فراخوان جایزه معمار
رویدادها

فراخوان جایزه معمار ۱۳۹۶

۰
(۰)

اعلام نتایج داوری و جوایز

جایزه این رقابت بزرگ که نتیجه ی آن در تاریخ ۲۰ مهر اعلام می شود مبلغ ۶۰ میلیون تومان است که طبق نظر هیئت داوران بین برندگان چهارگروه تقسیم خواهد شد.اسپانسر این رقابت بزرگ شرکت سوپرپایپ اینترنشنال می باشد.

روشها و معیارهای داوری و هیئت داوران:

هیئت داوران شامل یک گروه ۵ نفره از چهره های سرشناس حوزه ی معماری است. رضا دانشمیر،حسین شیخ زین الدین،جی ونژن،علی کرمانیان و رامبد ایلخانی اعضای این گروه می باشند.داوری این مسابقه همانند سالهای قبل در چند مرحله و به شکل حذفی انجام می شود و پروژه های منتخب به مرحله ی نیمه نهایی و نهایی راه می یابند.در هر مرحله مواردی همچون خلاقیت و نوآوری ، مواجه با مشکلات به شکلی خلاقانه در مسیر پروژه،توجه به جزییات،درنظر گرفتن شرایط اقلیمی و پیرامونی مورد ارزیابی قرار می گیرند. انتخاب نهایی با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق و در واقع بررسی کلی پروژه است.

داوران جایزه معمار۹۶ را بیشتر بشناسیم/حسین شیخ زین الدین

حسین شیخ زین الدین متولد ۱۳۲۰ و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.وی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت مهندسین مشاور باوند می باشد.وی معتقد است که در دنیای امروز خلاقیت در معماری پایه و اساس شخصیت معمار است.در کارنامه ی این معمار پروژه های گوناگونی در زمینه های مختلف نظیر اداری ، مسکونی ،عمومی،مرمت بناهای تاریخی و… به چشم می خوردکه شاخص ترین آنها عبارتست از مرکز فرهنگی حافظیه،ساختمان سفارتخانه جمهوری اسلامی در ژاپن و…از دیگر فعالیتهای این معمار فرهیخته می توان به عضویت در شورای مشورتی شهر تهران،عضویت در شورای تخصصی بافت های شهر تهران،وزارت مسکن و شهرسازی،عضویت در شوراى راهبرى طرح ها در وزارت امور خارجه و…اشاره کرد.

داوران جایزه معمار۹۶ را بیشتر بشناسیم/رضا دانشمیر

رضا دانشمیر متولد ۱۳۴۳ و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته ی معماری از دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت است.وی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت مهندسین مشاور حرکت سیال می باشد.این معمار علاوه بر فعالیت حرفه ای در زمینه ی معماری ازدوران تحصیل به صورت همزمان در زمینه های نقاشی و موسیقی نیز فعالیت داشته است.وی پروژه های تجاری ، اداری و مسکونی بسیاری را در کارنامه ی حرفه ای خود دارد که از معروف ترین ها می توان به پردیس سینمایی ملت،برج جام ملت،گالری آو و…. اشاره کرد.رضا دانشمیر عمده شهرت خود را مدیون پروژه گالری آو است. وی در این پروژه با تبدیل یه استخر به گالری هنری و کسب رتبه چهارم در اولین دوره ی جایزه بزرگ معمار به شهرتی نسبی دریافت .امضای اکثر کارهای وی که بیشتر آنها را به همراه همسر معمارخود کاترین اسپریدونف طراحی کرده است حرکت منحنی در حجم کلی ساختمان است.

حتما بخوانید:  راهنمای بازدید حرفه ای از الکامپ 97

داوران جایزه معمار۹۶ را بیشتر بشناسیم/علی کرمانیان

علی کرمانیان متولد ۱۳۴۴ و دارای مدرک کارشناسی ارشد ازمدرسه‌ی معماری Bartlett دانشگاه UCL لندن است.وی در زمینه های مختلفی از جمله آموزش معماری،شکل‌گیری معماری و شهرسازی تهران ،پروژه‌ی بم ، هویت و معماری به تحقیق و مطالعه پرداخته است.وی از سال ۱۳۷۷ مدیر عامل دفتر معماری علی کرمانیان و همکاران در تهران می باشد و در زمینه ی طراحی، نظارت و مدیریت اجرای پروژه‌های معماری فعالیت می کند.از دیگر فعالیتهای وی می توان به تالیف کتاب فراتر از معماری ، مقالات متعدد و برگزاری جلسات ماهانه نقد معماری اشاره کرد.

داوران جایزه معمار۹۶ را بیشتر بشناسیم/جی ونژن

Zhi Wenjun (جی‌ ونژن) متولد ۱۹۶۲ در چین و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی تاریخ و نظریه ی معماری از دانشگاه تونگجی شانگهای می باشد.وی داری بیش از ۵۰ مقاله علمی و سردبیر یکی از مجلات معروف چین در زمینه ی معماری است.جی ونژن در زمینه های مختلفی از جمله معماری معاصر چین و نقد معماری به تحقیق و پژوهش پرداخته و در نگارش بیش از ۱۱ کتاب مشارکت داشته است.

داوران جایزه معمار۹۶ را بیشتر بشناسیم/رامبد ایلخانی

رامبد ایلخانی متولد ۱۳۵۱ و دارای مدرک کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه شهید بهشتی است.وی به منظور تربیت و پروش نسل بعدی معماران، مرکزی به نام نوآوری های شهر تهران tuic را با همکاری شریک خود نشید نبیان تاسیس کرد.از دیگر فعالیتهای او می توان به تدریس در دانشکده هنر ومعماری واحد تهران مرکز و شرکت در مسابقات متعدد معماری اشاره کرد.وی در حال حاضر شریک موسس گروه طراحی شیفت است.گالری سفید یکی از پروژه های معروفی است که به سرپرستی رامبد ایلخانی و نشید نبیان طراحی و اجرا شده است.این پروژه در واقع یک گالری هنری است که در آن با استفاده از پتانسیل های موجود بر پیچیدگی ها و در عین حال هماهنگ سازی تایپولوژی و عملکرد تاکید شده است.این پروژه برنده ی رتبه اول گروه طراحی عمومی در دوره ی قبل جایزه بزرگ معمار است.

حتما بخوانید:  الف‌های ویژه مسابقه طراحی آ؛ ده مبلمان برتر سال 2017

منبع:www.memarmagazine.com

معیارهای داوری مسابقه

معیارهای عمومی زیر در داوری تمامی پروژه‌ها مدنظر قرار خواهند گرفت:

– خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان

– مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه از‌جمله: محدودیت‌های اقتصادی، شرایط خاص سایت از‌نظر ابعاد و اندازه‌ها،‌ ضوابط و رویه‌های قانونی (به‌ویژه در شهرها)، دشواری‌های فنی و…

– دقت و نوآوری در طراحی جزئیات

– توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی،‌ ارزش‌های زیست‌محیطی و تعهدات اجتماعی

بدیهی است که قضاوت نهایی در‌مورد هر پروژه نه از‌طریق مشخص کردن امتیاز آن در هر‌کدام از موارد فوق و معدل‌گیری از امتیازات، که با قضاوت درباره تمامیت آن صورت خواهد گرفت.

نحوه و مدارک لازم جهت شرکت در مسابقه

شرکت کنندگان می بایست مدارک لازم شامل پلان موقعیت بنا، پلان طبقات،مقاطع و نماها ،تصاویر سه بعدی از بنا و جزییات مهم ،در مورد پروژه بازسازی( تصاویر بنا قبل از بازسازی )را به صورت سیمی در صفحات A3 به تفکیک جدول زمانی زیر به آدرس خیابان شریعتی، پایین‌تر از میرداماد، نرسیده به بزرگراه همت، کوچه دیباج، پلاک ۶، واحد ۶ (تلفن‌ و دورنگار:‌ ۲-۲۶۴۰۰۹۸۰) ارسال نمایند.

شنبه ۴ شهریور برای طرح‌‌های مسکونی

یکشنبه ۵ شهریور برای طرح‌‌های بازسازی

دوشنبه ۶ شهریور برای طرح‌‌های عمومی

مدارک لازم جهت شرکت در این رقابت بزرگ شامل : شرح کلی در مورد مشخصات کارفرمایان و بهره برداران، کاربری بنا و جزییات آن، مساحت زمین و زیربنای پروژه،ایده‌ی طراحی، نوآوری‌های به کار رفته در آن و مزایای کلی، کروکی و نشانی دقیق محل پروژه، تیم طراحی و اجرای پروژه، سازه و تأسیسات به کار رفته است که می‌بایست در دو صفحه ی A4 به صورت خوانا ارائه شود.در صورتیکه در گروه بازسازی شرکت می کنید بایستی علاوه بر موارد فوق در مورد کاربری قبلی و فعلی بنا،ارزشهای بنا،محدوده دخل وتصرف،سازه و تاسیسات اولیه بنا و وضعیت ساختمان قبل از بازسازی نیز توضیحاتی را ارائه کنید.نتایج اولیه این مسابقه در تاریخ ۱۱ و ۱۲ شهریورماه مشخص شده و در این مرحله پروژه هایی که به مرحله ی نیمه نهایی راه می یابند موظفند مدارک لازم شامل نقشه‌ها، عکس‌ها و توضیحات را روی فوم (foamboard) به ابعاد ۵۰×۷۰ سانتی‌متر (حداکثر ۵ صفحه)‏ و به صورت عمودی چسبانده و مطابق جدول زمانی زیر ارائه دهند.

حتما بخوانید:  Napoleon Perdis Chapel فروشگاهی با طراحی Studiobird

طرح‌های مسکونی در روز دوشنبه ۱۰ مهر

طرح‌های بازسازی در روز سه‌شنبه ۱۱ مهر

طرح‌های عمومی در روز چهارشنبه ۱۲ مهر

هنگام ارسال آثار فراموش نکنید که پروژه های مربوط به یک معمار بایستی در پاکت های جداگانه ارسال شود و روی هیچ کدام از مدارک مربوط به مسابقه نباید نام طراح درج شود و اطلاعات مربوط به طراح شامل نام ، تلفن و آدرس بایستی روی پاکت نوشته شوند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط