فرش زیر میز ناهارخوری؛ آری یا نه؟
آشپزخانه

فرش زیر میز ناهارخوری؛ آری یا نه؟

۲.۹
(۱۳)
فرش زیر میز ناهارخوری
فرش زیر میز ناهارخوری

مخالفان

گذاشتن لوازم متعدد در اتاق ناهارخوری جنبه‌های مثبت و منفی خاص خودش را دارد. مخالفان معتقدند با وجود فرش زیر میز ناهارخوری جابه‌جایی صندلی‌ها مشکل می‌شود و احتمال آسیب رساندن به فرش هم زیاد است. از همه مهم‌تر انداختن فرش در جایی که غذا خورده می‌شود در نهایت باعث کثیفی فرش می‌شود و باید شسته شود.

فرش زیر میز ناهارخوری

فرش زیر میز ناهارخوری

موافقان

اما مثل تمام بحث و جدال‌ها این یکی هم موافق و مخالف دارد. موافقان فرش زیر میز ناهارخوری می‌گویند پوشاندن زمین با فرش گرما و بافت بیشتری به اتاق ناهارخوری می‌بخشد. علاوه بر این، داشتن فرش زیر میزناهارخوری برای فضاهای سرد توصیه می‌شود و از سرمای صبحگاهی حین صبحانه جلوگیری می‌کند. دیگر اینکه وجود فرش در اتاق ناهارخوری باعث می‌شود کفپوش و پایه‌های صندلی از ضربه و صدمه مصون بماند. همچنین وجود فرش زیر میزناهارخوری به اتاق حس و حالی گرم و دلچسب می‌دهد و اتاقی که با رنگ‌های خنثی تزئین شده را سرحال می‌آورد.

فرش زیر میز ناهارخوری

فرش زیر میز ناهارخوری

اگر می خواهید فرش زیر میز ناهارخوری بیاندازید…

حقیقت این است که فرش‌ها زیر میزناهارخوری هم کاربردی هستند و هم به محیط شکل می‌دهند اما مهم‌تر از هرچیز باید با اتاق و سبک زندگی‌تان هماهنگ باشند. بعضی‌ها اعتقاد دارند انداختن فرش زیر میزناهارخوری انتخابی شخصی است و ضروری نیست. کسانی که در خانه کودک دارند می‌توانند از آن صرف‌نظر کنند، چون تمیز کردنش کمی سخت است و انداختن فرش لزوما اتاق ناهارخوری را زیبا یا زشت نمی‌کند.

دکوراسیون صنعتی

دکوراسیون صنعتی

بی طرفان

عده‌ای دیگر معتقدند انداختن فرش زیر میز ناهارخوری نیازی اساسی نیست. فضا، سلایق طراحی و نیاز شما است که تعیین می‌کند باید از فرش استفاده کنید یا نه. قطعا بسیاری انداختن فرش زیر میز ناهارخوری را دوست دارند اما ممکن است در چیدمان فعلی خانه‌شان مانند وصله‌ای ناجور به نظر برسد. مثلا در سبک چیدمان صنعتی فرش بدترین انتخاب است. در این سبک چیدمان وسایل باید فروتن باشند و خودنمایی نکنند در حالی که فرش نقطه‌ی مقابل فروتنی است و جلوه‌گری می‌کند. هماهنگی با سایر عناصر چیدمان داخلی خانه و اتاق ناهارخوری یا آشپزخانه نکته‌ی مهمی است که باید به آن توجه کرد. در کل در این مسئله درست و غلط نداریم و انتخاب شخصی است که تعیین می‌کند انداختن فرش مناسب است یا نه.

حتما بخوانید:  طراحی آشپزخانه
فرش زیر میز ناهارخوری

فرش زیر میز ناهارخوری

اگر از آن دسته‌ افرادی هستید که ترجیح می‌دهید زیر میز ناهارخوری فرش بیندازید باید به چند نکته توجه کنید. از آن‌جا که حتی بزرگسالان هم ممکن است حین غذاخوردن بی‌دقتی کنند و موادغذایی روی فرش بریزد، بهتر است فرشی تیره با طرح‌های شلوغ انتخاب کنید که لکه‌ها را بپوشاند و ناچار نشوید تندتند آن را بشویید. دیگر اینکه مطمئن شوید فرش به اندازه‌ی کافی مقاوم و بادوام است و به این راحتی‌ها پاره نمی‌شود. احتمال اینکه فرش حین حرکت صندلی آسیب ببیند زیاد است، بنابراین فرش‌های نازک انتخاب خوبی نیستند. فرش‌هایی که برای فضای بیرونی و پاسیوها تولید می‌شوند گزینه‌های مناسبی برای زیر میز ناهارخوری هستند.

فرش زیر میز ناهارخوری

فرش زیر میز ناهارخوری

نکته‌ی دیگری که باید در ذهن داشته باشید این است که هرچه فرش‌تان بزرگ‌تر باشد بهتر است. معمولا فرش زیر میز ناهارخوری باید نیم تا یک متر از لبه‌های میز بیرون بزند. این اندازه باعث می‌شود صندلی‌ها بدون گیر کردن به لبه‌ی فرش جابه‌جا شوند و احتمال گیر کردن صندلی و آسیب کم‌تر شود.

البته دقت کنید فرش را آن‌قدری بزرگ انتخاب نکنید که میز و صندلی‌ها به چشم نیایند. فرش باید از میز و صندلی‌های‌تان بزرگ‌تر باشد تا در چیدن آن‌ها به دردسر نیفتید و اتاق‌تان لخت و خالی به نظر نرسد. اگرچه فرش باعث جدا کردن فضای غذاخوری می‌شود اما از طرفی در محیط‌های کوچک گذاشتن میز و صندلی باعث شلوغ به نظر رسیدن اتاق و بیش از حد پر بودن می‌شود.

اگر اتاق غذاخوری یا آشپزخانه‌تان کوچکی دارید بهتر است فرش تا حد ممکن ساده انتخاب شود و فضا بازتر و وسیع‌تر دیده شود. در انتخاب رنگ فرش هم باید به تم رنگی میز و اتاق توجه کنید. اگر رنگ غالب رنگ طبیعی است پس فرش هم باید همان رنگی انتخاب شود و اگر تضادی بین تیرگی و روشنی وجود دارد باید رنگ فرش با میز و صندلی و کفپوش متضاد باشد.

حتما بخوانید:  اصول فنگ شویی در آشپزخانه
فرش زیر میز ناهارخوری
فرش زیر میز ناهارخوری

اگر نمی‌خواهید فرش زیر میز ناهارخوری بیاندازید…

اگر ترجیح می‌دهید از فرش استفاده نکنید باز چند نکته‌ای هست که باید به آن توجه کنید. اول از همه باید انتهای وسایل‌تان را با پد بپوشانید تا به کف‌پوش آسیب نزند و جابه‌جا کردن صندلی‌ها هم راحت‌تر شود. در صورت استفاده نکردن از فرش باید یکی از عناصر انتخابی‌تان در اتاق ناهارخوری یا آشپزخانه چشمگیر باشد که می‌توانید خودتان آن را انتخاب کنید: کفپوشی متفاوت استفاده کنید، صندلی‌های رنگی بخرید یا لوستری چشم‌نواز بیاویزید.

فرش زیر میز ناهارخوری

فرش زیر میز ناهارخوری

مزیت دیگر فرش زیر میزناهارخوری مخصوص خانه‌های کوچکی است که میز را گوشه‌ای از پذیرایی می‌گذارند. با انداختن فرشی مجزا زیر میز می‌توان آن قسمت از خانه را از سایز قسمت‌ها جدا و فضایی را به عنوان غذاخوری تعریف کرد. با این کار علاوه بر حفظ فضا میز و صندلی به عنوان اشیائی اضافه و به‌دردنخور به نظر نمی‌رسند. غیر از این‌ها فرش‌هایی وجود دارند که طرح‌شان مورد پسند شما است اما شاید چندان با پذیرایی یا اتاق‌خواب‌ها هم‌خوانی نداشته باشند، معمولا بهترین جا برای این دسته از فرش‌ها اتاق ناهارخوری است که تعداد کم‌تری وسیله برای هماهنگی با فرش وجود دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲.۹ / ۵. تعداد نظرات: ۱۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط