دکوراسیون فضای آموزشی
فضای آموزشی و کتابخانه

دکوراسیون فضای آموزشی

۳.۷
(۳)
ساختار و چیدمان
ساختار و چیدمان

ساختار و چیدمان

در طراحی یک محیط آموزشی مناسب باید هر سه گروه معلمان، دانش آموزان و مراجعان به موسسه در نظر گرفته شوند. بهتر است محیط آموزشی طوری طراحی شود که فضای کافی برای فعالیت دانش آموزان را داشته باشد و رفت و آمد معلمان تمرکزشان را بهم نزند. همچنین طراحی و دکوراسیون فضای آموزشی باید به گونه‌ای باشد که دانش‌ آموزان در کنار احساس آرامش و راحتی، از محیط انرژی و ایده بگیرند. چیدمان مناسب چیدمانی است که زمینه را برای فعالیت های گروهی و همکاری دانش آموزان آماده سازد و خلاقیت آنها را نیز برانگیزد. بخش اعظمی از یادگیری در گروه اتفاق می‌افتد برای مثال در کلاس زبان مکالمه‌ها و فعالیت های دو نفری تاثیر بسیار زیادی در یادگیری دارند.صندلی آموزشی مدل st315نیلپر انتخاب بسیار مناسب برای درس‌ هاییست که به مشارکت دانش آموزان در گروه های دو نفره نیاز دارند.

انعطاف پذیری در چیدمان

انعطاف پذیری در چیدمان

انعطاف پذیری در چیدمان

امروزه دوره‌ نیمکت های چوبی سنگین به سر آمده است. محیط آموزشی مدرن با آنچه دانش‌ آموزان دهه های قبل تجربه کرده اند بسیار متفاوت است. یکی از مهم ترین ویژگی های محیط های آموزشی پویایی است. چبدمان مناسب چیدمانی است که در صورت نیاز و بسته به محتوای درسی قابل تغییر باشد. صندلی و میزهای سبک و تک نفره یا دو نفره برای تمامی محیط های آموزشی انتخابی مناسبی هستند زیرا که جا به جایی آنها بسته به نیاز کار دشواری نیست. صندلی آموزشیروما TR325 داتیس انتخابی خوبی برای کلاس‌های درسی است زیرا علاوه بر داشتن رنگبندی متنوع، سبک است و جا به جایی آن آسان.

حتما بخوانید:  مرکز آموزشی بهار

در کنار چیدمان صندلی ها و جا به جایی آسان آنها، بهتر است بقیه اجزای کلاس هم قابل جا به جایی باشند مانند تخته سیاه یا وایت برد. به گفته معلمان، جا به جایی وسایل در کلاس، دانش آموزان را به وجد می آورد و آنها را تشویق به مشارکت بیشتر می کند. بهتر است گاهی با جا به جایی تخته و بردن آن در قسمت دانش آموزان توپ را به زمین آنها انداخت و از آنها خواست تا ایده های خود راجع به درس را روی تخته نوشته و به جای معلم، دانش آموز کلاس را اداره کند. بلک برد مغناطیسی با پایه مدل صبا مهرگان و تابلو لولایی سه لنگه با پایه سایز ۲۴۰*۹۰ مهر آور صنعت انتخاب مناسبی برای کلاس هایی است که به تشویق و سر ذوق آوردن دانش آموزان اهمیت می دهند.

الهام از طبیعت

الهام از طبیعت

الهام از طبیعت

مطالعات اخیر نشان می دهد که هنگامی که در محیط یادگیری از المان های طبیعی استفاده می شود، دانش آموزان ابتکار عمل بیشتری خواهند داشت. این المان می تواند یک گلدان، چند شاخه گل طبیعی یا حتی پنجره ای رو به درخت حیاط باشد. طبق آخرین تحقیقات انجام شده آمار ترک کلاس به دلیل مریضی در مقطع ابتدایی، در مدارسی که سر کلاس‌ هایشان گلدان های بزرگ و طبیعی داشتند بسیار کمتر بوده است. همچنین آمار نشان می دهند در تمامی مقاطع تحصیلی نمرات دانش آموزان در کلاس هایی که در طراحیشان از طبیعت الهام گرفته شده، بیشتر بوده است. اگر ایجاد تغییری مثبت در کلاس ها مدنظر باشد با هزینه ای بسیار کم از یک گلدان چوبی مانندگلدان چوبی وینگ وود مدل روستیک بهره برد و حال و هوای کلاس را با یک گل یا گیاه زیبای آپارتمانی کوچک از این رو به آن رو کرد.

حتما بخوانید:  مرکز نگهداری از کودکان در آلمان
تکنولوژی در کلاس درس

تکنولوژی در کلاس درس

تکنولوژی در کلاس درس

نکته‌ دیگری که در طراحی یک محیط آموزشی باید به آن توجه شود، استفاده از دستگاه های صوتی و تصویری یا دستگاه های لازم دیگر است. استفاده از تکنولوژی همانقدر که آموزش و یادگیری را تسهیل می کند، چالش های خود را هم دارد. دیگر دوران حمل ضبط صوت توسط معلمان به سر آمده. برای دانش آموزانی که آخرین گجت ها و دستگاه های روز را در اختیار دارند، استفاده از یک تلویزیون ال ای دی مناسب و یک دستگاه پخش صوت و تصویر حیاتی است. طراحی جایگاه مناسب برای این دستگاه ها هم اهمیت زیادی در طراحی داخلی کلاس ها دارد. برای مثال تلویزیون باید جایی باشد که هم از دست دانش آموزان خردسال در امان بماند، هم از تمام زوایا قابل مشاهده باشد.

نور مناسب

نور مناسب

نور مناسب

آخرین نکته در طراحی یک محیط آموزشی توجه به نورپردازی مناسب کلاس ها و محیط آموزشگاه است. داشتن نور کافی و مناسب در کلاس ها به افزایش تمرکز دانش آموزان کمک می کند. برای استفاده از نور روز بهتر است تمامی کلاس ها پنجره داشته باشند اما توجه داشته باشید که اگر تخته رو به روی پنجره قرار بگیرد ممکن است نور آفتاب مانع دیدن تخته شود. در طراحی نور باید به دو نکته اساسی توجه شود، نکته اول جایگذاری صحیح لامپ ها و نکته دوم مصرف برق است. بهترین جا برای نصب چراغ بالای صندلی هاست، نور عمود سایه مزاحم ایجاد نمی کند و دید کافی به دانش آموزان می دهد.

همچنین مبلمان آموزشی عرضه شده در خوگر -که از تخفیف ویژه نیز برخودار هستند- را می توانید اینجا ببینید.

حتما بخوانید:  ساختمان خدمات دانشجویی Ngoolark در استرالیا

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط