معماری و دکوراسیون خانه

نکته هایی برای اینکه مانند یک طراح داخلی حرفه ای چیدمان کنیم (بخش اول)

۰
(۰)

۱)همه چیز باید دلخواه شما باشد!

زمانی که شروع به دکور کردن خانه میکنید علاوه بر هزینه ای که صرف خرید لوازم منزل و کارهای اجرایی میکنید، زمان با ارزشتان را نیز به پروسه ی طراحی، خرید و چیدمان اختصاص می دهید. بنابراین انتخاب مبلمان با کیفیت همیشه با اهمیت تر از آن است که تعداد بیشتری مبلمان با سطح کیفی پایین تر داشته باشید. در چیدمان حرفه ای هدف آن نیست که به هر نحوی فضاهای خالی را پر کنیم و هر چه دم دست می آید را برای اینکه فضایی خالی نماند انتخاب کنیم! اولین نکته ای که باید آن را در نظر بگیرید آن است که سلیقه ی تان را فدای هیچ چیزی نکنید! شما قرار است در فضایی که چیدمان می کنید زندگی کنید، پس انتخابمبل دلخواهتان از هر چیزی مهم تر است. از جزئیات تزئینی خیلی کوچک گرفته تا رنگ و جنس پارچه های رو مبلی و پردهها، همه و همه باید به شما حس خوبی منتقل کنند و به مرور زمان از دیدن آن ها خسته نشوید. پس با برنامه ریزی درست و صرف وقت و حوصله سعی کنید تا از بودجه ای که تعیین کرده اید بیشترین و درست ترین استفاده را بکنید.

۲) سازماندهی کنید.

چیدمان شما باید به نحوی باشد که در طول روز کمترین به هم ریختگی و بی نظمی را ایجاد کند و در هنگام مرتب کردن نیز وقت زیادی را از شما نگیرد. اگر خانه تان بخش بندی های ویژه ای ندارد که برای هر وسیله ای جایگاه به خصوصی وجود داشته باشد در چیدمان و بازسازی خانه حتما فضاهایی اختصاصی ایجاد کنید. چیدمان مناسب و درست در خانه ای مرتب بسیار راحت تر خواهد بود و باعث می شود که خلاقیت بیشتری در دکوراسیون داخلی به خرج دهید. میتوانید از باکس های حصیری و چوبی برای قرار دادن پتو ها ی کم حجم و دم دستی در کنار مبلمان استفاده کنید، یا آنها را در حمام برای قرار گیری حوله ها ولوازم بهداشتیقرار دهید. از سبد های فلزی میتوانید در قسمت ورودی استفاده کنید و وسایلی مانند عینک آفتابی و سوییچ ماشین را در آن قرار دهید. یکی از راه های خلاقانه ی دیگر نصب بورد های سفید یا تخته های گچی است که میتوانید از آنها برای یادداشت کارهای روزانه و لیست خرید استفاده کنید یا با آنها تقویم های دیواری درست کنید.برای مرتب کردن و دسته بندی کردن وسایلتان راه های خلاقانه ی زیادی وجود دارد که با کمی تامل و نگاه به آنچه که در دسترس دارید میتوانید روش های جذابی در خانه تان به کار بگیرید.

حتما بخوانید:  با تغییرات کوچک خانه خود را بهاری کنید

۳) بهترین رنگ ها را انتخاب کنید

چه رنگی مناسب دیوار هاست؟ سقف باید رنگ بشود یا نه؟ از کجا بدانم هر دیوار را چه رنگ کنم؟

رنگ دیوارهای اتاق نشیمن، اتاق خواب، اتاق غذاخوری و سایر اتاق ها کاملا به مبلمانی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. پس قبل از انتخاب مبلمان اتاق ها را رنگ نکنید. لزوما همیشه نباید همه ی دیوار ها را به یک رنگ درآورد. می توانید دیوار ها را به صورت دو به دو به رنگ های مختلف در بیاورید و یا روی یک دیوار با ایجاد طرح های هندسی یا طرح هایی نامنظم چند رنگ را به کار ببرید. علاوه بر رنگ و کاغذ دیواری های متنوع امروزه از پنل های تزئینی مختلفی از جنس های چوبی و بتنی متنوعی استفاده می شوند. اگر تصمیم دارید که دیوار ها را رنگ آمیزی کنید به خاطر داشته باشید که نباید رنگ های تیره را در یک اتاق انباشته کنید. در کنار هر رنگ تیره رنگ روشنی را قرار دهید تا تعادل در فضا برقرار شود. رنگ های روشن باعث می شوند فضای شما بزرگتر به نظر برسد، پس اگر تمایل دارید که در محیط خانه عمق ایجاد کنید از رنگ های سفید و کرم استفاده کنید. همچنین رنگ های روشن برای قسمت سقف اتاق بهترین گزینه هستند.

۴) فضای بیرون را به داخل بیاورید!

فضای بیرونی را با استفاده از گل ها و گیاه های متنوع به داخل خانه بیاورید. گیاهان به فضا زندگی و گرما می بخشند. اگر قرار است مثل یک طرح حرفه ای چیدمان کنید، قدرت جادو کردن جزئیات زنده و سبز رنگ را از یاد نبرید. گیاهان رنگ های خیره کننده ی طبیعی دارند و وجودشان آرامش، انرژی مثبت، تازگی و سرزندگی و رنگ و عشق در محیط ایجاد میکنند. از گیاهان سبز رنگ در آشپزخانه بر روی پیشخوان ها و یا در سبد هایی که از طاق آویزان میشوند استفاه کنید، در اتاق نشیمن بر روی میز ناهار خوری و روی میز جلو مبلی گلدان های بلند با گل های ظریف قرار دهید و در اتاق خواب و اتاق کار بر روی میز آرایش و میز کار از گلدان های کوچکی استفاده کنید. از کتابخانههای قدیمی که میخواهید آنها را دور بی اندازید به عنوان گلخانه ای کوچک در قسمتی از خانه استفاده کنید. اگر نور گیر خوبی دارید میتوانید از پیچک های دیواری و لوتوس های رونده استفاده کنید. از وجود گیاهان سبز رنگ در آشپزخانه و سرویس های بهداشتی غافل نشوید! میتوانید از گیاهان آپارتمانی که نیاز به نور ندارند در حمام استفاده کنید و آنها را در کنار وان و یا بر روی پیشخوان در مقابل آینه قرار دهید.

حتما بخوانید:  طراحی دکوراسیون داخلی مسکونی

۵) به نور پردازی توجه کنید.

در دکوراسیون داخلی نورپردازی اهمیت بسیاری دارد. با نور پردازی درست و به جا می توانید تاثیر زیادی بر چیدمان داخلی تان بگذارید. با انتخاب لامپ ها و لوستر های مناسب می توانید فضاهای گوناگون از دراماتیک و رویایی گرفته تا خانه ای شاد و پر نور خلق کنید. نورپردازی به اتاق ها و سالن ها شخصیت می دهد و بر حال و هوای اعضای خانه تاثیر زیادی می گذارد. نور ملایم در اتاق نشیمن مناسب میهمانی های شبانه است و لامپهای پرنور مناسب آشپزخانه و اتاق کار می باشند.

۶) امضای شما مهم ترین اثر بر خانه تان

به یاد داشته باشید که خانه ی شما فضای امن زندگی شماست که باید در چیدمان آن امضای خودتان را داشته باشید و منحصر به فرد خودتان باشد. اگر مجلات و سایت های چیدمان و دکوراسیون داخلی را دنبال میکنید سعی نکنید که تمام نکاتی که به آن ها اشاره شده اند را به کار ببرید. خانه ی شما یک فضای ذخیره نیست که انبوهی در هم از وسایل مختلفی داخل آن باشد که با یکدیگر ارتباطی ندارند. سعی کنید از یک سبک پیروی کنید یا اگر به سبک های تلفیقی علاقه مند هستید اصول آنها را در تمام قسمت های خانه رعایت کنید. میتوانید ازکوسن ها و تابلوهایی که با آنها هم خوانی دارند در اتاق نشیمن استفاده کنید و نمونه های آنها را در اتاق خواب نیز قرار دهید. یا مجسمههایی از یک خانواده را در قسمت های مختلف خانه بچینید. استفاده از یک متریال در بخش های مختلف خانه میتواند امضای شما باشد. برای مثال میتوانید اکثریت لوازم منزلتان را از سفال، حصیر ، بتن و یا چوب تهیه کنید و یا از اکسسوری های دست ساز خودتان چیدمانی منحصر به فرد خلق کنید.

۷) از آثار هنری غافل نشوید.

آثار هنری در هر فضایی که قرار میگیرند توجه بسیاری را به خودشان جلب می کنند. تابلو های نقاشی یا تزئینات دیواری همیشه مورد توجه طراحان بزرگ قرار گرفته اند و آنها نیز با رعایت اصول به نحوی این آثار را در چیدمان هایشان استفاده کرده اند که حس دلفریبی و چشم نوازی برای مخاطب ایجاد کند. هر گونه اثری که انتخاب میکنید از تابلو های دیواری گرفته که میتوانند عکس یا نقاشی باشند تا دیوار کوب های سنگی و چوبی و آویزهای سقفی و یا دکوری های روی میز، همگی نشانه ای از روحیات درونی صاحب خانه هستند که به سایر اعضای خانه و میهمان ها منتقل می شوند. پس در انتخاب این جزئیات که سهم بزرگی در دکوراسیون داخلی دارند غفلت نکنید!

حتما بخوانید:  خانه تکانی و تعمیر وسایل کهنه برای سال نو

۸) هر شخص یک گالری دیواری

یکی از پیشنهاد هایی که طراحان حرفه ای به شما می دهند این است که در چیدمانتان یک دیوار را منحصر به فرد کنید و برای خودتان گالری دیواری شخصی یا خانوادگی بسازید. در این گالری دیواری می توانید عکس های قدیمی قاب شده را در کنار یکدیگر با اصول چیدمان قاب ها که در مطلب “انتخاب و نصب تابلو هم قواعدی دارد” به آن اشاره شده بچینید. یا اگر اهل سفر هستید عکس هایی که در هر سفر برایتان خاطره شده اند را در این گالری دیواری قرار دهید. در واقع هر آنچه که به شخصیت شما و خانواده تان مربوط می شود و حال خوبی برایتان ایجاد می کنند می توانند در این دیوار قرار بگیرند.

از نقاشی فرزندانتان گرفته تا کارهای دستی خودتان و هدیه هایی که برایتان ارزشمند هستند می توانند جزئی از این گالری شخصی باشند.

۹) تعجب برانگیزید!

وجود یک عنصر تعجب آور تاثیر زیادی بر فضای چیدمان میگذارد. برای مثال یک گرامافون قدیمی در گوشه ی اتاق نشیمن به کلی بر محیط تاثیر میگذارد و نگاه بسیاری را به خودش جلب میکند. خانه ی شما فضایی است که باید در آن خوشحال باشید، از هر گوشه اش انرژی بگیرید و این انرژی را به اطرافیانتان هم منتقل کنید. در چیدمان داخلی محدودتی برای سلیقه ی شما وجود ندارد، اگر و تنها اگر بر روی اصول چیدمان پیش بروید. به عنوان یک عنصر هیجان انگیز که همیشه برایتان تازگی داشته باشد و سایرین از دیدنش به وجد بیایند و حتی تعجب کنند می توانید از کوزه های بزرگ سفالی و شیشه ای در گوشه ای از خانه استفاده کنید. هم چنین تلفن های قدیمی رنگارنگ، ماشین های تایپ قدیمی، دوربین های عکاسی و فیلم برداری نیز گزینه های مناسبی هستند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط