آشنایی با معماران بزرگ جهان(Isamu Noguchi )
ادامه مطلب
بزرگان معماری

آشنایی با معماران بزرگ جهان(Isamu Noguchi )

شاید بیش ازهر استادی در نیمه قرن Isamu Noguchi “” ایسامو نگوچی ارتباط میان خود با مردم و میان طراحی با هنر را برقرار نمود . دوران زندگی او با توالی میان تجربه ، آموزش و بروز خلاقیت گذشت .او می گفت : هنگامیکه کشف می کنید که چگونه چیزی را انجام دهید ، آنگاه می توانید آنرا انجام دهید و یا گاهی کاری را انجام می دهید و سپس متوجه چگونگی انجام آن می شوید .

ادامه مطلب

طراحی داخلی خانه های هشت معمار معروف
ادامه مطلب
بزرگان معماری

طراحی داخلی خانه های هشت معمار معروف

کلیشه ای درمورد معماران وجود دارد که محیط کار نامرتبی دارند؛ جایی که همه چیز آنجا درهم و برهم است. خیلی ها هم می گویند اصلا از سرشلوغی و به هم ریختگی است که خلاقیت شکوفا می شود! اما دیدن فضای داخلی خانه و دفتر کار معماران این شایعه را نقض می کند. در واقعیت معماران افرادی منظم و تا حدی مقرراتی هستند. اگر به خانه و دفتر کار آن ها سر بزنید می بینید کتاب ها درست و مرتب کنار هم چیده شده اند. مجسمه ها و اشیای تزئینی سر جای مناسب شان قرار دارند و روی میزها حسابی گردگیری شده و اثری از بی نظمی در آن نیست. تفاوت خانه معماران با دیگران خلاقیتی است که برای طراحی خانه خودشان به خرج داده‌ اند و خاص و بی نظیر بودن معماری و دکوراسیون خانه هایشان به مناسبت امروز یعنی اولین دوشنبه ماه اکتبر که روز معمار است، سفری به خانه و محل کار هشت معمار معروف جهانی خواهیم داشت.

ادامه مطلب

بزرگداشت مولوی به سبک معماری
ادامه مطلب
بزرگان معماری

بزرگداشت مولوی به سبک معماری

نادر خلیلی (۱۳۱۴-۱۳۸۶) که تا سالها معمار آسمان خراش ها بود در سن ۳۸ سالگی یعنی همان سنی که نقطه عطف زندگیش بود به ناگاه دست از کار کشید، یک موتور سیکلت خرید و به قلب کویر ایران رفت. او پنج سالی را در کویر گذراند تا دریابد چگونه می تواند با استفاده از زیرساخت ها و مصالح طبیعی هر منطقه و تجربه های بومی موجود به فقرا کمک کند. در آن پنج سال وی پنج چیز را کشف کرد: آب، آتش، باد، خاک و مولانا! نادر خلیلی از مولوی یگانگی این چهار عنصر را آموخت و با این ایده ها تکنیک هایی تازه در معماری ابداع کرد و سرانجام موسسه ای را در کالیفرنیا تاسیس کرد که به آموزش ساخت سرپناه هایی کاربردی، ایمن و مقاوم در برابر زلزله با ابتدایی ترین مصالح بومی و طبیعی می پردازد. این موسسه طرح های گوناگونی را ارائه می کند که یکی از آن ها نیز به یاد مولوی گنبد رومی نامگذاری شده است. در این مطلب با نادر خلیلی و اندیشه ها و آثارش و مولوی بیشتر آشنا می شویم. به مناسبت سالروز تولد مولانا (هشتم مهر ماه).

ادامه مطلب

کدام طراحان پشت پرده دکوراسیون های لوکس خاورمیانه قرار دارند؟ (2)
ادامه مطلب
بزرگان معماری

کدام طراحان پشت پرده دکوراسیون های لوکس خاورمیانه قرار دارند؟ (۲)

معماری و طراحی خاورمیانه تا چند دهه قبل به سنت‌ها و اصولی که ریشه در فرهنگی شرقی داشتند شناخته می‌شدند. اما با گذشت زمان و سرمایه‌گذرای بسیاری از کشورها در زمینه گردشگری، ایجاد بناها و اماکن تفریحی به سبک و سیاق مدرن در این منطقه گسترش یافت. به تبع آن ساخت هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و فضاهای تجاری لوکس نیز بیشتر شد. همه این پیشرفت‌ها موجب جهش و تغییر سبک در طراحی داخلی خاورمیانه شد. در این مطلب به معرفی پنج طراحی داخلی تاثیر گذار که پشت پرده طراحی های لوکس خاورمیانه قرار دارند پرداختیم. طراحانی که چهره خاورمیانه را تغییر می‌دهند. بخش اول این مطلب و معرفی پنج طراحی دیگر را نیز می‌توانید اینجا بخوانید. 

ادامه مطلب

اولین ساختمانی که در ایران می توان به آن عنوان های تک اطلاق نمود
ادامه مطلب
بزرگان معماری

اولین ساختمانی که در ایران می توان به آن عنوان های تک اطلاق نمود

ورزشگاه «تختی» اولین ساختمان در ایران است که می توان به آن عنوان «های_تک» را اطلاق نمود. این ورزشگاه که در سال ۱۳۵۳ افتتاح شده، با گنجایش ۳۰۱۲۲ نفر، پنجمین ورزشگاه بزرگ ایران است. با ورزشگاه تختی و معمار و طراح آن؛ دکتر جهانگیر درویش، در ادامه بیشتر آشنا شوید.

ادامه مطلب

کدام طراحان پشت پرده دکوراسیون های لوکس خاورمیانه قرار دارند؟
ادامه مطلب
بزرگان معماری

کدام طراحان پشت پرده دکوراسیون های لوکس خاورمیانه قرار دارند؟

در سال‌های اخیر، معماری خاورمیانه رو به مدرن شدن رفته و ساختمان‌های غول‌پیکر و مدرن به‌خصوص در پایتخت کشورها و شهرهای پرجمعیت‌تر کشورها به چشم می‌خورند. تیم‌های معماری مختلفی پشت این طرح‌ها هستند و این بناها را خلق می‌کنند. این بار سراغ طراحان مشهور خاورمیانه رفتیم که خلاقیت و نوآوری‌شان نام‌شان را سر زبان‌ها انداخته. در این لیست، به طور خاص طراحانی که نوآوری را وارد صنعت کرده‌اند، پله‌پله در مسیر معماری پیشرفت کرده‌اند و با حفظ موقعیت جایگاهشان را در بالای لیست حفظ کرده‌اند را معرفی می‌کنیم.

ادامه مطلب

طراحان ایرانی مشهور دنیا، ناتاشا برادران
ادامه مطلب
بزرگان معماری

طراحان ایرانی مشهور دنیا، ناتاشا برادران

ناتاشا برادران یکی از طراحان ایرانی در زمینه‌ دکوراسیون، معماری داخلی و طراحی مبلمان است. او بیشتر برای محیط‌های مسکونی و تجاری لوکس به طراحی می‌پردازد. تاثیر پیشینه‌ فرهنگی ایرانی-ایتالیایی‌ او از نکات بارزی است که در آثارش به چشم می‌خورد. همچنین علاقه‌ وی به دنیای جواهرات و الهام گرفتن از زیورآلات در کارهای مبلمانی‌اش، مشهود است. در ادامه به بررسی زندگی شخصی و حرفه‌ای وی می‌پردازیم.

ادامه مطلب

طراح برجسته ایرانی
ادامه مطلب
بزرگان معماری

آشنایی با نازنین کمالی، طراح برجسته ایرانی

نازنین کمالی یکی از طراحان موفق ایرانی است که نه تنها همکاری با کمپانی‌های مطرح مبلمان را در کارنامه دارد بلکه آثار طراحی‌اش جوایز متعددی را از آن خود کرده است. آثاری که هویت اصلی آن‌ها ریشه در سنتی شرقی دارد. کمالی، آثار مدرنش را با الهام و اقتباس از المان‌های هنر ژاپنی طراحی می‌کند. چندضلعی‌های تکرار شونده و چرخنده، سرشار از جزئیات توام با پیچیدگی فرمی نشانه بسیاری از کارهای متاخر اوست. این ایده به طور متمایزی در آثار نساجی او نیز به چشم می‌خورد. آثاری که از نظر خود کمالی غمی نهفته درونشان دارند و شیفتگی کمالی نسبت به اسطوره‌های فرهنگی را یادآور می‌شوند. با کمالی و آثارش اینجا بیشتر آشنا شوید.

ادامه مطلب

معماران مطرح ایرانی
ادامه مطلب
بزرگان معماری

مژگان حریری و گیسو حریری، معماران مطرح ایرانی

شاید واژه‌ی بدیع بهترین توصیف برای آثار مژگان و گیسو حریری، این دو خواهر معمار باشد که همکاری خود از سال ۱۹۸۶ به شکل حرفه‌ای آغاز کردند. این دو طراح ساکن نیویورک شرکت معماری خود را در سال ۱۹۶۸ در آمریکا تاسیس کردند و نام این شرکت را حریری و حریری گذاشتند. از این دو طراح بزرگ آثار مطرح و شناخته شده ای وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

از ایکیا بزرگترین خرده فروشی دنیا چه می دانید؟
ادامه مطلب
بزرگان معماری

از ایکیا بزرگترین خرده فروشی دنیا چه می دانید؟

ایکیا برای بسیاری از علاقه‌مند به محصولات دکوراتیو یک شرکت نام آشناست. این کمپانی ۷۵ سال پیش توسط جوانی ۱۷ ساله به نام اینگوار کامپراد تأسیس شد و هم‌اکنون به‌عنوان بزرگترین شرکت خرده فروشی جهان به تولید و فروش انواع تختخواب، میز، صندلی، مبل راحتی و سایر ملزومات خانگی می‌پردازد. نام این شرکت از چهار حرف ابتدای نام و نام خانوادگی، مزرعه کودکی و ناحیه محل اقامت اینگوار کامپراد در سوئد گرفته شده است. او در حالی چشم از جهان فرو بست که بیش از ۴۰ میلیارد دلار ثروت داشت و در سال ۲۰۱۵ از سوی مجله فوربس به‌عنوان یکی از ۱۰ فرد ثروتمند جهان انتخاب شده بود. درگذشت کامپراد بنیانگذار ایکیا بهانه‌ای شد تا شما را با این شرکت محبوب و دوست‌داشتنی بیشتر آشنا کنیم.

ادامه مطلب

12