رنگ های متناسب با چوب
books

چه رنگ هایی با مبلمان و کف چوبی هماهنگ هستند؟

۳
(۱)

در این مقاله به بررسی نکاتی می پردازیم تا بتوان بهترین رنگ های متناسب با چوب را انتخاب کرد. بسیاری از لوازم و عناصر منزل از چوب ساخته شده و یا به رنگ چوب در آمده اند از آن جمله می توان به مبلمان، کفپوش، کابینت و برخی تزیینات اشاره کرد. رنگ لوازم و وسایل جانبی موجود در فضا مانند مبلمان و تزیینات دیواری باید هماهنگ باشند تا زیبایی های چوب را برجسته و تقویت کنند.

رنگ های متناسب با چوب

 

طیف رنگی چوب را در نظر بگیرید

هر نوعی از چوب دارای مشخصات، رنگ و الگو و طرح مختص به خود است در حالیکه با استفاده از رنگ آمیزی می توان مقداری طیف رنگی آن را تغییر داد. سازندگان مبلمان قرن هاست که با استفاده از پولیش و لاک سعی در تقویت ظاهری چوب و یا تغییر رنگ آن دارند. چوب ها به طرح و رنگ خود قابل تفکیک هستند و در انواع چوب های افرا، گیلاس، گردو، ماهون، آبنوس، بلوط و چوب درخت میوه معرفی می شوند. مبلمان چوبی که از درختان قدیمی تر ساخته شده باشد از بافت و سطح طرحدار طبیعی این چوب ها بهره می برند. چوب ها و روکش های جدیدتر اغلب فاقد این ویژگی هستند هر چند که دارای طیف رنگی متنوعی هستند و در رنگ های زرد، نارنجی، قهوه ای قرمز، قهوه ای مایل به آبی یا قهوه ای تیره قابل دسترسی هستند. در انتخاب رنگ دیوار یا پارچه هایی که در مبلمان کاربری دارند بهتر است از رنگ غالب استفاده کنید. توجه به اینکه از کدام طیف رنگی و با چه شدت رنگی لذت بیشتری می برید نیز بسیار مهم است. نگران تجمیع قطعات چوبی در یک فضا هم نباشید چون مجموعه ای از وسایل چوبی ساخته شده با انواع مختلف چوب در کنار هم بسیار دلپذیر است.

حتما بخوانید:  ;معماری خاص کلیسای Mortensrud

رنگ های متناسب با چوب

برای جلب توجه از تضاد رنگی استفاده کنید

استفاده از مبلمان چوبی یا کف ساخته شده از چوب در کنار دیگر اجزای دکوراسیون که با تفاوت شدید رنگی به نسبت رنگ چوب انتخاب شده اند می توانند جلوه بیشتری به رنگ چوب در این فضا ببخشند. مثلا چوب های تیره مانند چوب ماهون، گردو و یا گیلاس در کنار سبز کمرنگ یا آبی آسمانی دیگر اجسام موجود در اتاق بسیار ویژه به نظر خواهد رسید. به همین ترتیب استفاده از چوب هایی با رنگ ملایم احتیاج به رنگ هایی تیره در اطراف و مثلا دیوارها دارند تا ظاهر متفاوت خود را به نمایش بگذارند. تضاد رنگی در فضا باعث به چشم آمدن وسیله ای می شود که می خواهید روی آن تمرکز کنید. اگر از مبلمان چوبی با رنگ تیره استفاده می کنید برای جلوگیری از شلوغ به نظر رسیدن محیط باید به منظم بودن آنها اهمیت بدهید و در ضمن رنگ دیوارهای جانبی را روشن انتخاب کنید و تا حد امکان تضاد رنگی بین رنگ دیوار و مبلمان را بالا ببرید.

همچنین می توانید از رنگ غالب در مبلمان بهره ببرید و با دانستن این نکته رنگ دیوارها را بهتر انتخاب کنید. به طور مثال اگر رنگ غالب در چوب مبلمان قرمز رنگ است زمینه رنگی دیوارها را می توانید سبز در نظر بگیرید تا رنگ چوب تقویت شود. چوب های زرد طلایی در کنار دیوارهای قرمز رنگ، سبز خاکی و یا بادمجانی جلوه بیشتری خواهند داشت. چوب های قدیمی که از نقش و نگار فراوان بر روی سطح و عمق خود و طیف رنگی بیشتری برخوردار هستند می توانند با چندین محدوده رنگی چه تیره و چه روشن خوب به نظر برسند.

حتما بخوانید:  دکوراسیون خانه

رنگ های متناسب با چوب

 

استفاده از رنگ های مشابه

استفاده از رنگ های مشابه یا به اصطلاح دارای شدت رنگی مشابه در مبلمان و وسایل موجود در اتاق مقداری از شدت تضاد در فضا کم می کند. این لزوماً به این معنا نیست که مبلمان در پس زمینه محو می شود. به عنوان مثال در فضایی که یک میز تیره از چوب آبنوس را در مقابل دیوار قرمز پر رنگ یا آبی – سبز قرار می دهیم دو رنگ با قدرت برابر (رنگ چوب و رنگ دیوار) را در مقابل هم قرار داده ایم و یک تعادل پویا ایجاد کرده ایم. همین امر در مورد استفاده از مبلمان روشن و دیوارهای روشن نیز صادق است.

رنگ های متناسب با چوب

رنگ های مکمل را انتخاب کنید

علاقه داشتن به یک رنگ خاص بسیار شخصی است اما به هنگام انتخاب رنگ پس زمینه برای مبلمان بهتر است رنگ های متناسب با چوب و یا رنگی را انتخاب کنید که باعث بیشتر به چشم آمدن چوب شود. ترکیبات رنگی بین چوب و رنگ های دیگر به تکمیل شدن یک تصویر خوب در فضا کمک می کند که به بررسی چند نمونه از آنها می پردازیم :

چوب کاج + رنگ سبز: چوب کاج دارای رنگ عسلی گرمی است که در برابر رنگ سبز به خوبی به چشم می آید. این ترکیب رنگی باعث به چشم آمدن رنگ زرد چوب شده و همین تضاد منجر به متعادل شدن این دو ترکیب رنگی در کنار هم می شود. سبز خاکستری کمرنگ یکی دیگر از گزینه های جذاب و مناسب برای تقابل با مبلمان چوبی کمرنگ است .

حتما بخوانید:  مبلمان کلاسیک و مدرن را همزمان به کار ببرید

چوب با رنگ نارنجی + آبی: از آنجاییکه این دو رنگ در تضاد با یکدیگر هستند رنگ آبی رنگ نارنجی چوب را واضح تر می کند. این تضاد رنگی برای کسانی که وضوح تفاوت رنگی را دوست دارند مناسب و جسورانه است. اما همین ترکیب رنگی برای اماکنی مانند اتاق خواب که وجود آرامش در آن اولویت اول است مناسب به نظر نمی رسد.

چوب طبیعی + زرد: رگه های زرد رنگ موجود در چوب باعث ایجاد گرمی در آن شده و به گیرایی چوب افزوده است. مبلمان ساخته شده در رنگ طبیعی با بهره گیری از تغییرات ظریف در رنگ آمیزی و ایجاد تحولات رنگی به تعادل دلپذیرتری خواهند رسید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط