محل میز تلویزیون در دکوراسیون منزل
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

محل میز تلویزیون در دکوراسیون منزل

۵
(۲)

۱- به فضای اتاق نشیمن دقت کنید

تلویزیون‌های جدید، هر روز، بزرگ‌تر و عریض‌تر می‌شوند. به‌همین دلیل، جای دادن آن‌ها در فضای‌ اتاق نیز دائما سخت‌تر می‌شود. هنگامی که به‌دنبال محل میز تلویزیون در دکوراسیون منزلتان هستید، نکته‌ی اول در نظر گرفتن فضای اتاق نشیمن است. به دیوارهایی که دارای در و پنجره هستند دقت کنید. بهتر است میز تلویزیون را جایی قرار دهید که از لحاظ بصری خلوت‌تر باشد و تمرکز چشم را از بین نبرد. باز و بسته شدن در‌ها مانعی برای این موضوع‌ست. همچنین می‌دانیم که بازتاب نوری که از پنجره‌ها به تلویزیون می‌رسد، باعث تار شدن تصویر می‌شود.

اتاق‌هایی که پنجره‌های زیادی دارند فضایی جذاب و نورگیر را در اختیار ما قرار می‌دهند، با این وجود برای میز تلویزیون ایجاد مشکل می‌کنند. اگر دچار این مشکل هستید، راحت‌ترین راه نصب پرده است. ما می‌خواهیم که نور خورشید به‌طور مستقیم به تصویر تلویزیون نرسد و از شفافیت آن نکاهد. به‌همین دلیل سعی‌ کنید که به‌هیچ عنوان میز تلویزیون را جلوی پنجره‌ها قرار ندهید. همچنین از قرار دادن آن‌ها رو‌به‌روی پنجره‌ها، به‌خصوص آن‌هایی که رو به غرب هستند، نیز خودداری کنید. سعی کنید محلی که برای استقرار میز تلویزیون از آن استفاده می‌کنید حتما دارای پریز کافی برای برق‌رسانی به تلویزیون و دیگر وسایل صوتی تصویری باشد.

۲- هماهنگی با چیدمان

اتاق نشیمن خانه را می‌توانیم به انواع و اقسام سبک‌ها و حالت‌ها دکور کنیم. در تمام این حالات، میز تلویزیون می‌تواند نقطه‌ی تمرکز اتاق باشد. اکثر ما ترجیح می‌دهیم که میز تلویزیون طوری قرار بگیرد که مرکز توجه باشد و نظر افراد حاضر در اتاق را به خود جلب کند. برخلاف این ممکن است بخواهیم که از میز تلویزیون تنها برای زمان‌های محدودی که قصد تماشای تلویزیون را داریم، استفاده کنیم و تمرکز سالن بر اشیای دیگری باشد. با این اوصاف دومین نکته‌‌ی مهم و قابل توجه برای انتخاب محل میز تلویزیون در منزل، هماهنگی آن با چیدمان و دکوراسیون داخلی اتاق است. به‌طور مثال شما با قرار دادن میز تلویزیون در مرکز اتاق و مقابل مبل‌ها و صندلی‌ها به‌راحتی می‌توانید آن را به نقطه‌ی تمرکز تبدیل کنید. درعین حال، هنگامی که مبل‌ها و صندلی‌ها را روبه‌روی یک‌دیگر قرار می‌دهید، افراد حاضر در اتاق را وادار می‌کنید که به‌جای تماشای تلویزیون با یک‌دیگر صحبت کنند. در این حالت آن‌ها به‌راحتی قادر به دیدن تصویر تلویزیون نخواهند بود و میز تلویزیون مرکزیت خود را از دست خواهد داد.

۳- مسئله‌ی شومینه‌ها

حتما بخوانید:  نکات استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون

بسیاری از اشیای داخل یک سالن می‌توانند تبدیل به نقطه‌ی تمرکز شوند. برخی پنجره‌ها، تابلو‌ها و … . در این میان شومینه یکی از محبوب‌ترین اشیاست. همه‌ی ما از تماشای شعله‌های آتش که درون یک شومینه می‌سوزند لذت می‌بریم. همچنین امروزه طراحی شومینه‌ها می‌تواند بسیار جذاب و چشم‌گیر باشد. اما در اتاقی که یک شومینه‌ی بزرگ، دیواری را به خود اختصاص داده و نقطه‌ی تمرکز است، جایگاه میز تلویزیون کجاست؟ اولین نکته این است که از نصب تلویزیون بالای شومینه خودداری کند. چرا که در این صورت ارتفاع تلویزیون از سطح دید شما بالاتر خواهد بود و به چشم و گردن آسیب وارد می‌شود. برخی از افراد میز تلویزیون را در سمت دیگر اتاق و مقابل شومینه قرار می‌دهند. بدین ترتیب شما دو نقطه‌ی تمرکز خواهید داشت و این موضوع کار را برای باقی چیدمان سخت‌تر می‌کند. در چنین فضاهایی بهترین محل برای میز تلویزیون اطراف شومینه‌ است. بدین ترتیب شومینه همچنان نقطه‌ی تمرکز باقی می‌ماند، مبلمان همگی به سمت آن قرار می‌گیرند و تلویزیون نیز به‌راحتی قابل تماشا خواهد بود.

۴- اندازه‌ی تلویزیون

همان‌طور که می‌دانیم تلویزیون‌ها در انواع و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. توجه به سایز تلویزیون می‌تواند در انتخاب محل قرار گرفتن میز تلویزیون تأثیر به‌سزایی داشته باشد. تلویزیون‌های بسیار بزرگ را می‌توانیم به‌راحتی در مرکز یک سالن قرار دهیم و همان‌طور که در بالا خواندیم از آن‌ها به عنوان نقطه‌ی تمرکز استفاده کنیم. برعکس وقتی تلویزیون‌ ما در ابعاد کوچک‌تری ظاهر می‌شود می‌توانیم میز تلویزیون را در کنج قرار دهیم تا جلوه‌ی خود را به نمایش بگذارد. توجه به نوع تلویزیون نیز در جایگاه میز تلویزیون تأثیر دارد. بهتر است مطمئن شویم که محل میز تلویزیون در تصویری که به‌چشم ما می‌رسد خللی ایجاد نمی‌کند. به‌طور مثال بسیاری از اوقات اگر به تلویزیون‌هایی که صفحه‌ی ال سی دی دارند به‌شکل مستقیم نگاه نکنیم تصویر تار به‌نظر می‌رسد. پس قبل از تعیین محل استقرار میز تلویزیون، حتما دقت داشته باشید که برای افراد نشسته در سالن، امکان تماشای مستقیم تلویزیون وجود داشته باشد.

حتما بخوانید:  بهترین جایگاه میز تلویزیون در دکوراسیون کجاست؟

۵- تشخیص فاصله و ارتفاع درست

پس از اینکه برای محل میز تلویزیون تصمیم گرفتیم، به‌عنوان نکته‌ی آخر باید به ارتفاع قرار گرفتن تلویزیون و همچنین فاصله‌ی میز تلویزیون از مبلمان توجه کنیم. این موضوع هم از لحاظ سلامت چشم و هم از لحاظ راحتی هنگام تماشا بسیار حائز اهمیت است. اول از همه ارتفاع تلویزیون باید در راستای خط دید کسی باشد که نشسته است. اگر میز تلویزیون شما ارتفاع زیادی دارد، توجه داشته باشید که بهتر است صفحه‌ی تلویزیون را به سمت پایین متمایل کنید. همین موضوع برای تلویزیون‌هایی که بالای شومینه نصب شده باشند نیز صدق می‌کند. به‌طور کلی تماشای تلویزیون به‌طور مستقیم و یا وقتی که پایین‌تر از سطح دید ماست، بسیار راحت از زمانی‌ست که برای تماشا سر را به بالا گرفته‌ایم. همچنین بدین ترتیب از گردن درد و ضررهای احتمالی بعدی جلوگیری می‌شود. فاصله‌ی میز تلویزیون از مبلمان ارتباط مستقیم با اندازه‌ی تلویزیون دارد.هرچه تلویزیون شما بزرگ‌تر باشد فاصله‌ی آن از مبلمان نیز باید بیشتر باشد. سعی کنید میز تلویزیون را در فاصله‌ای قرار دهید که از چشم‌درد جلوگیری شود ولی تصویر و صدای به خوبی قابل تشخیص باشد.

میز تلویزیون یکی از جلوه بخش‌ترین اشیا در دکوراسیون داخلی منزل شماست. چه زمانی که بعد از خستگی یک روز کاری قصد تماشای تلویزیون دارید و چه زمانی که با دوستانتان برای دیدن یک فیلم دور هم جمع شده‌اید، این محصول نقش بزرگی را در سرگرم شدن شما ایجاد می‌کند. پس بیش از هر چیز باید از محل آن در خانه راضی باشید و لذت ببرید. از اعمال سلیقه‌ی شخصی برای قرار دادن میز تلویزیون در منزل پرهیز نکنید. توجه داشته باشید که در آخر هیچ راه غلطی برای طراحی یک سالن وجود ندارد. اگر قرار دادن میز تلویزیون در گوشه‌ای از خانه دور از دیگر مبلمان با یک مبل کوچک و یا یک صندلی راحتی مقابل آن به شما احساس خوبی را القا می‌کند، جلوی خود را نگیرید. نکات بالا تنها به شما کمک می‌کنند که با راحتی بیشتر و به‌طور اصولی‌تری میز تلویزیون خود را با دکوراسیون خانه و دیگر مبلمان هماهنگ کنید.

حتما بخوانید:  کنجی دنج برای نشستن (دکوراسیون اتاق خواب کوچک)

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط