انتخاب و نصب تابلو
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

قوانین انتخاب و نصب تابلو

۵
(۲)

معمولاً در اصول دکوراسیون و دیزاین منزل به نکات کلی و چیدمان مبلمان بزرگ توجه بیشتری می‌شود اما جالب است بدانید که گاهی نکات کوچک و ظریفی وجود دارند که می‌توانند با ایجاد یک تفاوت اساسی برگ برنده دکور شما باشند. یکی از این نکات ظریف اما اصلی انتخاب و نصب تابلو است. برای مثال تابلویی که انتخاب می‌کنید باید با اندازه‌ اتاق و مبلمان شما همخوانی داشته باشد. تابلوهای کوچک برای مکان‌های بزرگ و تابلوهای بزرگ برای مکان‌های کوچک به‌هیچ‌ وجه مناسب نیستند. همچنین راه ‌هایی برای نحوه‌ چیدن چند تابلو در کنار هم وجود دارد که برای هدایت درست مسیر نگاه و جلب بیشترین توجه باید از آنها اطلاع داشت و آنها را به کار بست. همچنین شکل هندسی تابلو در محل قرار گرفتن آن مؤثر بوده و لازم است که به آن دقت شود. در زیر به چند مورد از نکات انتخاب و نصب تابلو اشاره می کنیم.

انتخاب و نصب تابلو

شکل هندسی تابلو اهمیت دارد

وقتی از تابلو حرف می‌زنیم منظورمان تنها تابلوی نقاشی یا یک عکس قاب گرفته نیست. در اینجا ما واژه‌ تابلو را به انواع دیوارکوب ‌ها نظیر آیینه‌، ساعت، دیوار آویزهای سرامیکی و چینی و… تعمیم می‌دهیم پس می‌توان از این قواعد برای تمامی این محصولات استفاده کرد.

در بازار امروزه اکثر تابلوها مربع و یا مستطیل شکل هستند و سایر اشکال هندسی کمتر در بین آنها دیده می‌شود. برای دیزاین و آویختن هر یک از این اشکال هندسی بر روی دیوار قواعد خاص و مختلفی وجود دارد.

برای مثال شما می‌توانید سه تابلوی مستطیل هم‌ اندازه را در یک راستا در کنار هم قرار داده تا نتیجه یک مربع و یا یک مستطیل شود. اگر چند تابلوی مستطیل شکل با اندازه‌ های مختلف و با موضوع یکسان دارید می‌توانید آنها را از بزرگ به کوچک و به‌صورت افقی در کنار هم بچینید.

برای چند تابلوی  هم‌ اندازه‌ مربعی شکل در صورتیکه تابلوها دنباله‌ یک تصویر خاص نباشند و چیدمان خاصی برای آنها ضروری نباشد زیباترین حالت ممکن نصب آنها از سمت بالا به پایین و در یک راستاست.  چیدمان افقی برای تابلوهای مربعی شکل از لحاظ بصری چندان زیبا نیست و چیدمان عمودی در اولویت است.

حتما بخوانید:  ایده هایی برای داشتن یک اتاق نشیمن بنفش

انتخاب و نصب تابلو

تابلوهای چند تکه

تابلوهای چند تکه که اخیراً طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند تابلوهایی هستند که تصاویر آنها دارای محوریت موضوع بوده و یا در راستای یک محور هستند. این تابلوها عموماً به‌صورت مستطیلی و در سه قطعه یا بیشتر ارائه می‌شوند. به دلیل اینکه این تابلوها در دنباله‌ یکدیگر هستند دست ما برای تزیین و جا به جایی آنها تا حدود زیادی بسته است. برای انتخاب محل مناسب نصب تابلوهای چند تکه حتماً به وجود فضای کافی و مناسب بر روی دیوار دقت کنید. این تابلوها به دلیل این‌ که توجه زیادی را به سمت خود جلب می‌کنند ترجیحاً باید در محلی نصب شوند که فضای خلوت ‌تری داشته و عنصر تزیینی دیگری در اطراف آنها موجود نباشد. همچنین بهتر است که این تابلوها در سایز بزرگ انتخاب شده و دارای طرحی واضح و رنگبندی مناسب باشند.

انتخاب و نصب تابلو

به محل نصب تابلو توجه کنید

گاهی محلی که ما برای نصب تابلوها انتخاب می‌کنیم می‌تواند تأثیر مستقیمی بر چیدمان و آرایش آنها داشته باشد. برای مثال اگر منزل شما راه ‌پله ‌ای دارد که می‌خواهید تعدادی تابلو در بالای آن بیاویزید استفاده از چیدمان اسپیرال، مستطیلی و یا خطی کاملاً خطاست.

در بالای راه‌ پله بهتر است که تابلوها در یک آرایش پلکانی همسو و موازی با پلکان و با فاصله‌ یکسان از هر پله نصب شوند. به عبارتی شما با بالا رفتن از پله‌ها به ‌طور همزمان می‌توانید از تماشای تابلوها لذت ببرید بدون این‌ که لازم باشد برای مشاهده‌ آنها به بالا و پایین نگاه کنید.

و یا در صورتیکه یک دیوار کم مساحت در یک نبش خانه دارید و می‌خواهید آن را با چند تابلو پر کنید سعی کنید بسته به سایز تابلو از شش، نه و یا دوازده تابلو با تصاویر مرتبط و زمینه‌ رنگی یکسان استفاده کنید و با یک چیدمان مستطیلی ترجیحاً عمودی نمای جدید و زیبایی به دیوار مورد نظر ببخشید.

حتما بخوانید:  طراحی سونایی که با ابعاد خانه ی شما تغییر سایز می دهد

انتخاب و نصب تابلو

تابلوها در کنار مبلمان

یکی از بهترین مکان ‌ها برای نصب تابلو بالای یک مبل یا کاناپه است. اما چگونه تابلوی بالای یک مبل را انتخاب و نصب کنیم؟

برای نصب تابلو در بالای مبل یا کاناپه اگر مبل مورد نظر دارای سطح بالایی صاف باشد می‌توانیم تابلو یا تابلوهای مورد نظرمان را در یک چیدمان خطی صاف دقیقاً موازی با لبه‌ بالایی مبل نصب کنیم. این کار به حفظ نظم محیط و تمرکز دید کمک کرده و مانع ایجاد چندگانگی در خط دید می‌شود.

برای اینکه مبل و تابلوی شما بیشترین هماهنگی بصری را داشته باشند حتماً لازم نیست که همرنگ و یا دارای طرح یکسان باشند. بهترین روش این است که کوسن‌ هایی برای مبل خود انتخاب کنید که با تابلوهای نصب شده در بالای مبل همخوانی داشته باشند.

برای مثال اگر مبل شما یکدست سفید است انتخاب یک تابلوی سایز بزرگ با زمینه‌ سفید و طرح ‌های آبی و هماهنگ کردن آن با کوسن ‌های آبی می‌تواند فضایی آرام و زیبا برای شما به ارمغان بیاورد همچنین در طراحی دکور اتاق‌ خواب انتخاب و نصب تابلویی با یکی از رنگ‌ های به‌ کار رفته در سرویس خواب می‌تواند بهترین چیدمان ممکن باشد.

انتخاب و نصب تابلو

اصل هدایت چشم

بیایید فرض کنیم که قصد داریم چند تابلو را بر روی یک دیوار خالی که نزدیک مبلمان و یا پلکان هم نیست نصب کنیم بهترین روش برای چیدن تابلوها کدام است؟ در این صورت باید به قانون هدایت چشم رجوع کنیم. به عبارتی
وقتی به تابلوهای نصب‌ شده بر روی دیوار می‌نگریم باید چشم ما مسیری خاص را طی کند و خط نگاه از نقطه‌ ای آغاز و در نقطه ‌ای به پایان برسد. در این صورت توجه و تمرکز دو چندان شده و به عبارتی چشم گمراه نمی‌شود. 
بهترین حالت برای این چیدمان حالت اسپیرال یا حلزونی است. در حالت حلزونی درست مانند لاک حلزون نگاه از داخل به سبکی دایره ‌وار چرخیده و به بیرون می‌رسد. به عبارتی تابلویی که در مرکزیت باشد چشم را به سمت تابلوهای بیرونی هدایت می‌کند. اگر قصد دارید که یک تابلوی دایره ‌ای شکل را به جمع چند تابلوی مربعی و مستطیلی اضافه کنید باید دقت داشته باشید که تابلوی دایره‌ ای شما در مرکز توجه و ترجیحاً بزرگتر و برجسته ‌تر از سایر تابلوها باشد. بهترین محل برای قرار گرفتن تابلوی دایره‌ای در ابتدا و یا در انتهای اسپیرال است. حالت چیدمان مربعی برای تابلوهای مستطیل شکل ( برای مثال شش تابلوی مستطیلی سه عدد در بالا و سه عدد در پایین) و چیدمان مستطیلی برای تابلوهای مربعی شکل (سه تابلوی مربعی در یک راستا عمودی و یا افقی) نیز می‌تواند مناسب باشد.

انتخاب و نصب تابلو

روش های فانتزی و خلاقانه

بارها گفته‌ایم که خلاقیت را دست‌ کم نگیرید. شما می‌توانید با کمی خلاقیت تابلوها و یا عکس ‌های خود را به روش‌ هایی نوین بر روی دیوار نصب کنید. این ایده‌ ها می‌تواند به‌اندازه خلاقیت و نوآوری شما گسترده باشند.

حتما بخوانید:  راهنمای استفاده از ساعت دیواری در دکوراسیون

برای مثال ایده‌ عکس‌ های وصل شده به یک بند رخت فانتزی می‌تواند برای اتاق ‌خواب و اتاق کودک جالب و هیجان ‌انگیز باشد. آویختن عکس‌ها و یا تابلوها از سیم‌های نازک فلزی و یا رشته‌ های پلاستیکی نامرئی نیز ایده‌ ای خلاقانه است که می‌تواند حالتی فانتزی و مدرن داشته باشد و یا طرح درست کردن یک ساعت با تابلوهای دیواری که امروزه بسیار باب شده است. روش درست کردن این ایده بسیار آسان است. کافیست که شما به جای دوازده جایگاه شماره‌ ساعت دوازده عدد عکس و یا تابلوی کوچک را حول مرکزیت موتور و عقربه‌ ها قرار دهید تا یک ساعت منحصر به ‌فرد و خلاقانه داشته باشید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط