مدل های مشهور صندلی راحتی (loung)
طراحی صنعتی

مدل های مشهور صندلی راحتی (loung)

۰
(۰)

این صندلی در سال ۱۹۴۸ درایالات متحده امریکا به وسیله “EERO SAARINEN”طراحی شده و مواد اولیه استفاده شده در داخل آن ، پشم شیشه و فولاد می باشد.

او این صندلی را به طور انحصاری برای شرکت (Knoll) ساخته است .

این صندلی نمایش استعداد طراح فنلاندی برای به چالش کشیدن قوانین، شکستن قالبها و تعیین استانداردهای جدید برای طراحی راحت مدرن است. با پایه کروم جلا دیده و یک فریم که در پارچه بر روی یک قطعه فایبرگلاس به شکل صدف پوشیده شده است .

صندلی “womb” به منظور تسهیل وضعیت نشستن در وضعیت آرام، تأمین آسایش عاطفی و احساس امنیت طراحی شده است و نام این صندلی را از اینرو “womb” یا “رحم ” نامیده اند.

این یکی از معروفترین طرح های مبلمان مدرن می باشد .
صندلی “womb” سارین ، صندلی است مبتنی بر آموزه های فرویدکه شما می توانید در آن به صورت یک حلقه احساس آرامش را تجربه کنید.

صندلی : w:100cm – d:88.75 cm – h: 40 cm
نشیمن : h:40cm
بازو: h:51.25
ottoman – w:63.75cm d:50cm h:40cm

لازم است در مورد “EERO SAARINEN” ارو سارینن بیشتر بدانیم ، (EERO SAARINEN, FAIA (1910-1961
ارو سارینن در فنلاند متولد شد و در سال ۱۹۲۳ به آمریکا مهاجرت کرد . او تحصیلات خود را در مجسمه سازی و طراحی مبلمان گذراند ، او رابطه نزدیکی با Charles and Ray Eames” چارلز و ری اماز داشت و همچنین از دوستان خوب “Florence Knollفلورنس نول بود

او پس از مسافرت های بسیار به اروپا و آفریقا به آمریکا بازگشت و در سال ۱۹۴۰ تبعه کشور آمریکا شد و در ۱۹۵۰ که پدرش فوت کرد شرکت معماری خودش را تاسیس نمود.

حتما بخوانید:  نیاز به گسترش تولیدات لوازم دکوراسیون در زمینه مبلمان مورد نیاز کودک و نوجوان (بخش دوم)

این تصویر مشابهت این مبل را با ملخ مشخص می نماید و ایده بسیار جالبی که وی از طبیعت برای خلق یک اثر هنری مبلمان دریافت نموده است

از طرح های معروف او مبل “Grasshopper” به معنی ملخ بود که در ۱۹۴۶ طراحی نمود .

و شاید معروفترین طرح او مربوط به طراحی “Tulip” or “Pedestal” group” باشد .

“EERO SAARINEN” ارو سارینن علاوه بر مبلمان در طراحی ساختمان نیز تبحر ویژه داشت که در اینجا چند نمونه از کارهای او را می آوریم

این نمونه ای از یک ویلای پرتابل بود که قابلیت حمل و نقل و جابجائی داشت همراه با وسائل داخلی که این قابلیت را داشتند اما متاسفانه فرصت تولید این اثر را نیافت .

“Saarinen” در سن ۵۱ سالگی هنگامی که برای یک عمل جراحی برای تومور مغزی رفته بود ، درگذشت . شرکای او، “Kevin Roche “کوین روشه و جان دینکلو “John Dinkeloo ” به تکمیل پروژه های باقی مانده از او همت گماشتند ، از جمله قوس سنت لوییس و پس از آن، نام شرکت را به کوین روشه جان دینکلو و همکاران تغییر دادند . دختر او، سوزان، نیزیک “landscape architect”معمار چشم انداز موفق بود.

هر بیننده ای با دیدن “St. Louis arch” آرک سنت لوئیس متوجه می شود که ایرو سارینن در درجه اول یک معمار بوده است و بی تردید این کتمان حقیقت است اگر طرفداران مبلمان مدرن با دیدن مبل های طراحی شده توسط او این بخش از حقیقت او را کتمان کنند .

مطالب مرتبط