صندلی‌های آیکونیک تاریخ طراحی صنعتی را بشناسید(بخش دوم)
محصول و طراح ماندگار

صندلی‌های آیکونیک تاریخ طراحی صنعتی را بشناسید(بخش دوم)

۰
(۰)
صندلی سیمی طراحی شده توسط Jacques Guillon
صندلی سیمی طراحی شده توسط Jacques Guillon

۱-صندلی سیمی طراحی شده توسط ژاک گیِن

صندلی سیمی(Cord) برای اولین بار توسط یک طراح کانادایی به نام ژاک گیِن (Jacques Guillon) در اوایل دهه ۱۹۵۰، طراحی شد. گیِن این صندلی را زمانی که طناب‌های چتر نجات پس از جنگ جهانی دوم فراوان شد، ساخت. او همچنین از بال‌های هواپیما برای ساخت چارچوب اصلی صندلی استفاده کرد. گیِن در آن زمان تولید انبوهی از این صندلی نکرد اما در سال ۲۰۰۹ در خیابان تورنتو تولید خود را با استفاده از چوب افرا و طناب‌های محکم آغاز کرد.
صندلی نیروی دریایی طراحی شده توسط کمپانی Emeco
صندلی نیروی دریایی طراحی شده توسط کمپانی Emeco

۲-صندلی نیروی دریایی طراحی شده توسط کمپانی امکو

اولین صندلی آمریکایی در سال ۱۹۴۴ توسط کمپانی امکو (Emeco) مستقر در پنسیلوانیا طراحی شده است. در اصل این صندلی به منظور استفاده در کشتی‌های جنگی و زیردریایی ارتش امریکا ساخته شده بود، از این رو صندلی نیروی دریایی (Navy) نام گرفت. طراحی این صندلی دارای یک فرآیند ساخت ۷۷ مرحله‌ای است که با آلومینیوم بازیافت شده نرم آغاز می‌شود و سپس شکل‌گرفته، جوش داده و در نهایت ساخته می‌شود.

صندلی LC3 Cassinaطراحی شده توسط Le Corbusier

صندلی LC3 Cassinaطراحی شده توسط Le Corbusier

۳-صندلی ال سی ۳ کاسینا طراحی شده توسط لوکوربوزیه

طراحانی همچون لوکور بوزیه (Le Corbusier)، پیر ژنره (Pierre Jeanneret) و شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) صندلی راحتی با ساختار ساده‌ای را طراحی کرده‌اند به نام صندلی‌های ال سی ۳ (LC3) که معروف به سبد فلزی است. این صندلی تشکیل شده است از بالشت‌های ضخیم که در داخل یک قاب فلزی قرار گرفته‌اند که قاب فلزی همانند یک سبد بالشتک‌ها را درون خود جای داده است. این صندلی در ابتدا در سال ۱۹۲۸ طراحی شد و در سال ۱۹۶۵ به تولید رسید. صندلی ال سی ۳ که به Grand Confort نیز مشهور است، بخشی از یک گروه مبلمان بود که صندلی‌هایی با چارچوب تکراری را از خفا بیرون آورد و آن را به عنوان جزئی دراماتیک و چشمگیر به نمایش گذاشت.

صندلی Papa Bear طراحی شده توسط Hans Wegner

صندلی Papa Bear طراحی شده توسط Hans Wegner

۴-صندلی پاپا بیر طراحی شده توسط هانس وگنر

تا به حال بیشتر صندلی‌هایی که گفته شد سبک و راحت هستند اما صندلی که هانس وگنر (Hans Wegner) در سال ۱۹۵۴ طراحی کرده است در صدر فهرست راحتی قرار دارند به طوری که طراحان بدون هیچ تردیدی به صندلی پاپا بیر (Papa Bear) اشاره می‌کنند. عمق و اندازه استاندارد و زاویه این صندلی به دقت طراحی شده است. این صندلی راحتی زیادی ایجاد می‌کند به طوری که همانند یک گهواره عمل می‌کند. تجربه ثابت کرده است کسایی که بر روی این صندلی نشسته‌اند هرگز نمی‌خواهند از روی آن بلند شوند.
صندلی Arm Chair طراحی شده توسط Warren Platner
صندلی Arm Chair طراحی شده توسط Warren Platner

۵-صندلی دسته دار طراحی شده توسط وارن پلتنر

وارن پلتنر (Warren Platner) در سال ۱۹۶۶ صندلی‌ای طراحی کرده است که هیچ وقت از مد نمی‌افتد. این طراح هنرمند این صندلی را بر اساس صندلی‌های سبک لوئی پانزدهم با استفاده از متریال مدرن طراحی کرده و در نتیجه به یک اثر فوق‌العاده زیبا رسیده است. پلتنر در ابتدای کار این صندلی را با استفاده از میله‌های فولادی با روکشی از جنس طلا ساخت که بسیار هزینه‌بر بوده است.

حتما بخوانید:  هویت ماندگار؛ از سالن انتظار تا موزه و هتل
صندلی Tulip (لاله) طراحی شده توسط Eero Saarinen

صندلی Tulip (لاله) طراحی شده توسط Eero Saarinen

۶-صندلی تولیپ طراحی شده توسط اِرو سارینن

صندلی Tulip (لاله‌ای) توسط اِرو سارینن (Eero Saarinen) حدود سال ۱۹۵۵ طراحی شده است. این صندلی از آن دسته صندلی‌هایی است که در دوره خودش خاص و منحصر به فرد بوده است. سارینن تلاش خود را کرد و صندلی تک نفره‌ای را بروی یک پایه ساخت تا ثابت کند که می‌شود صندلی بر روی چهار پایه نباشد. همچنین او این محصول را با پلاستیکی ساخت که تا آن زمان طراحان مبلمان از این مواد برای ساخت مبلمان استفاده نکرده بودند، در نهایت به نتیجه مطلوبی رسید.

صندلی Transat طراحی شده توسط Eileen Gray

صندلی Transat طراحی شده توسط Eileen Gray

۷-صندلی ترانس آت طراحی شده توسط آیلین گِری

آیلین گِری (Eileen Gray) طراح صندلی ترانس آت (Transat) این محصول را بر اساس صندلی‌های عرشه کشتی‌های بخار طراحی کرده است و این صندلی را با توجه به اقیانوس اطلس “transatlantic”نام گذاری می‌کند. قاب این صندلی از براکت‌هایی از جنس کروم و با نشیمنگاهی از جنس چرم و نرم ساخته شده است. همچنینی فضایی که به عنوان تکیه‌گاه سر در این صندلی طراحی شده، متحرک است. در دوره‌ای که طراحان زیادی در صنعت مبلمان آثار متعدد خلق می‌کردند، هر یک از طراحی‌های گِری استثنایی بوده و ارزش جمع‌آوری را داشته است. صندلی اژدهای او که در حدود ۱۹۱۷ برای پیر برژه (Pierre Bergé) و ایو سنت لورن (Yves Saint Laurent) طراحی شده بود، در سال ۲۰۰۹ به مبلغ ۲۷.۸ میلیون دلار به فروش رسید و جزء گران‌ترین صندلی‌هایی است که تا به حال در جهان فروخته شده است.

حتما بخوانید:  گران‌ترین مبل‌های راحتی دنیا را بشناسید
صندلی استاندارد طراحی شده توسط Jean Prouvé

صندلی استاندارد طراحی شده توسط Jean Prouvé

۸-صندلی استاندارد طراحی شده توسط ژان پرووه

ژان پرووه (Jean Prouvé) طراح، معمار و مهندس با استعدادی است که توجه زیادی به جزئیات دارد و طرح‌های خود را علمی و منطقی طراحی می‌کرد. صندلی استاندارد (Standard) از طراحی‌های این هنرمند خلاق است که دارای یک طراحی بی‌عیب و نقص و با نوآوری جدید صنعتی است. پرووه در سال ۱۹۳۱ آتلیه خود را به نام آتلیه ژان پرووه افتتاح کرد و در آنجا با دیگر طراحان و معماران بزرگ همانند شارلوت پریاند و لوکوربوزیه کار کرد. پرووه صندلی استاندارد را در سال ۱۹۳۴ برای اولین بار برای دانشگاه نانسی طراحی کرد. نانسی، شهری است که پرووه در آنجا متولد شده است. صندلی‌های استاندارد جزء صندلی‌هایی هستند که می‌شود از آنها در کنار میز ناهارخوری استفاده کرد.
صندلی Wishbone طراحی شده توسط اثر Hans J. Wegner
صندلی Wishbone طراحی شده توسط اثر Hans J. Wegner

۹-صندلی ویشبون طراحی شده توسط اثر هانس وگنر

صندلی ویشبون (Wishbone)، اثردیگری است که توسط هانس وگنر در سال ۱۹۴۹، طراحی شد و از آن سال تاکنون تولید می‌شود. در اصل این طراح این صندلی را بر اساس نقاشی‌هایی طراحی کرده است که که از بازرگانان دانمارکی بر روی صندلی‌های چینی نشسته‌اند کشیده شده بود. این محصول یکی از معروف‌ترین طراحی‌های وگنر است که دارای طراحی جاودانه‌ای است و به عنوان مدرن‌ترین مبلمان‌ دنیای قرن بیستم شناخته شده است. از این صندلی می‌توان به عنوان صندلی ناهارخوری و در هر فضایی استفاده کرد. صندلی ویشبون دارای رنگ‌هایی زیبا است که به راحتی با هر نوع سبکی متناسب است.

صندلی Paulistano طرحی شده توسط در Paulo Mendes

صندلی Paulistano طرحی شده توسط در Paulo Mendes

۱۰-صندلی پائولیستانو طرحی شده توسط پائولو مندس

پائولو مندس (Paulo Mendes) معمار بزرگ برزیلی صندلی پائولیستانو (Paulistano) را با ساده‌ترین متریال در سال ۱۹۵۷ طراحی کرد. سادگی و ظرافت از اصول طراحی پائولو است. او این صندلی را برای اولین بار برای باشگاه ورزشی پلینستون، در سائو پائولو طراحی کرد.

حتما بخوانید:  برندگان Adesign awards در سال 2017 : میز کار Wee!
صندلی Cherner طراحی شده توسط Norman Cherner

صندلی Cherner طراحی شده توسط Norman Cherner

۱۱-صندلی چرنر طراحی شده توسط نورمن چرنر

صندلی چرنر (Cherner) توسط نورمن چرنر(Norman Cherner) یک سال پس از صندلی پائولیستانو در سال ۱۹۵۸ طراحی شد. جالب است که بدانیم طراحان سبک‌های مختلف با ایده از این صندلی، صندلی‌های شگفت‌انگیزی را طراحی کردند. نورمن به شدت تحت تأثیر جنبش باوهاوس قرار گرفت و صندلی چرنر یکی از کارهای زیبای او بوده است.

صندلی کسکا (B32/Cesca) طراحی شده توسط مارسل بروئر

صندلی کسکا (B32/Cesca) طراحی شده توسط مارسل بروئر

۱۲-صندلی کِسکا طراحی شده توسط مارسل بروئر

مارسل بروئر طراح دو صندلی واسیلی و صندلی کِسکا (B32/Cesca) است که در تاریخ مبلمان و در قرن ۲۰ میلادی طرفداران زیادی دارند چرا که در طراحی هر دو صندلی از فولاد ضد زنگ استفاده شده است. اگر چه صندلی واسیلی پیچیده‌تر از صندلی کِسکا است اما طراحی صندلی کِسکا با نشیمن حصیری یک تغییر اساسی در صنعت مبلمان بوده است چرا که به نظر می‌رسد انسان با نشستن بر روی آن بر روی هوا شناور است. مارسل بروئر از طراحان موزه ویتنی در نیویورک است و در حال حاضر این موزه محل نگهداری مجموعه آثار او است و همچنین یک نمونه از صندلی کِسکا در این موزه نگهداری می‌شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط

صندلی‌های آیکونیک تاریخ طراحی صنعتی را بشناسید
محصول و طراح ماندگار

صندلی‌های آیکونیک تاریخ طراحی صنعتی را بشناسید

۱
(۱)
صندلی بارسلونا، طراحی شده توسط Ludwig Mies van der Rohe
صندلی بارسلونا، طراحی شده توسط Ludwig Mies van der Rohe

۱-صندلی بارسلونا، طراحی شده توسط لودوینگ میس ون درروهه

یکی از معروف‌ترین آثار مبلمانی ون دروهه (Ludwig Mies van der Rohe) صندلی بارسلونا است. او این صندلی را اولین بار برای تکمیل غرفه آلمان نمایشگاه بین‌المللی سال ۱۹۲۹ که در بارسلونا می‌شد، طراحی کرد و در ابتدا هرگز قصد آن را نداشت که از آن به صورت انبوه تولید کند. در طراحی این صندلی وندروهه از فلز ضد زنگ و چرم در کنار هم استفاده کرده است. در آن زمان این طراحی خاص و منحصربه‌فرد بود. صندلی بارسلونا یکی از مدل‌های کاملا کاربردی و راحت توام با زیبایی خیره کننده است.

صندلی‌های لهستانی و یا bentwood طراحی شده توسط Thonet

صندلی‌های لهستانی و یا bentwood طراحی شده توسط Thonet

۲-صندلی‌های لهستانی و یا بنت وود طراحی شده توسط تونت

یکی از مهم‌ترین نوآوری‌ها در صنعت مبلمان در سال ۱۸۵۹ خم کردن چوب با بخار بود. صندلی‌های لهستانی و یا بنت وود (bentwood) از اولین صندلی‌هایی هستند که با این تکنیک و توسط مایکل تونت (Michael Thonet) طراحی و ساخته شده‌اند و تولیدشان هنوز ادامه دارد. صندلی‌های تونت از جمله صندلی‌هایی بوده است که نظر مدرنیست‌ها و معماران بزرگ از جمله لوکوربوزیه را به خود جلب کرده و در طراحی‌های داخلی خود از این صندلی استفاده ‌کرده اند. این صندلی از چوب راش ساخته شده و در حرارت ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد شکل گرفته است.

صندلی لویی گوست (روح) طراحی شده توسط Philippe Starck

صندلی لویی گوست (روح) طراحی شده توسط Philippe Starck

۳-صندلی روح طراحی شده توسط فیلیپ استارک

صندلی‌های لویی گوست (Louis Ghost) که این روزها در بازار، به صندلی شفاف شناخته شده‌اند تاکنون به طور گسترده‌ای به فروش رفته‌اند. گوست توسط طراح فرانسوی فیلیپ استارک (Philippe Starck) در سال ۲۰۰۲ طراحی و تولید شد. به طور کلی این صندلی شبیه‌سازی شده از صندلی چوبی Louis XV قرن ۱۸ میلادی است که با تزریق پلی کربنات شفاف ساخته شد است. استفاده از این صندلی برای خانه‌های کوچک بسیار شیک و مناسب است چرا که شفاف است و از لحاظ بصری فضایی را اشغال نمی‌کند.
صندلی با پایه‌هایی از جنس آکریلیک طرحی از کمپانی Nendo
صندلی با پایه‌هایی از جنس آکریلیک طرحی از کمپانی Nendo

۴-صندلی فیداوت با پایه‌هایی از جنس آکریلیک طرحی از کمپانی نندو

صندلی فیداوت (Fadeout) یک نمونه از طراحی‌های فوق‌العاده مینیمالیستی است که توسط کمپانی ژاپنی نندو (Nendo) با ساده‌ترین طراحی و به طور خلاقانه‌ای با استفاده از چوب و پایه‌هایی از جنس اکرولیک ساخته شده است به طوری که بافت چوب به تدریج به شفافیت می‌رسد. در نگاه اول به نظر می‌رسد که این صندلی در فضایی پر از مه قرار گرفته است.

حتما بخوانید:  مبلمان از نوعی دیگر: این صندلی‌های تاشو دوست‌داشتنی
صندلی Eames Lounge طراحی شده توسط Charles و Ray Eames

صندلی Eames Lounge طراحی شده توسط Charles و Ray Eames

۵-صندلی لانگ ایمز طراحی شده توسط ری و چارلز ایمز

صندلی‌های راحتی ایمز (Eames Lounge) از جمله مدل‌هایی است که همه طراحان صنعت مبلمان آن را می‌شناسند. زوج هنرمند آمریکایی به نام‌های چارلز و ری ایمز (Charles و Ray Eames) پس از سال‌ها تجربه و تلاش با توانایی خود با استفاده از تخته چندلایه صندلی راحتی را با الهام از صندلی‌های باشگاه انگلیسی طراحی کرده‌اند که به دلیل ظاهر مدرنی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده است. هدف آن‌ها از ساخت این صندلی صرفاً بهبود صندلی‌های راحتی موجود بوده است. طراحی نهایی این محصول در سال ۱۹۵۶ توسط هرمان میلر اجرا شده است.

صندلی با پایه‌های فلزی Eames طراحی شده توسط Charles و Ray Eames

صندلی با پایه‌های فلزی Eames طراحی شده توسط Charles و Ray Eames

۶-صندلی با پایه‌های فلزی ایمز طراحی شده توسط چارلز و ری ایمز

یکی از صندلی‌هایی که در همه فضاها دیده می‌شود و بسیار پرکاربرد است، صندلی‌های با پایه‌های فلزی ایمز است که آن هم توسط آقا و خانم چارلز و ری ایمز طراحی شده. پایه فلزی این محصول با الگوبرداری از برج ایفل ساخته شده است. امروزه این صندلی‌های راحت و چندمنظوره را در تنوع رنگی و شکلی زیادی تولید کرده‌اند که می‌توان از آن در چیدمان دکوراسیون خانه و یا حتی برای میز ناهارخوری استفاده کرد. سال‌ها طول کشید تا این زوج هنرمند بتوانند تکنیک و طراحی این صندلی را کامل کنند.

صندلی تخم‌مرغی طراحی شده توسط Arne Jacobsen

صندلی تخم‌مرغی طراحی شده توسط Arne Jacobsen

۷-صندلی تخم‌مرغی طراحی شده توسط آرنه یاکوبسن

یکی از طراحی‌های خوب آرنه یاکوبسن (Arne Jacobsen) در صنعت مبلمان صندلی تخم‌مرغی (Egg) است. طراحی این صندلی جنجال زیادی به راه انداخت. یاکوبسن این محصول را در سال ۱۹۵۸ برای هتل رویال SAS در کپنهاگ طراحی کرد، اما به علت فرم ظاهری، زیبایی و طراحی خاص و راحتی‌اش به بازار نیز رسید و در حال حاضر در سراسر جهان مردم این محصول را خریداری می‌کنند.

حتما بخوانید:  برندگان Adesign awards در سال 2017 : میز کار Wee!
صندلی پنتون طراحی شده توسط Verner panton

صندلی پنتون طراحی شده توسط Verner panton

۸-صندلی پنتون طراحی شده توسط ورنر پنتون

ورنر پنتون (Verner panton) طراح دانمارکی است که صندلی پنتون را در اوایل دهه ۶۰ با آزمایش‌های گسترده‌ای بر روی پلاستیک طراحی کرد، این صندلی در سال ۱۹۶۷ توسط کمپانی ویترا (Vitra) به طور رسمی معرفی و تولید شد. در ابتدای تولید صندلی پنتون از فوم پلی اورتان با مقاومت بالا استفاده می‌کردند اما در حال حاضر از مواد سازنده بادوام‌تری به نام پلی‌پروپیلن استفاده می‌کنند.

صندلی Sayl ساخت کمپانی Herman Miller

صندلی Sayl ساخت کمپانی Herman Miller

۹-صندلی Sayl ساخت کمپانی هرمان میلر

کمپانی هرمان میلر (Herman Miller) پس از سال‌ها تحقیق و آزمایش برای ساخت یک صندلی ادراری ارگونومیک توانست صندلی Sayl را به قیمت ۴۰۰ دلار وارد بازار کند، زمانی که برندهای دیگر دارای قیمت بالاتری داشتند. این صندلی در سال ۲۰۱۰ با طراحی منحصربه‌فرد توسط ایو بهار Yves Behar طراحی شده است. از ویژگی صندلی Sayl هوشمند بودن یا خودتنظیمی‌اش است که آن را از بقیه صندلی‌ها متمایز می‌کند.

صندلی واسیلی طراحی شده توسط Marcel Breuer

صندلی واسیلی طراحی شده توسط Marcel Breuer

۱۰-صندلی واسیلی طراحی شده توسط مارسل بروئر

و در نهایت، یکی از قدیمی‌ترین صندلی‌هایی که در لیست ما قرار دارد، صندلی واسیلی Wassily است که توسط مارسل بروئر (Marcel Breuer) در سال ۱۹۲۵-۱۹۲۶ طراحی شده است. صندلی واسیلی یکی از زیباترین صندلی‌هایی است که تاکنون ساخته شده است. در واقع این صندلی مدل B3 است، واسیلی نامی است که سال‌ها بعد، زمانی که این محصول دوباره تولید شد، به صندلی داده شد. مارسل بروئر با استفاده از لوله‌های خمیده شده فلزی و با الهام از دوچرخه این صندلی منحصربه‌فرد را طراحی و تولید کرده است.

حتما بخوانید:  مبلمان از نوعی دیگر: از صندلی بشقاب‌پرنده تا صندلی صدفی!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط