طراحی فضای اتاق کودک
کودک و نوجوان

چهار نکته مفید در طراحی فضای اتاق کودک

۰
(۰)

در اتاق خواب بزرگسالان هر مقدار که راحتی مهم است در اتاق کودکان جذابیت و انرژی مورد توجه قرار می‌گیرد. درواقع الگوهای اجراشده در اتاق بزرگسالان برای کودکان گیرایی چندانی ندارد. اتاق کودکان باید آن‌قدر جذاب باشد که آنها تمام فعالیت‌های خود مثل بازی کردن، خوابیدن، انجام تکالیف و حتی غذا خوردن را به تمایل خود در آنجا انجام دهند. در این میان والدین گاهی با برداشتی بد تصور می‌کنند جذابیت اتاق کودکان به معنای تلنبار کردن انواع و اقسام امکانات عجیب ‌و غریب و بی‌مصرف در یک فضای کوچک است؛ اما باید باور کنید که با چنین کاری هم موجبات آشفتگی ذهنی کودک را فراهم کرده‌اید و هم پول زحمت‌کشیده و بی‌زبان خود را هدر داده‌اید! با ما در ادامه همراه باشید تا نکات مفیدی پیرامون دکوراسیون اتاق کودکان را برایتان مطرح کنیم

تاثیر رنگ بر شخصیت کودکان

کودکان همان‌گونه که با محیط اطراف خود به‌ راحتی ارتباط برقرار می‌کنند به‌آسانی هم تاثیر می‌پذیرند. آنها با توجه به انرژی محیط اطراف خود آرامش، اعتماد به نفس و نشاط پیدا می‌کنند یا آن را از دست می‌دهند. یکی از شاخصه‌های تاثیرگذار بر کودکان رنگ اتاق آنهاست. در انتخاب رنگ اتاق کودک به موارد زیر دقت کنید:

رنگ قرمز: قرمز رنگی سرشار از هیجان و انرژی است که جنب و جوش کودکان را افزایش می‌دهد. مطمئنا این رنگ می تواند رنگ خوبی برای کودک شما که نیاز به هیجان و فضایی متفاوت دارد باشد به شرط این که در کاربرد آن افراط نکنید و آن را با رنگ های دیگر ترکیب کنید. استفاده ی بیش از حد از رنگ قرمز موجب بالا رفتن تپش قلب و تعداد نفس‌های کودک می شود؛ پس توصیه می‌شود برای کودکان بیش‌فعال از این رنگ کمتر استفاده کنید. ترکیب رنگ قرمز با رنگ هایی نظیر سفید و کرم باعث می شود شما بدون نگرانی بتوانید از گرما و جذابیت آن بهره بگیرید.

رنگ نارنجی: نارنجی نسبت به قرمز از تنالیته ملایم‌تری برخوردار است و تاثیر مثبتی بر ذهن و روح کودک می‌گذارد. برخلاف قرمز که به‌ عنوان رنگ جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان این رنگ را به شکل رنگ غالب در اتاق کودک به کار برد. نارنجی در افزایش اعتماد به نفس، برون‌گرایی و استقلال موثر است. نارنجی طیف های مختلفی دارد که به شما این امکان را می دهد که با انتخاب رنگ تندتر یا ملایم تر و با کاربرد آن در سطوح بیشتر یا کمتر از زیبایی و تاثیر آن بسته به سلیقه تان بهره ببرید.

رنگ زرد: تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ زرد از جذابیت بسیاری برخوردار است. رنگ زرد نه‌ تنها موجب اختلال حواس نمی‌شود، بلکه در افزایش تمرکز نیز موثر است. با این حال استفاده زیاد از رنگ زرد می‌تواند به فعالیت زیاد و عصبانیت و خستگی ناشی از آن منجر شود. بنابراین بهتر است از آن به همراه رنگ هایی مانند سبز یا خاکستری استفاده نمایید.

حتما بخوانید:  راهنمای خانه تکانی اساسی اتاق کودک

رنگ سبز: اندک رنگ‌هایی را پیدا می‌کنید که در استفاده از آنها هیچ محدودیتی نداشته باشید. رنگ سبز یکی از آن رنگ‌هاست. عموما سبز را با آرامش‌بخشی می‌شناسیم. در کنار این ویژگی محققان دریافته‌اند که رنگ سبز در تقویت حافظه و افزایش سرعت خواندن و نوشتن کودکان نیز موثر است.

رنگ آبی: هر آنچه درباره رنگ قرمز گفته شد به شکل معکوس در مورد آبی صدق می‌کند. آبی رنگ آرامش‌بخش کودکان بدخلق است.

استفاده از موکت در اتاق کودکان

استفاده از موکت به لحاظ زیبایی و ایمنی در اتاق کودکان توصیه می‌شود. اگر اتاق کوچکی در اختیار دارید از موکت‌های ساده، بدون طرح و با پرزهای کوتاه استفاده کنید. موکت‌های طرح دار معمولا عمق فضا را از بین می‌برند. در رابطه با رنگ موکت نیز باید گفت که تا میزان زیادی به رنگ دیوارها و سایر وسایل مرتبط است با این حال در نظر داشته باشید که کودکان همواره در حال ریخت و پاش و کثیف کردن هستند. با این وصف انتخاب موکتی با رنگ روشن یعنی کثیف شدن زودهنگام و زحمت مداوم برای نظافت.

در مقابل رنگ‌های خیلی تیره نیز معضلات خود را دارند. چنین رنگ‌هایی اتاق را کوچک جلوه می‌دهند و در نگاه کودکان جذابیت ندارند. در انتها باید گفت اگر اتاق بزرگی در اختیار دارید از موکت‌های طرح دار استفاده کنید.

طراحی با الگوهای کارتونی

کودکان ساعات زیادی از روز را در خیالات خود سپری می‌کنند. کافی است برای آنها یک کارتون یا فیلم کودکانه پخش کنید تا ساعت‌ها خود را در داستان آن و میان شخصیت‌های محبوبش تصورش کند. کودکان برخلاف بزرگترهایشان می‌توانند در یک اتاق کوچک خلبان، ملوان، دزد و پلیس شود.

حتما بخوانید:  دکور اتاق خواب کودک

شما نیز می‌توانید با فراهم آوردن یک فضای مستعد به خلاقیت او کمک کنید. خوشبختانه طراحی‌های مبتنی بر تصاویر کارتونی دست شما را برای تغییر و اضافه کردن هر عنصر آمیخته با خیال باز می‌گذارد. این‌گونه طراحی‌ها حتی برای بزرگسالان هم جذاب به نظر می‌رسد، چه رسد به کودکان که احتمالاً باید با التماس آنها از اتاقشان بیرون بکشید!

کودکان هم بزرگ می‌شوند

وسایل با دوام خریداری کنید. کودکان به دلیل جنب و جوش زیاد به تخت، میز، صندلی و مبلمانی محکم و ایمن نیاز دارند. وسایلی را انتخاب کنید که کودک در هنگام بازی در امنیت کامل باشد و راحتی اش را نیز در نظر بگیرید. علاوه بر این در نظر بگیرید که کودک شما نیز هرساله بزرگ می‌شود و کمی قد می‌کشد. پس وسایلی را انتخاب کنید که تا چند سال ظرفیت استفاده داشته باشند. به‌ عنوان مثال کمدها و قفسه‌هایی انتخاب کنید که در دوران کودکی برای جاگیری اسباب‌بازی‌ها و در چند سال اول مدرسه برای قرار دادن کتاب و دفترها کارایی داشته باشد.

در پایان باید به این نکته توجه داشته باشید که اتاق کودک برای کودکتان است نه برای شما؛ بنابراین در انتخاب طرح‌ها و رنگ‌ها از او نظرش را بخواهید. اوست که باید در این اتاق زندگی کند. اوست که باید با طرح‌ها و رنگ‌ها ارتباط برقرار کند. احتمالاً در میان دوستان و اطرافیان خود کودکان بسیاری را دیده‌اید که به اتاق خود توجهی ندارند یا با اسباب‌بازی‌های خود بازی نمی‌کنند و تنها با چند وسیله خود را سرگرم می‌کنند. درواقع آنها قدرنشناس نیستند آنها تنها می‌توانند با همین چند وسیله ارتباط برقرار کنند. کودکان را درک کنید.

حتما بخوانید:  دکور اتاق کودک

ترکیب رنگ قرمز با طوسی، آبی کاربنی، آبی روشن و سبز هم می تواند بسیار جذاب باشد. برخلاف آن چه ابتدا ممکن است تصور کنید این رنگ برای اتاق پسرها بیشتر استفاده می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط