چک لیست خانه تکانی و تغییر دکوراسیون
معماری و دکوراسیون خانه

چک لیست خانه تکانی و تغییر دکوراسیون

۳
(۲)
سامان دادنی‌ها
سامان دادنی‌ها

سامان دادنی‌ ها

اولین کار در خانه تکانی سامان دادن وسایل نامنظم خانه است؛ فضاهای انبارش باید خالی شوند، داخلشان تمیز شود و دوباره وسایل با نظم و ترتیب یکجا بنشینند؛ در این مرحله کجاها را باید سامان دهیم و چه کارهایی باید بکنیم؟

 • دور ریختن داروها و مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته داخل کابینت و کشوها
 • دور ریختن ظروف یکبارمصرف، لب پر و قدیمی انباشته شده که یک سال است استفاده نکرده‌اید یا باید به بازیافت بدهید.
 • نظم دادن به یخچال و فریزر و بررسی سلامت مواد غذایی
 • نظم دادن به کمد لباس، کمد دیواری و گنجه
 • تا و آویزان کردن مجدد لباس ها، کیف‌ها و کفش‌ها
 • جدا کردن لباس‌هایی که دیگر نمی‌خواهید بپوشید ولی می‌توانید به خیریه‌ها اهدا کنید.
 • نظم دادن به ظروف و اشیاء دکوری ویترین‌ها و بوفه
 • نظم دادن به کتاب‌های قفسه‌ها و کتابخانه‌ها
 • نظم دادن به لوازم تحریر و یا لوازم کار در صورت داشتن دفتر کار یا کارگاه خانگی مانند خیاط‌خانه
شستنی ها

شستنی ها

شستنی ها

هر چقدر هم که سعی کنید خانه تکانی را مرحله به مرحله انجام دهید، شستنی‌ها همیشه وسط هر مرحله‌ای که باشید، می‌آیند وسط ماجرا. اگر فرصت کافی برای خانه تکانی دارید، می‌توانید به تمام این فهرست برسید وگرنه مجبورید در نظافت بسیاری از موارد تنها به گردگیری بسنده کنید. اگر به فکر محیط زیست هستید، حتما از شستن فرش‌ها و قالیچه‌ها با آب شرب در حیاط خودداری کنید و این کار را به قالیشویی بسپارید. حواستان باشد که وقت قالیشویی‌ها آخر سال زود پر می‌شود و برای اینکه از کیفیت شستشو مطمئن شوید هم بهتر است هر چه زودتر دست به کار شوید.

نکته: اهمیت به زمان در مورد سپردن پرده‌ها و پتوها به خشکشویی نیز صدق می‌کند.

 • شستن ظروف داخل کابینت‌ها و ویترین‌ها و ظروف ذخیره‌سازی غذا مثل بانکه‌ها (انواع جاادویه‌ای، جای حبوبات و …)
 • شستن پرده‌ها، کاورمبل و کوسن
 • شستن روفرشی، فرش، موکت، قالیچه و پادری
 • شستن کالاهای خواب از جمله بالش‌ها و پتوها، ملحفه‌ها و رویه تشک‌ها و سرویس خواب
 • شستن نظم دهنده‌ها و قفسه‌های قابل شستشو به ویژه نگه‌دارنده‌های داخل حمام و سرویس بهداشتی
 • شستن اسباب بازی‌های قابل شستشو، و عروسک‌های پارچه‌ای و پولیشی (وسواس نگیرید و اسباب بازی‌های الکتریکی و یا اسباب بازی‌هایی که براثر شستشو آسیب میبینند مثل برخی قطعات چوبی و فلزی را نشویید)
 • شستن اکسسوری‌های دکوراسیون مانند گلدان‌های رومیزی کوچک، گل‌های مصنوعی و اشیاء دکوری قابل شستشو
 • شستن اکسسوری‌های پوشاک مانند کیف‌ها، کلاه‌ها، جامدادی‌ها و …
 • شستن داخل یخچال و فریزر و کابینت‌ها در صورتی که قابلیت شستشو دارند.
نکته:سعی کنید از یک ماه قبل از آغاز خانه تکانی مواد غذایی جدیدی داخل فریزر نگذارید و استفاده از مواد فریزری را در اولویتتان قرار دهید تا هنگام نظم بخشیدن و تمیز کردن داخل یخچال و فریزر کار راحتتری داشته باشید.
 • شستن و تی کشیدن سطح کف تمام اتاق‌ها، آشپزخانه، سرویس حمام و بهداشتی
 • شستن دیوارها، سقف و قرنیز پس از گردگیری آن‌ها
 • شستن پنجره‌ها (هنگام شستن سمت بیرونی پنجره‌ها احتیاط کنید، هیچ کدام ما مرد عنکبوتی نیستیم و وجود یک لک در گوشه بالیی سمت چپ پنجره‌ای که پرده‌هایش همیشه آویزان است، به حفظ جانتان می‌ارزد.)
 • شستن و ضدعفونی کردن سینک، روشویی توالت، دوش، وان و سطل‌های زباله پس از شستشو
گردگیری کردنی ها
گردگیری کردنی ها

گردگیری کردنی ها

 • گردگیری کردن و دستمال کشیدن قطعات اصلی مبلمان: مبل‌ها، میزها، کمدها و …
 • گردگیری کردن روشنایی‌ها: لوسترها، آباژورها، چراغ‌های رومیزی و دیوار و لامپ؛
نکته: حواستان باشد لامپ‌های داخل چراغ‌ها را هم از سرپیچ جدا و با دستمال نرم خشک گردو غبار روی آن را پاک کنید تا نور بهتری داشته باشید.، اگر لامپ رشته ای است به آرامی آن را پاک کنید تا رشته تنگستن آن نریزد و نسوزد. شاخه‌ها و کریستال‌های لوسترها هم یک به یک باید تمیز شوند، البته بهتر است نظافت لوسترها را در چند مرحله انجام دهید که کمتر خسته شوید.
 • گردگیری کردن اکسسوری دکوراسیون: ساعت دیواری، قاب عکس‌ها، تابلوهای نقاشی، اشیاء و ظروف دکوری
 • گردگیری کردن لوازم برقی و الکتریکی؛ از ماشین ریش تراش و سشوار داخل رختکن تا بدنه چرخ گوشت، مایکروفر و جارو برقی همه و همه باید با دستمال با رطوبت کم تمیز و سریع خشک شوند.
 • گردگیری کردن لوازم صوتی و تصویری مثل تلویزیون
نکته: نظافت لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی را هم از قلم نیاندازید. کیبورد را حتما واژگون کرده و چند ضربه آرام به آن بزنید تا گرد و خاکش بیرون بریزد.
 • دستمال کشیدن درها، درز بالای درها، دستگیره‌ها، کلید و پریزهای برق، آیفون و تلفن.
نکته: یکی از بخش‌هایی که غالبا فراموش می‌شود تمیز کردن کابل‌ها یا سیم‌های رابط است. هم رابط‌های دو و سه و چهار خانه‌ای که درجاهای مختلف استفاده می‌کنیم و هم سیم برق وسایلی مثل جاروبرقی. با دستمال نمدار یا الکلی می‌توانید این سیم‌ها را مثل روز اول تمیز کنید.
 • دستمال کشیدن و گردگیری دریچه کولر، پره‌های شوفاژ، هود، هواکش‌ها
 • دستمال کشیدن اپن، سطح رو، دیواره و درهای کابینت‌ها، اجاق گاز و هود
جارو کردنی:
جارو کردنی:

جارو کردنی ها:

جارو کشیدن کف تمام اتاق ها، فرش‌ها، قالیچه‌ها، نشیمن و پشتی مبل‌ها به خصوص نقاطی که به طور معمول به آنها دسترسی ندارید. مثل زیرو پشت مبل‌های سنگین یا تختخواب و یا پشت تختخوابی که مماس به دیوار است.

حتما بخوانید:  نگاهی به آپارتمان 18.5میلیون دلاری Cristiano Ronaldo" " کریستیانو رونالدودر شهر نیویورک

تخلیه و تمیزکردنی ها:

فیلتر هواکش‌ها، دوش آب، سرشیرها، لوله‌های داخلی فاضلاب، کانال کولر

تعمیر کردنی‌ و ساختنی ها:

واکس زدن خوردگی‌ها و لکه‌های مبلمان چوبی، رفو و یا تعویض بخش‌های پارچه‌ای مثل رومبلی، تعمیر لوازم برقی خراب شده، تعمیر تاسیسات و تجهیزات گرمایش و سرمایش، سیستم لوله کشی، برق کشی و …

نکته: تعویض چراغ‌های سوخته را یادتان نرود.

کاردستی ساختن! آماده کردن چیزهایی که خودتان قرار است بسازید را به دقیقه نود نیندازید، از اشیاء دکوری و تزئینات بهاری و مخصوص نوروز گرفته، تا ساخت یک قفسه نو از یک درکهنه و … .

خریدنی‌ها:
خریدنی‌ها:

خریدنی ها:

چک لیست خریدنی‌های نزدیک عید معمولا طولانی‌تر از این حرف‌هاست، از تجدید مواد غذایی که قرار است ذخیره تعطیلات نوروز و حتی بیشتر و سه ماهه اول سال باشد تا مبلمان و لوازم منزلی که قرار است تغییر دهید، لباس‌های نو و … اما لازم است پیش از همه آن‌ها وسایلی که از ملزومات خانه‌تکانی هستند را بررسی و مهیا کنید، تا دستتان توی پوست گردوی پرده‌های کثیف و نبود شوینده مناسب نماند. اگر به فکر تزئین و بهاری کردن خانه هستید و می‌خواهید هفت سین امسالتان متفاوت و خلاقانه باشد، باید از همین حالا به فکرش باشید. حتی اگر کمی حال و حوصله دارید خرید بذر گندم برای سبزه را هم در لیستتان بیاورید.

مصرفی‌ ها:

لوازم شوینده: قرص و مایع لباسشویی و ظرفشویی، مایع شستشوی دستی، مایع دستشویی، ضدعفونی کننده‌ها، وسایل بهداشتی مانند دستمال کاغذی، دستمال توالت، دستمال حوله‌ای، تی، کیسه ذخیره جاروبرقی، شیشه شوی، فرچه و دستمال آبگیر و … .

حتما بخوانید:  خانه تکانی و تعمیر وسایل کهنه برای سال نو

خوردنی‌ها: میوه و شیرینی و شکلات و آجیل

نکته: اگر مطابق این راهنما عمل کرده باشید و از چند هفته قبل یخچال و فریزر را کمی سبکبار کرده باشید، آغاز سال و فصل جدید نوبت این است که مواد غذایی داخل آن را تجدید کنید و سبزیجات و مواد پروتئینی فریزری از این جمله‌اند.

تزئینات: برای تزئین سفره هفت سین لازم نیست همیشه به دنبال ظروف گران قیمت و عیجب باشید با کمی هنرمندی می‌توان با وسایلی که در خانه هست سفره‌ای تماشایی ساخت. لازمه‌اش چندبار آزمون و خطاست و زودتر آماده کردن سماق، سمنو، سنجد، سرکه، سیب و بذر سبزه است. گل و گیاه را حتما مد نظر داشته باشید حتی شده با یک گلدان سنبل کوچک.

نکته: سالهاست عیدی‌ها منحصر به اسکناس‌های رنگی شده‌اند، امسال اما می‌توانید واقعا بچه‌ها را با عیدی خوشحال کنید و از پیش برایشان هدیه‌هایی کوچک متناسب با سن و سلیقه‌شان بگیرید. هدیه‌هایی که می‌توانند فرهنگی باشند، مانند کتاب‌ و یا می‌توانند در دلشان نشان از یک کار فرهنگی داشته باشند. مانند عروسک‌هایی که لباس قومیت‌های مختلف ایرانی را پوشیده و به دست افراد محلی دوخته می‌شوند.

ماندنی‌ها:

گاهی با یک تغییر کوچک مثل اضافه کردن و خرید یک مبل تک، اشیاء هنری و دکوراتیو و یا شلف‌های دیواری و جزئیات کوچک مثل رومیزی‌ها و سبدها و دیگر ابزارهای نگه‌دارنده می‌توان دکوراسیون را کامل کرد.

تغییر دکوراسیون:

رنگ کردن دیوارها یا کاغذدیواری

تغییر دکوراسیون با تغییر چیدمان اجزاء

تغییر رویه‌ها مثل رومیزی و رومبلی‌ها و …