عدم رعایت نکات ایمنی دلیل اصلی فاجعه پلاسکو
رویدادها

عدم رعایت نکات ایمنی دلیل اصلی فاجعه پلاسکو

۰
(۰)

علت اصلی فرو ریختن این ساختمان شاید عدم رعایت نکات ایمنی هنگام ساخت این پروژه و عدم رعایت مقررات بهره برداری و ضوابطی که در هنگام استفاده از یک ساختمان باید مراعات شود باشد. قرارگیری این ساختمان در بافت فرسوده دلیل دیگری است که موجب فرو ریختن این ساختمان شد. قرارگیری در بافت فرسوده به دلیل دسترسی سخت و پایین بودن امکان ارائه ی خدمات ایمنی یکی از معضلاتی است که مناطقی از تهران امروزه با آن مواجه هستند. بی شک بی توجهی به نوسازی بافت ناپایدار و فرسوده می تواند صدمات جبران ناپذیری را به سایر ساختمانهای این منطقه مانند علاء الدین نیز وارد نماید. عوامل دیگری نظیر دپوی منسوجات و کالا در فضای راه پله ها و افزایش بارگذاری در طبقات نیز از جمله معضلات جدی در فضاهای این چنینی است.

همانطور که گفته شد تلفات و خسارات گسترده ای که به هنگام آتش سوزی اتفاق می افتد اغلب به دلیل رعایت نکردن مقررات ساختمانی به هنگام ساخت و ساز است و همین امر موجب می شود که آتش از یک طبقه به سرعت به سایر طبقات انتقال یابد.به عنوان مثال بی توجهی به بررسی رفتار مصالح ساختمانی و نازک کاری آن از نظر ایمنی در مقابل آتش می تواند باعث گسترش سریع آتش شود.

نکته ی دیگری که در طراحی ساختمانهای بلند مرتبه از لحاظ ایمنی بایستی به دقت مورد مورد توجه قرار گیرد توجه به مقاومت سازه و سفت کاری آن است.به عنوان مثال فولاد یکی از ضعیف ترین سازه ها در برابر آتش است و در دمای بالاتر از ۵۰۰ درجه مقاومت آن تا ۵۰ درصد افت می کند برای حل این مشکل بایستی با پوشش های محافظ ضد حریق پوشانده شود.
در طراحی ساختمانها می بایست پله های عریض و کافی در نظر گرفته شود ولی اغلب بیشتر فضا مخصوصا در ساختمانهای تجاری به کاربری های سود آور اختصاص داده می شود.
طراحی پله های فرار مبحث دیگری است که باید آن را جدی گرفت هر ساختمان بایستی به تعداد کافی پلکان دور بندی شده با دربهای ضد حریق داشته باشد تا در هنگام آتش سوزی مردم و امدادگران بتوانند به سرعت از آن استفاده کنند.ضمنا طراحی ساختمان باید به گونه ای باشد که تهویه ی به خوبی انجام شده و از امکان سرایت آتش به سایر طبقات جلوگیری به عمل آورد.
امیدواریم در آینده شاهد استفاده ی گسترده ی طراحان و مهندسان از سیستم‌های کشف، اعلام و اطفای حریق، سیستم تهویه دود به خارج از ساختمان برای جلوگیری از ورود آن به راه پله و گسترش آتش سوزی و استفاده از مصالح و محصولاتی مقاوم در برابر آنش مانند شیشه، در و درزبند ضدحریق و… بوده تا کمتر شاهد وقوع حوادث تلخ اینچنینی باشیم.

مطالب مرتبط