چک لیست آمادگی برای استقبال از مهمانان عید
سبک زندگی

چک لیست آمادگی برای استقبال از مهمانان عید

۵
(۱)
آماده‌سازی خانه برای استقبال از مهمانان عید
آماده‌سازی خانه برای استقبال از مهمانان عید

آماده‌سازی خانه برای استقبال از مهمانان عید

برای استقبال از مهمانان اولین قسمتی که باید به آن توجه شود ورودی خانه است، چرا که اولین فضایی است که مهمانان در وهله اول قدم به آنجا می‌گذارند. پیشنهاد ما برای تزیین این فضا گل‌آرایی با گل‌های بهاری است و یا اینکه می‌توانید با قرار دادن سفره هفت‌ سین در ورودی خانه به استقبال از مهمانان خود بروید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که حتماً در قسمت ورودی خانه فضایی را برای قرار دادن کفش‌های مهمانان خود در نظر بگیرید و اما بعد از وارد شدن مهمانان به داخل خانه تنها چیزی که نظر آنها را به خود جلب می‌کند، بو و عطر خانه است. شما می‌توانید با قرار دادن خوشبوکننده‌هایی در نزدیکی در ورودی و همچنین گوشه و کنار خانه فضای خانه را معطر کنید.

نکاتی برای پذیرایی از مهمانان عید

نکاتی برای پذیرایی از مهمانان عید

نکاتی برای پذیرایی از مهمانان

۱. در همه اتاق‌ها و البته ورودی روشنایی خانه یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی است که باید به آن توجه کنید. بهتر است خانه‌تان دارای نور کافی باشد چرا که خانه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد و دیگر اینکه مهمانان شما در فضای پر نور احساس خوشایندی خواهند داشت.

۲. سعی کنید همه وسایلی که برای مهمان آماده کرده‌اید را جایی قرار دهید که بدون پرسیدن از شما به آن دسترسی پیدا کند؛ مثل لوازم بهداشتی، یک پارچ آب و لیوان و نظایر آن.

اتاق مخصوص برای استراحت مهمانان

اتاق مخصوص برای استراحت مهمانان

اتاق مخصوص برای استراحت مهمانان

ممکن است مهمانان برای مدت چند روز در خانه‌تان حضور داشته باشند بر همین اساس شما باید فضایی مجزا برای استراحت آنها در نظر بگیرید در صورتی که خانه کوچکی دارید می‌توانید اتاق فرزندانتان را برای آنها آماده کنید. حتی اگر خانه تان یک خوابه است همان اتاق خواب را به مهمان اختصاص دهید و به هیچ عنوان محل خواب آنها را در داخل اتاق نشیمن و یا پذیرایی در نظر نگیرید چرا که ممکن است، صبح مهمانی برای عید دیدنی سر برسد و یا رفت آمد دیگر افراد به اتاق نشیمن، آشپزخانه و سرویس بهداشتی در خواب آن ها اختلال ایجاد کند. فراموش نکنید که بالش و پتو اضافی در اتاق آنها قرار دهید. مهمان‌ها به فضای جدید عادت ندارند بنابراین می‌توانید آباژورهایی در کنار تختخواب آنها قرار دهید تا به راحتی بتوانند در اطراف اتاق حرکت کنند. علاوه بر نورپردازی خوب برای اتاق مهمان، در داخل سالن چراغ‌های کوچکی را روشن بگذارید تا مهمانان بتوانند در طول شب راه خود را پیدا کنند. یک بخش از کمد یا یک کشو از دراور یا چندقلاب از رخت آویز را خالی نگه دارید تا مهمانان لباس‌ها و دیگر وسایل شخصی‌شان را آنجا بگذارند و یا حداقل فضایی را برای چمدان اختصاص دهید که بتوانند به راحتی وسایل خود را در چمدان بگذارند و از آن خارج کنند.

حتما بخوانید:  مبل ایتالیایی
آماده‌سازی حمام و سرویس‌های بهداشتی برای مهمانان

آماده‌سازی حمام و سرویس‌های بهداشتی برای مهمانان

آماده‌سازی حمام و سرویس‌های بهداشتی برای مهمانان

از تمیز بودن حمام و سرویس‌های بهداشتی و همچنین از وجود حوله و دستمال‌کاغذی مطمئن شوید. علاوه بر دستمال حوله‌ای، حوله‌ای مخصوص مهمانان در حمام قرار دهید. ممکن است مهمانان فراموش کرده باشند وسایل بهداشتی‌شان را همراه خود بیاورند. ایده‌ایی که من دوست دارم برای مهمانان خودم فراهم کنم این است که یک ظرف شیشه‌ای پر از لوسیون، شامپو، نرم‌کننده، کرم ضد آفتاب در سرویس بهداشتی قرار دهم تا هر زمانی که به آنها نیاز دارند، استفاده کنند.

اتاق نشیمن خانه خود را برای پذیرایی از مهمانان آماده کنید

اتاق نشیمن خانه خود را برای پذیرایی از مهمانان آماده کنید

اتاق نشیمن خانه خود را برای پذیرایی از مهمانان آماده کنید

اتاق نشیمن تنها فضایی در خانه است که تمام افراد در آن فضا دور هم جمع می‌شوند و از بودن در کنار یکدیگر لذت می‌برند. شما می‌توانید با گذاشتن کتاب و مجله‌ای بر روی میز اتاق نشیمن در این فضا مهمانان خود را سرگرم کنید تا در طول مدتی که در خانه شما هستند احساسی خستگی نکنند و لحظات خوبی را در کنار شما بگذرانند. همچنین خوب است با تمیز و مرتب نگه داشتن اتاق نشیمن، فضای صمیمی و دل‌نشینی را برای مهمانان خود ایجاد کنید؛ مثلا با استفاده از ابزارهای ساماندهی و قرار دادن سبدهایی برا گذاشتن وسایل اضافی. یکی دیگر از ایده‌های خوب پذیرایی از مهمانان عید، تزیین میزهای اتاق نشیمن با شمع و گل‌های بهاری است که حال و هوای فضا را بهاری می‌کند و باعث ایجاد طراوت و شادابی در فضای اتاق می‌شود.

حتما بخوانید:  چگونه یک صندلی ماساژور را انتخاب کنیم
مهمانان را با فضای آشپزخانه آشنا کنید

مهمانان را با فضای آشپزخانه آشنا کنید

مهمانان را با فضای آشپزخانه آشنا کنید

اول از همه و قبل از آمدن مهمانان‌تان یک برنامه غذایی برای آنها آماده کنید و مطمئن باشید که مهمانان شما به ادویه و مواد غذایی خاصی حساسیت نداشته باشند. با برنامه غذایی که قبل از رسیدن آنها تهیه کرده‌اید، خیالتان راحت است که همه آنچه مورد نیاز است را در خانه خود دارید و زمان بیشتری برای صرف کردن با میهمانان خواهید داشت و حتماً مهمانان خود را با فضای آشپزخانه آشنا کنید تا آنها با شما و خانه شما احساس راحتی کنند.

در نهایت استرس نداشته باشید

در نهایت استرس نداشته باشید

و در نهایت استرس نداشته باشید

پذیرایی و داشتن مهمان گاهی اوقات می‌تواند کمی استرس‌زا باشد. با اینکه باید تلاش کنید که مهمانان بدون اینکه مدام از شما سوال بپرسند بتوانند به راحتی زمان را در خانه شما بگذرانند ولی این را فراموش نکنید اگر آنها به خانه شما آمده‌اند پس به اندازه کافی با شما راحت هستند که نیازهایشان را مطرح کنند. پس استرس نگیرید و از بودن در کنار آنها لذت ببرید.

اختصاص فضایی برای بازی های دسته جمعی

اختصاص فضایی برای بازی های دسته جمعی

۳. اگر مهمانان جوان و نوجوان دارید، رمز وای فایتان را به شیوه‌ای جذاب و خلاقانه روی دیوار اتاق خواب نصب کنید تا دسترسی راحت‌تری به اینترنت داشته باشند. مخصوصا در ایام نوروز که بسیاری از مشاغل و کارها به صورت دورکاری و آنلاین برنامه‌ریزی، هدایت و انجام می‌شوند، گاهی دسترسی به اینترنت باکیفیت ضروری است.

۴. همه ما لذت بازی دوز و دبرنا(دبلنا)های دست جمعی و رقابت های منچ و ماروپله و راز جنگل و برد و باخت های شطرنج را یادمان هست. پس فضایی را برای بازی و تفریح مهمان جوانتر درنظر بگیرید. در زمانه ای که عصر ایکس باکس ها و بازی های آنلاین موبایلی است یک میز کوچک کنج اتاق نشیمن، چند دست بازی تخته ای و یا چند کاغذ و خودکار برای اسم- فامیل و بازی‌هایی که سن و سال برنمی‌دارند می‌تواند شب نشینی‌ها را جذاب‌تر کند.