قدم به قدم پیش به سوی یک اتاق خواب دلنشین
books

قدم به قدم پیش به سوی یک اتاق خواب دلنشین

۰
(۰)
 با دانستن چند راهکار ساده می‌توانید یک اتاق خواب دلنشین داشته باشید.
با دانستن چند راهکار ساده می‌توانید یک اتاق خواب دلنشین داشته باشید.

ساماندهی و مرتب کردن اتاق خواب به روش سه جعبه

 1. برای شروع باید اتاق خواب را پاکسازی کنید. برای پاکسازی از روش سه جعبه استفاده کنید. وسایلی که باعث ریخت‌وپاش دائمی اتاق هستند و همچنین لوازم شخصی‌تان را به سه دسته تقسیم کنید: لوازمی که می‌خواهید نگه دارید، لوازمی که می‌خواهید به انباری ببرید و لوازمی که می‌خواهید اهدا کنید، بفروشید یا دور بریزید.
 2. جای لوازمی که قرار است نگه دارید را تعیین کنید. لوازمی که قرار از به انباری ببرید را دسته‌بندی کنید، در جعبه بگذارید و روی هر جعبه برچسب مربوط به محتویات آن را بچسبانید. لوازم دسته سوم را هم به سه دسته اهدا، فروش، سطل زباله تقسیم کنید و جعبه یا کیسه قرار دهید تا در وقت مناسب به هر کدام رسیدگی کنید.
 3. در مرحله بعد سراغ لباس‌ها بروید. نکته‌ای که درباره لباس‌هایتان باید بدانید این است که شما اغلب اوقات درصد کمی از لباس‌هایتان را می‌پوشید و بخش بزرگی از لباس‌هایتان را ممکن است حتی یک بار در سال هم استفاده نکنید. نگهداری لباس زیاد و شلوغ بودن کمد لباس‌ها باعث می‌شود موقعی که برای پوشیدن لباس سر وقت کمدتان می‌روید نتوانید راحت و سریع تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه چیزی بپوشید و دچار خستگی ِتصمیم‌گیری شوید! پس سراغ لباس‌ها بروید و با روشی که در پست قبلی گفته شد آن‌ها را پاکسازی و مرتب کنید.
 4. اگر در اتاق خوابتان قفسه کتاب دارید مقصد بعدی قفسه کتاب‌هاست. سعی کنید با روش سه جعبه به کتابخانه‌تان هم سر و سامان بدهید و برای کتاب‌های جدید جا باز کنید.
 5. مرحله‌ی آخر پاکسازی مبلمان است. اگر میز یا صندلی‌ اضافی‌ای دارید از اتاق خارج کنید و در فرصت مناسب درباره آینده‌ آن تصمیم بگیرید. در پاکسازی مبلمان این سوال را از خودتان بپرسید که آیا فضایی که اشغال کرده است با استفاده‌ای که از آن می‌کنید متناسب است؟ وقتی فضای مناسبی از زمین اتاق خالی باشد، هم اتاق بزرگتر به نظر می‌رسد و رفت و آمد شما به اتاق راحت‌تر است.
حتما بخوانید:  ۶ ترفند برای تزیین میزهای کنار تخت یا پاتختی
حالا که کمد‌ها و کشوها خالی‌اند می‌توانید به آسانی فضای زیر آن‌ها را تمیز کنید.

حالا که کمد‌ها و کشوها خالی‌اند می‌توانید به آسانی فضای زیر آن‌ها را تمیز کنید.

چک لیست نظافت مرحله به مرحله اتاق خواب

حالا که اتاق را از وسایل و لباس‌های اضافی پاکسازی کرده‌اید، نوبت گردگیری و تمیز کردن است. برای انجام این کار بهتر از یک چک‌لیست درست کنید تا جایی از قلم نیفتد.

 • تمام سطوح؛ مکان‌هایی که دسترسی به آن‌ها آسان نیست و در تمیزکاری‌های روزانه تمیز نمی‌شوند. آینه‌ها، پنجره، تلویزون و لامپ‌ها را فراموش نکنید.
 • داخل و زیر کمد‌ها،‌ کشو‌ها و قفسه‌ها که در مرحله پاکسازی وسایل خالی شده‌اند را تمیز کنید.
 • کالاهای خواب؛ ملحفه‌ها، پوشش تشک و بالش‌ها و روتختی را بشویید. محتویات بالش‌ها را بهتر است سالی یک‌بار بشویید. بسته به نوع آن می‌توانید به خشکشویی بسپارید یا حداقل روبالشی‌ها را شسته و محتویات آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید. برای روتختی‌ها توصیه می‌کنند که هفتگی یا دست‌کم ماهانه با دمای ۶۰ درجه سانتیگراد شسته شوند تا میکروارگانیسم‌هایی که در نخ‌ها و بافت پارچه ساکن می‌شوند، از بین بروند. پس از شستن کاور تشک خود تشک را با جاروبرقی تمیز کنید و اگر یک‌رویه نیست آن را برگردانید و سمت دیگرش را روی تخت بکشید.
 • فرش‌ها را اگر نمی‌شویید، جابه‌جا کنید، پرده‌ها را از چوب پرده، جدا کنید و اگر نیاز به شستن دارند، بشویید. از تمیزکاری بخش‌هایی از دیوار که پشت پرده پنهان می‌شوند و همینطور سطح زیر فرش غافل نشوید.
 • تمیز کردن زیر تخت‌خواب، میز توالت و پشت آن و پاتختی را فراموش نکنید.
قفسه‌ دیواری می‌تواند جای مناسبی برای کتاب‌ها‌، یادگاری‌ها، قاب عکس و لوازم تزئینی باشد.

قفسه‌ دیواری می‌تواند جای مناسبی برای کتاب‌ها‌، یادگاری‌ها، قاب عکس و لوازم تزئینی باشد.

حتما بخوانید:  7 دکوراسیون داخلی جذاب به رنگ سال 2017

دکوراسیون اتاق خواب بعد از خانه تکانی

مرحله آخر چیدمان وسایل است. سعی کنید هر وسیله جای مشخصی داشته باشد و در هر قسمت برای لوازم جدیدی که اضافه می‌شوند، جایی خالی در نظر بگیرید. اگر بعد از پاکسازی همچنان جای کافی ندارید می‌توانید سراغ قسمت‌های کمتر استفاده شده اتاقتان بروید.

 • روی دیوار‌ها؛ قفسه‌ دیواری می‌تواند جای مناسبی برای کتاب‌ها‌، یادگاری‌ها، قاب عکس و لوازم تزئینی باشد. با استفاده از یک قاب یا قفسه بزرگ و یک یا چندین بند یا طناب می‌توانید محلی مناسب برای آویزان کردن زیورآلات خود بسازید. همچنین می‌توانید گیره‌های دیواری را برای آویزان کردن لباس‌های کوچک، شال، کلاه و کیفی که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنید، نصب کنید.
نکته ۱:قفسه‌ها به ویژه برای اتاق کودکان که اتاقشان خیلی زود با انواع اسباب بازی‌ها آشفته می‌شود، مناسبند.
نکته۲ : در نصب قفسه‌های دیواری باید حواستان به نورپردازی هم باشد. اگر چراغ دیوارکوب دارید، قفسه‌ها نباید زیر آن و جایی نصب شوند که سایه‌هاشان برمحیط بیفتد و اتاق را تاریک کند.
گیره‌های دیواری؛ محلی مناسب برای آویزان کردن لباس‌های کوچک
گیره‌های دیواری؛ محلی مناسب برای آویزان کردن لباس‌های کوچک
 • زیر تخت خواب؛ زیر تخت خواب یک جای ایده‌آل برای جا دادن وسایلی است که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید. از ساک‌های کوچک یا جعبه برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید لوازم‌تان دسترسی بهتری داشته باشند از کشو استفاده کنید یا با مشورت یک فروشنده پایه تشک خود را به یک پایه جک‌دار تغییر دهید.
 • میز پاتختی، میزهای کنار تخت دومنظوره هستند و علاوه بر میز، کشوهای مناسبی هم برای نگه داری وسایل دارند.
 • پاف؛ اتومن‌ یا پاف‌هایی که فضای داخلشان مثل گنجه و خالی است می‌توانند به عنوان صندلی آرایش نیز در مقابل میز توالت استفاده شوند و محلی باشند برای قرار گیری لوازمی مانند سشوار.
 • سبد، جعبه و باکس‌ها؛ اگر فضای کمدها و کشوهایتان کافی نیست و یا یک فضای موقت برای ذخیره‌سازی نیاز دارید، می توانید سبدها، جعبه‌ها، باکس‌ها و یا کیسه‌ها و پاکت‌های آویزی استفاده کنید. اگر قرار است جلو چشم و دید باشند، سعی کنید نمونه‌های شیک‌تری را انتخاب کنید.
امسال با روش‌های کمپین #خانه_نو_کن به سراغ خانه تکانی بروید تا ببینید خانه‌تان حالا حالاها آشفته نخواهد شد.

مطالب مرتبط