محیط آموزشی خلاق
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

تأثیر محیط آموزشی خلاق بر یادگیری دانش آموزان

اگر کمی به گذشته بازگردیم و به دوران تحصیل خود نگاهی بیندازیم چندان رضایتی از کیفیت فضای آموزشی و تعلیمات داده شده نداریم. اگر چه برای بسیاری از ما تصویر واضحی از فضای آموزشی خلاقانه وجود ندارد و گاهی تصور می کنیم که خلق چنین فضایی نیازمند صرف هزینه های بالاست. در هر حال روشن است که دانش آموزان در سنین مختلف نیازهای آموزشی متفاوتی دارند و ما در این نوشته قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم که آیا یک فضای آموزشی خلاق بر موفقیت دانش آموزان تأثیرگذار است؟

ادامه مطلب

جذاب ترین کتابخانه های دنیا
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

۹ کتابخانه شگفت انگیز در دنیا

بارها پیش آمده که با دیدن تصاویری از کتابخانه‌های جذاب دنیا آه از نهادمان بلند شده و به حال افرادی که در این اماکن رفت و آمد می‌ کنند غبطه خورده‌ایم کتابخانه‌ های قدیمی با چندین قرن قدمت و نمونه های جدیدی که ساخته هنرمندان و معماران نوظهور هستند.

ادامه مطلب

کتابخانه طبیعی
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

کتابخانه طبیعی ساخته شده در چین

این کتابخانه طبیعی تنها سازه ساخته‌ شده توسط انسان در خیابان wisdom است و راه دسترسی به آن نیز از طریق راه کوهستانی است و وجود کوه و آب‌ های اطراف آن منظره بسیار زیبایی را پدید آورده است.

ادامه مطلب

کتابخانه های جذاب
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

کتابخانه های جذاب

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و گسترش کتاب های دیجیتال دیگر نیازی به داشتن کتابخانه نیست اما هنوز هم خیلی ها از داشتن کتاب های کاغذی لذت می برند. اگر دوستدار کتاب هستید و به جمع کردن کتاب علاقه دارید حتما برای شما مهم است که این کتاب ها در کجا قرار بگیرند. در این مطلب ما به ۱۰ مورد از جذاب ترین کتابخانه ها پرداخته ایم، کتابخانه هایی که هر کدام به تنهایی می توانند دکوراسیون خانه شما را زیباتر کنند، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

دکوراسیون فضای آموزشی
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

دکوراسیون فضای آموزشی

هدف تمامی موسسات آموزشی کمک به شکوفایی هر چه بهتر دانش آموزان است. درست است که محتوای مواد آموزشی حرف اول را می زند اما دکوراسیون فضای آموزشی هم نقش بسزایی در یادگیری و علاقه مندسازی دانش آموزان به درس دارد. سوال مهم این است که ویژگی‌های یک فضای آموزشی که بتواند هم به دانش آموز و هم به معلم حس مثبتی دهد چیست و چگونه فراهم می‌ شود؟

ادامه مطلب

معلمان و محرومیت مضاعف در فضای آموزشی
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

معلمان و محرومیت مضاعف در فضای آموزشی

امروزه همانطور که نقش دانش آموز تغییر کرده است، نقش معلم نیز به تناسب با آن به روز شده است. در محیط یادگیری قرن بیست و یکم، معلمان اکنون نقش تسهیل کننده یادگیری برای دانش آموزان را ایفا می کنند. آنها با ایجاد محیط های خلاق سعی در رشد مهارتی دانش آموزان دارند. در هر مدرسه دانش آموزان می آیند و می روند. اما ستون های واقعی در هر موسسه آموزشی، کارکنان هستند. بنابراین انتظار می رود برای آنها محیطی طراحی و فراهم شود که بهترین بهره وری را داشته باشند. طراحی اتاق کارکنان یکی از مهمترین و در عین حال اغلب نادیده گرفته شده در کل مدرسه است. حتی در زمان تعمیرات و نگهداری فضای مدرسه، دفاتر و اتاق کارکنان به طور کلی در اولویت آخر قرار می گیرند. به مناسبت روز معلم نگاهی داشته ایم به بایدها و نبایدهای طراحی محیط کاری معلمان که معمولا در فضاهای آموزشی کشور ما نادیده گرفته می شود.

ادامه مطلب

جایی برای کتابخوان ها نیست
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

جایی برای کتابخوان ها نیست

هرسال روز کتاب که می شود همه به یاد این می افتیم که از پایین بودن سرانه مطالعه گلایه کنیم و مسئولان فرهنگی با وعده هایشان به اهالی نشر و فرهنگ می کوشند بر حسب توانشان برای رفع مشکل راه حل هایی ارائه کنند.  در موشکافی علل پایین بودن مطالعه این انتقاد رایج را هم یادمان نمی رود که تمایل به اندوختن و دریافت آسان اما سطحی اطلاعات در شبکه های اجتماعی و به طور کل اینترنت باعث شده میزان مطالعه کمتر و کمتر شده و چاپ و نشر کتاب به خطر بیفتد. دوست داران کتاب و مطالعه و مسئولین هر یک به طریقی سعی می کنند دین خود به کتاب و کتاب خوانی را ادا کنند و موجب تشویق دیگران شوند. اما چه کسی است که نداند این تلاش ها چندان هم موفق نبوده و هر سال مثل یک دور باطل همان حرف ها تکرار می شود؟ اگر احداث کتابخانه و کتاب فروشی های جدید در راستای تشویق کتابخوانی را جزئی از این تلاش بدانیم که حتما همینطور است می خواهیم مروری بر اثر بخشی فعالیت های این بخش از زنجیره مطالعه داشته باشیم و با توجه به حوزه فعالیتمان در این میان نگاهی نیز به طراحی داخلی و محیطی کتابفروشی ها و کتابخانه ها و به طور کلی نهادهای مرتبط با کتابخوانی و خدمات آن ها بیندازیم؛ به مناسبت روز جهانی کتاب و حق مولف.

ادامه مطلب

سفری به سرزمین لی لی پوت ها در تهران
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

سفری به سرزمین لی لی پوت ها در تهران

سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها یک شهر متفاوت برای کودکان در شرق تهران است. این سرزمین رویایی به بچه‌های سنین ۱ تا ۱۱ سال اجازه می‌دهد تا مانند دنیای واقعی شغل داشته باشند و مهارت کسب کنند. فضای داخلی این مجموعه در مقیاس و اندازه‌هایی متناسب با کودکان ساخته شده و کودکان می‌توانند زندگی واقعی را در مقیاس خودشان تجربه کنند. این مجموعه که اولین شهر مشاغل ایران نام گرفته می‌تواند به والدین در شناسایی علاقمندی و استعداد کودکانشان کمک کند.

ادامه مطلب

سفری شگفت انگیز به اعماق بدن انسان
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

سفری شگفت انگیز به اعماق بدن انسان

تصاویر عجیب و بی‌نظیری که در این گزارش می‌بینید پارکی است که در منطقه دارآباد تهران واقع شده است. این پارک موضوعی شامل دو مجموعه «هیومن پارک» و «دکتر لند» است. بازدید‌کنندگان در این پارک، می‌توانند در مجموعه هیومن پارک با ورود به بدن انسان که در اندازه و ابعاد بسیار بزرگ طراحی شده است، علاوه بر شناخت بدن خود و شگفتی‌های آن، ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کنند. دکترلند فضایی است که رویای پزشک شدن کودکان در آن به واقعیت تبدیل می‌شود. در ادامه با این پارک بیشتر آشنا شوید.

ادامه مطلب

چه صندلی‌ای برای مدرسه مناسب است؟
ادامه مطلب
فضای آموزشی و کتابخانه

چه صندلی‌ای برای مدرسه مناسب است؟

اگر از شما بپرسند که یک صندلی مدرسه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، چه پاسخی می‌دهید؟ برای بسیاری از ما مدرسه یادآور نیمکت‌های چوبی خشک و میزهایی است که گاه برای قامت ما بیش از اندازه بزرگ بودند. میز و نیمکت‌هایی که گاه از سنین ابتدایی تا دوره راهنمایی از آنها استفاده می‌کردیم. بر اساس استانداردهای جدید آموزشی، مدارس به همان اندازه که باید به سلامت روح و تربیت فکر دانش آموزان اهمیت دهند، می‌بایست به سلامت جسم آنها نیز توجه کنند و در این میان صندلی مدرسه نقش مهمی دارد. جالب است بدانید برای حفظ سلامت جسمانی دانش آموزان نیاز به محصولات و صندلی‌های بسیار متفاوت و خاص نیست. مدیران و مسئولان هنگام خرید صندلی مدرسه کافی است به سه ویژگی اساسی توجه کنند؛  در ادامه به شرح این سه ویژگی می‌پردازیم.

ادامه مطلب