صندلی HEAD LINE
طراحی صنعتی

صندلی HEAD LINE

۰
(۰)

طراحی و تولید این صندلی در سال ۲۰۰۵ توسط آقای Mario Bellini انجام شده است با توجه به اینکه وی در سال ۱۹۳۵ در میلان ایتالیا متولد شده است و شرح فعالیت های وی از ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۵ ، حدود ۴۰ سال تجربه در طراحی این صندلی ملحوظ بوده است.

آقی بلینی تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشگاه پلی تکنیک به پایان رساند ، او در سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ در انستیتوی طراحی صنعتی ونیز به تدریس مشغول بود و به عنوان مشاور طراحی از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۹۱ در شرکت اولیوتی “Olivetti” مشغول به کار بود .

آقای بلینی همچنین به عنوان یک طراح مستقل نیز از ۱۹۶۳ شروع به طراحی مبلمان نمود ، و استودیوی معماری و طراحی خود را در میلان از ۱۹۷۳ راه اندازی نمود .

او به عنوان مشاور طراحی شرکت رنو از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲ مشغول به کار بود ، موزه هنر های مدرن نیویورک به احترام او نمایشگاهی از آثار او ترتیب داد .

بلینی از ۱۹۸۶ لغایت ۱۹۹۱ ادیتور اصلی مجله داموس بود و در دانشکده معماری ژنو نیز سالها مشغول تدریس بود و سمینار ها و ورک شاپ های بسیاری را در جهان برگذار نموده است .

در صندلی “Head line” طراحی شده توسط آقای بلینی به نکات فنی بسیاری توجه شده است که در بسیاری از صندلی های اداری کمتر به آن توجه می شود .

این صندلی به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر اینکه محافظت از مهره های پشت را انجام می دهد ، بلکه نواحی آسیب پذیری چون شانه ها ، گردن و سر را نیز که قبلا کم اهمیت تر تلقی می شدند نیز مورد توجه قرار داده است.

حتما بخوانید:  RUFF POUF به طراحی Romero Vallejo ، برای GAN

به این ترتیب این صندلی یکی از نمونه های خوبی است که کلیه موارد ارگونومی را در یک سازمان مدرن مورد توجه و دقت قرار داده است .

معمولا در حالت نشستن به صورت عمودی ، سر و ستون مهره ها به شکل طبیعی در حالت تعادل قرار دارند ، اما هنگامی که استفاده کننده لم می دهد بسیاری از صندلی های اداری حمایت لازم را از وضعیت سلامتی استفاده کننده برقرار نمی نمایند و در نتیجه کشیدگی در عضلات گردن و شانه ها ایجاد می گردد . “Head line” این مشکل را ، با ایجاد قابلیت مفصلی در اتصال بین پشت و گردن حل نموده است.
در حالت عمودی پشتیبانی اصلی به ناحیه کمر و مهره های پشت داده می شود . اما هنگامی که استتفاده کننده به سمت عقب لم می دهد ، پشتی صندلی گودی کمر را پر می کند و قسمت بالائی به سمت جلو خم می شود و از سر و گردن پشتیبانی می نماید .این اتفاق باعث ممانعت از فشار روی عضله های گردن و شانه ها می شود و به این ترتیب از دیدگاه استفاده کننده ، وضعیت بصورت افقی باقی می ماند و می تواند به راحتی از مونیتور استفاده نماید و نیازی نیست که به سمت جلو و کف سالن خم شود .

از طرح این مشخصات دو منظور مورد توجه بوده است :
اول آنکه مشخصات یک صندلی مناسب را برای مدیران و مصرف کنندگان تا حدودی تشریح نماییم و دوم آنکه تولید کنندگان موفق صندلی اداری در ایران را که اکثرا محصولاتشان در سایت خوگر معرفی و عرضه شده است و بسیاری از این محصولات نیز با توجه به قیمت و نوع استفاده از مشخصات بالای ارگونومی برخوردار هستند ، ترغیب نماییم که به سبکی مشابه و یا بسیار مناسب تر از اینکه در اینجا مشخصات این صندلی مطرح می گردد ، محصولات تولیدی خود را در صفحات اختصاصی ترتیب داده شده ، تشریح نمایند به نحوی که خریداران علاوه بر شکل و فرم و قیمت بتوانند از طریق مشخصات فنی نیز نسبت به انتخاب بهره جویند .

حتما بخوانید:  میز هوشمندی که می‌توانید با آن آشپزی کنید!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط