راهنمای جامع نصب تابلو روی دیوار
معماری و دکوراسیون خانه

راهنمای جامع نصب تابلو روی دیوار

۳.۹
(۹)
تعیین محل تابلو
تعیین محل تابلو

۱.قبل از نصب، محل تابلو را تعیین کنید

تعیین موقعیت دقیق تابلوی شما ممکن است با توجه به جایی که میخواهید آن را نصب کنید، حساس باشد. پس ابتدا دیواری را که می خواهید تابلو را روی آن نصب کنید، انتخاب کنید؛ برای این کار:

 • نور را بررسی کنید: برای محافظت از رنگ نقاشی خود، از مکان هایی که نور مستقیم (نور خورشید، حتی هالوژن و نئون) وجود دارد اجتناب کنید، مخصوصا برای تابلوهای پاستلی که بسیار به نور مستقیم حساس است. رنگ دیوارها و محل مبلمان خود را در نظر بگیرید.
 • از ایجاد پارادوکس بُعد دوری کنید: جداسازی یک قاب کوچک بر روی یک دیوار بزرگ باعث می شود که آن را به چشم کوچکتر کند، یک فرمت بزرگ در گوشه ای از دیوار به نظر خفقان آور می‌رسد.
 • آن را با سبک دکوراسیون اتاق هماهنگ کنید: با عظمت نقاشی، رنگ فریم ها، وحدت در اندازه ها یا رنگ ها بازی کنید.
 • ارتفاع صحیح تابلو را تعیین کنید: قاعده کلی این است که مرکز تابلو باید در سطح چشم (حدود ۱.۶۰ متر) باشد.
 • با مداد گوشه های بالای قاب را علامت بزنید.
 • اگر هیچ کسی را ندارید که کمکتان کند و قاب را برایتان نگه دارد،قبل از سوراخ کردن دیوار از محل آن مطمئن شوید: یک الگو از قاب یا تابلو را به صورت دست ساز و با کاغذ محکم تهیه کنید و آن را روی دیوار قرار دهید حال با آن محل دقیق نصب را تعیین کنید.
نصب تابلو

نصب تابلو

۲. نقطه تعادل را پیدا کنید

پنج سانتیمتر از بالای تابلو و از دو طرف اندازه گیری کرده و علامت بگذارید. این دو نقطه را به هم وصل کنید. با استفاده از خط کش نقطه وسط آن و

حتما بخوانید:  چک لیست خانه تکانی و تغییر دکوراسیون

نقطه اتصال تابلو را مشخص کنید. برای یک تابلوی بسیار بزرگ، بر روی خط نشانگر خود دو نقطه را تعیین کنید تا بتوانید تعادل کامل تابلو را برقرار کنید.

۳. قلاب تابلو را آماده کنید

برای یک تابلوی کوچک، یک حلقه ساده برای قلاب در وسط قاب (در قسمت بالایی) کافی است. اگر تابلو بزرگتر و وزن آن چهار کیلوگرم یا بیشتر است، پنج سانتیمتر از بالا و سمت چپ اندازه گیری کنید و این اندازه گیری را در انتهای دیگر به همین شیوه تکرار کنید و قلاب‌ها را وصل کنید.

قلاب معمولی، قلاب سوئدی، انواع رول پلاک و انواع ریل برای نصب تابلو

قلاب معمولی، قلاب سوئدی، انواع رول پلاک و انواع ریل برای نصب تابلو

۴.۱: نصب تابلوهای کوچک با قلاب:

جنس دیوار خود را با مشت پیدا کنید: به آرامی روی آن ضربه بزنید. اگر دیوارتان توخالی باشد، باید قلاب معمولی را انتخاب کنید که برای تابلوهای کوچک ایده آل است. برای نصب بهتر، میخ را تا جایی که جا دارد وارد دیوار کنید. اگر دیوارتان بی صدا بود که نشان دهنده توپر بودن آن است، باید از یک قلاب سوئدی استفاده کنید. قلاب سوئدی نیز برای تابلوهای کوچک مناسب است. قلاب سوئدی با سه میخ بر روی بر روی دیوار محکم خواهد شد، حتی اگر یک دیوار بتنی یا سنگی باشد.

۴.۲: نصب تابلوهای بزرگ با رول پلاک:

اگر تابلو سنگین است، بهتر است از رول پلاک استفاده کنید تا تابلو وزن و لنگرش را روی دیوار بیاندازد نه ابزار اتصال. نوع رول پلاک را با توجه به نوع

دیوار انتخاب کنید. برای یک دیوار توخالی، یک رول پلاک چنگکی، این کار را انجام می دهد. برای یک دیوارتوپر، باید از رول پلاک پیچی استفاده کنید. روش نصب بر اساس نوع رول پلاک انتخاب می شود. برخی از آنها قبل از سوراخ کردن دیوار نیاز به بررسی دارند.

حتما بخوانید:  دکوراسیون داخلی ساختمان

۴.۳: نصب چندین تابلو بر روی ریل:

ریل عکس یک راه حل عالی برای آویزان کردن چند تابلو یا قاب بر روی یک دیوار است. با نصب یک ریل به راحتی می‌توانید بدون اینکه دیوار را با سرواخ‌های متعدد زخمی کنید، تعداد زیادی تابلو در هر ابعاد و اندازه‌ای که می‌خواهید را نصب کنید و از طرفی محل قرار گیریشان را به راحتی تغییر دهید. ریل های نصب تابلو را احتمالا در گالری‌های آثار هنری زیاد دیده‌اید. این ریل‌ها انواع مختلفی دارند:

 • ریل J شکل که هم می‌توان قلاب تابلو را مستقیم به آن متصل کرد و هم به واسطه کابل.
 • ریل سقفی که تابلو تنها به واسطه کابل به آن وصل می‌شود.
 • ریل G شکل که قلاب و محل اتصال کابل را پنهان می‌کند.

در تمام موارد ذکر شده، قلاب ها قابل تنظیم هستند و در امتداد عرض ریل عکس جابه جا می‌شوند. با انجام این کار می توانید ارتفاع تابلوها را به صورت دلخواه تنظیم کنید و قادر به حرکت دادن تابلوهای خود خواهید بود. حتی اگر به ریل مخصوص آویزان کردن عکس دسترسی ندارید می‌توانید با کمی خلاقیت از چوب پرده‌ها و کابل‌های مقاوم برای این کار استفاده کنید.

نصب تابلو با رول پلاک بر روی دیوار حمال
نصب تابلو با رول پلاک بر روی دیوار حمال

۴.۴: نصب تابلو روی دیوار حمال:

دیوار حمال دیوار توپری است که بار سقف را به دوش می‌کشد. نصب تابلو بر روی دیوار حمال قواعد خودش را دارد. برای این کار باید از رول پلاک استفاده کنید؛ البته نه به روش معمول:

 • مته را مستقیم نگه دارید
 • قطر رول پلاک را سوراخ کنید.
 • رول پلاک را بگذارید و با یک چکش آن را در دیوار جای دهید.
 • سپس با یک پیچ گوشتی، رول پلاک را بپیجانید.
حتما بخوانید:  طراحی دکوراسیون داخلی

 

۵. تابلوی خود را آویزان کنید:

کار تمام است! تابلوی خود را بر روی اتصال آماده شده نصب کنید و از زیبایی آن لذت ببرید!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۹ / ۵. تعداد نظرات: ۹

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.