معلمان و محرومیت مضاعف در فضای آموزشی
فضای آموزشی و کتابخانه

معلمان و محرومیت مضاعف در فضای آموزشی

۰
(۰)
نمونه ای از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی
نمونه ای از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی

طبق تحقیقات پژوهشگران دانشگاه نیوزلند و استرالیا که در مجله آموزش و پرورش معلمان آسیا و اقیانوس آرام منتشر شده، دفتر کار برای معلمان نه تنها به عنوان یک فضای فیزیکی و عملکردی بلکه به عنوان یک فضای اجتماعی، فرهنگی و عاطفی مطرح است. فضای این اتاق امکان تعامل و ملاقات افراد کم تجربه و کارکنان قدیمی با یکدیگر را فراهم می آورد و یک مکان مهم و تاثیرگذار روی برنامه های آموزشی و درسی است.

نمونه ای از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی

نمونه ای از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی

نقل قول معروفی هست که می گوید «موفقیت های بزرگ وقتی اتفاق می افتد که افراد بزرگ با هم متحد شوند.» بنابراین دفتر معلمان و کارکنان محیط های آموزشی باید طوری طراحی شوند که امکانات بیشتر و بهتری را برای همکاری و تعامل آنان با یکدیگر در اختیار آنان بگذارند.

علاوه بر این طراحی دفتر معلمان نیاز به تطبیق طیف گسترده ای از فعالیت ها دارد، با این وجود با برنامه ریزی و طراحی فضای دقیق، این امکان پذیر است. دفتر معلمان باید در کل، یک فضای عمومی باشد. منطقه ای که معلمان می توانند همزمان که چای خود را می نوشند، تجربیات و برنامه های خود را با همکاران در میان بگذارند و از همتایان خود مشاوره و پشتیبانی دریافت کنند.

نمونه ای از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی

نمونه ای از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی

معلمان قشری از جامعه هستند که به سبب شغلشان باید احساس ارزشمند بودن کنند. اما این حس ارزشمندی تنها با احترام گذاشتن به آن ها منتقل نمی شود. اختصاص دادن فضای ویژه به آن ها با امکانات و تجهیزات مناسب نیز می تواند در دریافت این حس مهم و ارزشمند بودن موثر باشد. واقعیت هم این است که آن بعد از چندین ساعت حضور در کلاس های پر سر و صدا و کلنجار رفتن با تعداد زیادی از دانش آموزان با شخصیت ها و ویژگی های متفاوت و خاص معلمان به فضایی احتیاج دارند که از همهمه فاصله گرفته و در آن احساس آرامش کنند و انرژی و تمرکز از دست رفته خود را برای ساعات بعدی بازیابند.

حتما بخوانید:  مهدکودک Velez-Rubio

در ایران در اکثر قریب به اتفاق مدارس و محیط های آموزشی دفتر معلمان به سیاق گذشته طراحی می شود. یک اتاق برای تعداد زیادی از معلمان با تخصص های گوناگون که سهم هر معلم از آن تنها یک صندلی است و میزی اشتراکی. در حالی که بها دادن به خدماتی که معلمان ارائه می کنند باید در طراحی فضای کار آنان نیز نمود پیدا کند. برنامه ریزی فضای هوشمند برای طراحی دفتر، نیازمند زمان، مستلزم تحقیق و مشاوره گرفتن از کارشناسان است. البته که هر مدرسه با توجه به اهداف خاص خود طراحی منحصر به فردی را می طلبد. نیاز امروز معلمان این است که در طراحی دفترشان با آنها مشورت شود، نظرشان پرسیده شود. اما بهره مندی از تجربیات کشورهای توسعه یافته و پیروی از اصولی که امتحان خودشان را پس داده اند هم در این امر می تواند موثر باشد.

نمونه ایی از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی
نمونه ایی از دفاتر معلمان در مدرسه های امروزی

در نظام آموزشی فضای کار معلمان باید به عنوان یک عنصر مهم در موفقیت برنامه تحصیلی مدرسه دیده شود. بدون فضای کافی و نوآورانه، انگیزه معلم ودانش آموز ممکن است تحت تأثیر منفی قرار گیرد. انرژی مثبت و انگیزه، مسری هستند. طراحی دفتر معلمان باید این احساس را در فضا جاری کند. طراحی الهام بخش کمک خواهد کرد که از معلمان بتوانند با تمرکز و ذهنی سازمان یافته از حداکثر توانایی خود بهره ببرند و به نوبه خود بهترین نتیجه را برای دانش آموزان به ارمغان بیاورند، از طرفی افزایش بهره وری باعث اعتماد به نفس و اعتماد به نفس باعث شادی و در نهایت منجر به رضایت شغلی بیشتر می شود.

حتما بخوانید:  درباره دبیرستان ماندگار البرز در روزهای آغازین سال تحصیلی

دیدیم که گاهی برای ایجاد احساس رضایت شغلی نیاز به افزایش حقوق های آنچنانی نیست و تنها یک تغییر دکوراسیون می تواند به صورت زنجیره وار تاثیرات مثبتی را در احساس معلمان نسبت به کار و شرایطی کاریشان بگذارد. به امید روزی که نظام آموزشی ما به طراحی داخلی مدارس و تاثیر آن در کیفیت آموزش بیش از پیش اهمیت دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.