مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده مبلمان (1)
طراحی صنعتی

مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده مبلمان (۱)

۰
(۰)

شرکت Knoll

Knoll شرکت طراحی است که سیستم‌های اداری،بایگانی، میز و صندلی و به طور کلی مبلمان مربوط به ادارات، خانه و دانشگاه‌ها را تولید می‌کند. این شرکت در طول بیش از ۴۰ سال تولیدات بسیاری داشته که برخی از آن‌ها به نمادهای مبلمان قرن بیستم تبدیل شده‌اند و هم‌اکنون نیز پس از دهه‌ها به دلیل طراحی خوب خود تولید و استفاده می‌شوند. همچینین برخی از این مبلمان در موزه هنرهای مدرن نیویوک نگهداری می‌شوند. این شرکت با طراحان بسیار بزرگی کار کرده است که از آن‌ها می‌توان به Ludwig Mies van der Roheو Franco Albini اشاره کرد.

چند نمونه از مهم ترین تولیدات این مجموعه:

۱.صندلی لاله(Tulip) به طراحی Eero Saarinen که در سال ۱۹۵۶ توسط شرکت Knoll تولید شد.

۲.صندلی بارسلونا به طراحی Ludwig Mies van der Rohe که در سال ۱۹۲۹ برای نمایشگاه بارسلونا طراحی شده‌بود و در سال ۱۹۵۳تولید این صندلی درانحصار این شرکت درآمد.

۳. صندلی واسیلی(Wassily) یا مدل B3 که توسط Marcel Breuer در سال ۱۹۲۵-۱۹۲۶ طراحی شده‌ بود. این صندلی هنوز نیز توسط این شرکت تولید می‌شود.

شرکت Vitra

شرکت Vitra یک شرکت سوئیسی خانوادگی است که در سال ۱۹۵۰ توسط Willi و Erika Fehlbaum تاسیس شد و در سال ۱۹۵۷ با تولید تحت لیسانس محصولات هرمان میلر برای کشورهای اروپایی، که در ابتدا توسط چارلز و ری ایمز و جورج نلسون طراحی شده بودند، رسما وارد بازار و رقابت شد. در سال ۱۹۶۷ این شرکت صندلی Panton به طراحی ورنر پنتون ، که اولین صندلی پایه دار پلاستیکی بود، را ارائه کرد.

حتما بخوانید:  طراحی خلاقانه برای نگهداری مجلات

در سال ۲۰۰۲ بخش خانگی این شرکت نیز شروع به کار کرد و در سال ۲۰۰۴ مجموعه خانگی این شرکت شامل محصولاتی کلاسیک به طراحی کسانی مانند George Nelson، Eames، Antonio Citterio و Ronan رونمایی شد. اکنون حوزه فعالیت‌های این شرکت بسیار گسترده شده است و علاوه بر مبلمان ، در حوزه طراحی فضای سبز و همکاری با شرکت‌های معماری نیز فعال است. در بخش مبلمان محصولات ویترا به چهاردسته اصلی خانگی، اداری، عمومی و فروشگاهی تقسیم می‌شوند.

موزه طراحی ویترا در سال ۱۹۸۹ در شهر Weil am Rhein آلمان توسط Rolf Fehlbaumساخته شد و امروزه از مهم‌ترین موزه‌های طراحی به حساب می‌آید که به تحقیق و ارائه طراحی های گذشته و حال و به ارتباط دیزاین با معماری، هنر و فرهنگ نیز می‌پردازد. در این موزه مبلمان هایی از طراحانی مانند Eames، Panton، Aalto و غیره وجود دارند که از مجموعه شخصی Fehlbaum بوده‌اند و اکنون به طور دائم در موزه قرار دارند. همچنین هرساله نمایشگاه‌ها و ورکشاپ‌های مختلفی با موضوعات متنوع نیز در این موزه برگذار می‌شوند.

چند نمونه از مبلمان تولید‌شده در این شرکت:

۱. صندلی پنتون

این صندلی به طراحی ورنر پنتون از دهه ۶۰ در این شرکت تولید می‌شود. جنس این محصول پلاستیک است و در رنگ‌های متفاوتی موجود می‌باشد.

۲. صندلی ایمز

این صندلی‌ها که در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار شده اند، از اولین تولیدات این شرکت بوده‌اند. اکنون این صندلی‌ها به صورت معمولی یا دسته‌دار و با جنس‌ها و پایه‌های مختلف در دسترس هستند.

۳. صندلی Algues

این صندلی که از اشکال ارگانیک و طبیعت الهام گرفته شده‌است توسط Ronan و Erwan Bouroullec طراحی شده‌است و در سال ۲۰۰۴ برای اولین بار توسط ویترا تولید شد.جنس این صندلی پلاستیک است و در شش رنگ موجود می‌باشد.

حتما بخوانید:  سیستم صوتی

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.