هم میز ناهارخوری هم میز کار
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

هم میز ناهارخوری هم میز کار

۰
(۰)
هم میز ناهارخوری هم میز کار
هم میز ناهارخوری هم میز کار

اگر به شکل تخصصی به این موضوع نگاه نکنیم چندان تفاوتی میان یک میز کار و میز ناهارخوری احساس نمی‌کنیم. ما از میز ناهارخوری برای انجام فعالیت‌های کاری خود استفاده می‌کنیم بی‌آنکه پیش از این برنامه‌ای برای خرید چنین محصولی داشته باشیم. در واقع وجوه تشابه این دو میز بسیار بیشتر از تفاوت‌های آنهاست. با این وجود، ما به طور معمول هنگام خرید میز ناهارخوری به دنبال محصولی زیبا و تا حد امکان شیک و البته مقرون‌به‌صرفه هستیم. این موارد اگرچه گاهی انتخاب را برای ما دشوار می‌کنند اما در نهایت به گزینه‌ای نزدیک به سلیقه خود خواهیم رسید. در مقابل از یک میز کار بیش از زیبایی، کارایی مناسب و امکان استفاده برای ساعت های طولانی را انتظار داریم. به همین دلیل میزهای کار معمولاً در قیاس با میزهای ناهارخوری مرسوم ساده تر هستند؛ اما سؤال اینجاست که آیا می‌توان کارایی و زیبایی را کنار هم قرار داد تا یک میز برای دستیابی به هر دو هدف خریداری کرد؟
پاسخ مثبت است. با گردشی کوتاه در بازار میزهایی زیبا، مقرون‌به‌صرفه و مناسب برای غذاخوری و البته با امکان استفاده برای سایر فعالیت‌های کاری مشاهده خواهید کرد. این میزها ویژگی‌های مشترکی دارند که آگاهی از آنها می‌تواند در رسیدن به یک انتخاب مناسب به ما کمک کند.

ارتفاع مناسب میز کار و ناهارخوری
ارتفاع مناسب میز کار و ناهارخوری

ارتفاع مناسب میز کار و ناهارخوری

تسلط به اسباب و وسایلی که بر روی میز قرار دارند همواره اهمیت دارد خواه یک بشقاب و کاسه باشد، خواه یک لپ‌تاپ و یا یک کاردستی و نقاشی. با این حال در فعالیت‌های مختلف میزان تمرکز و تسلط مورد نیاز با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال هنگام کشیدن یک نقاشی حرکات کوچک دست نیز از اهمیت بالایی برخوردارند و ارتفاع نامناسب یک میز ناهارخوری موجب می‌شود تا گاهی با حرکات ناحیه مچ خطوط نادرستی در آثار خود ایجاد کنید. این در حالی است چنین دقت و ظرافتی در هنگام غذا خوردن نیاز نیست.

حتما بخوانید:  در انتخاب پرده به این هشت نکته دقت کنید
هم میز ناهارخوری هم میز کار

هم میز ناهارخوری هم میز کار

همچنین این ارتفاع نادرست موجب خمیدگی و کشیدی بیش از حد ستون فقرات می‌شود که در دراز مدت می‌تواند آثار زیان باری برای بدن به همراه داشته باشد. پس در نتیجه اگر از آن دسته افرادی هستید که از میزناهارخوری برای انجام سایر کارها هم استفاده می کنید، هنگام خرید ناهارخوری باید به ارتفاع آن بیش از پیش دقت کنید. ارتفاع معمول میز های کار ۷۵ سانتی متر است. خوشبختانه ارتفاع اکثر میزهای ناهارخوری موجود در بازار هم حدود ۷۵ الی ۸۰ سانتی متر است. اگر از ست ناهارخوری استفاده نمی کنید و میز و صندلی را خودتان ست می کنید، از این مزیت برخوردارید که درصورتی که از یک میز با ارتفاع کوتاهتر یا بلندتر خوشتان آمد ارتفاع نامناسب میز را تا حدی به‌وسیله صندلی‌های مناسب اصلاح کنید.

راحتی، راحتی و بازهم راحتی
راحتی، راحتی و بازهم راحتی

راحتی، راحتی و بازهم راحتی

معمولاً غذا خوردن در طولانی‌ترین حالت ممکن بیش از نیم ساعت طول نمی‌کشد این در حالی است که ما برای سایر فعالیت‌ها نظیر طراحی، نقاشی، انجام تکالیف، تایپ و … ساعت‌ها در یک حالت ثابت قرار می‌گیریم. در نتیجه راحتی و فضای مناسب برای جابجایی یکی از ملزومات مهم میزهای کار به شمار می‌رود. با نگاهی گذرا به این میزها درمی‌یابید که پایه‌های با ضخامت و زاویه مناسب و بدون مزاحمت برای پای کاربران از ویژگی‌های شاخص میزهای کار به شمار می‌روند. همچنین در پشت یک میز کار گاهی دو یا چند نفر به‌منظور آموزش و یادگیری باید نزدیک به هم قرار گیرند. با این وصف هنگام خرید یک میز کار و ناهارخوری باید محصولی انتخاب کنید که فضای مناسبی برای جایگیری چند نفر در کنار یکدیگر و حرکات پای آنها در اختیار شما قرار دهد.

حتما بخوانید:  با تغییرات کوچک در دکور و چیدمان خانه، هم‌نشین بهار شوید
 میز ناهارخوری چوبی

میز ناهارخوری چوبی

جابجایی آسان ویژگی همیشگی میزهای کار

ما معمولاً به دلایل مختلف میزهای کار را جابجا می‌کنیم. از جابجایی برای ایجاد یک فضای مناسب برای آموزش یا دسترسی بهتر به نور طبیعی یا نظافت فضای زیر میز همگی دلایل واضح و مهمی برای جابجایی میزهای کار به شمار می‌روند که معمولاً در میزهای مخصوص ناهارخوری کمتر اتفاق می‌افتند. در نتیجه وزن مناسب میزهای کار از اهمیت بالایی برخوردار است. پس هنگام انتخاب یک میز با قابلیت‌های کاری و ناهارخوری باید به وزن و جابجایی آسان آن دقت کنید. البته گاهی وزن بسیار پایین ناشی از بکار بردن مواد ضعیف در بدنه میز است که امکان دارد استحکام کافی برای تحمل وزن برخی ابزارهای کار شما را نداشته باشند.

 میز ناهارخوری 6 نفره

میز ناهارخوری ۶ نفره

جنس خوب و مقاوم

در بخش قبل به وزن مناسب یک میز کار و ناهارخوری اشاره کردیم. در نظر داشته باشید که اسباب و ابزارهایی که بر روی این میزها قرار می‌گیرند گاهی دارای وزن قابل توجهی هستند. از سوی دیگر اگرچه افراد در هنگام غذا خوردن کمتر عادت به تکیه دادن به میز دارند اما در یک میز کاری کاربران ناخودآگاه با دست و آرنج بخشی از وزن خود را به میز منتقل می‌کنند. در نتیجه یک میز کار و ناهارخوری باید در کنار کم‌وزنی و راحتی، از استحکام بالایی برخوردار باشد. این استحکام تنها به جنس رویه میز خلاصه نمی‌شود و به پایه‌ها و ستون‌های افقی زیر رویه میز نیز ارتباط دارد. معمولاً میزهایی با پایه‌های فلزی یا چوبی قطور و با زاویه مناسب از هم محصولات مقاومی در برابر وزن افراد محسوب می‌شوند.

حتما بخوانید:  ترفندهایی برای یک میز کار مرتب
هم میز ناهارخوری هم میز کار

هم میز ناهارخوری هم میز کار

سطح قابل شستشو و مقاوم در برابر خش

چندان تفاوت ندارد که از یک میز کاری و ناهارخوری چه استفاده‌ای می‌کنید. ما معمولاً در هنگام فعالیت در پشت یک میز کاری با ابزارهایی مانند مداد، خودکار، رنگ، تیغ، پرگار و … سر و کار داریم که هر یک می‌توانند سطوح حساس را به‌راحتی خراش دهند و خراب کنند. نتیجه آنکه سطح یک میز ناهارخوری و کاری باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی با دستمال و شوینده‌های رقیق و غیر اسیدی تمیز شود و به‌آسانی در برابر اشیای نوک‌تیز آسیب نبیند. میزهای فلزی و چوبی با روکش ام دی اف معمولاً گزینه‌های خوب و مستحکمی برای این کار به شمار می‌روند.

به یاد داشته باشید …

با توجه به نکات اشاره‌شده در بخش‌های قبل به نظر می‌رسد انتخاب یک میز ناهارخوری و کار مناسب و مقرون‌به‌صرفه نه‌تنها سخت و دشوار به نظر نمی‌رسد بلکه حتی از قیمتی پایین‌تر در مقایسه با میزهای ناهارخوری رسمی برخوردار است. برای استفاده از این میزها چندان نباید نگران بود. تنوع زیاد این میزها در طرح، رنگ و جنس‌های مختلف، موجب شده تا با انواع دکوراسیون‌های داخلی از مدرن و مینیمال تا سنتی و طرح چوب سازگار باشند. افزون بر این، میزهای ناهارخوری معمولا بدون صندلی به فروش می رسند که در نتیجه این امکان را برای شما فراهم می کند تا سادگی این میزها را با صندلی های دلخواه و مورد علاقه خود ترکیب کنید و جلوه ای زیباتر در فضای خانه خود خلق کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط