نگاهی به تاریخ معماری و دکوراسیون داخلی
بزرگان معماری

نگاهی به تاریخ معماری و دکوراسیون داخلی در اروپا و آمریکا در قرن بیستم (۱)

۰
(۰)

در زمینه تاریخ علم طراحی و نحوه برخورد با این “هنر- حرفه” در تاریخ جهان ، به خصوص در یکصد سال گذشته و بیشتر در تاریخ ایالات متحده آمریکا ، مواردی قابل طرح است که اگر به دقت مورد توجه قرار گیرند ، می تواند در روند رشد صنعت مبلمان ایران و منطقه موثر واقع گردد. به امید آنکه درج این مطالب بهانه ای باشدکه موجب توجه همه دست اندر کاران این هنر صنعت ، به این روند پیچیده و پند گیری از آن شود . توجهی که می تواند در جهت رشد این صنعت کارآفرین و بهادادن بیشتر به گروه بزرگ طراحان جوان و خلاق این مرز و بوم در جهت بهره گیری از توانمندی های ایشان باشد.

این ساختمانی نمایشگاهی با سبک مدرن است ،در سال ۱۹۲۹ در کشور اسپانیا و شهر بارسلون اجرا شده است ، کارفرمای این پروژه کشور آلمان بوده است . فریم این ساختمان از فلز و در نما از سنگ های پولیش شده استفاده شده است.

این اولین کار بزرگ لودویگ میس ون درروهه از غرفه آلمان ۱۹۲۹ نمایشگاه بین المللی در بارسلونا بود. میس در سال ۱۹۳۷ به ایالات متحده نقل مکان کرد، و سبک بین المللی ابداعی که میس به عنوان رهبر آن شناخته می شود ، در طول ۲۰ سال بعد از آن به نقطه اوج خود رسید. و تمامی ساختمان های اداری مدرن ساخته شده از فولاد و شیشه که تحت تأثیر کار لودویگ میس ون در روهه در سراسر جهان در طول قرن ۲۰ ساخته شد ، بیانگر تاثیر عظیم سبک مدرن ایجاد شده توسط وی می باشد ، در اینجا به ذکر چند نمونه از پروژه های انجام شده توسط این معمار بزرگ آلمانی – آمریکائی می پردازیم.

بین سالهای ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۱ لودویک ون در روهه در شرکت معماری پیتر برنر استخدام شد . در همین دوره معماران مشهور دیگری به نامهای والتر گروپیوس “Walter Gropius” ,و هانس میر “Hannes Meyer” و از همه مشهورتر لو کوربوزیه “Le Corbusier ” در همین شرکت مشغول به کار بودند و البته همکاری با این طراحان صاحب سبک بین المللی تاثیرات بسیاری در رشد افکار و اندیشه های او داشت و در سالهای بعد از مهاجرت او به ایالات متحده آمریکا ، اثرات همراهی با ایشان در افکار و ساخته های این آرشیتکت صاحب سبک بیشتر نمایان گردید.

حتما بخوانید:  آشنایی با نازنین کمالی، طراح برجسته ایرانی

ملاقات با “میس ون در روهه” ، با توجه به تجربه و سابقه او که بیش از ۲۰ سال تفاوت سن داشتند ، تاثیر بسیاری بر” نلسون “گذاشت و همانگونه که ذکر شد علاوه بر آشنائی با بسیاری از مدرنیست های اروپا از طریق او در بازگشت به آمریکا با بسیاری از بزرگان آن روز آرشیتکت در آمریکا که توسط “روهه” به او معرفی شده بودند، تماس برقرار نمود از جمله ایشان فرانک لوید رایت بود که همکاری این دو در انجمن معماران آمریکا منشاء تحولات عظیمی در معماری و دکوراسیون داخلی در آمریکا و جهان گردید.

اجازه می خواهیم که به این قسمت از تاریخ طراحی از دیدگاه یکی از مشهورترین طراحان قرن بیستم بنگریم ، او جورج نلسون (۱۹۰۸-–۱۹۸۶)می باشد . تحصیلاتش در رشته طراحی صنعتی بوده است ، او یکی از بنیان گزاران مدرنیسم در آمریکا است و معروفترین و مهمترین طراح شرکت تولید مبلمان هرمن میلر ” Herman Miller” بوده است ، به جرات می توان گفت که بسیاری از طرح های بدیع در مبلمان مدرن قرن بیستم را او پایه گذاشته است . نلسون فارغ التحصیل دانشگاه YALE در رشته معماری بود . پس از آنکه در ۱۹۲۸ در معماری فارغ التحصیل شد در ادامه تحصیل در رشته هنر های زیبا را نیز ادامه داد و در ۱۹۳۱ در این رشته نیز فارغ التحصیل شد . در همان دوران موفق به دریافت جوائز متعدد از جمله جایزه رم گردید که بورس تحصیلی یکساله در معماری در رم را به دنبال داشت ، او با تمرکز در رم اما با نگاه به همه اروپا تقریبا با تمامی سران مدرنیست آن دوران با هدف انتشار ایده ها و افکار ایشان در مجله فورچون ، ملاقات و گفتگو داشت . از جمله با مشاهیری چون Ludwig Mies Van Der Rohe ملاقات داشت . در این ملاقات ون در روهه در مورد Frank Lloyd Wrightاز نلسون سوال کرد ، و البته نلسون در مورد رایت زیاد نمی دانست . اما سال بعد که به آمریکا بازگشت با رایت ملاقات کرد و به همراه او انجمن معماران آمریکا را تاسیس نمود و به این ترتیب باعث شد که رایت نیز از انزوا به در آید .

حتما بخوانید:  بازتاب حضور خوگر درنمایشگاه HOFEX94

Lake Shore Drive, Chicago, Illinois

Seagram ساخته شده در سالهای ( ۸- ۱۹۵۴)
یکی از نمادین ترین آسمان خراشهای شهر نیویورک در آمریکا

در این بخش به تعدادی از کالاهای مبلمان که “Ludwig Mies Van Der Rohe” لودویگ میس ون در روهه طراحی نموده است و بسیار نیز مشهور می باشند ، اشاره می کنیم و البته که مبل بارسلونا معروفترین این کالاها است و خود در حقیقت سرفصل شروع به ساخت کالای مبلمان با استفاده از فلز بوده است.

چند تصویر از نمونه کارگاههائی که در دهه سوم قرن بیستم اینگونه صندلی ها را با تکنیک های آنروز تولید می کردند.

اجرای برخی از دیتیل های تولید شده در طرح های لودویک ، در حدود ۸۰ سال قبل ،امروزه نیز چندان آسان نمی نماید .

used to express the view that a minimalist approach to artistic or aesthetic matters is more effective.
“کوچک زیباتر است ” جهت بیان این دیدگاه می باشد که رویکرد حداقلی ( مینیمالیستی) در مسائل هنری و زیبایی شناسی موثرتر است.
و این فلسفه زیر بنائی در طراحی های ” میس ون در روهه” بوده است . “Less is more”

mies van der rohe – sketching, – سال ۱۹۶۰ میلادی

در خصوص معرفی بیشتر”جورج نلسون ” ، از دیگر پیشروان معماری سبک مدرن و “فرانک لوید رایت” معمار آمریکائی و ابداع کننده فلسفه “معماری ارگانیک” و همچنین دیگر بزرگان معماری قرن بیستم در آمریکا و تاثیراتی که معماری آمریکای شمالی از آرشیتکت های بزرگ اروپائی پذیرفته اند ، در بخشهای بعدی این مقاله توضیحات کاملتری ارائه خواهیم نمود، این تصویری از فرانک لوید رایت است در سنین جوانی

موزه رابرت گوگنهایم نیویورک از موزه‌های مشهور شهر نیویورک در منطقه منهتن این شهر است.
این موزه توسط معمار بزرگ آمریکایی فرانک لوید رایت طراحی گردید. در طرح رایت بازدیدکنندگان موزه پس از وارد شدن به ساختمان به وسیله آسانسوری با اتاق قوسی به بالا ترین نقطه رامپی می رسند که تا بالای ساختمان ادامه دارد و به تدریج پیرامون فضایی باز و گسترده پایین می آیند، در حالیکه همواره از حق انتخاب تغییر تراز با آسانسور نیز برخوردار می باشند و در انتها، پس از بازدید نمایشگاه، خود را در طبقه همکف نزدیک به درب خروجی می یابند و این برخلاف بسیاری از موزه های متداول و سیکولاسیونی است که در طول گالری های معمول برای تماشاچیان پیش بینی می شود .

حتما بخوانید:  کدام طراحان پشت پرده دکوراسیون های لوکس خاورمیانه قرار دارند؟ (2)

موزه گوگنهایم توسط انستیتو معماران آمریکا به عنوان یکی از هفده اثر این معمار که می بایست به جهت سهم ونقش آنها در پیشبرد فرهنگ آمریکا حفاظت شوند،انتخاب شد.این موزه به عنوان آخرین یادگار از توانایی رایت در خلق کیفیات غیر منتظره فرم و فضای معماری، دشوارترین کار در طول دوران فعالیت حرفه ای وی بود.

سولومون رابرت گوگنهایم بنیان گذار موسسه گوگنهایم که مجذوب ایده رامپ مارپیچی رایت شده بود تا زمان مرگش پیش از اتمام پروژه از آن حمایت کرد.از سال ۱۹۴۳ پس از جستجو در میان معماران اروپایی نظر لوکوربوزیه، والتر گروپیوس، ریچارد نویترا و… برای طراحی بنایی مناسب برای مجموعه ارزشمند جمع آوری شده توسط گوگنهایم، در نهایت کار طراحی به این معمار آمریکایی واگذار گردید، تا سال ۱۹۵۶ پروژه با تاخیر فراوان مواجه شد. و سرانجام در سال ۱۹۵۹ شش ماه پس از مرگ رایت، موزه برای بازدید عموم افتتاح گردید.

جلال آل احمد این موزه را اینگونه توصیف می‌کند:
موزه راحتی بود و دلباز و خسته نکننده،……. همه چیز به جای خود ، و مارپیچ و دایره‌ای در بالا پهن و در پایین باریک شونده، عین دوکی، از راس پهن تر بر زمین و مضافاتش همه با هم جور ، مثلاً آسانسورش بجای مربع یا مستطیل، نیمدایره بود و قوس مانند. و جمعاً خوب بود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط

نگاهی به تاریخ معماری و دکوراسیون داخلی در اروپا و آمریکا در قرن بیستم (2)
بزرگان معماری

نگاهی به تاریخ معماری و دکوراسیون داخلی در اروپا و آمریکا در قرن بیستم (۲)

۰
(۰)

بسیاری معتقدند که مشابه جورج نلسون در تاریخ معماری و طراحی جهان نبوده و نخواهد آمد ، او به عنوان نویسنده و روزنامه نگار، اولین بار موضوع محدودیت های فرهنگی و اقتصادی در رابطه با آرشیتکت ها و طراحان را مطرح و در مورد رفع این محدودیت ها پی گیری نمود .

به جرات می توان ادعا نمود که هیچکس قبل ویا بعد از جورج نلسون به عنوان یک مولف ویا روزنامه نگار به اندازه او در مورد نقش فرهنگ و اقتصاد بر جامعه طراحان سخن نگفته است . او تمرکز اصلی خود را بر قواعد و کارکرد طراحی قرار داد . و در اواسط دهه پنجاه تاکید داشت که همه جوامع درگیر عقاید و آرائی بسیار قوی هستند و مردم نیز به شدت تحت تاثیر این عقاید قدرتمند قرار دارند.

این عقاید به عنوان اصول غیر قابل تغییر به نظر می رسند و کل جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهند ، گسترش دهنده این عقاید در قرن ۱۳ میلادی و در اروپا کلیسا بود و امروزه در آمریکا این قواعد و عقاید فراگیر را ، کسب و کار و تجارت تعیین می کند ، شرکت های غول پیکر مگا میلیاردی تمامی قواعد حاکم بر جامعه را تولید می کنند و با استفاده از رسانه هائی که در اختیار دارند آنها را به عنوان قواعد و هنجار های معتبر روز به جامعه تحمیل می نمایند . بدین ترتیب همه چیز در خدمت سرمایه و شرکت های مافوق بزرگ قرار می گیرد و علاوه بر آن تکنولوژی نیز در اختیار سرمایه است . این چنین است که با تایید و اشاره صاحبان سرمایه و با استفاده از تکنولوژی های جدید کالاهای متنوع و متعدد بدون در نظر گرفتن نیاز های واقعی مردم و اصول اساسی طراحی ، تولید و به بازار عرضه می شود .

نلسون از ابتدای شروع به فعالیت خود به شدت با این نوع تسلط سرمایه و نوع نفوذ سرمایه در سایر شئون جهان و به خصوص طراحی مخالفت می نمود ، وی در مورد وظایف طراحان امروز می گوید ، طراحان باید بکوشند تا استعدادها ، گرایشات و تمایلات جامعه خود را بشناسند و آخرین یافته های علمی و تکنولوژی را ، فارغ از خواسته های سرمایه داران ، در طراحی کالاهای صنعتی به کار گیرند .

سال ۱۹۲۰ آغاز دوره ای در آمریکا بود که طراحی به تدریج رابطه نزدیکی با اقتصاد برقرار نمود ، بسیار بیش از آنکه در اروپای قبل از آن رایج بود ، و همین سبب بر انگیخته شدن گروه آوانگاردی میان طراحان شد که در اصل به دنبال حرکتی اجتماعی در جهت ایجاد یک رفرم اصلاحی بودند تا بتوانند طراحی را از یوغ اقتصاد و سرمایه برهانند .

پس از دوره رکود بزرگ ، دلیل اصلی که نمایندگان بازرگانی ، جهت درگیر شدن در طراحی ، بیان نمودند ، این بود که بتوانند فروش را بالا برده و اقتصاد را از رکود فراگیر خارج نمایند . این دیدگاه یکسو نگرانه ، باعث شد که نلسون به عنوان یک طراح خبره به طور مداوم بر علیه آن تلاش کند و بنویسد . یکی از دغدغه های اولیه نلسون این بود که طراحی را به عنوان عنصر اساسی در تجارت جهانی تثبیت نماید ، و این را نه بخاطر عملکرد و جایگاه خودش ، بلکه به عنوان عقیده یک نویسنده بیان می نمود .

حتما بخوانید:  آشنایی با نازنین کمالی، طراح برجسته ایرانی

مجله مترقی فرچون “Fortune” نظرات نلسون را به عنوان یک طراح و روزنامه نگار با عقاید مترقی و معتبر ، نشر می داد . نلسون همچنین در مجلات تایم و لایف و نشریات تخصصی حوزه معماری نیز فعالیت می نمود . این مجموعه بزرگ از نشریات بخشی از امپراتوری چاپ “هنری لوسه” بودند . او هم فارغ التحصیل دانشگاه YALE بود و با جسارت زیاد مجله فورچون را در ۱۹۳۰ با قیمت یک دلار آنروز که بسیار زیاد می نمود به بازار عرضه کرد . محل دفتر این مجله در طبقه ۵۰ از ساختمان لوکس کرایسلر قرار داشت و هدف لوسه این بود که این محل را به عنوان راهبری کسب و کار نخبگان نوظهوری که لوسه عنوان “اشرافیت جدید آمریکا” را برای آن در نظر گرفته بود، تثبیت نماید . و به این ترتیب هدف مجله فورچون متحد کردن اقتصاد با زیبایی شناسی و فرهنگ معماری مدرن بود ، این همان هدفی بود که نلسون نیز سالها در سر می پروراند . به همین ترتیب می توان به طراحان و گرافیست های متعدد دیگری همچون ” Herbert Matter and Herbert Bayer” و همچنین عکاسی چون ” Margaret Bourke White” اشاره نمود که در این مجله برای رسیدن به هدف فوق الاشاره استخدام شدند .

نلسون اولین “مقاله طراحی” خود را برای فورچون در سال ۱۹۳۴ انتشار داد ، او از پیشگامان معرفی طراحی صنعتی به عنوان یک حرفه مستقل و مهم بود ، او همچنین به ارائه افکار خود در زمینه چگونگی ساخت و فن آوری مدرن ساختمان پس از جنگ جهانی در این نشریه در سال ۱۹۴۸ پرداخت .

دو سال بعد در سال ۱۹۵۰ اولین کلکسیون مبلمان طراحی شده بوسیله نلسون ، توسط شرکت هرمن میلر به بازار عرضه شد.، بخشی از این مجموعه قبلا به عنوان طراحی اختصاصی برای دفتر مجله فورچون اجرا شده بود . وی با استفاده از فرصت پیش آمده در خصوص عرضه مجموعه مبلمان جدید ، در همان دوران به افتتاح دفتر طراحی خود در نیویورک نیز اقدام نمود و در ضمن یکی دیگر از مقالات جنجالی خود را نیز در زمینه وضعیت صنعت مبلمان در آمریکا انتشار داد . با توجه به اینکه او متهم به واپسگرائی در زمینه طراحی بود ، این مقاله جنجال دیگری در جناح محافظه کار ایجاد نمود .

در ۱۹۴۹ نلسون در مقاله ای جدید به انتشار یکی دیگر از مهمترین ایده های خود پرداخت :
“Business and the Industrial Designer”
“تجارت و طراحان صنعتی “

او در این مقاله اظهار داشت که در صورتیکه قرار باشد طراحان با مهارت ، به موفقیت کسب و کار کمک اساسی نمایند ، می باید که به عنوان یک عضو سیاست گذار در شرکت مطرح باشند و در این صورت می توانند که به موفقیت بلند مدت شرکت یاری رسانند و اگر طراح واقعا در سیاست گذاری های شرکت موثر باشد می تواند که در طیف گسترده ای از موفقیت های مجموعه موثر واقع گردد . وی در حقیقت با این مقاله به تشریح وضعیت خود در شرکت هرمن میلر به عنوان مدیر بخش طراحی به همراه چارلز اماز ، ایسامو نگوچی و پائول لازلو پرداخته بود .
Charles Eames, Isamu Noguchi and Paul Laszlo” او مشخص نمود که با انتخاب گروه طراحی قوی میزان تاثیر آنها در موفقیت شرکت تا چه میزان می باشد . این تاثیرات از طراحی و چاپ کاتالوگ تا تعیین برنامه و بودجه تبلیغات و تا ریزترین جزئیات تولید در کارخانه خود را نشان می دهد .

حتما بخوانید:  کدام طراحان پشت پرده دکوراسیون های لوکس خاورمیانه قرار دارند؟ (2)

نلسون در بخش طراحی نیز سعی می نمود که خود را به عنوان یک فرد خارج از موضوع ببیند و می گفت من تصادفی به یک طراح تبدیل شده ام ، او مقالات خود در خصوص طراحی را نیز با توجه به تجارب شخصی خود می نگاشت .
در سال ۱۹۵۰ دیگر تنها نلسون نبود که با علاقه مفرطی به دخالت طراحی در دیدگاههای مدیریتی می نگریست ، البته او هنوز تنها کسی بود که تا این حد اهمیت اساسی در این خصوص قائل بود و این مبحث را همواره در صدر مطالب خود قرار می داد .
در سال ۱۹۵۲ هنگامیکه نلسون گزارشی برای فورچون در دومین کنفرانس بین المللی طراحی تهیه نمود ، تیتر مقاله او در این سال هم مثل سال قبل از آن چنین بود “Design as a Function of Management:” .
“طراحی به عنوان عملکردی مدیریتی “

اگرچه نلسون و دفتر طراحی او برای بسیاری از شرکت های بزرگ کار می کرد ، اما تنها در چند مورد از شرکت های متوسط قادر به انجام مفهوم ایده آل خود از مدیریت طراحی در عمل گردید . با هرمان میلر و هوارد میلر در کمپانی کلارک و یک شرکت تولید آلومینیوم ، تنها در این شرکتها توانست به طور مستقیم در تصمیمات مدیریتی دخالت نماید. نلسون در ۱۹۷۰ و سالهای پایانی فعالیت خود نوشت : یکی از محدودیت های یک طراح این است که بدون مشتری نمی تواند کاری انجام دهد ، طراح احتیاج به مشتری دارد و با اوست که یک رابطه همزیستی برقرار می نماید ، در این رابطه یکی پرداخت و دیگری خرج می کند و غالبا حامی نیز تبدیل به یک کمیته می شود .

افزایش دانشکده های معماری و دکوراسیون و همچنین گرایش جوانان به این رشته ها و رتبه های بالای کنکور در این زمینه ها نشانگر رشد فرهنگ استفاده از تخصص در زمینه های مختلف معماری و دکوراسیون می باشد .
از دیگر سو به تدریج با ورود نسل های دوم و گاه سوم از دست اندرکاران تولید و عرضه محصولات دکوراسیون به عرصه این هنر صنعت که بسیاری نیز دانش آموخته در زمینه های مرتبط معماری ، طراحی داخلی و طراحی صنعتی می باشند ، نحوه نگرش به این موضوعات در درون صنعت نیز بسیار منعطف تر شده و امید است که با این گرایش فرهنگی از دو سو امکان گسترش فرهنگ صحیح استفاده از نظرات متخصصین در اجرای دکوراسیون میسر گردد.
البته شرط شتاب گیری این روند رو به رشد ، کوشش در جهت حرکت های بنیادین فرهنگی می باشد . در مقایسه میان بخش اداری و خانگی و ایجاد گرایش بسیار بیشتر در بخش اداری به استفاده از تخصص های مربوطه ، که به طور قطع عملکرد شرکت های پیشرو در زمینه تولید و عرضه مبلمان اداری در این فرهنگ سازی بسیار موثر و کارا بوده است ، بیانگر این نکته است که تلاش در جهت فرهنگ سازی به طور قطع و یقین در افزایش روند استفاده از تخصص بسیار تاثیر گذار خواهد بود .
از سوی دیگر جامعه معماران و طراحان داخلی و همچنین طراحان صنعتی با گرایش طراحی محصولات دکوراسیون نیز می باید که حساسیت نسبت به تخصص خود در جامعه را از طریق ایجاد تشکل های مختلف و رسانه های تخصصی افزایش دهند و بدینترتیب فاصله بسیاری را که با جوامع پیشرفته در این زمینه داریم ، کاهش یابد و از این طریق با زیبا سازی داخلی ساختمانها ، زندگی در شهرهای زشت و بی قواره امروزی میسر گردد و به این ترتیب ارزشهای نهفته در استفاده از تفکرات متخصصان این هنر صنعت در اذهان جایگزین گردد و البته به تدریج نیز با تبعیت از همین سیاست به سمت زیبا سازی شهرها نیزگام برداریم.

حتما بخوانید:  مژگان حریری و گیسو حریری، معماران مطرح ایرانی

امید است که گرچه با تاخیری نزدیک به نیم قرن اما به هر ترتیب معماران و طراحان صنعتی و طراحان داخلی ایرانی در جهت نیل به اینگونه از تفکراتی که در زمان خود بسیار پیشرو بودند و هم اکنون نیز واقعیت های پیشرفته ای را در دل خود دارند ، اقدام نمایند ، به این ترتیب و با رشد تاثیر تفکرات طراحان و معماران در بخشهای مدیریتی ، بر اساس آنچه گفته شد و نظرات نلسون و سایر نظراتی که امروزه نیز مطرح هستند ، بتوانیم که حداقل نقش معماری و طراحی را به عنوان یک هنر صنعت بسیار مهم در جامعه مطرح نمائیم ، زیرا که این یک موضوع کاملا فرهنگی است و همانگونه که همگان مستحضر هستند ، تغییر دیدگاههای فرهنگی نیاز به گذر زمان و تلاش بسیار دارد ، نگارنده با تجربه نزدیک به سی سال در این زمینه ، بسیار خرسند است که در مقایسه با سی تا چهل سال قبل مفاهیمی چون معماری ، طراحی ، طراحی داخلی و طراحی صنعتی تا حدودی در جامعه جایگاه خود را یافته اند ، گرچه که با نقطه ایده آل هنوز فاصله بسیار است ، برای تفهیم رشد انجام شده مثالهای متعدد می توان بیان نمود :
در سالهای نه چندان دور پذیرش اینکه طراحی داخلی خود یک تخصص است ، حتی از سوی بسیاری از تحصیلکردگان نیز بسیار بعید و دور از فهم می نمود و نمونه هائی که در ذهن داریم سرمایه گذاران در بخش های ساختمان سازی حاضر به همه گونه هزینه بر اساس گفته مهندس ساختمان بودند اما نظرات خود را بر نظر مهندس معمار ارجح می دانستند و شاید هنوز هم بسیاری چنین تفکراتی را در ذهن داشته باشند .
مثال دیگر در مورد طراحی داخلی و چیدمان محل های اداری و یا خانگی است که با تقریب نزدیک به صد در صد ، جهت خرید وسائل مورد نیاز ، هیچگونه نظری از طراح داخلی خواسته نمی شد و تمامی ادارات و سازمانها با نظر مدیریت مربوطه و سایر عوامل اجرائی چون کارپرداز و مامور خرید ، نیازهای مبلمان و دکوراسیون را تهیه می کردند ، اما طی سی سال گذشته به تدریج فرهنگ استفاده و نظر خواهی از طراحان داخلی ، در بخش های اداری بیشتر شده است و در بخشهای خانگی نیز به تدریج جایگاه خود را می یابد و امید است که این گرایشات به تدریج گسترش بیشتری نیز بیابد .

در ادامه این مطلب به معرفی بیشتر طراحان داخلی مطرح مدرنیست در آمریکای قرن بیستم و محصولات طراحی شده توسط ایشان می پردازیم . افرادی چون فرانک لوید رایت ،چارلز ایماز ، ایسامونگوچی و پائول لازلو و نمونه کارهای ایشان را با معماران مدرنیست اروپائی هم عصرشان مقایسه خواهیم نمود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط