اثر هنر شهری عظیم در پاریس به نمایش گذاشته شد
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

اثر هنر شهری عظیم در پاریس به نمایش گذاشته شد

تاثیرگذارترین اتفاقی که سبب شد اثری هنری توجه جهانیان را به مسئله پناهجویان جلب کند، زمانی بود که عکس آلان کردی سه ساله منتشر شد. عکس آلان او را در حالتی نشان می داد که انگار در ساحل دریا خوابیده بود ولی در واقع غرق شده و مرده بود. نیلوفر دمیر (Nilüfer Demir) عکاس این عکس تاثیری جهانی روی سیاستمداران گذاشت و از آن زمان بود که دروازه بسیاری از کشورها به روی پناهجویان باز شد. البته که هنر همیشه در وقایع اجتماعی و سیاسی نقش آفرینی کرده است. حالا این بار هنرمند دیگری از کشور فرانسه سعی در جلب توجه همه به مسئله پناهجویان دارد.

ادامه مطلب

نقش سنت بر کالبد شهر
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

نقش سنت بر کالبد شهر

بورکینا فاسو، این کشور کوچک در غرب قاره آفریقا شاید برای خیلی ها مقصد توریستی جذابی نباشد. این کشور که در گذشته مستعمره فرانسه بوده تاریخی متلاطم داشته و خیلی هم ثروتمند نیست. بورکینافاسو میان خشکی ‌های صحرای آفریقا محصور شده و پوشش گیاهی چندانی ندارد که همین موضوع آن را دچار خشکسالی هم کرده است اما درست شبیه هر کشور آفریقایی دیگری، هنر منحصر به فردی دارد که روی دیوارها و بناهای شهری اش خودش را نشان می دهند. با این حال، در پایه یکی از تپه های ساوانا در غرب آفریقا، روستایی شگفت انگیز در قلب این کشور پنهان شده است.

ادامه مطلب

هنر شهری چیست؟
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

هنر شهری چیست؟

هنر شهری یا هنر خیابانی (Street Art) با اصطلاحات دیگری در این حوزه مرتبط است از جمله «هنر عمومی مستقل»، «پسا گرافیتی» و یا «نئوگرافیتی» که با «هنر پارتیزانی» قرابت بسیار دارد. شاید به سختی بتوان آثار برخی از این هنرها را به دلیل شباهت در فرم و معنا از همدیگر تفکیک کرد. اما به طور کلی اشکال مختلف نظیر نقاشی دیواری با اسپری، نقاشی دیواری شابلونی، هنر پوستری، هنر چیدمان خیابانی (Installation Street Art) از جمله هنرهای شهری نامیده می شوند. نورپردازی و کاموا پیچ کردن نیز در دوره نزدیک به قرن بیست و یکم در میان اشکال این هنر جای گرفتند و مشهور شدند.

ادامه مطلب

اثر گروه زاها حدید، بیلبورد یا مجسمه؟
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

اثر گروه زاها حدید، بیلبورد یا مجسمه؟

گروه طراحی زاها حدید یک بیلبورد را برای شرکت تبلیغاتی JCDecaux در لندن طراحی و اجرا کرده است اما تفاوت این بیلبورد با بیلبوردهای معمولی چیست؟ وقتی پای طراحی به میان بیاید حتی بیلبوردهای تبلیغاتی نیز با وجود کوتاه مدت بودن عمر تبلیغاتشان می توانند به یک المان شهری ماندگار تبدیل شوند. مثل این بیلبورد که پنج سالی می شود که همشهری لندنی هاست.

ادامه مطلب

پارک گردی: پیاده روی بهاری در جمشیدیه
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

پارک گردی: پیاده روی بهاری در جمشیدیه

در دوره ای از تاریخ معاصر باغ های تهران به خودشان آمدند و دیدند که نام «پارک» را بر رویشان گذاشته اند؛ زمانی که شاهان قاجار می خواستند به سبک و سیاق خودشان تجدد را به ایران بیاورند و کم کم رسم فضای سبز شهری را هم همچون اسم آن تغییر دادند و پارک سازی جای باغسازی را که به قدمت تاریخ ایران بود گرفت. این اتفاق اما لزوما موضوع ناخوشایندی نبود و با افزایش سرعت تغییرات شهرها و اقتضائات شهرنشینی وجود پارک ها و یا بوستان هایی که نیاز شهروندان به فضای سبز عمومی را تامین کند، ضروری بنظر می رسید. به همین جهت پارک سازی در تهران رونق گرفت و هنوز هم ادامه دارد.  پارک ها اگر در تابستان سرزمین انحصاری کودکان و نوجوانان هستند در بهار جان می دهند برای پیاده روی های تک نفره، قرارهای دونفره و یا پیکنیک های خانوادگی و می توانند با رنگین کمان گل های بهاری زیبایی هایی که گاهی ازشان غافلیم را به یادمان بیاورند. در اردیبهشت امسال با مجموعه مطالب پارک گردی که در آن پارک های بهاری تهران را از منظر طراحی معرفی خواهیم کرد، همراهمان باشید و در اولین بخش آن زیر چنارهای جمشیدیه با ما قدم بزنید. 

ادامه مطلب

10 باغ وحش برتر جهان کجا قرار دارند؟
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

۱۰ باغ وحش برتر جهان کجا قرار دارند؟

طراحی فضاهای عمومی و شهری محدود به طراحی سالن‌های انتظار، فرودگاه‌ها و فروشگاه‌ها و نظایر این نیست. حتی باغ وحش‌ها هم نیازمند طراحی هستند. به ویژه آن دست از باغ وحش‌هایی که زیستگاه حیواناتی از اقصی نقاط جهان هستند. قطعا ساخت و طراحی زیستگاهی برای حیوانات افریقایی در سرمای بخشی از نیمکره شمالی نیازمند طراحی ویژه‌ایست که نمونه‌اش را در امریکا می‌توان دید، علاوه بر این در طراحی این زیستگاه‌ها و معماری بخشی از قفس‌ها جاذبه‌های  گردشگری نیز مد نظر قرار می‌گیرند. در این مطلب به بهانه امروز که روز بازدید از باغ وحش است با دنیای تصویر با ده باغ وحش برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ آشنا خواهیم شد و دلایل این برتری را خواهیم شناخت. 

ادامه مطلب

سبک ارمنی سبکی اصیل در معماری کلیسا
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

سبک ارمنی سبکی اصیل در معماری کلیسا

معماری ارمنی که بخش بخصوصی از میراث تاریخ چند هزارساله‌ ارمنستان است، جایگاه منحصربه‌فردی در معماری بین‌المللی دارد. قدمت معماری ارمنی به ۴۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد و البته در این مدت دچار تغییر و تحولات و پیشرفت‌های زیادی شده است. عوامل مختلفی همچون شرایط طبیعی و آب‌وهوای کوهستانی، تاریخ و فرهنگ ملت ارمنستان بر معماری بی‌نظیرشان تأثیرگذار بوده‌اند. بااینکه معماران ارمنستانی درزمینه‌های مختلف، آثار برجسته‌ای از خود به‌جای گذاشته‌اند، اما بزرگ‌ترین دستاورد معماری ارمنی کلیساهای مربوط به دوره‌ قرون‌ وسطی است. در سال ۳۰۱ بعد از میلاد، با انتخاب دین مسیحیت به‌عنوان دین رسمی ارمنستان، دوره‌ جدیدی از شکوفایی معماری ارمنستان درزمینه‌ ساخت کلیسا آغاز شد. در ادامه به بررسی بیشتر کلیساهای برجسته‌ ساخته‌شده به سبک ارمنی و ویژگی‌های بارز آن‌ها می‌پردازیم.

ادامه مطلب

موزه میراث روستایی گیلان
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

جاذبه های گردشگری:موزه میراث روستایی گیلان

استان‌های شمالی مقصد اصلی گردشگری در تابستان‌ هستند اما هنوز خیلی از ما از شمال کشور فقط طبیعتش را می‌شناسیم، حال اینکه این خطه سرسبز اماکن دیدنی جذاب دیگری را نیز چون رازی در دل طبیعت مه‌آلودش جای داده‌‌است. «موزه میراث روستایی گیلان» یکی از این مناطق است. مجموعه‌ای دیدنی و کمتر شناخته شده. با بازدید از این موزه که تنها موزه ملی روستایی در فضای باز است با یک تیر دو نشان زده‌اید. هم با حرکتی فرهنگی از یک موزه دیدن کرده‌ و با فرهنگ، معماری و آداب رسوم مناطق مختلف گیلان آشنا شده‌اید و هم اینکه یک روز را در دل طبیعت بکر جنگل‌های انبوه سراوان با امکانات تفریحی و رفاهی گذرانده‌اید و ۹ روستا را یک جا گشته‌اید. اگر هنوز در اضافه کردن این موزه به فهرست دیدنی‌های تابستان امسالتان مردد هستید؛ این معرفی کوتاه را بخوانید.

ادامه مطلب

مبلمان شهری چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

مبلمان شهری چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی، گلدان‌های خیابانی، نیمکت‌‌ها، گاردیل و نرده و راه‌بندها، صندوق‌های پست، کیوسک‌های تلفن، سطل‌های زباله، چراغ‌ها و علائم راهنمایی و رانندگی همگی اعضای یک خانواده هستند. خانواده‌ای که مبلمان شهری نامیده‌ می‌شوند. خانواده مبلمان شهری قرار است علاوه برکارکردهای انفرادی هر کدام از موارد آن، آلودگی بصری را کم کرده و به انسجام ذهنی و آرامش روانی شهروندانی که در میان انبوهی از تبلیغات محیطی و رفت و آمدها گرفتار آمده‌اند کمک کند. مردم در مدت حضورشان در فضاهای بیرونی شهری، هنرمندانه و به طور مرتب دنیای اطرافشان را مورد سوال قرار می‌دهند؛ بنابراین طراح مبلمان شهری باید راه‌حل‌های نوآورانه ارائه دهد و فرصت‌های جدیدی را برای تجربه متفاوت دنیا و با هدف بهبود کیفیت زندگی شهروندان ایجاد کند. اما این‌که این کار چه طور صورت می‌گیرد نیازمند آشنایی با هر کدام از عناصر مبلمان شهری، کارکردهای آشکار و ناپیدای و معیارهای سنجش آن است.

ادامه مطلب

جاذبه های گردشگری: روستای اندج
ادامه مطلب
سایر فضاهای عمومی

جاذبه های گردشگری: روستای اندج

شهر قزوین یادگارهای بسیاری از تاریخ را در خود جای داده است و وجود منطقه زیبای الموت همیشه وسوسه سفر به قزوین را دوچندان می کند. با شنیدن نام الموت اکثر افراد به یاد قلعه الموت و روستای زیبای گازرخان می افتدند و شاید کمتر کسی پیدا شود که روستاهای دیگر این منطقه را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کند یکی از روستاهای کمترشناخته شده اما بسیار دیدنی این منطقه روستای اندج است.

ادامه مطلب