طراحی مبلمان به سبک آرت دکو (قسمت دوم)
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

طراحی مبلمان به سبک آرت دکو (قسمت دوم)

۲
(۱)
طراحی مبلمان به سبک آرت دکو
طراحی مبلمان به سبک آرت دکو

آرت دکو از زمان پیدایش خود هرگاه که اقتصاد با رونق و پیشرفت روبرو شده، مورد توجه قرار گرفته است. این سبک برای کسانی که به کالاهای لوکس و پر زرق و برق علاقه دارند بسیار مناسب است. در مبلمان سبک آرت دکو، حتی جزئی‌ترین قسمت‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرند.

لاک الکلی در مبلمان به سبک آرت دکو

لاک الکلی در مبلمان به سبک آرت دکو

لاک الکلی

یکی از مشخصه‌های بی‌نظیر مبلمان سبک آرت دکو جلوه براق و خیره‌کننده آنها در برابر نورپردازی است. این ویژگی در نتیجه پوشش لاکی است که بر روی قسمت‌های چوبی کشیده می‌شود. این روکش علاوه بر زیبایی به دوام و ماندگاری چوب نیز کمک می‌کند. افزون بر این، برخی طراحان به‌منظور کاهش قیمت محصولات خود از چوب‌های جنگلی ارزان‌تری نظیر افرا و بلوط استفاده می‌کنند که برای افزایش جلوه و لوکس‌تر نشان دادن آنها از پوشش لاکی استفاده می‌کنند.

تزئینات چوبی در مبلمان به سبک آرت دکو

تزئینات چوبی در مبلمان به سبک آرت دکو

تزئینات چوبی

کمتر مبلمان سبک آرت دکو را می‌توانید بیابید که در آن چوب به شکلی ساده و یکنواخت به کار رفته باشد. تزئینات چوبی ‌نظیر کنده‌کاری و طلاکوبی جز جدایی‌ناپذیر سبک آرت دکو هستند. البته این تزئینات تا حدودی در مبلمان کلاسیک نیز قابل مشاهده هستند اما در مبلمان سبک آرت دکو به میزان مبالغه آمیزی افزایش یافته‌اند.

قطعات و الگوهای تزئینی در مبلمان سبک آرت دکو

قطعات و الگوهای تزئینی در مبلمان سبک آرت دکو

قطعات و الگوهای تزئینی

در مبلمان آرت دکو حتی سطوح صاف و بدون کنده‌کاری نیز به حال خود رها نشده‌اند. یکی از تکنیک‌های آرت دکو Marquetry است که در آن معمولاً از الگوهای هندسی مانند زیگزاگ و قطعات ظریف کریستالی برای جلب توجه بیشتر استفاده می‌شود. از این روش معمولاً برای ساخت لوازمی نظیر میز ناهارخوری و بوفه‌ها که الزاماً به سطوح صاف نیاز دارند به کار می‌رود.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی و روانشناسی:بافتهایی که آرامش می دهد
فلزات در مبلمان سبک آرت دکو

فلزات در مبلمان سبک آرت دکو

فلزات در مبلمان سبک آرت دکو

دهه ۱۹۲۰ یعنی درست هنگامی‌که سبک آرت دکو متولد شد به عصر ماشین نیز شهرت دارد. در آن زمان صنایع با سرعت زیادی رشد کردند و تولید شاهد رونق بزرگی بود. کارخانه‌ها با سرعت بالایی به تولید محصولات می‌پرداختند و ظهور ماشین‌آلات پیشرفته نیز اجازه می‌داد تا از فلزات مختلف به‌راحتی استفاده کرد و به آنها شکل‌های متنوعی داد. از این رو، سبک آرت دکو همواره با فلز عجین بوده است. در مبلمان آرت دکو فلزات عمدتاً وظیفه ایجاد زیبایی و جلوه‌های براق و خیره‌کننده را دارند. همچنین برای درخشندگی بیشتر و هماهنگ با قسمت‌های چوبی لاک خورده، از روکش کرومی برای بخش‌های فلزی مبلمان آرت دکو استفاده می‌شود.

چرم در مبلمان آرت دکو

چرم در مبلمان آرت دکو

چرم در مبلمان آرت دکو

همچون طرح‌های کلاسیک، در سبک آرت دکو نیز چرم موجب زیبایی و شکوه بیشتر مبلمان می‌شود. چرم‌های به کار رفته در مبلمان آرت دکو عمدتاً به رنگ‌های سیاه، قهوه‌ای و برنزی هستند. با این حال، چرم‌های مصنوعی به رنگ‌های قرمز و نارنجی نیز در این سبک دیده می‌شود. این دو رنگ در کنار چوب‌های قهوه‌ای و تیره رنگ آرت دکو هماهنگی زیادی دارند و کمی فضا را از حالت رسمی و کسل‌کننده خارج می‌کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط