قرینه سازی با مبل راحتی
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

چگونه در دکوراسیون با مبل راحتی قرینه سازی کنیم؟

۰
(۰)

قرینه سازی از قدیمی‌ترین و اصولی‌ترین کارها در طراحی داخلی است و به شما امکان داشتن یک فضای امن را می‌دهد. قرینه سازی با مبل راحتی کار متعارفی نیست اما می‌تواند بسیار جذاب باشد! در اینجا با هم به بررسی چند مورد از قرینه سازی‌ با مبل راحتی می‌پردازیم و به شما خواهیم گفت چگونه از این ترفند‌ در دکوراسیون منزل استفاده کنید.

قرینه سازی با مبل راحتی

ایجاد فضایی دوستانه

یکی از کارهایی که شما می‌توانید با قرینه سازی مبل راحتی انجام دهید ایجاد یک فضای دوستانه و ساده است. کافی است دو عدد مبل راحتی را مقابل یکدیگر قرار دهید و به فرمی ساده برای یک گفتمان دو نفره دست پیدا کنید. این حالت می‌تواند بسیار کارآمد باشد و فضایی خصوصی و جدا از دیگر قسمت‌ های خانه فراهم کند. علاوه بر این با قرار دادن مبلمان راحتی در کنار یک میز عسلی کوچک در نزدیکی یک پنجره و یا کتابخانه می‌توانید فضایی برای قهوه، لذت بردن از منظره بیرون و یا مطالعه فراهم کنید.

قرینه سازی با مبل راحتی

تقسیم فضا

اگر اتاق پذیرایی و یا نشیمن شما بزرگ است و با وجود وسایل زیاد همیشه احساس خالی بودن فضا را دارید بهتر است آن را تقسیم کنید. در این روش قرار دادن دو گروه از مبلمان راحتی به ‌شکل قرینه بسیار کاربردی است. شما می‌توانید هر گروه را قرینه اما به شکلی متفاوت بچینید و حتی درصورت امکان دو گروه مبل راحتی را نسبت به یکدیگر قرینه قرار دهید. در این صورت هم فضای شما تقسیم می‌شود و هم از قرینه سازی در دکوراسیون خود استفاده و فضا را پر کرده‌اید.

قرینه سازی با مبل راحتی

قرینه سازی مبل راحتی در ترکیب با وسایل دیگر

شما می‌توانید مبل راحتی را با وسایل دیگر قرینه کنید. یعنی یک مبل راحتی دو نفره یا چند نفره را در یک‌ طرف قرار دهید و در مقابل آن از هر وسیله دیگری به شکل قرینه استفاده کنید. مثلا می‌توانید مبل استیل، صندلی‌ها، میز کوچک و … را در طراحی‌ تان به‌کار برید. در این صورت هم به فرمی قرینه می‌رسید و هم می‌توانید از ترکیبی مناسب برای همه وسایلتان استفاده کنید.

حتما بخوانید:  ایجاد دیوارهایی با تِم های خاص

قرینه سازی با مبل راحتی

کاملا قرینه سازی کنید

می‌توانید دو ردیف مبل راحتی را کاملا قرینه مقابل یکدیگر قرار دهید و به شکل دو ردیف نیمکت رو به روی یکدیگر از آنها استفاده کنید. در این صورت می‌توانید از یک فضای کاملا قرینه برخوردار شوید. شما می‌توانید از هر تعداد مبل راحتی که دارید مقابل یکدیگر به صورت کاملا قرینه استفاده کنید و فضایی گرم، راحت و مناسب دیدارهای دوستانه بسازید.

قرینه سازی با مبل راحتی

استفاده از طرح در قرینه سازی

راهکار دیگر این است که شما از طرح در پارچه‌ های مبلمان استفاده کنید. اگر مبلی را به شکل نامرتب ولی تقریبا قرینه قرار می‌دهید از کوسن‌ هایی با پارچه‌ های طرحدار یک شکل استفاده کنید. زمانی که در مبل‌ های راحتی از طرح‌ های یکسان کوسن یا قسمتی از پارچه‌ های مبلی مشابه استفاده می‌کنید چشم به فضایی قرینه هدایت می شود.

قرینه سازی با مبل راحتی

از فرم یو (U) شکل استفاده کنید

از یک فرم یو شکل کشیده استفاده کنید. این فرم دارای ترکیبی منحصر به فرد نسبت به دیگر فضاهای قرینه است. شما با استفاده از این فرم در مبل راحتی می‌توانید یک سوی چیدمان را باز بگذارید و سه سوی دیگر را با مبلمان راحتی پر کنید. در این صورت هم به تمرکز در نقطه انتهایی مبلمان خواهید رسید و هم در هنگام رفت و آمد در منزل دچار مشکل نخواهید شد. این فرم از ظرافت و پیچیدگی جالبی برخوردار است.

قرینه سازی با مبل راحتی

اتاق تلویزیون

اتاق نشیمن و یا هر اتاقی که تلویزیون در آن قرار دارد به راحتی می‌تواند تبدیل به یک فضای جذاب با ترکیب‌ بندی قرینه شود. کافی است یک مبل راحتی در یک سمت تلویزیون قرار بگیرد و در مقابل آن دو مبل تک نفره راحتی و یا مبلمان راحتی در هر تعداد به‌صورت نیم دایره و یا مستطیل شکسته گذاشته شود. قرینه سازی مبل راحتی به همراه تلویزیون خود می‌تواند کمک بسیاری به شما در فرم و فضا کند.

حتما بخوانید:  رنگ پرده را چگونه با رنگ دیوار هماهنگ کنیم؟

قرینه سازی با مبل راحتی

ترکیب قرینه سازی مبل راحتی و میز ناهارخوری

در بسیاری از خانه‌های مدرن که آشپزخانه به ‌شکل جزیره ساخته می‌شود و از میز ناهارخوری به‌ عنوان جدا کننده فضا استفاده می‌شود می توان از قرینه سازی با مبلمان راحتی بهره برد. در این صورت کافی است مبلمان راحتی خود را در ادامه میز ناهارخوری و مقابل آن قرار دهید. این نوع چیدمان به شما امکان قرینه سازی دو وسیله مهم خانه را می‌دهد از سوی دیگر به تکمیل شدن فضای خانه کمک می‌کند و میز ناهارخوری به‌ عنوان وسیله‌ ای اضافه به چشم نمی‌آید.

قرینه سازی با مبل راحتی

قرینه سازی مبل راحتی و شومینه

شاید برایتان سؤال باشد در خانه‌ هایی که شومینه در طراحی آن وجود دارد بهتر است از چه نوع چیدمانی استفاده شود. بهتر است بدانید بهترین انتخاب همان سبک قرینه سازی فضا است.

در قرارگیری مبلمان قرینه در کنار شومینه شما می‌توانید از حداقل دو فرم چیدمان استفاده کنید. اول این که می‌توانید شومینه را در ضلع پهن مستطیل مبلتان قرار دهید و در دو سمت دیگر به شکل مستطیل شکسته از دیگر مبل‌ های راحتی استفاده کنید.
دوم این که می‌توانید شومینه را در رأس اصلی چیدمان خانه قرار دهید و در دو طرف دیگر آن از دو ردیف قرینه مبل راحتی استفاده کنید.

در هر دو روش طراحی مناسب و جایگاه درستی برای شومینه در ترکیب با مبل راحتی قرینه پیدا کرده‌اید.

قرینه سازی با مبل راحتی

مستطیل شکسته

مستطیل شکسته خود از فرم‌ های قرینه سازی به‌ شمار می‌رود. مستطیل شکسته به فرمی گفته می‌شود که یک طول و دو عرض کوچک مستطیل در دکوراسیون لحاظ می شود و تنها یک طول مستطیل نادیده گرفته می شود. در این فرم نیز ردپایی از حالت قرینه سازی دیده می شود و شما می‌توانید در ضلع دیگر مستطیل از هر وسیله‌ ای در چیدمان خود استفاده کنید.

حتما بخوانید:  آشنایی با سبک های پرطرفدار دکوراسیون

فرم قرینه مستطیل شکسته به شما در ایجاد فضای بازتر کمک می‌کند و در عین استفاده از امنیت قرینه‌ سازی فرمی جذاب را به شما ارائه می‌دهد.

قرینه سازی با مبل راحتی

نیم دایره

فرم نیم دایره نیز در چیدمان مبلمان از فضاهای قرینه پیروی می کند. اگر به یک فضای راحت‌ تر و صمیمی‌ تر نیاز دارید چیدمان قرینه نیم دایره به شما کمک بسیاری می‌کند. این فرم به‌دلیل نداشتن گوشه‌های تیز از نرمی و راحتی بیشتری نسبت به دیگر فرم‌ های قرینه مبل راحتی برخوردار است. اما در این روش مبل‌ های تک نفره کاربرد بیشتری نسبت به مبلمان سه نفره دارند.

در اینجا به بررسی چند شیوه برای داشتن فضای قرینه به‌ وسیله مبلمان راحتی پرداختیم. قرینه سازی به دلیل پیروی از اصول مهم ترکیب‌بندی و تقسیم وزن تعادل را در فضا به شکل مناسبی ایجاد می‌کند و نسبت به دیگر روش‌ های چیدمان مبل راحتی اطمینان بیشتری را به شما می‌دهد. با این حال در چیدمان مبلمان کمتر از فرم قرینه استفاده می‌شود اما همین نامتعارف بودن می‌تواند در عین حال جذاب باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده شما می توانید از هر فرم دیگری در ایجاد این فضا استفاده کنید فقط کافی است به فضای موجود تسلط داشته باشید و همه عناصر حاضر در خانه را خوب بشناسید و در ترکیب‌بندی خود درست از آنها استفاده کنید. برای رسیدن به فرم‌های جدید هیچوقت خود را محدود نکنید. قرینه سازی را امتحان کنید!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط