آزمایشگاه جعبه‌ ای
ادامه مطلب
معماری معاصر

آزمایشگاه جعبه‌ ای

امروزه با توجه به افزایش آلودگی های ناشی از سوخت های فسیلی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مورد توجه همگان قرار گرفته است. تلاش در جهت کاهش اتلاف انرژی و الودگی محیط زیست در معماری مبحثی به نام معماری پایدار به وجود آورده که ساختمان های کربن صفر یکی از مصادیق آن با رویکرد مصرف انرژی صفر و آلاینده های کربن صفر است.

ادامه مطلب

خانه شریفی‌ها؛ نماد معماری مدرن در تهران!
ادامه مطلب
معماری معاصر

خانه شریفی‌ها؛ نماد معماری مدرن در تهران!

قصد داریم یکی از منحصربفردترین بناهای معماری مدرن در تهران را به شما معرفی کنیم. جایی که مالکان سنت شکنی کرده و به جای اینکه خانه خود را به شکل «بورژوازی» و تکراری اخیراً رایج شده طراحی کنند، معماری آن را به افرادی خلاق و باسواد سپرده‌اند.

ادامه مطلب

ویلای کوهسار ; بازسازی هنرمندانه یک طرح
ادامه مطلب
معماری معاصر

ویلای کوهسار ; بازسازی هنرمندانه یک طرح

علیرضا تغابنی، طراح ویلای کوهسار(رتبه دوم جایزه معمار ۹۱) درباره پروژه خود می گوید: این پروژه در حقیقت حل یک معضل بود. پروژه، وقتی به ما مراجعه شد که اسکلت و دیوارچینی آن انجام شده بود. و یک سالی بود که به دلیل نارضایتی کارفرما متوقف شده بود. در مرکز ویلا وید هشت ضلعی ای وجود داشت که توسط ستون هایی محاط شده بود. و کارفرما از شکل و اندازه وید ناراضی بود و پروژه را خفه و بسته می دید.

ادامه مطلب

همه چیز درباره جشنواره معماری لندن 2019
ادامه مطلب
معماری معاصر

همه چیز درباره جشنواره معماری لندن ۲۰۱۹

جشنواره معماری لندن که تا سال ۲۰۰۴ به عنوان دوسالانه معماری شناخته می شد؛ اکنون مهمترین و بزرگترین رویداد در حوزه معماری در جهان است که همه ساله علاقه مندان بسیاری از سراسر جهان به ویژه اروپا را به انگلستان می کشاند تا در جریان جدیدترین اتفاقات این حوزه قرار بگیرند. رویدادی که از ابتدای ژوئن به مدت یک ماه در سراسر لندن می توان نشانه هایی از آن را دید. تم و موضوع امسال این جشنواره «مرزها» است.

ادامه مطلب

6 ساختمان با معماری معاصر که باور نمی کنید در تهران هستند
ادامه مطلب
معماری معاصر

۶ ساختمان با معماری معاصر که باور نمی کنید در تهران هستند

معماری ایرانی تاریخچه ‌ای به قدمت ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح دارد و نمادگرایی زیبایی‎ شناسانه، خلاقیت و تعادل جغرافیایی از عناصر تشکیل ‌دهنده‌ اش هستند. در سال های حکمرانی پهلوی، بسیاری از بناهای تهران به پیروی از سبک های اروپایی ساخته شدند و همین موضوع تهدیدی شد برای هویت ایرانی شهر. بعد از انقلاب اسلامی، معماران بیشتر به سمت و سوی طراحی ‌هایی مدرنی رفتند که عناصر معماری ایرانی نیز در خود داشت. سبک معماری معاصر نیز اما چند سالی است که معماران ایرانی را به خود علاقه مند کرده است. جالب این است که آن میزان از دقت و توجه به جزئیات که در معماری تخت جمشید مشاهده می شود را بار دیگر می توان در همگامی برخی آثار معماران ایرانی با سبک معماری معاصر دید. اگر چه تصویری که از ایران ارائه می شود سبب شده افرادی کشور ما را کشوری بدانند که با بی ثباتی درگیر است، اما بناهایی با معماری چشمگیر معاصر حرفی متفاوت از این تصورها برای گفتن دارند. اینجا با «۶ ساختمان با معماری معاصر که باور نمی کنید در تهران هستند.» آشنا خواهید شد. ساختمان هایی با معماری معاصر که نور را در آغوش می گیرند و با طبیعت هماهنگ هستند. بناهایی که چهره بزرگ ترین شهر غرب آسیا را تغییر داده اند:

ادامه مطلب

مساجد مدرن جهان را بشناسید
ادامه مطلب
معماری معاصر

مساجد مدرن جهان را بشناسید

اگر بنا باشد مساجد دیدنی را فهرست کنید چه ویژگی هایی را در نظر می گیرید؟ اکثر ما یاد مسجدهای قدیمی و زیبایی مانند مسجد شیخ لطف الله اصفهان، مسجد نصیرالملک شیراز یا مسجد آبی استانبول می‌افتیم. شاید این طور به نظر برسد که مساجد باشکوه همه در قرن های گذشته ساخته شده اند و معماران معاصر هنرشان را در سازه های دیگری نمایش می دهند اما این فکر چندان هم درست نیست. در عصر حاضر نیز مساجد بزرگ و باشکوهی در سراسر دنیا با معماری های مدرن ساخته می شوند که مأمن و عبادتگاه مسلمانان هستند.

ادامه مطلب

کدام فضا مورد علاقه شماست؟ رستوران، فست فود، کافه یا قهوه خانه؟
ادامه مطلب
معماری معاصر

کدام فضا مورد علاقه شماست؟ رستوران، فست فود، کافه یا قهوه خانه؟

یکی از اصلی ترین تفریحات شهری بسیاری از ما -مخصوصا در شهرهای بزرگ- غذا خوردن است. بله دقیقا، غذا و فرهنگ های مختلف غذایی در قسمت های مختلف جهان، یکی از بزرگ ترین تفریح ها هستند و هم مردم شهر را کنار هم نگه می دارند و هم باعث ارتباط موثر و مفید شهرهای مختلف می شوند. سلیقه هر کدام از ما در غذا خوردن بیرون از خانه متفاوت است. مثلا اگر در ایران زندگی می کنید گزینه های خیلی زیادی رو به روی شما قرار دارند. شاید دوست داشته باشید به یک رستوران سنتی بروید و زرشک پلو با مرغ بخورید، شاید مرغ طبخ شده ایرانی دوست نداشته باشید و ترجیح دهید در یک فست فود، سوخاری بخورید، شاید هم بخواهید به قهوه خانه بروید و چای بنوشید!  هر کدام از غذاخوری ها اما آداب، اصول و ویژگی های خودشان را دارند. در ادامه کمپین کافه و رستوران در اینجا با انواع رستوران ها و کافی شاپ ها و تفاوت هایشان آشنا می شویم. 

ادامه مطلب

طراحی دکوراسیون در سال 2019 به چه سمت و سویی می‌رود؟
ادامه مطلب
معماری معاصر

طراحی دکوراسیون در سال ۲۰۱۹ به چه سمت و سویی می‌رود؟

با نو شدن سال، ترندهای دکوراسیون و طراحی هم تغییرهای زیادی پیدا خواهند کرد. ۲۰۱۹ پر است از طراحی‌های جدید در حوزه دکوراسیون داخلی. بعضی از ترندهای سال گذشته باقی می‌مانند و اتفاقات و سورپرایزهای جدیدی هم در راه هستند که احتمالا عاشقشان می‌شوید. در این مطلب چند مورد از این ترندها را با هم مرور می‌کنیم تا بهترین اتفاق‌های طراحی در سال ۲۰۱۹ را از دست ندهید و اگر برنامه تغییر دکوراسیون خانه‌تان را دارید، ایده بگیرید.

ادامه مطلب

"حلقه استکهلم"، راهکاری برای جمعیت آینده
ادامه مطلب
معماری معاصر

“حلقه استکهلم”، راهکاری برای جمعیت آینده

دولت سوئد اخیرا آماری را منتشر کرد که بر طبق آن در طول ۱۰ سال آینده، ۷۰۰ هزار خانه جدید در این کشور مورد نیاز است. این موضوع به عنوان مسئله‌ای جدی برای دولت، شهرسازان و معماران مطرح شد. سرانجام استودیوی Belatchew این وظیفه را به عهده گرفت تا راه حلی برای این چالش پیدا کند. این استودیو بیشتر روی پروژه‌های آزمایشی کار می‌کند و هدف اصلی‌اش تحقیق و بررسی رویکردها و راه حل های جدید برای مسائل شهری و معماری است. سئوال اصلی دولت سوئد این بود که چگونه بدون نیاز به ایجاد شهرهای جدید یا زیرساخت‌های جدید و گران‌قیمت؛ می‌توان نواحی شهری را توسعه داد و از بروز مشکل کمبود محل سکونت جلوگیری کرد. استودیوی بلاچی نتیجه این تحقیقات را در قالب پروژه "Loop" ارائه داد. پروژه‌ای که در فرایند خود از منابع موجود و پایدار استفاده مجدد می‌کند.
 

ادامه مطلب

خانه‌ای با طراحی مواج
ادامه مطلب
معماری معاصر

خانه‌ای با طراحی مواج در شهر تهران

طی چند سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیری در معماری و طراحی ساختمان‌ها در ایران بوده‌ایم، به‌گونه‌ای که ورود نسل جدیدی از طراحان جوان ایرانی با ایده‌هایی خلاقانه به این عرصه، به وضوح مشخص است. طراحی‌های این معماران گاه به حدی جالب توجه است که توجه مجلات و وب‌سایت‌ها معتبر خارجی را نیز به خود جلب می‌کنند. این موضوع سبب شد تا در این مطلب به سراغ یک ساختمان متفاوت و زیبا در جنوب غربی شهر تهران برویم. این ساختمان مسکونی توسط استودیو معماری کات (CAAT) طراحی شده است.

ادامه مطلب