همه آنچه که باید درباره مهمترین رقابت‌های طراحی جهان بدانید! (2)
books

همه آنچه که باید درباره مهمترین رقابت‌های طراحی جهان بدانید! (۲)

۵
(۱)
جایزه طراحی رد دات
جایزه طراحی رد دات

جایزه طراحی رد دات چیست؟

جایزه طراحی رد دات (Red Dot Design Award) جایزه جهانی طراحی محصول و طراحی ارتباطی است که مرکز طراحی نوردهام وستفالی در اِسِن آلمان آن را برگزار می‌کند. مسابقه هر سال در سه رشته‌ی طراحی محصول، آژانس‌های تبلیغاتی و طراحی مفهومی برگزار می‌شود و محصولات برنده شده در موزه طراحی رد دات در مجموعه صنعتی زغال سنگ زولورین در اسن به نمایش درمی‌آید.

رد دات؛ از آغاز تا اکنون

تاریخچه رد دات به ۶۰ سال قبل برمی‌گردد. در ۳۰ام جولای ۱۹۵۴ و زمانی که موسسه ورین توسط مدیر دپارتمان تبلیغات پروفسور کارل هاندهازن تاسیس شد. هدف این موسسه کمک به ساخت محیطی چشم‌نوازتر و مدرنیزه کردن محصولات آلمانی برای صادرات بود. سال ۱۹۵۵ اولین مسابقه سالانه طراحی برگزار شد و نمایشگاه این محصولات صنعتی با طراحی‌های زیبا، ۵ اکتبر در اسن برپا شد. این نمایشگاه که محصولات خلاقانه‌ای در آن به نمایش درآمده بود به عنوان روشی استاندارد برای ارائه‌ نمونه‌های طراحی توجه جهان را به خود جلب کرد. سال ۱۹۶۱ نمایشگاه مجبور به تغییر مکان شد و به Old Synagogue اسن رفت. از آن به بعد، دیگر کشورهای اروپایی از ایتالیا تا فنلاند هم به این رقابت پیوستند.

سال ۱۹۷۹ یک آتش‌سوزی بیشتر قسمت‌های نمایشگاه را سوزاند اما نمایشگاه مجددا سال ۱۹۸۱ در جایی کوچک‌تر باز شد. با نمایشگاه‌های خاصی مثل کیسه‌های پلاستیکی یا برچسب‌ها موسسه دوباره توجه‌ها را به خود جلب کرد و جنبه‌ اقتصادی طرح مورد توجه قرار گرفت. انتهای دهه ۱۹۸۰ شروع دوره‌ی تغییر ساختار بود. کتاب سال معرفی شد و هدف موسسه که ارتقای طراحی بود به مدیریت طراحی فعال توسعه یافت.

حتما بخوانید:  دکوراسیون سنتی

سال ۱۹۹۱ دکتر پیتز زک مدیریت را به عهده گرفت و لوگو را به لوگوی فعلی رد دات تغییر داد که اولین بار به عنوان جایزه در سال ۱۹۹۲ اهدا شد. از دوره مدیریت زک جایزه طراحی ارتباطی نیز به این رقابت اضافه شد. در سال ۱۹۹۷ باردیگر مکان نمایشگاه عوض شد و به مکان فعلی انتقال یافت که فضای آن ۴۰۰۰ متر مربع است و ۱۰۰۰۰ بازدیدکننده در دو هفته اول بازگشایی از آن بازدید کردند.

بخش طراحی محصول در 48 رشته مختلف برگزار می‌شود

بخش طراحی محصول در ۴۸ رشته مختلف برگزار می‌شود

بخش‌ها:

طراحی محصول:
جایزه «طراحی محصول» قدیمی‌ترین جایزه رد دات است و تا سال ۲۰۰۰ به نام «جایزه طراحی خلاقانه» شناخته می‌شد. این بخش از مسابقه در ۴۸ رشته‌های مختلف برگزار می‌شود؛ از جمله: انواع مبلمان‌ نشیمن، تخت خواب، لایتینگ، کابینت و مبلمان آشپزخانه، مبلمان‌ و اکسسوری محیط‌های داخلی مانند آشپزخانه، مبلمان فضای باز، محصولات فشن و اکسسوری آن مثل ساعت، زیورآلات، چتر عینک و … ، المان‌های طراحی داخلی، ابزارآلات، انواع وسایل حمل و نقل و خودروها، لوازم خانگی و لوازم برقی، تکنولوژی‌های ارتباطی، مبلمان و اکسسوری اداری و … .

جایزه تیم طراح برتر سال رد دات هم جایزه‌ای است که از سال ۱۹۸۸ برگزار می‌شود و به تیم‌های طراحی که دربازارهای جهانی با طراحی‌شان موفقیت کسب کرده‌اند، اهدا می‌شود. شرکت‌هایی مثل اپل در سال ۲۰۰۱، بی‌ام‌و در سال ۲۰۰۷، پورشه در سال ۲۰۱۲، لنوو در سال ۲۰۱۳ و فراری در سال ۲۰۱۶ برندگان این جایزه بوده اند.

طراحی ارتباطی:

از سال ۱۹۹۳ جایزه «طراحی ارتباطی» به دسته‌بندی‌های این مسابقه اضافه شد. این جایزه به موفقیت‌هایی در زمینه‌ها طراحی شرکتی، تبلیغات و مدیای پویا یا طراحی صدا اهدا می‌شود. طراحی ارتباطی به طراحی هر اثری اطلاق می‌شود که روی ارتباطات با المان‌های بصری تاکید دارد، برای مثال گرافیک دیزاین و یا انیمیشن زیرشاخه طراحی ارتباطی هستند.

حتما بخوانید:  دکوراسیون اداری

«آژانس سال رد دات» هم جایزه‌ای است که به آژانس طراحی‌ای که با موفقیت‌هایش، تغییر مهمی در شاخه خود ایجاد کرده است، داده می‌شود.

طراحی مفهومی:

در سال ۲۰۰۵ رد دات موزه‌ طراحی رد دات را در سنگاپور تاسیس کرد و همچنین جایزه‌ای نیز برای نوآوری‌ها و مفاهیم طراحی درنظر گرفت. جایزه طراحی مفهومی رد دات روی مفاهیم طراحی، ایده‌ها و تجسم‌ها تمرکز دارد. این مسابقه برای جوانان و استعدادهای خلاق شکوفا نشده، طراحان و شرکت‌های طراحی سراسر دنیا برگزار می‌شود.

محل برگزاری مراسم اهدای جوایز رد دات

محل برگزاری مراسم اهدای جوایز رد دات

شرکت کنندگان و جوایز:

جایزه رد دات در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۵۵۰۰ شرکت‌کننده از ۷۰ کشور داشته است. برندگان در مراسم اهدای جایزه معرفی می‌شوند و آثار و محصولات برندگان در موزه طراحی رد دات، اپلیکیشن آنلاین و کتاب سال طراحی رد دات نمایش داده می‌شوند. این جایزه با بیش از ۱۷۰۰۰ اثر سالانه (به طور میانگین) از طراحان حرفه‌ای و شرکت‌ها از ۷۰ کشور، یکی از بزرگ‌ترین و نامدارترین جایزه‌ها در جهان است.

تقویم زمانی:


ثبت نام:

اولین ثبت‌نام‌کنندگان: ۱۵ اکتبر-۹ نوامبر ۲۰۱۸

ثبت‌نام کنندگان معمولی: ۱۰ نوامبر-ژانویه ۲۰۱۹

ثبت‌نام‌کنندگان دقیقه نودی:۱۰ ژانویه-۱ فوریه ۲۰۱۹

روز ثبت‌نام طراحان جوان: ۵ دسامبر به مدت ۲۴ ساعت

داوری:

قضاوت فوریه ۲۰۱۹

اعلام نتایج مارچ ۲۰۱۹

اعلان:

جشن اهدای جوایز ۸ جولای ۲۰۱۹

نمایشگاه برندگان ۸ جولای ۲۰۱۹

کتاب سال ۸ جولای ۲۰۱۹

نمایشگاه آنلاین از ۹ جولای ۲۰۱۹

هزینه‌ها:
قوانین این مسابقه به تفصیل در اساسنامه توضیح داده شده است که بیشتر روی جنبه‌های حقوقی و قانونی تاکید دارد. هزینه‌ی ارسال اثر و اطلاعات بیشتر درمورد این مسابقه پانزدهم اکتبر منتشر می‌شود.

حتما بخوانید:  7 دکوراسیون داخلی جذاب به رنگ سال 2017

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط

همه آنچه که باید درباره مهمترین رقابت‌های طراحی جهان بدانید! (1)
رویدادها

همه آنچه که باید درباره مهمترین رقابت‌های طراحی جهان بدانید! (۱)

۰
(۰)
محوطه نمایشگاه مسابقه طراحی آ و جایزه طراحی آ
محوطه نمایشگاه مسابقه طراحی آ و جایزه طراحی آ

جایزه A’ Design چیست؟

شعارA’ Design Award Competition هنر برای فرهنگ آیندگان است. آن‌ها باور دارند آینده را هنر، طراحی و تکنولوژی شکل می‌دهد و طراحی خوب برای آینده بهتر است.هدف از این رقابت در وبسایت جایزه آ تبلیغ طرح، طراح و شرکت‌های طراحی خوب، برای رقم زدن آینده‌ای بهتر عنوان شده است. جایزه طراحی آ قصد دارد توجه روزنامه‌ها، رسانه‌های پویا، منتقدان طراحی و خریداران را به برندگان این جایزه جلب کند. با این هدف آن‌ها ماموریت ایجاد فضای رقابتی برای طراحان با سطوح مختلف مهارت را برای خود تعریف کرده‌اند. جایزه طراحی آ به برندگان کمک می‌کند تا مخاطبانی از سراسر دنیا داشته باشند. همچنین این جایزه ایتالیایی در بزرگترین جمع ممکن طراحان، شرکت‌ها، مخاطبان و رسانه‌ها را گرد هم می‌آورد.

طرح‌های برنده جایزه طلا در بخش طراحی مبلمان 2018

طرح‌های برنده جایزه طلا در بخش طراحی مبلمان ۲۰۱۸

جایزه A’Design از آغاز تا اکنون

مسابقه طراحی آ سال ۲۰۱۰ کار خود را با تفاوت‌هایی نسبت به رقبایش مثل رد دات، گود دیزاین اوارد و if آغاز کرد. این مسابقه از ابتدا هدفِ ایجاد فضایی عادلانه برای رقابت در عرصه دیزاین را دنبال می‌کرد، نه صرفا رسیدن به طرح‌هایی نوآورانه و سرانجام بعد از تحقیقات علمی و آنالیز هزاران طراح و طرح، قوانین برگزاری آن تدوین شد. این مسابقه ۲۰ مورد را برای ارزیابی تعریف کرده و هر اثر را با این بیست موردی که خود زیرشاخه‌هایی هم دارند، می‌سنجد. برگزارکنندگان این جایزه مصّر بوده‌اند که استانداردها را در قضاوت رعایت کنند به همین جهت فرآیند داوری و رای‌گیری از داوران کمی پیچیده است، چند هفته زمان می‌برد و در بسیاری از مراحل به صورت آنلاین انجام می‌شود. در پایان با توجه به تمامی موارد امتیازی را برای هر طرح قائل می‌شوند. گفتنی است هر سال هزاران نفر که دانشجو و یا فارغ‌التحصیلان دیزاین، رشته‌های فنی و یا دیگر رشته‌های مرتبط هستند، از بیش از ۸۰ کشور در این مسابقه شرکت می‌کنند.

حتما بخوانید:  بهترین صندلی‌های اداری جهان که آنلاین به فروش می‌رسند؛ به انتخاب فوربس

بخش‌ها:

جایزه طراحی آ متنوع‌ترین دسته‌بندی را دارد، ازطراحی مبلمان و عناصر دکوراسیون داخلی، لایتینگ‌ها، بسته بندی، معماری، فشن و مد، بازی و اسباب‌بازی و محصولات سرگرمی، فضای نمایشگاهی و غرفه، گرافیک و تصویرسازی، طراحی فنی و مهندسی، صنایع دستی تا طراحی موزیک و صدا، طراحی محتوا، طراحی رویداد، تبلیغات و بازاریابی و دسته‌های گوناگون متنوع دیگر چون هوش مصنوعی و … . زمینه‌های این مسابقه در مجموع به ۱۰۰ دسته تقسیم شده است.

هزینه‌ها:

برای ثبت‌نام این مسابقه هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و هزینه‌ها برای زودتر گرفتن نتایج یا مواردی مثل تحویل بسته‌ی برندگان هزینه دریافت می‌شود.

تقویم زمانی:

ثبت‌نام: ۱ آوریل تا آخرین روز فوریه

اعلان: ۱۵ آوریل ۲۰۱۹

  • جایزه طراحی آ کشورها را به ترتیب جوایز گرفته شده و ارزش جوایز دسته‌بندی کرده که ایران در این دسته‌بندی با ۱۹۳ جایزه و ۶۳۹ امتیاز در جایگاه ۵۵ام قرار دارد.
آثار برگزیده جایزه آ در بخش‌های مختلف

آثار برگزیده جایزه آ در بخش‌های مختلف

پوستر و جایزه مسابقه طراحی IF

پوستر و جایزه مسابقه طراحی IF

جایزه IF چیست؟

جایزهطراحی IF یکی از مهم‌ترین جوایز طراحی دنیاست. گواه این ادعا این است که حدود ۶۵ سال است که طراحان و سازندگان تلاش می‌کنند تا برچسب مشهور IF را برای طراحی‌هایشان به دست بیاورند. برنده شدن جایزه طراحی IF نشان از کیفیت طراحی و خدمات دارد و نشانه‌ای است برای اعتماد مشتریان.

IF از آغاز تا اکنون

جایزه «طراحی محصول» IF از سال ۱۹۵۴ آغاز به کار کرد. کار آن‌ها با برپایی نمایشگاهی برای محصولات صنعتی با طراحی‌های خوب برای پررنگ کردن طراحی آلمانی و در حاشیه نمایشگاه هانوفر آغاز شد اما اکنون به عنوان رابطی بین طراحی و صنعت بین‌المللی فعالیت می‌کنند. برگزارکنندگان این رقابت معتقدند این جایزه فرصت و موقعیتی است که امکان بالا بردن آگاهی عمومی درمورد طراحی را فراهم می‌کند. برگزارکنندگان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ تمام حیطه‌های مربوط به طراحی را یکجا ترکیب کردند و جایزه آی‌اف را به شکل امروزی پایه‌گذاری کردند. فوروم جهانی طراحی آی‌اف سالانه کتابی را مشتمل بر معرفی آثار برگزیده منتشر می‌کند. هرسال حدود ۵۵۰۰ اثر از ۵۹ کشور برای این مسابقه ارسال می‌شود.

حتما بخوانید:  دکوراسیون فروشگاه
چند نمونه از آثار رسیده به مسابقه آی اف در بخش محصولات طراحی داخلی و مبلمان

چند نمونه از آثار رسیده به مسابقه آی اف در بخش محصولات طراحی داخلی و مبلمان

بخش‌ها:

این جایزه به ۷ دسته کلی ۱. محصول ۲. بسته‌بندی، ۳. ارتباطات، ۴. معماری داخلی، ۵. مفهوم حرفه‌ای، ۶. طراحی سرویس و UX و ۷.معماری تقسیم می‌شود که هرکدام از این‌ها خود به زیرشاخه‌هایی تقسیم می‌شوند به طور مثال طراحی دوچرخه، خودرو، مبلمان، لایتنیگ، ساعت و زیورآلات، معماری و فضای شهری، اپلیکیشن و نرم افزارها، طراحی داخلی فروشگاه ها و … چند نمونه از زیرشاخه‌های فرعی دسته‌های کلی هستند. معیارهای ارزیابی این جایزه نیز به پنج دسته کلی نوآوری و پیچیدگی، کاربرد، زیبایی‌شناختی، وظیفه‌ای و جایگاهی تقسیم می‌شوند و هرکدام از این معیارها زیردسته‌هایی دارند؛ البته این زیردسته‌های معیارهای داوری نیز شفاف و روشن مشخص شده است.

تقویم زمانی:

ثبت نام:

اولین ثبت‌نام‌کنندگان: ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸

ثبت‌نام کنندگان معمولی: ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸

ثبت‌نام‌کنندگان دقیقه نودی: ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸

داوری:

تحویل به داوری: ۱۲ اکتبر_۲۳ نوامبر ۲۰۱۸

جلسات قضاوت: ۲۲-۲۴ ژانویه ۲۰۱۹

اعلان:
اعلام نتایج: اوایل فوریه ۲۰۱۹

انتشار: ۱۵ مارچ ۲۰۱۹ در اپلیکیشن آی‌اف، مطبوعات

نمایشگاه برندگان نیز ۱۶ مارچ ۲۰۱۹ در هامبورگ برپا می‌شود. همچنین مراسم معرفی برگزیدگان در تاریخ ۱۵ مارچ ۲۰۱۹ در سالن BMW برگزار می‌شود. بلیط‌های ورود به مراسم هم از ژانویه در دسترس قرار می‌گیرند.

هزینه‌ها:

قیمت‌ها باتوجه به دسته‌بندی‌های جایزه و زمان ثبت‌نام متفاوت است و این هزینه‌ ثبت‌نام از ۲۵۰ یورو تا ۴۹۰ یورو متغیر است.

IF امسال علاوه بر مسابقه حرفه ای بخشی را به رقابت های دانش آموزی و استعدادهای جوان اختصاص داده است.

IF امسال علاوه بر مسابقه حرفه ای بخشی را به رقابت های دانش آموزی و استعدادهای جوان اختصاص داده است.

حتما بخوانید:  نمایشگاه خلاقانه ی عکس

بخش ویژه: استعدادهای جوان

این موسسه همچنین امسال برای نخستین بار مسابقه‌ای برای طراحان جوانی که دانش‌آموز یا دانشجو هستند برگزار می‌کند. جایزه‌ این مسابقه ۲۰۰۰۰ یورو است و شرکت‌کنندگان باید یک محصول، مفهوم یا پروژه را تا اکتبر تحویل دهند. شرکت در بخش ویژه استعدادهای جوان هزینه‌ای ندارد.

تقویم زمانی مسابقه استعدادهای جوان:
آخرین زمان ثبت‌نام: ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹

بررسی: ۲۰ فوریه تا ۲۰ مارچ ۲۰۱۹

اطلاع‌رسانی به برندگان: ۳۱ مارچ ۲۰۱۹

انتشار آثار برندگان: ۳۰ آوریل ۲۰۱۹

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط