دکور باغ
فضای باز

دکور باغ

۵
(۱)

با توجه به مساحت وخواست کارفرما المانهای متفاوتی دردکور باغ مورد استفاده قرار می گیرند. برخی ازاین المانها عبارتند از آلاچیق ، رواق ، آّبنما ، برکه ، استخر ، باربیکیو و…
گلدان ها ومبلمانهای زیبای محوطه، تزیینات رنگارنگ و گلکاری های خلاقانه با آرایش و مرزبندی های زیبا، استفاده از اشیاء بازیافتی و… همگی از مواردی هستند که می توانند در طراحی مدرن یک باغ مورد استفاده قرار گیرند. این آثار با خلاقیت و ذوقی که در ساختنشان به کار رفته است، نه تنها کیفیت چشم انداز ما را ارتقا می بخشند ، بلکه طراحی فضای سبز را کاملا شخصی و خاص می کنند.استفاده از مواد و مصالح دیگری از جمله چوب ، سنگ ریزه ، تخته سنگ ، شیشه های رنگی ، سرامیک و فلز با گیاهان ، گلها و درختچه های تزیینی ، بوته های کوتاه وحتی خزه ها، بسیار زیبا و جذاب به نظر می رسند.

نورپردازی نیزعاملی مهم دیگری درطراحی دکورباغ است. نورپردازی فضای سبز و داخل گل و گیاه که بصورت توده ای می باشند باید به گونه ای باشد که در نمایش ویژگیهای بصری و عمومی تأثیر داشته باشد بهتر است نور طوری باشد که دردسترسی و تسلط و وضوح پوشش های گیاهان مؤثر باشد و رنگ گلها و چمن و درختچه ها و درختان بصورت گوناگون نمایان شود. خیلی از گیاهان در روشنائی روز قابل توجه نیستند ولی در شب با نوردادن به آنها جلوه ای خاص پیدا می کنند.

نکته ی دیگر در طراحی دکور باغ انتخاب سبکی مناسب است.درسبک رسمی و باغهای فرانسوی طراحی چشم انداز با احساس آرامش بیشتر و استفاده از خطوط منحنی و اشکال منظم بدست می آید.

حتما بخوانید:  Green Varnish به طراحی استودیو Nomad

درسبک غیر رسمی و باغهای انگلیس با استفاده از خطوط کرنش و پیچ در پیچ که با گل و گیاه در همه اطراف با شکلهای مجزا ( مخروط ، هرم یا مارپیچی ) همراه است زیبایی محبوبی برای صاحبان خانه به ارمغان می آورد.

باغ ژاپنی مشتق از زیبایی و ترکیب عناصر مختلف مانند : شن ، سنگ ، آب ، زیور آلات مانند فانوس و حوضچه های آب و نرده های چوب خیزران ، گیاهان طبیعی و … می باشد .

طراحی باغ های مدرن با استفاده از طرح های جسورانه و شفاف و گیاهان و مواد تاثیر گذار با ایجاد تضاد رنگی هیجان انگیز، هماهنگ با فرم های معماری مدرن می باشد. با طراحی براق با چوب و سازه های فلزی که فضای باغ را بخوبی سازمان یافته و زیبا نشان می دهد .

باغ ایرانی از قدیمی ترین و مهمترین باغ های جهان به شمار می رود. باغ ایرانی بیشتر حاکی از رفع نیازهای روحی با بهره گیری از قدرت تخیل و ابداع بوده است . باغ ایرانی به عنوان گونه ای از معماری برون گرای ایرانی در منطق و اصول شکل گیری فضا ارتباطی نزدیک با معماری درون گرا ( حیاط دار ) دارد. اصول باغ ایرانی از عقاید اسلامی نیز متاثر است. واژه پردیس به همان باغهای پیرامون خانه ها گفته شده است. عناصر اصلی باغ ایرانی عبارتست از زمین، آب، گیاه و فضا .

برای نورپردازی استخرمی توان چراغها را در زیر سطح آن یا بصورت غیر مستقیم از لابه لای درختان و گیاهان تاباندو فضایی زیبا توام با ارامش را ایجاد نمود.

حتما بخوانید:  باغ و زمین بازی به طراحی استودیوی Moneo Brock

برای آلاچیق بهتر است با توجه به جنبه های روانشناسی، نورپردازی به گونه ای انجام شود که آرامش و راحتی رابه دنبال داشته باشد. افراد در موقع نشستن و استراحت نیازمندنور مناسبی هستند بنابراین استفاده از چراغهای پرنور و نورافکن که دارای نور زیادی هستند جالب نمی باشد. بهتر است از نور ملایم و نرم استفاده شودو نورپردازی به گونه ای انجام شود که حریم خصوصی افراد نیزحفظ شود.می توان ابزارهای نوری را در لابه لای پوشش گیاهی و یا در بین دیوارها و سقف آلاچیق و سایبان ها قرار داد.

منبع:http://www.designrulz.com

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط