این مصالح بیشتر است، چرا که آشپزخانه محلی‌ست که در آن استفاده‌ی زیادی از آب می‌شود. به‌غیر از این معمولا این‌گونه مصالح احساس سردی در انسان به‌وجود می‌آورد. می‌توانیم برای گرم‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه و مدرن‌تر و به روزتر شدن آن از پارکت‌ها استفاده کنیم. پارکت‌ها نیز مثل کاغذ‌های دیواری مدل‌های ضد آب دارند که برای این فضا بسیار مناسب است. همچنین رنگ‌ها و طرح‌های آن‌ها نیز امروزه از چنان تنوعی برخوردار شده‌است که برای هماهنگ کردنشان با کابینت‌ها و یا دیگر وسایل آشپزخانه به مشکل بر نمی‌خوریم. با این وجود اگر کاشی‌ و یا سرامیک را ترجیح می‌دهید، برای داشتن فضایی متفاوت می‌توانید از طرح‌های مدرن‌تری برای آن‌ها استفاده کنید.

۱۲- فرش‌ها در همه‌جا کاربرد دارند
معمولا عادت داریم که فرش‌ها را تنها در سالن‌پذیرایی و اتاق‌خواب‌ها ببینیم. اما به‌نظر من حیف است اگر از صمیمیت و گرمایی که این عناصر به فضا می‌بخشند در دیگر فضاها مثل آشپزخانه بهره نبریم. فرش‌ها و گلیم‌ها با نقش‌ها و رنگ‌هایی که دارند می‌توانند فضای آشپزخانه‌ی ما را متفاوت و به روز و جذاب کنند. همچنین اگر آشپزخانه‌ی شما بزرگ‌تر از آن است که بتوانید با قرار دادن همه‌ی وسایل آن را پر کنید، می‌توانید برای فضای خالی باقی مانده از فرش یا گلیم استفاده کنید تا چشم‌نوازتر به‌نظر برسد.

۱۳- آشپزخانه‌ای دنج
سال‌ها پیش، در آشپزخانه‌ی منزل یکی از دوستانم که مادرش علاقه‌ی زیادی به آشپزی و شیرینی‌پزی داشت، دکوراسیون متفاوتی توجهم را جلب کرد. آن‌ها گوشه‌ای از آشپزخانه‌ را با قرار دادن مبلی راحت و یک میز عسلی تبدیل به فضایی دنجی کرده بودند که می‌شد ساعت‌ها در آن وقت گذراند. این روزها، هر بار که تصاویر مربوط به دکوراسیون مدرن آشپزخانه را تماشا می‌کنم، با همان گوشه‌های دنج مواجه می‌شوم. برای اینکه آشپزخانه‌ی به روزتری داشته باشیم، می‌توانیم ما هم برای خود یک گوشه‌ی دنج بسازیم. ساختن چنین فضایی کار دشواری نیست. بدین ترتیب زمانی که منتظر آماده شدن غذا هستیم و یا می‌خواهیم کمی استراحت کنیم، می‌توانیم روی مبل راحتی‌مان لم بدهیم و کتابی مطالعه کنیم.

۱۴- آیا از پیش‌خوان کابینت‌ها خسته شده‌اید؟

حتما بخوانید:  5 گیاه آپارتمانی که به نور کمی نیاز دارند

شاید برای خیلی از ما پیش آمده باشد که کابینت‌های آشپزخانه‌یمان را دوست داشته باشیم ولی از پیش‌خوانشان خسته شده‌ باشیم و یا به‌نظرمان زشت بیاید. اگر شما نیز در چنین شرایطی هستید می‌توانید با استفاده از روکش‌های پیش‌خوان تغییر بسیار بزرگی در فضای آشپزخانه‌ی خود ایجاد کنید. برای به‌ روز کردن دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید به‌جای این روکش‌ها از چوب استفاده کنید. ترکیب چوب در دکوراسیون داخلی امروزه طرفداران بسیاری را جلب کرده‌است. به‌غیر از این‌ها، اگر هیچ یک از این موارد برای شما مناسب نیست، می‌توانید آن را با تخته‌های کار متفاوتی بپوشانید.

۱۵- تزئینات دیواری را به‌خاطر داشته باشیم
آشپزخانه نیز مثل باقی اتاق‌های خانه، دیوارهایی دارد. برای این دیوارها نیز بهتر است از تزئینات دیواری استفاده کنیم. در یک آشپزخانه‌ی به روز، دیوارها نیز از وسایل دکوری بی‌نصیب نیستند. برای این‌کار می‌توانید از استیکرهای دیواری استفاده کنید. تابلوها، سینی‌ها و یا ظروفی که به‌ دیوار آویزان شده‌اند نیز می‌توانند گزینه‌های جالب و خوبی باشند. معمولا می‌توانید به‌راحتی وسایلی که حاوی تصاویر و یا متن‌های مربوط به آشپزخانه هستند را پیدا کنید. ولی فراموش نکنید که هر آن‌چه که به‌نظر شما چشم‌نواز است می‌تواند به‌عنوان تزئین در آشپزخانه‌تان نیز استفاده شود؛ حتی یک تصویر کاملا بی‌ربط و یا یک کلاه.

۱۶- ظروف تزئینی

ظروفی که در آشپزخانه استفاده می‌کنید، می‌توانند به به روز شدن و دکور کردن آشپزخانه‌ی شما کمک کنند. برای این‌کار لازم نیست که از ظروفی که به‌طور روزمره استفاده می‌کنید، بهره ببرید. می‌توانید یک ست ظرف با طرح‌های متفاوت و یا رنگ‌های خاص را تهیه کنید و روی قفسه‌های آشپزخانه قرار دهید. همچنین سعی کنید برای موادی چون شکر و قهوه، که خیلی‌ وقت‌ها روی پیش‌خوان آشپزخانه قرار می‌گیرند، از ظرف‌های مدرن‌تر استفاده کنید. معمولا روی این ظرف‌ها پیام‌های جالبی نوشته شده‌است که با خواندن آن‌ها حس و حال شادتری پیدا می‌کنیم.

حتما بخوانید:  تزیین دیوار بین کابینت ها در آشپزخانه

۱۷- ترکیبی از سنت و مدرنیته
این روزها استفاده از وسایل قدیمی‌تر و یا عتیقه در فضاهایی که حال و هوایی مدرن به خود گرفته‌اند از محبوبیت فراوانی برخوردار است. به‌نظر من این فضاها علاوه بر این‌که نشان دهنده‌ی انسان قرن حاضر هستند، از هویت نیز برخوردارند و به انسان این حس را القا می‌کنند که در این محل گذشته‌ای وجود دارد. آشپزخانه‌های امروزی با وجود تمام وسایل برقی که درشان وجود دارد، هود‌های بالای گاز، اجاق‌های برقی و غیره، ناخودآگاه حال و هوای بسیار مدرنی را دارا هستند. می‌توانید با افزودن چند وسیله‌ی قدیمی، مثلا یک ترازو و حتی ظروفی که از خانواده‌یتان به یادگار مانده‌است، و یا اگر آشپزخانه‌ی شما فضای کافی برای قرار دادن میز را دارد با استفاده از میزی که حس و حال قدیمی دارد، آن احساس هویت را وارد فضای آشپزخانه‌ی خود کنید و با جدیدترین پیشرفت‌های طراحی دکوراسیون داخلی همراه شوید.

۱۸- با صندلی‌ها تفاوت ایجاد کنید

فرقی نمی‌کند که آشپزخانه‌ی شما میز دارد و یا از یک آشپزخانه‌ی اپن استفاده می‌کنید. در هر صورت معمولا صندلی‌های در این آشپزخانه وجود دارد. بر خلاف آن‌چه که معمولا در دکوراسیون آشپزخانه‌ها مشاهده می‌کنیم، لازم نیست که صندلی آشپزخانه حتما پلاستیکی باشد و یا طراحی ساده‌ای داشته باشد. شما می‌توانید با استفاده از صندلی‌هایی که طراحی‌های متفاوت و خاص‌تری دارند به‌‌راحتی در دکوراسیون آشپزخانه‌ی خود فضایی جذاب ایجاد کنید و آن را به روز کنید. حتی یک تغییر بسیار کوچک نیز می‌تواند فضایی که در اختیار دارید را در راه مدرن‌تر شدن کمک کند.

۱۹- آشپزخانه‌ای سبز

حتما بخوانید:  ۵ رویکرد چیدمان آشپزخانه سال ۲۰۱۸

گل‌ها و گیاه‌ها، همان‌طور که در دیگر سالن‌ها و قسمت‌های خانه بسیار تأثیرگزار هستند، در آشپزخانه نیز می‌توانند باعث شوند که دکوراسیون مدرن‌تر و جذاب‌تری در اختیار داشته باشیم. آن‌ها هوای اطرافمان را بهتر می‌کنند و روحیه‌ی شاداب‌تری در ما ایجاد می‌کنند. اگر آشپزخانه‌ی شما نورگیر است و حوصله‌ی نگه‌داری از گل‌ها را دارید، می‌توانید از گل‌دان‌های مختلف طبیعی برای پشت پنجره‌ استفاده کنید. درغیر این صورت کاکتوس‌ها و یا ساکیولنت‌ها می‌توانند گزینه‌های بسیار خوبی برای پیش‌خوان کابینت‌ها و یا روی میز آشپزخانه‌ی شما باشند. امروزه استفاده از گلدان‌های سبزی در آشپزخانه‌ها نیز طرفداران زیادی دارد. می‌توانید احتیاجات خود را به سبزی با کاشتن آن‌ها در گلدان‌های کوچک و یا قفسه‌های مخصوص این‌کار برطرف کنید. نگه‌داری از آن‌ها همچنین می‌تواند در روحیه‌ی شما نیز تأثیر بسیار خوبی داشته باشد.

۲۰- کتابخانه‌ها را به آشپزخانه بیاورید

در هر خانه‌ای حداقل یک یا دو کتاب آشپزی پیدا می‌شود. به‌جز این خیلی از ما ترجیح می‌دهیم که دفتر‌های یادداشت و یا دفترچه‌ی تلفن، سر رسیدها و غیره را در آشپزخانه نگه‌ داریم تا دم‌دستمان باشد. به‌همین دلیل وجود چند قفسه برای قرار دادن کتاب‌ها به‌نظر خیلی هم بی‌منطق نمی‌رسد. اما این تنها تأثیر وجود یک قفسه‌ی کتاب در آشپزخانه نیست. کتاب‌ها با طرح جلدهای رنگین و متفاوت خود می‌توانند به دکوراسیون آشپزخانه‌ی شما رنگ ببخشند و آن را به روزتر و خاص‌تر جلوه دهند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط