دانش، هنر صنعت

سیر تکامل تاریخی مبلمان به روایت تصویر

۰
(۰)
NULL
NULL

سیر تکامل تاریخی صندلی

مبلمان باستان

در دوران مصر باستان مبلمان پر از طرح و نقش کالایی لوکس محسوب می‌شد که صرفا ثروتمندان از آن استفاده می‌کردند. افراد عادی برای نشستن بیشتر از تشک و پتو استفاده می‌کردند و برای نگهداری از وسایل خود سبد بافته شده را به کار می بردند.

یونانیان باستان اگرچه در زمینه صنعت مبلمان کار زیادی انجام نداده‌اند اما همان فعالیت اندک نیز با دقت فراوان بوده است. برای مثال یکی از اولین انواع مبلمان که برای استراحت در حین غذاخوردن مورد استفاده قرار می‌گرفته یک مبل یونانی به نام Kline است که ظرافتی خاص و استحکام را توامان داشته‌است.

NULL

NULL

سیر تکامل تاریخی میزنهارخوری

باوهاس

پس از گذر چندهزارساله زمان، بین سال‌های ۱۹۱۹-۱۹۳۳ جنبش باهاوس برای همیشه روند طراحی مبلمان را تغییر داد. مبلمان مدرن با خطوط صاف و تمیز که امروزه شاهد آن هستیم برای اولین بار توسط یک شرکت آلمانی و متاثر از جنبش باهاوس طراحی شده است. جنبش باهاوس بر عملکرد، اشکال هندسی ساده و استفاده از رنگ‌های طبیعی تاکید داشت.

مینیمالیسم

بین سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۸ در آمریکا عمدتا در شهر نیویورک جنبشی هنری پا گرفت که با توجه به فلسفه وجودی آن مینیمالیسم نامیده شد. طرفداران مینیمالیسم سبک پر زرق و برق گذشته را رد می‌کردند. مینیمالیست‌ها بر استفاده از چند متریال محدود و خطوط واضح و روشن تاکید داشتند. آثار طراحی شده در آن دوره چه در حوزه مبلمان و چه در سایر محصولات خانگی، با شعار «کمتر بیشتر است»، هماهنگی کامل دارد.

NULL

NULL

سیر تکامل تاریخی مبل

قرون وسطی

در قرون وسطی شاهد مبلمانی هستیم که علاوه بر عملکرد، ظرافت، سادگی و صرفه اقتصادی نیز در آن‌ها مطرح است. بیشتر مبلمان این دوره برای استفاده در خانه‌ها طراحی شده و در ساختار آن‌ها معمولا ترکیبی از دو متریال پارچه و چوپ استفاده شده است.

حتما بخوانید:  دوازده منبع غیر معمول الهام‌بخش برای طراحی

یکی دیگر از ویژگی‌های مبلمان دوره قرون وسطی، منبت‌کاری‌های چوبی و دقت فراوان به جزییات است. در این دوره خطوط منحنی یا مدور کمتر استفاده شده و بیشتر تاکید بر اشکال مربع و مستطیل است.

NULL

NULL

سیر تکامل تاریخی میز

طراحی ارگانیک

برخلاف آنچه در قرون وسطی مطرح بود از رنسانس به بعد به ویژه در طراحی ارگانیک، طراحان بر اشکال مدور و طبیعی تاکید دارند. این جنبش طراحی توسط «فرانک لوید رایت»، معمار و طراح داخلی آمریکایی، شکل گرفت. ویژگی کار او برقراری هماهنگی و توازن بین عادت‌های انسانی و طبیعت بود. او اسم این فلسفه را «معماری اُرگانیک» یا «طبیعت‌وار» گذاشت. در واقع در یک جمله می توان گفت: طراحی ارگانیک به طور کامل به استفاده از مواد طبیعی و برقراری تعادل بین انسان و جهان طبیعی می پردازد.

 

آرت دکو

در طول سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ طراحی به سبک آرت دکو با تمام پیچیدگی‌ها و تجملاتش زندگی مدرن را تحت تاثیر قرار داد. متریال‌های جدید همچون کروم، صفحات شیشه‌ای ترکیب شده با عاج، چوب ماهون با پوشش لاکی تیره رنگ و… سبب ایجاد مبلمان و معماری کلاسیک گردید.

NULL

NULL

سیر تکامل تاریخی تختخواب

رنسانس

مبلمان در سبک رنسانس به شدت تحت تاثیر آثار باستانی کلاسیک گذشته خود قرار داشت. در پایان قرن پانزدهم، تجارت‌، ثروت هنگفتی به ایتالیا آورد و طبقه متوسط روبه رشد نیاز به مبلمان با کیفیت بهتری داشتند و در این دوره طراحی مبلمان ایتالیایی رشد کرد.

باروک و روکوکو

در اوایل قرن ۱۸ در پاریس، نخبگان ثروتمند اجتماعی، با تغییر سبک از باروک به روکوکو در حوزه مبلمان نیز به دنبال مبلمانی به سبک جدید بودند. مبلمانی که تزیینات بیشتری داشته و همچنین دارای رنگ‌های روشن با خطوطی سیال باشد.

حتما بخوانید:  چند نمونه طراحی مبلمان چند منظوره

همانطور که دیدیم تاریخ تکامل مبلمان متاثر از وضعیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی دارای فراز و نشیب‌های زیادی بوده است. آنچه که مسلم است با وجود تفاوت‌هایی که در هر دوره تاریخی مبلمان شاهد آن هستیم، رفت و برگشت‌هایی نیز وجود دارد. به بیان دیگر رجعت به ویژگی‌هایی طراحی مبلمان در گذشته در هر دوره امکان‌پذیر است. به هر روی این سلیقه و زیبایی شناسی عمومی جامعه است که در یک دوره مبلمان پر نقش و نگار باروک را می‌پسندد و در دوره دیگر به کمینه‌گرایی روی می‌آورد. اما این رجعت هیچ‌گاه به معنی پسرفت فرآیند طراحی نبوده و مبلمان نیز همچون سایر مصنوعات دست بشر در این روند تاریخی پویا به تکامل و نوآوری‌های بدیع در فرم و عملکرد نزدیک و نزدیک‌تر شده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط