مبلمان سبز
دانش، هنر صنعت

روز جهانی حفظ لایه اوزون و نقش مبلمان سبز در حفاظت از محیط زیست

۳.۵
(۲)
توجه به چرخه بازیافت و استفاده از چوب‌های کهنه در مبلمان
توجه به چرخه بازیافت و استفاده از چوب‌های کهنه در مبلمان

مبلمان سبز چیست؟

«مبلمان سبز» بر اساس چرخه بازیافت طراحی شده است. هدف شرکت‌های ساخت مبلمان سبز این است که مردم بتوانند بارها و بارها از آنها استفاده کنند، قطعاتش را به سادگی جداسازی و تعمیر کرده و یا دوباره آنها را در چرخه بازیافت قرار دهند. به این صورت کمترین آسیب به محیط زیست وارد خواهد شد. در حالیکه مبلمان سنتی اینگونه نبوده و سالانه میلیون‌ها تن از این مبلمان مانند سایر مواد بلامصرف در محل دفن زباله ریخته می‌شوند.

تاثیر زیست محیطی و اهمیت خرید مبلمان سازگار با محیط زیست اغلب نادیده گرفته می‌شود. EPA (آژانس حمایت از محیط زیست ایلات متحده) اعلام کرده است که کیفیت هوای داخل ساختمان اغلب ۲ تا ۵ برابر آلوده‌تر نسبت به کیفیت هوا در فضای باز است. با توجه به این که ۹۰ درصد وقت ما در فضای بسته سپری می شود، با این حساب خرید مبلمانی که برای محیط زیست خوب است، نهایتا برای بهداشت شخصی ما نیز مهم است. بسیاری از مردم کنجکاو هستند که بدانند مبلمان‌های سازگار با محیط زیست و با دوام چه ویژگی هایی دارند و همچنین شرکت‌های مبلمان سازگار با محیط زیست را پیدا کنند، در ادامه به این موضوعات خواهیم پرداخت.

مبلمان را از جهت سبز و پایدار بودن باید مورد بررسی قرار داد

مبلمان را از جهت سبز و پایدار بودن باید مورد بررسی قرار داد

یافتن مبلمان پایدار با تحقیق آغاز می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند ادعا کنند مبلمان خود را سبز و یا سازگار با محیط زیست می‌سازند، اما بسیاری از سازمان‌ها نیز باید مواد اولیه مبلمان را تایید کنند. اگر کسی واقعا سبز بودن مبلمان برایش مهم است باید در مورد این گواهینامه‌ها تحقیق کنند و مبلمان را از جهت سبز و پایدار بودن مورد بررسی قرار دهد.

مبلمان سبز ساخته شده از چوب اصلاح شده

مبلمان سبز ساخته شده از چوب اصلاح شده

اولین شرط طراحی پایدار در مبلمان سبز

برای ساخت این‌گونه از مبلمان از منابع متنوعی استفاده می‌شود. از چوب اصلاح شده تا چراغ‌های LED. نوع ماده و همچنین نحوه به دست آوردن آن، به طبقه بندی پایداری آن بستگی دارد. برای مثال، شورای نظارت بر جنگل‌ها در ایلات متحده (FSC) چوب را به صورت پایدار برداشت می‌کند. آنها با برداشت پایدار و مسئولانه اطمینان می دهند که اکوسیستم طبیعی در جای خود قرار دارد و می‌تواند بقای خود را حفظ کند. در نتیجه، جنگل همچنان به رشد و تولید چوب می‌پردازد. مزارع درخت و جنگل نمونه‌هایی از مناطقی هستند که واجد شرایط صدور گواهینامه هستند. تمامی کشورها برای برداشت چوب قوانین و شرایط ویژه‌ای دارند که رعایت آن‌ها از طرف تولید کنندگان به معنی پایبندی حداقلی آن‌ها به اصول طراحی پایدار و تولید مبلمان سبز است.

حتما بخوانید:  اولین مبل جهان که با اینترنت اشیا کار می کند!
مبلمان سبز ساخته شده از تکه های چوب بی مصرف کارخانجات

مبلمان سبز ساخته شده از تکه های چوب بی مصرف کارخانجات

مواد بازیافتی و اصلاح شده

برخی از شرکت‌های مبلمان سازگار با محیط زیست از مواد بازیافت شده یا اصلاح شده مانند چوب، شیشه و آهن برای ایجاد مبلمان پایدار استفاده می‌کنند. آنها از مبلمان کهنه، مصالح خانه‌ها و سازه‌های قدیمی و حتی از تکه‌های چوب بی‌مصرف کارخانه‌جات برای مبلمان پایدار خود استفاده می‌کنند.

چوب از جهت پایداری و دوام یک انتخاب محبوب برای تولیدکنندگان است. برای مثال، کاج اصلاح شده، یک جایگزین مناسب برای میزهای کریستالی است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اتحادیه‌ها و انجمن‌هایی وجود دارند که کمک می‌کند تا مشخص شود که آیا در مبلمان واقعا از چوب اصلاح شده استفاده شده یا خیر و یا از کدام چوب بازیافتی می‌توان برای مبلمان استفاده کرد. برای مثال Rainforest یک سازمان غیر انتفاعی‌است که گواهینامه چوب بازیافتی را از جهت دارا بودن شرایط قطعات مبلمانی ارائه می‌دهد.

 پولیش‌های با پایه آب یک جایگزین سبز برای اتمام کار مبلمان چوب است

پولیش‌های با پایه آب یک جایگزین سبز برای اتمام کار مبلمان چوب است

مواد جلا دهنده غیرسمی

بوی ماشین تازه و مبلمان نو و… که همه ما تجربه آن را داریم نتیجه استفاده تولیدکنندگان آنها از مواد غیر طبیعی و گاهی سمی است که در پایان کار به عنوان پولیش یا جلادهنده روی کار نهایی می‌زنند. این مواد جلادهنده با پایه حلال‌های سمی آلودگی محیط خانه شما را به همراه دارند، زیرا موجب انتشار گازهای غیر آلی (VOCs) مانند فرمالدئید می‌شوند.

فرمالدئید نامناسب در خانه می‌تواند گلو درد، حملات آسم و سایر علائم را ایجاد کند، به همین دلیل پولیش‌های با پایه آب یک جایگزین سبز برای اتمام کار مبلمان چوب است. در کالیفرنیا گواهینامه‌ای برای برخی محصولان مبلمانی صادر می‌شود. مطابق با مفاد گواهینامه CARB2 آزاد شدن فرمالدئید در جو و استفاده از آن در تولید محصولات چوب کامپوزیتی ممنوع است چرا که این گاز بر گرم شدن کره زمین و نیز مسائل مربوط به سلامت تاثیر دارد. اگر مطمئن نیستید که حلال جلادهنده الکل یا آب است، برچسب روی محصول را بررسی کنید. هرچه میزان جلادهنده VOC کم باشد، به سلامت نزدیکتر است.

حتما بخوانید:  تار و پود شهرت جهانی فرش ایرانی
تشک‌های بیولوژیک و ارگانیک که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند خیلی زودتر به محیط زیست باز می‌گردند

تشک‌های بیولوژیک و ارگانیک که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند خیلی زودتر به محیط زیست باز می‌گردند

مواد تجزیه شونده

مواد مبلمان زیست تخریب پذیر شامل محصولات گیاهی، چوب و کاغذ است. این مواد با قابلیت تجزیه و انعطاف بالا خیلی زود به چرخه طبیعت باز می‌گردند. برای مثال معمولا پنج تا ۱۰ سال طول می‌کشد تا تشک‌های معمولی تجزیه شوند ولی تشک‌های بیولوژیک و ارگانیک که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند خیلی زودتر به محیط زیست باز می‌گردند.

چراغ های LED

امروزه چراغ‌های LED به دلیل پایداریشان جایگاه بهتری نزد خانواده‌ها دارند. آنها انرژی و طول عمربیشتری نسبت به لامپ‌های معمولی دارند و مصرف انرژی‌شان در مقایسه با لامپ‌های سنتی ۹۰ درصد کمتر است. این لامپ‌ها همچنین به کاهش زباله‌ها کمک می‌کنند.

تخت تاشونده مورفی مناسب برای خانه‌های کوچک که دوست دار محیط زیست هستند

تخت تاشونده مورفی مناسب برای خانه‌های کوچک که دوست دار محیط زیست هستند

خانه‌های کوچک

یک فضای زندگی کوچکتر راه مناسبی برای به حداقل رساندن تاثیرات شما بر محیط زیست است. در این حالت مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش محیط و تجهیزات لازم نیز کمتر می‌شوند. برای مثال، تخت‌های مورفی (تخت‌های تاشو) یا مبلمان چندمنظوره که چند قابلیت را باهم دارند به طور شیکی مخصوص خانه‌های کوچک طراحی شده‌اند و به نوعی در حفاظت از محیط زیست نقش دارند چرا که امکان زندگی در محیط کوچکتر را فراهم می‌کنند.

حمل و نقل سازگار با محیط زیست

هنگام تحقیق درباره مبلمان سبز می‌توانید شیوه‌های حمل و نقل شرکت را نیز در نظر بگیرید. شرکت‌های سازگار با محیط زیست بر روی اقدامات پایدار متمرکز شده‌اند، آنها اغلب تلاش می کنند تا اثر کربن خود را کاهش دهند. بعد از بسته‌بندی مبلمان آن را به صورتی در کامیون‌ها جاسازی می‌کنند تا از حداکثر فضای کامیون استفاده نموده و از حمل و نقل اضافی جلوگیری کنند.

حتما بخوانید:  وقتی طراحان مد و فشن، پا در مسیر دکوراسیون داخلی می‌گذارند

تاکتیک‌هایی مانند پانل های آیرودینامیک، محدودیت‌های سرعت، سیستم‌های اگزوز جدید و تکنولوژی جدید نیز با یافتن مسیرهای موثرتر به حمل کننده ها کمک می‌کنند تا با کمترین آسیب به محیط زیست محموله را به مقصد برسانند.

در نهایت و با توجه به همه این موارد، این نکته گفتنی است که حفاظت از محیط زیست به خریدن یا نخریدن یک محصول خاص محدود نمی‌شود و بسیاری از رفتارها و به طور کلی سبک زندگی ماست که باید به مرور به سمت سازگاری با محیط زیست سوق داده شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط