دکوراسیون سنتی
books

دکوراسیون سنتی

۰
(۰)
پارچه و الیاف مختلف به همراه چوب، مواد اصلی تشکیل دهنده دکوراسیون سنتی هستند
پارچه و الیاف مختلف به همراه چوب، مواد اصلی تشکیل دهنده دکوراسیون سنتی هستند

دکوراسیون سنتی چیست؟

دکوراسیون سنتی در هر کجای دنیا متناسب با فرهنگ، تاریخ، آداب و رسوم و حتی موقعیت جغرافیایی هر منطقه تغییر می‌کند. با این وجود دکوراسیون سنتی سبکی آرام، منظم و قابل پیش بینی است چراکه از عناصری استفاده می‌کند که اغلب متعلق به دهه‌های قبل هستند و بسیاری از بینندگان آنها دست کم یک بار دیده‌اند. بنابراین دکوراسیون سنتی چیز شگفت انگیزی نیست اما به دلیل سازگاری با ذهن مخاطب زیبا و دلنشین به نظر می‌آید.

مبلمانی که در دکوراسیون سنتی استفاده می‌شود قدیمی و در برخی مواقع از رده خارج به نظر می‌رسند. همچنین اغلب مبلمان‌های سنتی ابعاد جمع و جورتری در مقایسه با محصولات مدرن دارند. افزون بر این، تقارن قانون اصلی چیدمان عناصر دکوراتیو در دکوراسیون سنتی است به گونه‌‌ای که از بزرگترین قطعات نظیر مبل و صندلی تا کوچکترین جزئیات مانند گلدان و شمعدانی همگی به تعداد زوج و در مقابل یکدیگر قرار دارند.

خانه‌هایی با سبک سنتی برای هر گروه سنی به ویژه کودکان راحت هستند. پارچه و الیاف مختلف به همراه چوب، مواد اصلی تشکیل دهند دکوراسیون سنتی هستند چراکه در گذشته کار با فلز در دکوراسیون چندان مرسوم نبوده است. به همین سبب سبک سنتی فضایی بی‌خطر برای کودکان محسوب می‌شود. همچنین این سبک اگرچه فضای برای خودنمایی و جلوه‌گری ندارد اما راحتی نخستین خصوصیت بارز آن محسوب می‌شود.

در سبک دکوراسیون سنتی قطعات تزئینی زیادی بر روی میزها و دیوارها مشاهده خواهید کرد

در سبک دکوراسیون سنتی قطعات تزئینی زیادی بر روی میزها و دیوارها مشاهده خواهید کرد

آشنایی با دکوراسیون سنتی

دکوراسیون سنتی فضایی برای توجه به جزئیات است. در این سبک از دکوراسیون قطعات تزئینی زیادی بر روی میزها و دیوارها مشاهده خواهید کرد. مبلمان سنتی نیز اگرچه قدیمی و قابل پیش بینی به نظر می‌رسد اما کاملا کاربردی و پرآرامش است. در واقع این فرم از طراحی از نگاه مردم گذشته متاثر می‌شود. آنها به همان اندازه که به زیبایی می‌اندیشیده‌اند، به کارکرد و ماندگاری وسایل نیز توجه می‌کردند. یک دکوراسیون سنتی اغلب ترکیبی از خطوط صاف افقی و عمودی است. بیشتر لبه‌ها نیز نرم و خمیده به نظر می‌رسند. پارچه‌هایی که در این سبک استفاده می‌شود چندان براق و دارای بافت نیستند اما نقوش گلکاری، رنگ‌های ساده و الگوهای هندسی کوچک از جمله نکات مشترک میان آنها هستند.

حتما بخوانید:  صندلی اپن چوبی برای دکوراسیون کلاسیک

رنگ‌ها در دکوراسیون سنتی اغلب در رنج متوسط قرار دارند، هرچند که رنگ‌های بسیار تاریک یا بسیار روشن نیز در آن استفاده می‌شود. با این حال، در کمتر دکوراسیون سنتی از رنگ سفید به عنوان عنصر متعادل کننده استفاده می‌شود. در دکوراسیون سنتی رنگ‌های بسیار روشن برای دیوار و رنگ‌های تیره برای مبلمان و پوشش کف (فرش) انتخاب می‌شوند. به طور پیش فرض مبلمان در دکوراسیون سنتی در راستای دیوارها چیده می‌شوند و کمتر به صورت مایل قرار می‌گیرند. حتی در مقابل شومینه نیز مبلمان به صورت مستقیم با یک زاویه ۹۰ درجه نسبت به آن چیده می‌شود.

در سبک دکوراسیون سنتی فرش ایرانی رنگ قرمز یا لاکی اهمیت دارد

در سبک دکوراسیون سنتی فرش ایرانی رنگ قرمز یا لاکی اهمیت دارد

انواع دکوراسیون سنتی

دکوراسیون سنتی همانطور که در ابتدا گفته شد با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم، صنایع دستی و شرایط جغرافیایی هر منطقه تغییر می‌کند. در واقع این عوامل بر رنگ ها، مواد مورد استفاده و حتی معماری ساختمان‌ها نیز اثرگذار است. به عنوان مثال در دکوراسیون سنتی ایرانی با وجود تنوع آداب و رسوم زیاد رنگ قرمز از اهمیت بالایی برخوردار است به گونه‌‌ای که آن را در فرش ها، روکش مبلمان و پشتی‌هایی که به دیوار تکیه داده می‌شوند مشاهده می‌کنید. این در حالی است که در دکوراسیون کشورهای شرق آسیا رنگ‌های کرم بسیار مشاهده می‌شود. در دکوراسیون سنتی به سبک اروپایی رنگ‌های کرم و قهوه‌‌ای بسیار مشاهده می‌شود. اصرار بر استفاده از این دو رنگ به حدی است که در برخی طرح‌ها رنگ دیگری به جز آنها مشاهده ‌‌نمی‌کنید. افزون بر این، فرش در دکوراسیون سنتی اروپایی به آن اندازه که برای ما اهمیت داشته و دارد، مورد توجه قرار ‌‌نمی‌گیرد. در واقع بخش در گذشته قابل توجهی از منازل اروپایی با کفپوش‌های چوبی پوشش داده می‌شدند و از فرش صرفا به عنوان یک عنصر دکوراتیو استفاده می‌شد. این در حالی است که فرش در دکوراسیون سنتی ایرانی نقشی کاربردی دارد.

حتما بخوانید:  دیواری از سنگ آهک این رستوران در اوکیناوا را پوشانده است.

همچنین رنگ‌های به کار رفته در فرش‌های ایرانی و اروپایی نیز کاملا متفاوت است. در فرش ایرانی رنگ قرمز یا لاکی اهمیت دارد که آن را از گیاه روناس تهیه می‌کنند و در مقابل در فرش‌های اروپایی رنگ‌های سفید، کرم، قهوه‌‌ای و در برخی موارد آبی بیشتر رایج است. رنگ آبی نخستین بار ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح توسط هندی‌ها به اروپا وارد شد و معمولا از دو منبع گیاهی به نام‌های وسمه و ایندیگو ساخته می‌شد. همچنین وسایل مورد استفاده در سبک‌های مختلف دکوراسیون سنتی کاملا متفاوت است. در حالی که در دکوراسیون سنتی اروپایی همچون سبک‌های امروزی از مبل و صندلی استفاده می‌شود، در دکوراسیون سنتی ایرانی زمین نقشی محوری دارد. ترکیب پشتی، کرسی و فرش‌های پشمی نشیمنی راحت برای نشستن طولانی مدت را فراهم می‌کند. همچنین این وسایل در مقایسه با مبل و صندلی از ماندگاری و دوام بسیار زیادتری برخوردارند.

در مبلمان سنتی خطوط صاف و منحنی با یکدیگر در آمیخته‌اند

در مبلمان سنتی خطوط صاف و منحنی با یکدیگر در آمیخته‌اند

دکوراسیون سنتی و نکات مهم آن

در مبلمان سنتی خطوط صاف و منحنی با یکدیگر در آمیخته‌اند. با وجود آنکه قطعات چوبی در دکوراسیون سنتی اغلب به رنگ تیره انتخاب می‌شوند اما استفاده از چوب‌های روشن نیز تا حدی که شباهتی به محصولات مدرن پیدا نکند رایج است. در واقع امروزه چوب‌های خیلی روشن برای ساخت مبلمان و قطعات مدرن و امروزی استفاده می‌شود و تناسب چندانی با حال و هوای دکوراسیون سنتی و رنگ‌های به کار رفته در آن ندارند.

در دکوراسیون‌های سنتی نظم و سادگی به میزان زیادی مشاهده می‌شود. البته مقدار آن در سبک‌های مختلف متفاوت است. برای مثال در دکوراسیون سنتی اروپایی به دلیل استفاده زیاد از رنگ‌های کرم و سفید، این نظم بیشتر به چشم می‌خورد. همچنین در دکوراسیون شرق آسیا نیز به دلیل تعداد محدود عناصر دکوراتیو، وجود فضای خالی قابل توجه و استفاده زیاد از خطوط صاف افقی و عمودی محیط کاملا تمیز و منظم به چشم می‌آید. در مقابل در دکوراسیون سنتی ایرانی به دلیل استفاده از نقش و نگار زیاد در روکش مبلمان، فرش و پرده این سادگی تا حدودی کمتر است و زیبایی آن بیشتر به چشم می‌آید.

حتما بخوانید:  دکوراسیون اداری
دکوراسیون سنتی اروپایی از جزئیات و تنوع رنگ کمتری برخوردار است

دکوراسیون سنتی اروپایی از جزئیات و تنوع رنگ کمتری برخوردار است

آموزش دکوراسیون سنتی

پیش از اجرای دکوراسیون سنتی بهتر است سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید. دکوراسیون سنتی اروپایی از جزئیات و تنوع رنگ کمتری برخوردار است. در مقابل دکوراسیون سنتی ایرانی به جزئیات و تنوع رنگ بیشتری نیاز دارد. بنابراین ابتدا با توجه به بودجه خود هزینه‌‌ای که می‌توانید برای هر یک از این دکوراسیون‌ها در نظر بگیرید را مشخص کنید. واضح است که بی توجهی به جزئیات به دلیل کمبود بودجه نتیجه‌‌ای جز کاهش زیبایی و جلوه دکوراسیون به همراه ندارد.

پرده‌ها در دکوراسیون سنتی همچون قاب عکسی بر روی دیوار جلب توجه می‌کنند. پرده‌های چین‌دار، بلند با پارچه‌های گلکاری ظریف جز جدایی ناپذیر دکوراسیون‌های سنتی ایرانی هستند. در مقابل در دکوراسیون‌های غربی پرده‌ها می‌توانند ساده و بدون نقش باشند چراکه با پوشش کف و مبلمان هماهنگی دارند. آیینه، آباژور، گلدان، قاب عکس و کتابخانه از لوازم دکوراتیو مشترک در انواع دکوراسیون‌های سنتی هستند. البته باید دقت داشت که این عناصر باید به صورت متقارن در دکوراسیون استفاده شوند. همچنین دیوارها و سقف نیز در اغلب دکوراسیون‌های سنتی، ساده و بدون هیچ طرح و نقشی هستند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط