سازه هاو نماهای چوبی طبیعی
هنر صنعت چوب

سازه هاو نماهای چوبی طبیعی را بیشتر بشناسیم

۰
(۰)

خانه های چوبی امروزه در فضاهای شهری به چشم میخورند و استقبال خوبی تاکنون از آنها شده است. با این حال بسیاری از افراد از مزایای این خانه های اطلاعی ندارند و برایشان وجود یک خانه با چوب طبیعی در فضای امروزی شهر ناملموس است.

سازه های چوبی طبیعی موجب زندگی سالم تر می شوند. اما چگونه؟ این حس بهتری که در سلامت افراد تاثیر میگذارد از کجا نشات میگیرد؟

بسیاری از چوب ها ( بخصوص چوب کاج که در ساخت اکثر سازه های چوبی از آن استفاده میشود ) دارای ماده ای به نام فیتونسید هستند: ماده ی فیتونسید در برخی از گونه های درختی وجود دارد با تاثیر بر نیمکره ی چپ مغز که در اثر زندگی شهر نشینی ضعیف شده، موجب شادابی و حس سرخوشی می شود. (ضعیف شدن نیمکره چپ مغز باعث تغییر در رفتارهای اجتماعی می شود و فرد برون گرا و اجتماعی را تبدیل به فردی درون گرا و گوشه گیر میکند.)

عامل دیگری که موجب انتخاب این سازه های چوبی برای فضای زندگی می شود این است که سازه های چوبی در قطب های مغناطیسی بی نظمی ایجاد نمی کنند. سلول های بدن انسان از زمان شکل گیری در رحم مادر تحت تاثیر قطب های مغناطیسی زمین تکثیر می شوند و به دلیل وجود ترکیبات آهن در بدن و تاثیر قطب های مغناطیسی بر آن در گردش خون اختلال بوجود می آیند و حتی ممکن است منجر به ناراحتی های جسمی و روانی شود. خانه هایی با اسکلت فلزی و بتونی،تردد با اتومبیل ها و برج های فلزی شهر ها موجب بی نظمی در میدان مغناطیسی می شود و ضمن ایجاد بی حالی ، پریشانی ، افسردگی ، درهای مفصلی باعث ایجاد رسوب و لخته در خون ما میگردد. ( ۷۰ درصد سکته های قلبی و مغزی در محیط های بسته و یا قفس های فلزی که برای خودمان ساخته ایم اتفاق می افتد و در ایران ۵۰ درصد مرگ و میرها ناشی است سکته میباشد )

حتما بخوانید:  استفاده خلاقانه از فسیلهای چوبی

نماهای چوبی با گونه های چوبی نراد روسی ، راش ایرانی ، راش گرجستانی ، بلوط و چوب آزاد تولید میگردند .

چوب های نما بعد از طی مراحل فراوری ( خشک شدن در کوره های خشک کن چوب تا رطوبت بین ۸ تا ۱۰ درصد و اشباع با مواد نانو جی ) به ضخامت ۲ و یا ۴ سانتیمتر ( ضخامت چوب میتواند متناسب با طرح تغییر نماید ) برش خورده و بر روی پروفیل های فلزی و یا آلومینیومی نصب میگردند. در این روش نصب ضمن اینکه هیچ پیچی دیده نمیشود قطعات نما در ابعاد بزرگتری آماده و با سرعت بیشتری بر روی نما نصب میگردند.نماهای چوبی بعد از ساخت با رنگ های مخصوص فضای باز که ساخت کشور سوئیس میباشند و به سفارش گروه چوب افشار متناسب با آب هوای ایران تولید شده اند رنگ آمیزی میگردند . این رنگ ها ضمن مقاوم بودن به اشعه ماورابنفش خورشید و رطوبت توانایی تحمل تغییرات دما از منفی ۲۰ درجه سانتیگراد تا مثبت ۵۰ درجه سانتیگراد را داشته و مقاومت خوبی نیزدر مقابل فرسایش باد دارند.

 

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط