پلی کربنات چیست؟
دانش، هنر صنعت

پلی کربنات چیست؟

۰
(۰)

درباره پلی کربنات

پلی کربنات نوعی رزین شفاف است که برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ به‌وسیله دکتر دانیال فاکس ساخته و به بازار عرضه شد. این ماده از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است و به دلیل مقاومتی که در برابر عوامل جوی دارد در صنایع مختلفی نظیر ساختمان‌سازی و صنعت حمل‌ونقل مورداستفاده قرارگرفته است. ازجمله مزیت‌های آن وزن کمتر در مقایسه با شیشه و مقاومت بیشتر از پلاستیک است که باعث می‌شود هر جا نیاز به شفافیت با این ویژگی‌ها باشد به‌عنوان جایگزین این دو ماده مورداستفاده قرار گیرد. درساختمان سازی ، ساخت گلخانه ، صنعت خودرو، صنعت مبلمان به خصوصیات این ماده به خوبی توجه شده و برای ساخت قطعات و محصولات متنوعی از آن بهره برده اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ماده علاوه بر معماری و دکوراسیون در صنایع پزشکی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد و برخی محصولات پزشکی و حتی لنزهای پلاستیکی درون چشم نیز از این ماده ساخته‌شده است.

ویژگی‌های پلی کربنات

همان‌گونه که در بالا گفته شد قابلیت عبور نور، مقاومت در برابر عوامل جوی و سبکی سه ویژگی شاخص پلی کربنات هستند. در کنار این موارد می‌توان به قابلیت انعطاف بالای آن اشاره کرد. شاید به همین دلیل است که معمولاً در مبلمان فرم‌های بسیار جالب و جذابی با این ماده مشاهده می‌کنیم. ویژگی ترمو پلاستیک بودن پلی کربنات باعث می‌شود این ماده در نقطه‌جوش آن به مایع تبدیل‌شده و بدون از دست رفتن کیفیت بتوان بارها فرایند ذوب آن را تکرار کرد. ویژگی‌های خاص پلی کربنات باعث شده ماده مناسبی برای استفاده در قالب‌های تزریقی، بادی و اکستروژن باشد.

حتما بخوانید:  اولین مبل جهان که با اینترنت اشیا کار می کند!

پلی کربنات در صنعت مبلمان

با این که پلی کربنات بی رنگ است اما برای مصارف مختلف به آن رنگ اضافه می شود و یکی از ویژگی های خوب آن ثابت ماندن رنگش است . امروزه در صنعت تولید مبلمان مدرن این ماده در باز تولید برخی از مشهورترین و محبوب ترین تولیدات صنعت مبلمان نظیرصندلی Ghost فیلیپ استارک به گستردگی مورد استفاده قرار گیرد.

خوشبختانه درحال حاضر تنوع قابل ملاحظه ای از صندلی های پلی کربنات در کشورمان در اختیار مصرف کنندگان باذوقی که مایل به استفاده از محصولات مدرن در دکوراسیون منزل ، فضای اداری ، کافی شاپ و رستوران و سایر فضاهای مورد نظرشان هستند وجود دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط