ستاره نظم اینستاگرام از راز مرتب بودن می گوید
سایر

ستاره نظم اینستاگرام از راز مرتب بودن می گوید

۰
(۰)
خلوت کردن منزل
خلوت کردن منزل

طرح خلوت کردن منزل

ماری معتقد است قبل از این که بخشی از منزل خود را از شلختگی رها کنید و به آن نظم بدهید، برای اقلامی که احتیاجی به آن‌ها ندارید برنامه‌ریزی کنید. اگر می‌خواهید آن‌ها را به شخص یا مجموعه‌ای ببخشید راه مناسب این کار را پیدا کنید. انجمن‌های خیریه، بیمارستان‌ها یا سرپناه افراد بی‌خانمان از جمله مجموعه‌های مناسب برای بخشیدن به حساب می‌آیند.

البته توجه داشته باشید که هر جنسی را نمی‌توانید به مراکز خیریه بدهید. اقلامی که دیگر کارآیی ندارند یا در شرایط مناسبی برای استفاده مجدد نیستند، حتما باید در مسیر معدوم سازی یا بازفرآوری قرار گیرند. پیشاپیش تحقیق کنید تا بدانید چه اقلامی برای اهدا به مراکز خیریه مناسب هستند.

نظم صرف

نظم صرف

نظم صرف کافی نیست

آیا جای ادویه را با برچسب به طور منظم در قفسه قرار می‌دهید؟ آیا تاریخ مصرف ادویه‌ها تمام شده؟ لزومی ندارد که بیش از حد موشکافی کنید اما باید بدانید که چه مواد غذایی‌ای در آشپزخانه‌تان دارید. همچنین به یاد داشته باشید صرفا این که لباس‌هایتان روی زمین نباشند به معنای نظم نیست. ممکن است لباس ها را در کمد یا کشو قرار دهید اما این کار صرفا کافی نیست و باید به نوع تا و آویزان کردن لباس‌ها هم توجه کنید و البته طرحی برای تمامی نقاط منزل خود داشته باشید.

برنامه ریزی

برنامه ریزی

برنامه ریزی کنید

برنامه‌ریزی برای مرتب کردن منزل از جمله اقدامات مهم پیش روی شماست. هزاران ویدئو برای راهنمایی در این زمینه وجود دارد، اما برای زمان‌بندی دقیق باید تقویم شخصی خودتان را داشته باشید. مثلا برای خود تعیین کنید که بعد از خانه تکانی و در سال جدید روز آخر هر ماه را باید به سامان دادن وسایل نامنظم منزل اختصاص دهید و این چالش را پیگیری کنید.

حتما بخوانید:  آشنایی با مبلمان حیوانات برند محبوب ایکیا
لذت از نظم

لذت از نظم

لذت بردن از زمان مرتب کردن

زمانی را که خسته و بی‌حوصله هستید به مرتب کردن منزل اختصاص ندهید، بلکه برعکس سعی کنید زمانی به مرتب کردن بپردازید که شاد هستید. فقط برای این که مرتب کرده باشید، دست به این کار نزنید. فهرستی برای مرتب کردن درست کنید و از موسیقی پرانرژی برای شادتر کردن فضای مرتب سازی استفاده کنید.

دسته بندی

دسته بندی

دسته بندی مناسب اقلام

برایتان پیش آمده که خودکار بدون جوهر را از کشو بیرون آوردید، دیدید قابل استفاده نیست اما دوباره به همان کشو برگرداندید؟ کار مرتب کردن مانند پس‌انداز برای آینده است. شاید برای تمیز و مرتب کردن خانه خود وقت صرف کنید اما بدانید که در آینده با اقلام اضافی و بدردنخور مواجه نخواهید شد. اگر اقلام و لوازم موجود در منزل را دسته‌بندی کنید، بهتر می‌توانید برای ادامه نگهداری یا دور انداختن آنها تصمیم گیری کنید و از شر وسیله‌هایی که مشابهش را زیاد دارید و مثل آن خودکار بلامصرف هستند، خلاص شوید.

تغییر نظم

تغییر نظم

تغییر یک نوع نظم و ترتیب در صورت کاربردی نبودن

وقتی تیشرت‌هایتان را به سبکی که ماری کوندو می‌گوید تا بزنید خواهید دید که چقدر عالی در کشوی لباس‌ها قرار گرفتند. او می‌گوید تیشرت را طوری تا بزنید که به صورت افقی و مجزا قرار گیرند تا برای برداشتن یک تیشرت لازم نباشد همه تیشرت‌های دیگر را کنار بزنید. اگر فقط رنگ لباس برایتان مهم است از روش او استفاده کنید چرا که از نظر زیبایی شناسی نیز جالب به نظر می‌رسد. اما اگر به طرح و نقش روی لباس توجه دارید، باید طوری تا بزنید که موقع برداشتن از داخل کشو بتوانید به راحتی لباس مورد نظر خودتان را پیدا کنید.

حتما بخوانید:  رنگ سال ۲۰۱9 چیست؟
نظم آینده

نظم آینده

جلوگیری از شلختگی آینده

اگر فرصت کافی ندارید سعی کنید از خریدن مجلاتی که نمی‌توانید به موقع آنها را مطالعه کنید، بپرهیزید تا منزل شما مملو از مجلات خوانده نشده نشود. برخی از افراد برای خودشان یک اصل دارند و آن این است که وقتی جنس جدیدی را به خانه می‌آورند خودشان را از شر جنس مشابه قدیمی خلاص می‌کنند. مثلا اگر کفش جدید می‌خرند کفش قدیمی را می‌بخشند و یا دور می‌اندازند. این اصل بسیار مفید است. مرتب بودن همچنین این فرصت را به شما می‌دهد که بدانید به چه کالایی احتیاج دارید و زمان خریدن کدام جنس است.

در نهایت حتما به این نکته توجه کنید: یکی از کارهایی که باید از آن اجتناب کنید این است که هیچ محل خاصی را برای انبار کردن اقلام بدردنخور اختصاص ندهید، حتی انباری را، چون با این کار فقط مکان مشکل عوض می‌شود و خودش حل نشده باقی می‌ماند.

ماموریت ماری برانگیختن شادی به خانه از طریق نظم و ترتیب است!

ماموریت ماری برانگیختن شادی به خانه از طریق نظم و ترتیب است!

ماری که سخنران هم هست در مصاحبه‌هایش تاکید می‌کند که ماموریتش برانگیختن شادی از طریق نظم و ترتیب است و فلسفه و تکنیک متفاوتی برای ایجاد نظم در خانه دارد. از چند سال پیش که اولین بار به طور اتفاقی یکی از کتاب‌های ماری کوندو را خواندم ذهنیتم نسبت به نظم و ترتیب بخشیدن به خانه به طور کل تغییر پیدا کرد و حتی کتابخانه شخصی خودم را بر اساس رنگ مرتب کرده‌ام. به هر حال هر کسی با هر جنسیت، سن و سال و سلیقه‌ای بخشی از زمانش را به مرتب کردن اطرافش می‌گذارند و از این جهت توصیه‌های ماری احتمالا برای بسیار از افراد راهگشاست.
عکس‌های ماری از آیتم‌های پارچه‌ای تا شده
عکس‌های ماری از آیتم‌های پارچه‌ای تا شده
"تا کردن، تا کردن و دوباره تا کردن. چندبار برایتان پیش آمده که از حجم لباس‌های تاکردنی و تکراری بودن این کار خسته شوید؟ «تا کردن» کاری که برای خیلی از ما خسته کننده و تکراری بنظر می‌رسد ماری کوندو را به یکی از معروفترین اینستاگرامرها تبدیل کرده است.صفحه ماری که به ملکه نظم و ترتیب معروف شده، حالا بیش از دو میلیون دنبال کننده دارد!شیوه‌های تا کردن او را این پایین ببینید"
روش های تا کردن لباس ماری
روش های تا کردن لباس ماری
روش های تا کردن لباس ماری

روش های تا کردن لباس ماری

حتما بخوانید:  بهترین رنگ‌ها برای سلامتی کدام‌اند؟

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.