رنگ‌های هیجان انگیز پاستلی و کاربرد آنها در دکوراسیون
معماری و دکوراسیون خانه

رنگ‌های هیجان انگیز پاستلی و کاربرد آنها در دکوراسیون

۳
(۴)
طیف رنگ‌های پاستلی
طیف رنگ‌های پاستلی

۱.کشف دوباره‌ جذابیت رنگ های پاستیلی در خانه‌

زمانی صورتی برای دختربچه‌ها و آبی برای پسربچه‌ها تنها رنگ‌های پاستلی بودند که در خانه‌ها به‌کار می‌رفتند. رنگ‌های پاستلی که روزی فقط به زنان و کودکان ارتباط پیدا می‌کردند و برای اولین بار در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ قرن بیستم در طراحی محصول و طراحی داخلی ظاهر شدند. سپس با مشکی برجسته و رنگ‌های گیرای متضاد جفت شدند و مدل طراحی قدرتمندی را ساختند. امروزه اما پا را از این محدوده فراتر گذاشته‌اند و کابرد رنگ‌های پاستلی در طراحی‌های داخلی فراوان شده است. پس اگر قصد تغییر و تحول اساسی در طراحی داخلی‌ منزلتان را دارید به رنگ‌های پاستلی فکر کنید؛ چرا که خواهید دید با یک تغییر جزئی مثل آوردن ته رنگ پاستلی به بخشی از مبلمان مثل پارچه‌های پرده یا رومبلی، همه چیز تغییر می‌کند.

آشپزخانه با رنگ‌های پاستلی

آشپزخانه با رنگ‌های پاستلی

۲.لوازم آشپزخانه پاستلی دوباره روی بورس هستند

مبلمان و اجزاء آشپزخانه در هر دوره‌ای رنگ‌هایی نظیر سفید، بژ و سیاه تا رنگ‌های متنوع دیگر را به خود دیده‌اند. امروز تقریبا تمام رنگ‌های رنگین‌کمان برای یخچال و گاز موجود است و حتی برای وسایلی مثل خردکن و مخلوط‌کن که روی پیشخوان می‌گذارید تنوع بیشتر از این هم هست. برای ابزار آشپزخانه از ظروف گرفته تا گازی حرفه‌ای و اعیانی، ترجیح شما هر سبکی از طراحی که باشد همه در طیف رنگ‌های پاستلی از فیروزه‌ای و یاسی تا صورتی و زرد کم‌رنگ موجود هستند.

رنگ‌های پاستلی راهی عالی برای تبدیل آشپزخانه‌ بی‌روح به آشپزخانه‌ای خلاقانه‌اند. اگر در بازار هم چیز مورد نظرتان را پیدا نکردید می‌توانید خودتان دست‌به‌کار شوید و گنجه‌های چوبی را با رنگ‌های پاستلی دلخواهتان رنگ کنید. برای اضافه کردن رنگ پاستلی به آشپزخانه، بشقاب و فنجان‌های پاستلی بخرید. این کار بدون اینکه توی چشم بزند به آشپزخانه‌ شما زمینه‌ پاستلی می‌دهد. می‌توانید این ست بشقاب و فنجان را همیشه روی میز بگذارید یا فقط هنگام سرو غذا آن‌ها را بیرون بیاورید. برای اضافه کردن حال‌وهوایی دراماتیک رنگ‌های پاستلی را با فلزاتی مثل طلا و برنج هماهنگ کنید.

حتما بخوانید:  نگاهی بر جنبش های-تک دیزاین و تاثیر آن بر طراحی مبلمان و دکوراسیون
اتاق نشیمن با رنگ‌های پاستلی

اتاق نشیمن با رنگ‌های پاستلی

۳.رنگ‌های پاستلی بهترین انتخاب برای طراحی داخلی آرامش‌بخش

رنگ‌های روشن‌تر خاصیتی به محیط شما می‌دهند که چنان آرامش‌بخش است که دلتان می‌خواهد از دنیا فرار کنید و فقط به آن محیط پناه ببرید. سرویس‌های بهداشتی، اتاق‌خواب‌ها و نشیمن‌ها بهترین گزینه‌ها برای استفاده از پارچه‌ها، روتختی و چیزهای تزئینی روشن هستند. اگر همچنان تصمیم دارید اتاق‌های شخصیتان کلاسیک‌تر و رسمی‌تر باشد، استفاده از رنگ‌های تیره برای سطوح مثل زمین‌های چوبی، کاشی‌های تیره و پیشخوان‌ها را درنظر داشته باشید، تا توازنی برابر بین دو طیف رنگی برقرار کنید.

کلبه روستایی با رنگ‌های پاستلی

کلبه روستایی با رنگ‌های پاستلی

۴.ایجاد فضایی کلبه روستایی‌مانند با رنگ‌های پاستلی

چه طراحی داخلی آرامش‌بخش با لوازم شیک ظاهرا کهنه را دوست داشته باشید و چه ظاهر کلاسیک کلبه‌روستایی را بپسندید، رنگ‌های پاستلی کاربرد دارند. می‌توانید با مبلمان طرح‌دار یا ساده شروع کنید و یا باهم هماهنگشان کنید. از رنگ های پاستلی سفید، زرد، صورتی، سبز و آبی استفاده کنید تا طبیعی‌تر باشد. چوب‌های رنگ‌ورورفته با لوازم عتیقه می‌توانند پس‌زمینه‌ای زیبا ایجاد کنند و فضای روستایی را به خانه بیاورند.

اتاق نشیمن با رنگ‌های پاستلی

اتاق نشیمن با رنگ‌های پاستلی

۵.خانه را با مبلمان موردعلاقه‌تان طراحی کنید و بعد ته‌رنگ پاستلی را به فضا بیاورید

بسیاری از صاحبخانه‌ها از رنگ‌های پاستلی دوری می‌کنند چون می‌ترسند خانه‌شان زیادی نرم یا ابتدایی و بدون هنر به نظر برسد. به جای نگرانی درمورد رنگ‌ها، مبلمانی انتخاب کنید که با آن‌ها آشنا هستید. کاناپه‌ و عسلی مورد علاقه‌تان که با طرح گل‌گلی، راه‌راه یا حتی خال‌خالی، هماهنگ شده به طراحی داخلی پاستلی حسی آشنا می‌دهد. یک راه خوب برای اضافه کردن زمینه‌ پاستلی به خانه گذاشتن کوسن‌های پاستلی روی کاناپه، تخت یا صندلی است. هنگام انتخاب رنگ کوسن به کلیت فضا و رنگ آن دقت کنید. اگر در اتاق رنگ‌های خنثی زیادی دارید، تقریبا تمام رنگ‌های پاستلی مناسب هستند. رنگ‌هایی مثل زرد و بنفش برای ایجاد محیطی آرامش‌بخش عالی هستند. ضمنا می‌توانید پتویی پاستلی روی کاناپه یا تختتان بیاندازید.

حتما بخوانید:  رنگ استخوانی خانه ی شما را گرانقیمت تر نشان می دهد
هماهنگی کفپوش و دیوار چوبی با رنگ‌های پاستلی

هماهنگی کفپوش و دیوار چوبی با رنگ‌های پاستلی

۶.انتخاب چوب مناسب برای دکوراسیون داخلی پاستلی

جنبه‌ مثبت رنگ‌های پاستلی قابلیت هماهنگی‌شان با مصالح طبیعی مثل قاب‌های چوبی، کفپوش‌های چوبی، چوب خیزران و چیزهایی از این دست است. دنبال چوب‌های روشن‌تری مثل بلوط، بامبو، درخت افرای روشن و درخت‌هایی مشابه بگردید تا به دکوراسیون پاستلی‌تان جلوه ببخشید. اگر دوست دارید دکوراسیون خانه‌تان بازتاب خوبی داشته باشد، از چوب گیلاس استفاده کنید که با رنگ‌های صورتی و هلویی هماهنگی خوبی دارد یا می‌توانید ماهاگونی یا قهوه‌ای تیره را با زرد، آبی و سبز پاستلی هماهنگ کنید تا بازتاب زیباتری داشته باشد.

استفاده از طرح اشکال هندسی

استفاده از طرح اشکال هندسی

۷. انتخاب پروژه‌ی DIY موردعلاقه‌تان برای زیاد کردن رنگ پاستلی

چه دوست داشته باشید تازه‌ترین پروژه‌های DIY (خودت بساز: Do it yourself) برای خانه را در پینترست دنبال کنید و چه خودتان ایده‌هایی داشته باشید، رنگ‌های پاستلی به کمک شما می‌آیند. از رنگ کردن آمبره که به معنی سیاق رنگی طیف از روشن به تیره گرفته تا رنگ کردن صندلی‌های روستایی با رنگ‌های پاستلی موردعلاقه‌تان. به خانه‌تان نگاه کنید و تصمیم بگیرید که آیا می‌توان از روکش پاستلی جدیدی استفاده کرد یا نه.

برای رنگ زدن دیوارها هم گزینه‌های متعددی پیش روی شماست. اگر نمی‌خواهید کل دیوار را با رنگ‌های پاستلی رنگ کنید، می‌توانید با شابلون رگه‌هایی از رنگ پاستلی را به دیوارتان اضافه کنید. کافیست شابلونی به سلیقه‌ خودتان انتخاب و رنگ پاستلی‌ای مثل بنفش کم‌رنگ یا زرد یا هر رنگ دلخواه دیگری را بخرید، شابلون را روبه‌روی دیوار نگه دارید و رنگ را روی دیوار بپاشید. به همین سادگی. شابلون‌ها که معمولا از پلاستیک قابل انعطاف ساخته شده‌اند در طرح‌های گل و اشکال هندسی برای دیوار معمول هستند. مراقب باشید رنگ از شابلون بیرون نزند. می‌توانید کل دیوار، یک قسمت یا هرطور که مایل هستید دیوار را شابلون‌کاری کنید.

همچنین رنگ زدن یک دیوار تک راهی برای مورد توجه قرار دادن رنگ‌های پاستلی گزینه مناسبی است. بهترین دیوار برای رنگ آمیزی دیواری است که وقتی وارد خانه می‌شوید مستقیم روبه‌روی شما است یا دیواری که میزهای عسلی روبه‌روی آن قرار دارد. رنگی مانند آبی یا سبز روشن را انتخاب کنید که تاثیری آرامش‌بخش دارند. اگر در اتاقتان از رنگ قرمز استفاده کرده‌اید صورتی گزینه‌ خوبی برای کم کردن اثر قرمز است.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی با الهام از اشکال هندسی
اتاق خواب به رنگ آبی پاستلی

اتاق خواب به رنگ آبی پاستلی

۸. این تفکر که رنگ‌های پاستلی فقط به درد نوع خاصی از طراحی‌ها می‌خورند را دور بریزید

رنگ‌های پاستلی صرفا مخصوص جوان‌ها یا دوست‌داران طرح‌های رمانتیک نیستند. توانایی هماهنگ کردن آبی تیره، فیروزه‌ای و آبی آسمانی روشن در ترکیب وسایل خواب نیرویی قدرتمند و پرانرژی را در هر اتاق خوابی را زنده می‌کند. یادتان باشد که رنگ های پاستلی با طرح‌ها و رنگ‌های برجسته‌تر به عمق بخشیدن کمک می‌کند. از آن‌ها به عنوان تاکید در برابر رنگ های غالب دیگر استفاده کنید تا رنگ‌های پاستلی نقطه‌ی کانونی شوند.

اتاق خواب با تم طوسی

اتاق خواب با تم طوسی

۹. با رنگ‌های خنثی پالت رنگی پاستلی جدیدی ابداع کنید

وقتی به رنگ‌های پاستلی فکر می‌کنیم فقط ۷-۸ رنگ مشخص تداعی‌کننده‌ رنگین‌کمان البته با تنالیته پاستلی در ذهنمان می‌آید. چرا تمام دنیای رنگ‌های خنثی یا به عبارت دیگر تن طوسی را کشف نکنیم؟ گراف رنگی پیدا کنید که نماینده‌ رنگ‌های روشن گوناگون باشد. می‌توانید مدل پاستلی هر رنگ رنگین‌کمانی را پیدا کنید. بنفش تیره می‌تواند مدل پاستلی یاسی یا طوسی با زمینه‌های بنفش داشته باشد.

شیرینی فروشی پاستلی

شیرینی فروشی پاستلی

۱۰. روح بخشیدن به به طراحی خلاقانه‌تان با رنگ‌های پاستلی

هرکسی می‌تواند با استفاده از منبع‌های مختلف خلاقیتش را بالا ببرد. به آبنبات‌فروشی محله‌تان سر بزنید یا به راهروی فروشگاه موردعلاقه‌تان نگاهی بیندازید و در فروشگاه‌های باغبانی قدم بزنید. از حجم رنگ‌های پاستلی دوروبرتان شگفت‌زده خواهید شد. اتاقی که می‌خواهید با رنگ‌های پاستلی تازه تزئینش کنید را انتخاب کنید و اجازه دهید خلاقیتتان شکوفا شود!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد نظرات: ۴

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.