شاه نشین
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

همه چیز راجع به شاه نشین (Window Seats)

۳.۶
(۱۷)

فضای بی استفاده در اطراف خانه را با حداقل نجاری به فضایی برای نشیمن و انبار تبدیل کنید جایی آرام و راحت برای رویاپردازی، مطالعه کردن و حتی خواب غیلوله بعد از ظهر. از اینگونه نشیمن ها بسیار در معماری سنتی ایرانی نیز استفاده می شد اما ما در ادامه این مطلب به شاه نشین هایی برای استفاده در فضاهای مدرن  و راه هایی برای تزیین و راحت تر کردن آن می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

شاه نشین

مدتی آرام باشید

شاه نشین ها اغلب فضایی بلا استفاده یا نافرم هستند که با تبدیل آن به یک نقطه کانونی می توانند جذاب ترین و دوست داشتنی ترین عنصر در یک خانه به حساب آیند. با قرار دادن یک تشک ضخیم فضایی دنج و آرام ایجاد کنید. با طراحی دو کشو در پایین آن می توانید به راحتی فضایی مناسب برای ذخیره وسایل خود فراهم کنید. شما می توانید در اغلب خانه ها فضای شاه نشین پیدا کنید که بیانگر نوعی از سبک معماری آمریکایی از قدیم تا معاصر هستند. آنها در هر اتاق می توانند طراحی شوند چه به عنوان نیمکت زیر پنجره آشپزخانه چه نیمکت جلوی درِ ورودی. می توان آنها را مطابق با فضای موجود از لحاظ شکل و ابعاد اصلاح کرد.

در عکس بالا این شاه نشین تشکیل شده از یک طاقچه عمیق که با قرار دادن صفحه چوبی و تشک فضای نشیمن را ایجاد کرده و طاقچه اضافی کناری به عنوان یک میز برای سرو چای یا قهوه کاربرد دارد.

شاه نشین

ابعاد شاه نشین

برای تضمین داشتن  یک نشیمن راحت بر طبق این اندازه گیری ها طراحی کنید.

عمق: ۴۰-۵۰ سانتیمتر برای نشستن رو به جلو و قرار گرفتن پا روی زمین

تکیه گاه: ارتفاع ۲۵-۵۰ سانتیمتر در زیر پنجره یا به دیواره جانبی برای تکیه دادن

طول: حداقل ۷۶ سانتیمتر برای نشستن رو به جلو و ۱۲۷ سانتیمتر برای نشستن به پهلو یا دراز کشیدن

ارتفاع: حدود ۴۵ سانتیمتر با در نظر گرفتن کوسن (۵-۱۰ سانتیمتر). اگر به گونه ای طراحی کردید که میز ناهارخوری جلوی شاه نشین قرار دارد این ارتفاع نیمکت بسیار مناسب است.

شاه نشین

شاه نشین از چه چیزی ساخته شده است؟

یک نشیمن شاه نشین بسته به ظاهر و عملکردش می تواند از چوب سخت، تخته سه لا، ام دی اف یا حتی کابینت آشپزخانه ساخته شود.

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که برای تزیین، ساخت و تعمیرات شاه نشین در خانه نیاز به استخدام یک متخصص است یا خودتان به راحتی قابلیت انجام آن را دارید. اگر در این کار استاد هستید به راحتی می توانید با استفاده از کابینت های بلا استفاده یا با ساخت یک نیمکت محکم از جنس چوب الوار یک شاه نشین دنج و راحت داشته باشید. اگر فضای چالش برانگیزی دارید مثل شیشه های گرد و منحنی برای داشتن یک طراحی دقیق سعی کنید از ساخته های کارخانه ای استفاده کنید.

حتما بخوانید:  معرفی یک آشپزخانه ویژه معلولین

شاه نشین در فضا های مختلف

شاه نشین

اتاق خواب

اگر پنجره فرورفته بین دو کمد دارید بهترین انتخاب برای شاه نشین روشن و نورانی است. با ایجاد یک قاب چهار چوب در پایه این نشیمن آن را به نقطه کانونی اتاق تبدیل کنید. بهتر است رنگ دیوار و کوسن ها در یک طیف رنگی انتخاب شوند.

شاه نشین

ورودی

با طراحی یک شاه نشین جلوی ورودی مکانی مناسب برای نشستن و پوشیدن کفش ایجاد کنید. با این کار از لیز خوردن هنگام پوشیدن کفش به راحتی جلوگیری می کنید. با طراحی کشوها به ساماندهی وسایل کوچک از جمله لوازم جانبی کفش کمک کنید.

شاه نشین

اتاق نشیمن

به جای قرار دادن یک مبل تک در برابر پنجره، که مانع دید به بیرون می شود با ایجاد یک شاه نشین در فرورفتگی دیوار فضای نشیمنی اضافی را برای مهمانان فراهم کنید. از کرکره های چوبی محکم برای ایجاد حریم خصوصی در فضای اتاق استفاده کنید.

شاه نشین

اتاق کار

یک صندلی بین قفسه های کتاب تعبیه کنید و با آرامش به روی آن بنشینید و مطالعه کنید. رنگ سفید این نشیمن مکمل قاب برجسته پنجره است.

شاه نشین

آشپزخانه

یک شاه نشین دو نیمکت در کنج دیوار به شما این امکان را می دهد که فضای کمتری در آشپزخانه اشغال کنید. با طراحی کشو در کناره نیمکت از فضای خالی بدون مصرف داخل آن به خوبی استفاده کنید.

شاه نشین

حمام

فضای خالی بین کابین دوش و رختکن داخل حمام را برای این فضا در نظر بگیرید. تکیه گاه این شاه نشین مثلثی به خوبی با دیوار کوب چوبی کل حمام مطابقت دارد.

شاه نشین

چگونه فضایی برای داشتن شاه نشین بسازیم؟

اگر دیوار خالی با پنجره دارید ساده ترین راه این است که در امتداد دیوار قفسه های آماده یا کمد لباس بزنید و در فاصله بین کمد ها فضای شاه نشین خود را بسازید. اندازه گیری دقیق و مناسب اولین شرط است. عمق قفسه استاندارد ۳۰-۴۰ سانتیمتر است. برای راحتی نشیمن شاه نشین باید وسیع، به عمق حدودا ۴۶سانتیمتر در نظر گرفته شود. عمق کمد لباس معمولا حدود ۶۰ سانتیمتر است، پس بهتر است نیمکت را تا ۱۵سانتیمتر فرو ببرید. به این ترتیب، می توانید رو به داخل اتاق بنشینید و به پنجره تکیه داده و هر دو پا را روی زمین قرار دهید.

انواع نیمکت شاه نشین

شاه نشین

قفسه

یک نیمکت شاه نشین قفسه شکل به شما این امکان را می دهد تا از  فضای باز در زیر نیمکت برای ساماندهی کتاب ها یا قرار دادن سبدهایی برای نگهداری وسایل استفاده کنید. شما می توانید خودتان بسازید یا از کسی برای ساختن آن کمک بگیرید. این نوع نیمکت در فضاهای مانند ورودی یا رخشورخانه بسیار مناسب است. قسمت زیرین قفسه را با میخ به دیوار وصل کنید. برای استحکام بیشتر تکیه گاه را به صورت عمودی نصب کنید چون می تواند به عنوان تقسیم کننده در گوشه ها عمل کند.

حتما بخوانید:  5 ایده دکوراسیونی برای هالووین

شاه نشین

صندوقچه

در این نوع نیمکت شاه نشین را می توان با افزودن تخته های چوبی به جلو و اطراف نیمکت قفسه ای ساخت، آن را تبدیل به یک صندوقچه بسته کرد و آن را با یک تخته گچی یکدست با دیوارهای اطراف بدون هیچ درزی پوشاند. گزینه دیگر ساخت جعبه شش ضلعی است که روی زمین پیچ می شود. با استفاده از محفظه خالی داخل جعبه فضای انبارش خود را دو برابر کنید. تنها اشکال این است که برای دسترسی به فضای ذخیره سازی باید بالشتک ها را بردارید. در خانه هایی که بچه هست اگر در این صندوقچه ها اسباب بازی قرار می دهید تکیه گاه آن را محکم بسازید تا بر روی انگشتان کودک بسته نشود. می توانید در زیر آن کشو یا در طراحی کنید اینها دسترسی آسان را بدون برداشتن بالشتک صندلی فراهم می کنند. نصب کشو به مراتب بهتر از در است زیرا برخلاف کشوها باید خم شوید تا به فضای داخل دسترسی پیدا کنید. مطمئن باشید که فضای اتاق آنقدر بزرگ است که بتوانید به راحتی در را باز و بسته کنید.

شاه نشین

کابینت

در این نوع باید کابینت های از پیش ساخته را انتخاب کنید. گرچه گران است اما به شما امکان می دهد هر سانتیمتر از فضای ذخیره سازی زیر صندلی را به حداکثر برسانید. کابینت ها معمولاً دارای قاب بندی قابل نصب بر روی زمین هستند اما برخی از مدل های داخل انبار و نیمه سفارشی دارای پایه هستند.

شاه نشین

تختخواب

ساخت یک نیمکت به همراه تشک در ابعاد ۲ در ۱ متر در فضای شاه نشین به عنوان یک تختخواب مهمان به کار می آید. همچنین جهت رفع خستگی یا برای یک چرت کوتاه می توانید در اتاق کار خود این فضا را ایجاد کنید. سقف کوتاه حس آرامش بیشتری به آن می بخشد. سطح سکو  یا نیمکت را بزرگتر از تشک در نظر بگیرید تا بتوانید قفسه هایی برای قرار دادن کتاب ها و اشیای دیگر نصب کنید. اگر پایه نیمکت کشو دارد یک فضای پاخور در نظر بگیرید تا هنگام تعویض ملحفه به راحتی در کنار تخت بایستید.

شاه نشین

بیشترین استفاده از فضاهای نا فرم

فضاهای منحنی یا پنجره هایی که رادیاتور در زیر آنها قرار دارد راه حل های هوشمندانه ای را می طلبند. همه چیز به نجاری برمی گردد. برای یک شاه نشین با زوایای منحنی خودتان نیمکت ها را  بسازید. صندوق ها را طوری در کنار هم قرار دهید تا وجه های کناری آن کاملا به هم بچسبند یک تخته سه لا را مطابق با زوایای صندوق ها برش دهید تا درز بین آنها کاملا محو و پوشیده شود. حتماً از زیر و پشت نیمکت را کاملاً به زمین و دیوار پیچ کنید. ممکن است مجبور باشید بیشتر هزینه کنید اما مطمئن باشید ارزش داشتن فضای بیشتر برای انبارش وسایل اضافی در خانه را دارد. هنگام پنهان کردن رادیاتور در این فضا جلوی آن را با پانل های مشبک بپوشانید تا گرما از آن خارج شود. با قرار دادن یک درِ بازشو در بالای نیمکت امکان دسترسی و سرویس رادیاتور را فراهم کنید.

حتما بخوانید:  روش های نصب تابلو و قاب عکس بر روی دیوار

شاه نشین

نحوه آراستن شاه نشین

برای تلفیق شاه نشین با بقیه اتاق دور تا دور پایه نیمکت جایی که به زمین متصل می شود را بپوشانید. در اینجا روش های بیشتری برای آراستن نیمکت ارائه شده است.

شاه نشین

آراستن شاه نشین با گچ بری و زدن ابزار

طبق سبک های سنتی برای ایجاد ظاهری زیبا فضای فرورفته را ابزار بزنید. برای داشتن سطحی یکپارچه و تأثیر و جذابیت بیشتر ابزارها را چندین بار تکرار کنید.

شاه نشین

آراستن تکیه گاه شاه نشین

برای داشتن فضایی دنج و راحت از دیوار کوب های چوبی مطابق شکل به عنوان پشتی و تکیه گاه نیمکت استفاده کنید.

شاه نشین

آراستن شاه نشین با الوار های عمودی

الوار های عمودی و مشبک استفاده شده در تخته بالا و پایین نیمکت این شاه نشین حس خانه های روستایی را در این فضا تداعی می کنند. استفاده از رنگ های متضاد جلوه خاص و ویژه ای به فضای این شاه نشین بخشیده است.

شاه نشین

راهکارهای افزایش راحتی و آرامش فضای شاه نشین

تشک و کوسن نشیمن

تشک نشیمن باید به ضخامت مبل باشد (۵ -۱۰ سانتیمتر). کوسن های مربع ۵۰ سانتیمتری تکیه گاه راحت و بیشتری ایجاد می کنند همچنین کوسن های کوچک نرم می توانند پشت کمر یا زیر سر استفاده شوند.

نورپردازی نشیمن

برای افزایش نور طبیعی در سقف از هالوژن، در دیوارهای جانبی از چراغ دیوارکوب و آباژور رومیزی استفاده کنید تا مطالعه کردن در این فضا راحت تر باشد. از دیمرها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و ایجاد فضای آرام برای چرت زدن استفاده کنید.

پریزهای برق

امروزه همه افراد از موبایل و لپتاپ برای انجام کارهای روزمره خود استفاده می کنند از آنجایی که شاه نشین فضایی برای استراحت و آرامش  است برای رفع این نیاز به نصب پریز های برق احتیاج دارد تا افراد بدون ترک محل دنج و آرام خود به راحتی موبایل یا لپتاپ خود را شارژ کنند. می توانید پریز برق را در قسمت پاخور یا دیواره های کناری نصب کنید.

نصب پرده

برای جلوگیری از تابش نور و گرمای ناشی از خورشید از طریق پنجره ها و ایجاد سایه پرده نصب کنید. می توانید پارچه آن را مطابق با چیدمان اتاق انتخاب کنید. اگر از شاه نشین به عنوان فضای خواب استفاده می کنید پرده ها را جلوی شاه نشین نصب کنید تا کاملاً فضا را بپوشانید و یک حریم خصوصی ایجاد کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۶ / ۵. تعداد نظرات: ۱۷

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط